Home | Wiadomości | Aktualności | Jak zostać Panem Podziemi

Jak zostać Panem Podziemi

❍ Reading Time: < 1 minute

Okładka do Dungeon Lords (autor: nocadlee)

Ostatnio na Games Fanatic często informujemy o pojawiających się w internecie instrukcjach do nadchodzących Essenowych nowości. Najświeższa instrukcja, jeszcze gorąca – to pdf z regułami do Dungeon Lords. Plik pobrać można ze strony Czech Games Edition [link].

Ja dzisiaj postaram się zapoznać z instrukcją i może wrzucę tutaj jakiś skrót zasad bo gra wędruje coraz wyżej i wyżej na mojej liście obserwacyjnej.

24 komentarze

 1. O, doskonale, link do instrukcji. Też może założę sobie bloga z linkami do różnych instrukcji.

  ;-)

 2. Marudzisz ;) Nie każdy rano wstaje i sprawdza stronę CGE w poszukiwaniu instrukcji ;P

 3. Strona zamienia się trochę w Twittera… :/

 4. Przejrzałem instrukcję i wiem, że Dungeon Lords nie kupię.

 5. Narzekacie :) Ja czekałem na tą informację o Dungeonlords i na wszelkie informację. Nie przeglądam stron wydawnictw. Nie przeglądam ciągle BGG. Zaglądam na tą stronę i forum dlatego dla mnie taka informacja jest przydatna.

  Każdy ma różne oczekiwania.

 6. Bardzo mi się nie podoba, że pozostawili podział na czary szybkie i wolne – z tym była fuura problemów z przepisami. Ale COŚ musieli uprościć, bo podany czas gry to 90 minut.

 7. @Dabi: a ja czekam na Operę, ale, do kata, Yosz nie puścił jeszcze linka do instrukcji. To chyba oznacza, że jeszcze takowej nie opublikowali, prawda?

 8. Specjalnie dla Marudy podaję linka do polskiego tłumaczenia reguł Opery: http://geekdo.com/filepage/48182

  Naprawdę nie trzeba czytać wszystkich wpisów, ani tym bardziej wszystkich komentować ;)

 9. Mamy gorący przed-essenowy czas. Wydawnictwa na gwałt starają się wzbudzić zainteresowanie swoimi produkcjami, publikując nowe grafiki, instrukcje, karty… Nie rozumiem, dlaczego na GF nie mają się pojawiać krótkie nowinki tego typu?

 10. @Odi: czy ja zabraniam? Hulaj dusza, piekła nie ma! Ale bawić mnie może, nespa?

 11. Aj Smerfie, przegapiłeś, że ów wpis jest nie tylko linkiem do instrukcji, ale również niepewną zapowiedzią kolejnego wpisu :P

  (mam nadzieję, że wciąż poruszamy się w klimatach przymrużonego oka)

 12. @MisterC: krótki opis zasad, no właśnie! Czyli, innymi słowy, recenzja! Świetnie, czekamy.

 13. Ciekawe czy inne wydawnictwa będą się wzorować na CGE jeśli chodzi o instrukcję.

  „If those do-gooder adventurers really wanted to do some good… um… snoegnuD fo yrtsiniM eht hguorht egapmar dluow yehT.”

  Jakby wszystkie instrukcje czytało się tak dobrze.

 14. No niech ktoś, do kroćset fur beczek, napisze co z tą grą niby nie tak… za długa, za skomplikowana? 90 min to standard dla eurówki…

 15. Przebrnąłem przez całą instrukcję – świetny mechanizm wybierania akcji, wygląda, że walki będą bardzo trudne. Dla mnie obowiązkowy must-have. Świetnie opisana, czyta się wyśmienicie. No i do tego klimat budowy lochów – łał łał łał! Biorę w ciemno.

 16. Jestem zbyt zmęczony, żeby czytać, ale początek mnie rozwalił. Czeski humor, to jest to :-p

  My name is The Nameless Demon
  from the Infinite Planes of Eternal Damnation, but my friends just call me That Damn Demon.

  Akurat czytam teraz Good Omens Pratchetta i Gaimana i mi się skojarzyło ;-p

 17. No to dla tych, co nie mają sił aby przeczytać całości kilka cytatów

  „The adventurers in the Second Year are more powerful, probably thanks to some mysterious ritual called level-upping.”

  „While other adventurers are meeting, plotting, and drinking in the taverns, the paladin sets up his tent outside of town and sweeps the countryside with his stern, watchful gaze. (In other words, he drinks alone).”

  „A conquered tunnel is a picture of utter devastation. Sunlight streams in through holes in the celling. Grass grows among the ruins. I have even seen flowers. Nothing is sadder.”

  24 strony strzeliły jak z bicza. Świetnie napisana instrukcja, lekko się ją czyta i wspaniale oddaje klimat „lochów”, które zamiast spokojnie się rozrastać są nawiedzane przez awanturników (tzw. do-gooders)

 18. Zedd –> dzięki, no dzięki.
  Należę do tych leniwych… co dodatkowo na siłę starają się nie czytać, bo jeszcze coś trafi na listę MUST HAVE
  No a teraz zburzyłeś mi spokój ducha i kurcze jeszcze bardziej będę się musiał starać :D

 19. Skrótowe podsumowanie mechaniki.

  „You call that a summary? This is a summary: build, fight, build, fight, score. That’s all there is to it.”

  Gra trwa dwa lata. Rok składa się z budowy lochu, a następnie wizyty poszukiwaczy przygód. Na zakończenie gry podliczane są punkty.

  Budowa lochu polega na kliku fazach podczas których głównym mechanizmem jest wydaniu 3 zakrytych rozkazów. Każdy rodzaj rozkazu ma 3 poziomy, pierwsza osoba otrzymuje pole pierwsze druga zwykle lepsze pole II, kolejna zwykle najlepsze trzecie, ale czwartego miejsca nie ma (utrata rozkazu). Żeby gracze nie przepadający za ryzykiem nie znienawidzili gry każdy ma 2 „wyłączone” rozkazy, więc jak ktoś się boi może grać rozkazy dla których wiadomo że nie ma 4 w grze. Dodatkowo wprowadza to utrudnienia do grania czegoś 2 razy pod rząd.

  Po budowie lochu przychodzi faza jego obrony. Bohaterowie zniszczą 4 fragmenty lochu najbliżej wejścia, jeśli graczowi nie uda się ich wcześniej powstrzymać za pomocą pułapek i potworów (oraz duchów). Sama mechanika walki nie ma elementów losowych, ale żeby dodać trochę smaczku czary przygotowane przez magów nie są jawne przed starciem(jest mechanizm, który pozwala je podejrzeć). Dodatkowo na skład drużyny bohaterów można trochę wpływać – silniejszy bohater kieruje się do lorda podziemi o gorszej reputacji, co daje pewne pole do ciekawych taktycznych zagrań. Dodatkowo obdarzony najgorszą sławą pan podziemi ściągnie na swoją głowę paladyna – gość sam ma siłę zbliżoną do całej drużyny bohaterów, ale pokonanie go daje parę gratisowych punktów (zwłaszcza jeśli uda się podebrać już obitego paladyna innemu graczowi :>)

 20. Hmm muszę sobie kiedyś wyrobić nawyk robienia korekty przed kliknięciem wyślij, a nie po…

 21. @Zephyr – pole II jest zawsze najlepsze. Trzecie nieco gorsze. Mechanizm budowania podziemi jest genialny, bardzo eurogrowy i szybki. Za to walka z bohaterami to droga przez mękę: +2, -1, to się stosuje tylko do pierwszego, czar działa na tego potwora, ale nie na tamtego, ta pułapka zadziała, ale jeśli coś tam, na koniec bohaterzy się leczą, ale i tak dostają zmęczenie, itd. Jak graliśmy w marcu, to się niemiłosiernie podczas walk wynudziłem i naliczyłem.

  Chłopaki z CGE mają niedobrą tendencję do niepotrzebnego przesadnego komplikowania gier. Ich gry wydaja się bardziej złożone niż są w rzeczywistości. Jak zobaczyłem, że reguły do DL zaczynają się na 7 stronie to wymiękłem. 5 stron na temat samego mechanizmu walki, to zdecydowanie za dużo. Z mechanicznego punktu widzenia dwie rzeczy w systemie walki są niepotrzebne, ale niby klimatyczne. Po pierwsze bez sensu jest podział czarów na wczesne i późne. Graczom będzie się notorycznie mylić, który jest który i kiedy działa. Po drugie zmęczenie bohaterów na koniec to jak dla mnie sztucznie balansowanie walki, które powinno mieścić się w poprzednich fazach pojedynku.

  W skrócie. Uważam, że ten sam efekt można było uzyskać w sposób prostszy, czyli bardziej przystępny dla graczy.

 22. Nie grałem, ale po przejrzeniu instrukcji mam inne wrażenie.

  Jeżeli walka ma odgrywać istotną rolę to powinna mieć ciekawą mechanikę. Ten system nie wygląda jak coś co ma przejść szybko i sprawnie, to bardziej łamigłówka logiczna – jak najmniejszymi środkami zadać jak największe straty bohaterom i obronić loch. Już z samego przejrzenia instrukcji widać że mechanika walki będzie wymagała paru gier żeby się do niej przyzwyczaić. Jej celem nie jest intuicyjność i prostota, ale właśnie kombinowanie i symulowanie przebiegu walki w głowie w celu optymalnego użycia dostępnych środków. Wydaje mi się że ta cena sprawi, że system będzie na tyle rozbudowany, żeby stworzyć ciekawe sytuacje nawet dla doświadczonych graczy.

  Czary wczesne i późne nie brzmią jakoś specjalnie tragicznie, jak coś się dłużej rzuca to potwory zdążą zaatakować magów, jak krócej nie zdążą… nie brzmi tragicznie, ale może się parę razy pomylić przy pierwszych partiach.

 23. Jeśli chodzi o walkę polecam przeczytać przykłady – łamigłówki właśnie. W życiu nie spodziewałbym się, że można je rozwiązać w taki sposób, aby bohaterzy zajęli tylko jeden loch! Co więcej wpadnięcie na taki pomysł wymaga nie lada gimnastyki. Mi się to podoba.

 24. Walki generalnie są po to, aby dodawać klimatu. Czy widzieliście kiedyś klimatyczna łamigłówkę? Dla mnie brzmi to niczym oksymoron. Przykłady zostały stworzone właśnie dlatego, że gracze nie radzili sobie z ich komplikacją. Zamiast je uprościć i zrobić klimatycznymi, to chłopaki z CGE postanowili brnąć w swoją stronę. Uważam, że to nie było dobre posunięcie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*