Mumia. Wyścig w bandażach [Współpraca reklamowa z Egmont] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Mumia-w-sprzedazy-_bw69732Dlaczego mumie zawijano w bandaże z lnu? Bo w Egipcie nie lubili niczego owijać w bawełnę. Niczego w bawełnę nie owijają również Kramer i Kiesling. Po raz kolejny przekonałam się, że ten duet autorów potrafi stworzyć arcyciekawe i dopracowane w każdym calu gry planszowe. Dotyczy to zarówno pozycji przeznaczonych dla dużych, jak i małych pasjonatów planszówek.  Mumia Wyścig w bandażach to polska edycja gry That’s Life! (Verflixxt!). Zyskała nową, atrakcyjniejszą szatę graficzną oraz komplet dodatków, które pozwalają skalować poziom gry. Jeśli zatem macie ochotę na podróż do starożytnego Egiptu, zapraszam do tekstowego wehikułu czasu, na szalony wyścig po antyczne skarby.

Archeolodzy odkryli Mumię na nowo – wykonanie

Duże pudło. A w pudle wypraska podzielona na dwa korytarze, w których możemy sobie poukładać żetony budujące planszę i resztę wyposażenia. Odsetek pustej przestrzeni – niewielki. Zapewne można było zamknąć Mumię w nieco mniejszym pudłowym sarkofagu, ale z drugiej strony klasyczny rozmiar  dobrze wkomponuje się w półkę. Gra składa się z 32 solidnych, grubych, kolorowych i chyba niezniszczalnych kafelków. Jeśli porwie Wam je pies – nie ma obaw, od razu ich nie rozgryzie. Kafle konstruują planszę, a to oznacza, że za każdym razem może wyglądać inaczej. I to jest świetne w tego rodzaju przygotówkach. Podobnie jak w Bakongu każda partia to inna droga wiodąca od startu do mety. Drewniane pionki (oczywiście jest pomarańczowy –charakterystyczny dla duetu K&K) , dobrze wykonane żetony, kostki i rzecz jasna tytułowa Mumia. Odświeżona szata graficzna doskonale buduje klimat rodem z najlepszych filmów serii Indiana Jones.

Pudło

Pudło

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kafle

Mechanika

Prosta, przejrzysta, zabawna. Turlamy dwoma kostkami, z których jedna wskazuje ilość pól, a druga postać, którą możemy poruszyć. Po drodze zbieramy bonusy i punktowane kafle. Gra kończy się w momencie, w którym wszyscy gracze doprowadzą swoje trio do mety. W celu zwiększenia adrenaliny (kto pierwszy, ten lepszy) można wybrać szybszy wariant zakończenia, polegający na tym, że partia dobiega końca, gdy jeden z graczy przekroczy całą drużyną pionków pole mety. Banalne? Niby tak. Gdzie zatem tkwi sekret tej gry? W obowiązujących podczas tego wyścigu niekonwencjonalnych zasadach!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kafle skarbów

Kafle zagrożeń

Kafle zagrożeń

Wielbłąd i kafel z dodatku: podaj dalej

Wielbłąd i kafel z dodatku: podaj dalej

Gra składa się z trzech podstawowych rodzajów kafli:

 • Skarby (dodatnie punkty)
 • Zagrożenia (ujemne punkty)
 • Wielbłądy (umożliwiają zamianę kafelka ujemnego na dodatni)

Poziom I – Mumia niania

Swego czasu w telewizji emitowana była bajka pt: Mumia- niania. Tytułowa bohaterka stanowiła wcielenie owiniętej w bandaże Merry Poppins w wersji sprzed kilku tysięcy lat.  Jako, że słowo niania niechybnie odsyła do skojarzeń z dziećmi, pozwoliłam sobie w ten sposób zatytułować jeden z poziomów trudności jaki oferuje gra.

Do klasycznej, ogołoconej (tzn. bez żadnych dodatków) partii można zaprosić nawet młodszych, niż sugerowany na pudełku wiek, uczestników.  Przy pierwszej partii autorzy proponują przedstawiony w instrukcji rozkład planszy, jednak wydaje mi się to zbędne. Układamy kafle w losowej kolejności, pionki wraz z mumią na start i do dzieła! By nieco skomplikować możliwość zdobywania punktów na niektórych kaflach stoją strażnicy, pilnujący zarówno skarbów jak i zagrożeń.

Kafel zdobywamy wtedy i tylko wtedy gdy go OPUSZCZAMY i nie ma na nim żadnego pionka (gracza, strażnika lub mumii). Mamy zatem element ministrategii, ponieważ trzeba pilnować tego, jak lokujemy swoje pionki, którym aktualnie warto się ruszyć i co zrobić, by uniemożliwić innym zabranie dobrego kafla. Mechanika opiera się zatem nie tylko na przeskakiwaniu i zdobywaniu kafli, ale również na blokowaniu przeciwnika.

Niektórych pól pilnują strażnicy. Wyrzucenie na kostce odpowiedniego obrazka pozwala na ich przemieszczanie. Możliwość ruchu mają jednak wyłącznie wtedy, gdy obok nich znajduje się pionek któregoś z graczy. W pozostałych sytuacjach stoją jak zaklęci.

Wybór w odniesieniu do ruchu daną postacią, to element wzbogacający i dynamizujący grę. Gracz nie jest ograniczony ruchem jednego pionka, albowiem do dyspozycji, w zależności od rzutu kostką ma swoją drużynę, mumię i strażników. Losowość w grach rodzinnych to element stały i sprawdzający się doskonale, a więc nikomu nie przeszkadza to, że ruch bohaterów determinuje rzut kostką.

Kapelusz szczęścia i kapelusz pecha

Kapelusz szczęścia i kapelusz pecha

Na tym poziomie rozgrywki świetnie sprawdza się dodatek Kapelusze pecha i szczęścia.  Gracz, który wyrzuci najwyższy wynik zakłada kapelusz szczęścia (zielony +10 punktów), a ten, kto wykulał najniższą cyfrę – kapelusz pecha (czerwony – 10 punktów). Podczas wędrówki do mety gracze napotkawszy na polu przeciwnika, mogą mu oddać lub zabrać kapelusz (w zależności od koloru). Pionek, który dotrze z danym kapeluszem do mety, otrzymuje odpowiednią gratyfikację lub sankcję.

Poziom II – Wally zwiedza świat. Przystanek: starożytny Egipt

Wally zwiedza świat to tygodnik, który het het, ale nie tak dawno był wydawany w Polsce i cieszył się niemałą popularnością. Magazyn przeznaczono dla dzieciaków w wieku szkolnym. Wariant z jednym bądź dwoma dodatkami można śmiało nazwać przygodą z Wallym.

Dodatek: Podaj dalej wprowadza 4 dodatkowe kafle wymiany, które należy wkomponować w planszę na odpowiednich miejscach. W momencie nadepnięcia na to pole, oddajemy kafel z wierzchu własnego stosu przeciwnikowi. Ta opcja wprowadza subtelny element negatywnej interakcji. Gdy widzimy u przeciwnika kafel, który chcielibyśmy mieć w swojej kolekcji, można spróbować tak manipulować ruchami, by zepchnąć go na pole wymuszające oddanie przez niego swojego skarbu. Z drugiej strony, jeżeli posiadamy zły kafel, wówczas sami wkraczamy na pole z wymianą i z radością pozbywamy się negatywnego bagażu.

Świetne jest to, że ujemne kafle, przy pomocy wielbłądów, mogą zostać przemienione w kafle dodatnie. Ba! Niekiedy wręcz warto zapolować na zły kafel z wysoką wartością punktową i postarać się zdobyć wielbłąda, który umożliwi tę magiczną sztuczkę. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu można wybrnąć nawet z najgorszej sytuacji.

 

Dodatek: Kafelki ryzyka

Modyfikujemy planszę poprzez dodanie ośmiu kafli ryzyka. Znajdują się na nich wartości punktowe zarówno ujemne jak i dodatnie. Zbieramy je z planszy zgodnie z podstawowymi regułami. Na końcu gry ich parzysta ilość przynosi sumę punktów dodatnich, a nieparzysta – ujemnych. Zmusza to gracza do nieustannej czujności i kontroli liczby zebranych kafli. Kusi perspektywa zdobycia wielu punktów, ale przeraża możliwość ogromnej straty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drużyny pionków

Poziom III – Indiana Jones. Włączamy wszystkie dodatki

Dodatek: Jeszcze więcej akcji

Zebranie negatywnego żetonu nigdy nie wywołuje okrzyku radości. Będzie trzeba zapolować na wielbłąda, albo pogodzić się z utratą punktów. Jednak dla osłody tej przygody można dodać żetony z dodatkowymi akcjami. Za każdym razem, gdy sytuacja wymusza zgarnięcie kafla zagrożenia, ciągniemy ze stosu żeton dodatkowej akcji. Dają one szereg możliwości kombinowania z przemieszczaniem stosu, dodatkowym ruchem, zamianą miejsc i odepchnięciem. Wraz z tym dodatkiem gra nabiera szalonego tempa i stanowi nie lada wyzwanie nawet dla dorosłych graczy. Oczywiście sprawia przy tym niesamowitą frajdę.

Co z tytułową mumią?

Jest i ona...Mumia!

Jest i ona…Mumia!

Mumia to raczej pozytywna postać. Nikogo nie goni, nie trzeba przed nią wiać ile sił w nogach. To dodatkowy bohater, który pozwala przyblokować pole oraz zdobyć bonusowe punkty. Mumia biega po planszy do końca gry. Gdy przekroczy metę, rusza od nowa. To dość normalne, że pilnuje swojego grobowca. Za każdym razem kiedy gracz poruszający mumią przekroczy pole z metą, otrzymuje za nią dodatkowe punkty, do czasu aż ich pula się wyczerpie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozostałe elementy wyposażenia gry

Podsumowując…

Gra oferuje naprawdę szeroki wachlarz możliwości skalowania poziomu trudności i wprowadzania elementów swoistej taktyki. W zależności od wyboru dodatków kaflowa plansza jest odpowiednio modyfikowana, w taki sposób, by przesadnie się nie wydłużyła. Dodatki w każdej konfiguracji sprawdzają się wyśmienicie. Można je swobodnie dokładać, łączyć i eliminować, w zależności od potrzeb. Klasyczna wersja to doskonała zabawa dla maluchów, a gdy zacznie im się nudzić, „odnawiamy” grę dodatkami, co znacznie podbudowuje kwestię regrywalności.  Poziom Indiana Jones nadaje się również na partię w gronie starszych graczy. Zapewnia maksimum rozrywki, mnóstwo śmiechu, ale i ogromny element rywalizacji. Stanowi doskonałą opcję na zakończenie wieczoru, podczas którego nie mamy sił na partię „czegoś mocniejszego”. Docelowym odbiorcą jest oczywiście grono rodzinne, ale jeżeli (nawet będąc rasowym geekiem) będziesz miał/a możliwość zagrania w dzieło K&K, gorąco polecam. Gra zasługuje na uwagę. Myślę, że śmiało można dokleić jej etykietkę: jednej z lepszych gier rodzinnych.

Trudno jednoznacznie według kryteriów GF ocenić poziom trudności gry, dlatego zamiast klasycznej noty, zastosuję poniższy opis:

Złożoność klasycznej wersji (+ewentualnie wersja z dodatkiem kapeluszy): 3/10

Złożoność wersji z dodatkami: Jeszcze więcej akcji i Podaj dalej: 4/10

Złożoność wersji z kompletem dodatków: 5,5/10

 Dziękujemy firmie Egmont za przekazanie gry do recenzji.


 

Oprawa wizualna (10/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

2 komentarze

 1. Avatar

  Mumia to polska edycja Verflixxt! albo „That’s Life!”

  Fluch der Mumie to zupełnie inna gra.

 2. Tonks

  Auuu…racja. Faux paus. Nie skupiłam się na tej informacji, a net zgubnie przekierował mnie od razu na FdM. Zaiste wielka nauczka dla mnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings