Home | Wiadomości | Aktualności | Steam – musisz mieć je wszystkie

Steam – musisz mieć je wszystkie

SteamSB_box_lidZaczyna się szał dodatków do Steam, taki sam jaki mamy w AoS? Czy teraz co roku na Essen będzie pojawiało się kilka nowych map, które fani gry będą „musieli” kupić? Bo przecież muszą mieć je wszystkie – a potem zagrać raz, może dwa razy ;)

A o czym w ogóle piszę? A o zapowiedzianym właśnie pierwszy oficjalnym dodatku do Steam, dodatku które autorem jest sam Martin Wallace pod tytułem Steam Barons

A co mamy w środku? Po pierwsze dwustronną mapę przeznaczoną dla 5-6 graczy o ile będą grali na zasadach podstawowych lub zaawansowanych… Zaraz zaraz  – to są jeszcze jakieś inne zasady? Martin Wallace w Steam Barons dokłada nowy element do rozgrywki – prawdziwa giełda i akcje. Tym razem gracze nie będą kierowali tylko swoją linią. Będą mogli kierować jedną lub więcej liniami kolejowymi, będą mogli kupować udziały w kolei przeciwników zarabiając jednocześnie na ich sukcesach i tracąc na ich porażkach. Brzmi znajomo – podobny patent znajdziemy w dodatku do Railways of World / Railroad Tycoon – Railways of England and Wales, o którym parę razy już pisałem.

W pudełku znajdziemy też drewniane lokomotywy, które będą też sprzedawane oddzielnie (o tym też już pisałem) – co ciekawe będą one niezbędne do gry na dodatkowych zasadach. A sama gra, w nowym systemie będzie pozwalała na zabawę od 2 do 6 osób.

Można zapoznać się już z mapami – niestety graficznie odbiegają one od stadardu podstawki. Naprawdę szkoda.

 • Mapa USA
 • Mapa UK

Zasady też są już dostępne na stronie Warfrog Games: [link]. Przeczytałem je i wyglądają naprawdę solidnie, ciekawie i co najważniejsze inaczej niż te do Railways of England and Wales.

Więcej o samej grze i sposobie zamówienia na stronie wydawnictwa Wallace’a: [link]. Zamawiając z tej strony zapłacimy 35€ + 10€ za przesyłkę. Większość kopii dodatku będzie w rękach Mayfair, z czego część będzie dostępna na Essen. Nic mi nie wiadomo czy Phalanx Games będzie posiadało dodatek w swoich zasobach, a tym bardziej nie wiem czy będzie polska wersja dodatku.

 

8 komentarzy

 1. Zobaczyłem mapy i powiem: dziękuję, nie.

 2. Na pewno są brzydsze niż podstawka. Na pewno są też ładniejsze niż dodatki do AoS ;)
  Przypominam też sobie, że pierwsze głosy po ujrzeniu grafik do Steam było takie same – raany jakie to brzydkie. Prawdopodobnie te mapy będą wyglądać lepiej już na stole niż w jakimś pdfie

 3. Draco, ale rozwiń myśl, bo nie wiem, o co chodzi.

 4. Cztery tysiące to chyba mało jak na cały świat. Trzymam kciuki za wersję polskawą.

 5. Jak dla mnie te mapy są po prostu brzydkie, więc ich nie kupię. Wolę np. jak linia brzegowa jest kręta i przecina heksy niż sztywno ucięta na granicy pól.

 6. hehe, ciekawe czy ktoś zrobi konwersję do zasad AoS :)
  wreszcie Steam ma swoje dodatki i to jest rewelacyjna wiadomość, może zdechnie marnie kompletnie idiotyczny pomysł robienia jakichś wspólnych dodatków do Steama i AoS (bez sensu żeby dodatki do jednej gry cierpiały przez druga grę)

 7. z konwersją zasad do AoS na tych mapach może być problem – w AoS nie ma szarych kosteczek. Na mapach USA i UK używa się zarówno szarych jak i czarnych kosteczek.

  A Jax nie wypowiadałbym się tak autorytatywnie, bo nie grałeś w żadne z roszerzeń Alspacha w Steam’a – po prostu zakładasz, że będzie się źle grało. Może spróbuj z raz i potem będziemy dyskutować ;)

 8. wie ktoś, czy któryś z polskich sklepów internetowych planuje zaopatrzyć się w trochę egzemplarzy na Essen?
  ostatnio Martin Wallace napisał na BGG, że SB będzie dostepne tylko na stoisku Warfroga. egzemplarze Mayfair mają być wysłane do Stanów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*