Home | Wiadomości | Warianty | Zasady CoH:Storms of Steel – poważne zmiany w CoH:AtB

Zasady CoH:Storms of Steel – poważne zmiany w CoH:AtB

❍ Reading Time: < 1 minute

storms-of-steel-200x1641

Uwe Eickert udostępnił dla chętnych wersję 'gold’ instrukcji do taktycznej gry wojennej Conflict of Heroes: Storms of Steel. Można ją otrzymać wysyłając maila na adres ueickert@gmail.com. Autor przesyła linki do instrukcji i karty pomocy.
Co ciekawe, podstawowe zasady mechaniki, znane z pierwszej części serii – Awakening the Bear, uległy dość znacznym zmianom. Scenariusze z CoH:AtB można rozegrać również na nowych zasadach – Uwe obiecuje wkrótce opublikowanie pomocy przydatnej do implementowania nowych reguł dla potrzeb pierwszej części cyklu.

Co się zmieniło?
Przede wszystkim gracze mogą równocześnie mieć aktywowane po jednej jednostce. Zatem gdy przeciwnik przebiega pod nosem naszych oddziałów, nie musimy uruchamiać ich w trybie 'opportunity action’ czy tracić drogocennych CAP – możemy 'polać go ogniem’ z cekaemu w normalnym trybie aktywacji, za punkty AP. Piękne, prawda? Oznacza to przede wszystkim koniec taktyki 'na wyczerpanie CAP przeciwnika’, i znacznie urealnia grę.
W przypadku grup ogniowych, jednostki wspierające tylko wtedy mogą dołączyć do lidera, gdy cel znajduje się w ich standardowym zasięgu.
Jednostki ukryte zyskują natomiast większą mobilność – w terenie zapewniającym osłonę poruszają się tylko za 3 pkty AP.
Doszło także kilka mniejszych zmian, związanych z punktami ruchu i osłoną

Przyznam, że z jednej strony bardzo podobają mi się te korekty (przede wszystkim broń maszynowa zyskuje wreszcie historyczne zastosowanie), z drugiej, pozostaje jednak wrażenie, że cały system wcale nie jest tak dogłębnie przemyślany, jak próbuje nas o tym przekonać Uwe. Zwróćcie uwagę, że jest to już bodajże czwarta korekta (a druga poważna) zasad do Conflict of Heroes: Awakening the Bear. O ile mi wiadomo, niewiele jest gier wojennych, w przypadku których co kilka miesięcy autor wypuszcza nową wersję instrukcji, zmieniającą podstawowe zasady mechaniki. Ile mamy jeszcze czekać na ostateczny jej kształt w serii CoH?

8 komentarzy

 1. wersja 'gold’ hahahahahahahahahahaha

  [tak na marginesie czy wersja gold będzie się jakoś różnić od przepisów zwykłych do Storms of Steel czy to będzie to samo?]

 2. Grr, jak na razie zostanę przy ostatniej wersji instrukcji do AtB. Zupełnie mi się wydaje bez sensu możliwość używania AP, gdy nie jest się aktywnym graczem. To po co rzuty (i wydawanie CAP) na inicjatywę? Żeby mieć pierwszą jedną akcję tylko? Eeee.

 3. 2. to byłem ja. Zapominam, że muszę wpisywać ksywkę.

 4. jax -> to dlatego, że instrukcja nie jest jeszcze ostatecznie zatwierdzona. Uwe udostępnia ją chętnym, ale gdy wszystko będzie klepnięte, to wtedy pojawi się ona oficjalnie na BGG i stronie Academy Games.

  geko -> no właśnie, wtedy CAPy będą wydawane pewnie głównie na modyfikowanie rzutów. Z jednej strony ograniczy to losowość, z drugiej – pewnie będzie więcej sytuacji, w których jednostce piechoty uda się uszkodzić pojazd pancerny….:/

 5. Odi, jakoś mnie to nie przekonuje, bo traci sens podział na gracza aktywnego i gracza reagującego. No i trudniej będzie coś zaplanować, bo wszystko będzie się działo szybciej, skoro gracz reagujący dostanie więcej punktów do wykorzystania na akcje.

 6. Zobaczymy. Jako stary CombatMission’owiec cieszę się, że broń maszynowa zyskuje możliwość 'polewania’ npla , kanalizując jego ruch do bezpiecznych ścieżek. Sam jestem ciekaw, jak to będzie działać.
  Pojawi się właściwie nowe pole decyzyjne: które jednostki aktywować? Czy zakończyć już aktywację jednostki (pomimo 3-4 AP jakie jeszcze posiada) i 'odpalić’ inną, na 'gorącym odcinku’? Itp

  Nie podoba mi się natomiast to, że niby SoS to jest w sumie dopiero druga część całej serii, a przynosi kolejną poważną zmianę zasad systemu.
  De facto – rewolucyjną wręcz.

  No to ma ten Uwe pomysł na CoH, czy go nie ma? Marketingowe hasła zachwalające 'unikalny system CAPów’ stają się nieaktualne, bo ten system wygląda już dzisiaj zupełnie inaczej. CAPy obsadzono w nim w roli zupełnie drugoplanowej…

 7. No z tymi zmianami to chłopak zdecydowanie przesadza. Jak przy każdej części będą takie zmiany zasad, to za kilka nowych gier z tej serii będzie trzeba się szczegółowo umawiać przed grą, na jakich zasadach dla danej sytuacji gramy :-p

 8. Ja mam dość mieszane uczucia, jako że z tymi CAPami się zasadniczo zgadzam. Podoba mi się jednakże zmiana zasad w ruchu ukrytym, jak również coś, o czym gdzieś czytałem, a czego tu nie wymieniasz, czyli zmiana absurdu jakim jest traktowanie ciężarówek jako pojazdów pancernych. Nie wiem, czy Uwe ma pomysł czy nie (może miał jakiś i pomysł ten ewoluuje ;) ), faktem jest, że mnie te permanentne rewolucje nieco zakrawają na ciągłe sięganie do kieszeni graczy posiadających części poprzednie, w jakimś sensie dodatkowo ich motywując (bo przecież tam jest NAJNOWSZA instrukcja – wiem, że pewnie nowe zasady będzie można ściągnąć, ale sami wiecie jak to jest ;) ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*