Home | Wiadomości | Aktualności | Essen 2009 – dodatki i rozszerzenia

Essen 2009 – dodatki i rozszerzenia

❍ Reading Time: 4 minutes

SPIELWe współczesnym biznesie rozrywkowym wydanie dobrze sprzedającego się produktu to tylko połowa sukcesu. Równie istotne jest takie przygotowanie towaru, aby bardzo łatwo dawało się go rozszerzać, uzupełniać i rozbudowywać. Nie inaczej jest z grami planszowymi. Nieważne jak to nazywamy, czy kreatywny rozwinięciem czy dojonkiem, faktem jest, że większość z nas kupuje dodatki do swoich ulubionych gier.

W poniższym wpisie zrobiłem ogólne podsumowanie większości rozszerzeń, które mają pojawić się na targach Spiel 09 w Essen, czyli już za kilka dni.

Agricola: Die Moorbauern (Agricola: Torfowisko) – nowe reguły i elementy dla wersji rodzinnej Agricoli: kafelki lasów i torfowisk, znaczniki ciepła, karty akcji specjalnych, konie. Więcej na GF.

Arena: Revolte in Rom II – to w sumie pełnoprawna gra wywodząca się z wcześniejszej gry Roma. Jednak można podobno dość elastycznie mieszać karty z obu części, więc wpisałem ją na listę. Więcej na GF.

rom2

Arena: Revolte in Rom II, zdjęcie: chaddyboy_2000

Bushido: Tanin, Der Fremde – całkiem ciekawie zapowiadająca się gra Bushido: Der Weg des Kriegers nie zdobyła popularności w Polsce. Przynajmniej nie widziałem jej na jakichkolwiek spotkaniach. Natomiast w Essen gra doczeka się dodatku z nowymi postaciami, nowymi terenami, nowymi broniami i nowymi taktykami.

bushido

Bushido: Tanin, Der Fremde

Carcassonne: Tunnel – minidodatek, który będzie dostępny wraz z magazynem Spielbox 2009/6. Cztery nowe kafelki do Carcassone oraz po 2 nowe żetony na gracza.

Chicago Express Expansions – dwa dodatki w jednym pudełku: Erie (nowa spółka kolejowa) i Narrow Gauge Railroads (kolej wąskotorowa, która blokuje innym kompaniom dostęp do pól, gór i lasów). W sumie rozszerzenie jest od niedawna dostępne już w sklepach. Więcej na GF.

Dominion: Seaside – Dużo o nim pisaliśmy. Ogólnie: 26 nowych typów kart królestwa, nowe elementy, nowe typy karty. Więcej na GF.

Dice Town: Indians – minidodatek składający się tylko z kostki i karty. Specjalna indiańska kostka służy do: zmuszania innego gracza do przerzucenia kostki albo zmieniania wyniku na jednej własnej kostce albo daje ochronę przed złodziejem lub wreszcie wyłącza jakiś budynek na najbliższą turę. Karta Sygnały Dymne, którą można zdobyć w sklepie, pozwala skorzystać z indiańskiej kostki.

indians

Dice Town: Indians, zdjęcie: goetzilla

Factory Fun Expansion 1 – cztery żetony o specjalnym kształcie. Darmowy, pod warunkiem wydania co najmniej 10 euro na stoisku wydawnictwa Cwali.

Funkenschlag: Umspannwerk – darmowy dodatek w postaci jednej karty – Stacji Transformatorowej. Dołączamy ją do posiadanej elektrowni i mamy automatycznie zwiększoną o 1 liczbę domków zaopatrzonych w energię.

Umspannwerk

Funkenschlag: Umspannwerk

Ghost Stories: White Moon Expansion – dodatek do Ghost Stories, który ma też wyjść po polsku. Nowe zadania, nowe akcje, nowe zasady, nowi przeciwnicy. Dla osób składających zamówienie przedpremierowe klimatyczne pałeczki do jedzenia gratis. Może o taki prezent pokusi się też polski wydawca Rebel.pl? Więcej o grze na GF.

Gipsy King Expansion 1 – 5 żetonów mostów, darmowy, pod warunkiem wydania co najmniej 10 euro na stoisku wydawnictwa Cwali.

Grand Dames of Small World i Small World: Cursed! – nowe rasy do gry Smallworld. Więcej na GF.

Hamburgum: Lisboa – plansza i żetony do rozgrywania gry Hamburgum na mapie Lizbony. Dostępny tylko dla osób, które złożyły zamówienie przedpremierowe, obecnie już niedostępny.

Jambo: Expansion #2 – 60 nowych kart. Więcej na GF.

Krakow 1325 AD: Three-Player Expansion – jak sama nazwa wskazuje dodatek będzie zawierał elementy i reguły do rozgrywania trzyosobowego trybu w Krakow 1325 AD. Już pojawiły się kpiące spekulacje, że na Essen 2010 pojawi się dodatek z trybem dwuosobowym.

Nefertiti Expansion – 7 nowych postaci z nowymi specjalnościami. Nowy rynek – port Memfis, który się nie zamyka. 10 nowych kart z prezentami z zagranicy zastępującymi zwykłe karty towarów. Do tego możliwość grania w dwie i pięć osób!

nefertiti

Nefertiti Expansion, zdjęcie: goetzilla

Neuroshima HEX!: Duel – jednocześnie samodzielna, dwuosobowa gra, jak i dodatek z dwiema armiami: Smart i Vegas, które mogą być używane z wersją podstawową. Więcej na GF.

Power Grid: Brazil/Spain & Portugal – nowe plansze do Wysokiego Napięcia – Brazylia i Półwysep Iberyjski. Więcej na GF.

Powerboats Expansion 1 – zestaw dodatkowych żetonów reprezentujących: skocznie, wiry, mielizny i prądy. Ma być darmowy, pod warunkiem wydania co najmniej 10 euro na stoisku wydawnictwa Cwali.

powerboats

Powerboats Expansion 1, zdjęcie: GiochinScatola

Pitchcar Expansion 5 – dwa elementy do tworzenia prostopadłych skrzyżowań oraz cztery barierki. Również dla wersji mini.

thecross

Pitchcar Expansion 5

Reef Encounters of the Second Kind – od trzech lat oczekiwany dodatek do Reef Encounters: niebieska krewetka, przesuwany koralowiec i jednorazowe, specjalne karty akcji.

Ticket to Ride: Europa 1912 – 2 dodatki. Pierwszy zrobiony na wzór Ticket to Ride: USA 1910, czyli 55 nowych kart biletów do Wsiąść od Pociągu : Europa. A przy okazji 3 warianty użycia tych kart. Drugi dodatek „Warehouses & Depots” może być użyty z każdą cześcią Ticket to Ride. Dodaje możliwość umieszczania kart pociągów w tzw. magazynach. Jeżeli gracz zbuduje trasę do miasta z zajezdnią, otrzyma dostęp do kart z magazynu. Więcej na GF.

Time’s Up! Game Geek – rozszerza podstawową wersję o odpowiedzi związane z tytułami, nazwiskami projektantów i innymi zjawiskami z gier planszowych.

Valdora Extra – tryb na 2 osoby, dodatkowe karty i miniaturowa metalowa księga do oznaczania ostatniego gracza. Więcej na GF.

Ystari Box – rozszerzenia dla Amyitis, Caylus Magna Carta, Metropolys, Sylla i Yspahan. Do tego dołączone publikowane już wcześniej rozszerzenie do Mykerinosa – The Nile. Więcej na GF.

Zooloretto freebies – publikowane już wcześniej minidodatki: niedźwiadek polarny, goryl i sześcioosobowy wariant gry. Ma być też jeden nowy element, póki co niewiadomo jaki.

Do tego całe mrowie nowych plansz z nowymi regułami do samego Age of Steam, do zastosowania w Age of Steam lub Steam lub dedykowane samemu Steamowi, czyli: Age of Steam Expansions: Holland and Madagascar, Age of Steam Expansion: The Zombie Apocalypse, Age of Steam/Steam Expansion: 1867 Georgia Reconstruction, South Carolina & Oklahoma Land Rush, Age of Steam/Steam Expansion: Alabama Railways, Antebellum Louisiana & Four Corners, Age of Steam/Steam Expansion: Beer & Pretzels, Steam Locomotive Set, Age of Steam: Finland & Portugal, Steam Barons.

4 komentarze

 1. Dalej ani słowa o dodatku do Age’a? Boże, ale obsuwa…

 2. Kilka uwag:
  Carcassonne: Tunnel dopiero będzie dostępny. Spielbox to dwumiesięcznik, a Tunel ma być dokładany w numerze świątecznym.

  Hamburgum: Lisboa – dostępny jest tylko dla tych, którzy złożyli preordery. MacGerdts robi te plansze z żoną w kuchni. Zamawiać już się nie da.

  Pitchcar Cross MA być dostępny do wersji mini, wiec nie tylko do dużej.

  Power Grid: Brazil/Spain & Portugal – poza nową planszą i instrukcją ma zawierać także pudełko, w którym przechować można wszystkie inne dodatkowe plansze (czyli nie bedzie pakowany w samą folię)

  Zooloretto – ma być dostępny zupełnie nowy kafel. Nie podano jeszcze co to

 3. Może więc jednak Lacerta zainteresuje się wydaniem PL wersji dodatku do WN…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*