Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry rodzinne | Twilight Inscription – czy wykreślanka może w 4X?

Twilight Inscription – czy wykreślanka może w 4X? [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Twilight Imperium. Pozostawia w umyśle niezapomniany ślad, który ciągnie się za człowiekiem przez wszystkie planszówki. Nieważne zatem jaka będzie zawartość pudełka, choćbym dostał soczek jabłkowy z napisem Twilight Imperium, po zawartości będę oczekiwać nie smaku owocu, lecz polityki, zdrady, 4X* i space opery.

Cóż zatem dostałem po otwarciu ,,wykreślanki w uniwersum Twilight Imperium„? Spełnienie, czy rozczarowanie? Zapraszam do lektury :-)

I. Symfonia granatu i czerni

Kupując grę o kosmosie spodziewamy się pewnej szaty graficznej, którą TI nam zapewnia- z takim dodaniem pięknych detali jak to tylko możliwe- białe gwiazdy rozsiane w różnych odcieniach niebieskiego, przeróżne barwy planet, oraz fizycznie niepoprawne eksplozje. Nic tylko napawać się widokiem.

Z dołu instrukcja jak wyjaśnić grę. Po jej przeczytaniu nie będziecie mieli problemu z wprowadzeniem nowych graczy.

Pojawiają się grafiki z uniwersum, których w innych miejscach nie widziałem (więcej lore zawsze na plus)**.

Od strony mechanicznej wszystko jest czytelne i nie było sytuacji, by ktoś przegapił jakiś element. Nie grałem zbyt wiele w wykreślanki, więc zaskoczeniem na plus (być może to nowy standard) było otrzymanie nie bloczków kartek jednorazowych, lecz wielorazowych laminowanych arkuszy. Jedyny problem jaki widzę, to kolor markerów wielorazowych. Wobec mroku grafik dla lepszej widoczności dostajemy pomarańczowe, więc gdyby któryś się wyczerpał uzupełniać będziemy je nie w najbliższym markecie, lecz nieco bardziej specjalistycznym sklepie.

II. Budowa statku i przywitanie kadetów (rozstawienie i tłumaczenie zasad).

Tak naprawdę mamy do czynienia z grą bardzo prostą. Lwia część wygląda tak: rzucamy kostkami i wszyscy na wybranym dla siebie na tę rundę arkuszu starają się wycisnąć z wyturlanych symboli jak największą korzyść. Niektórym przegrzanie mózgu fundował fakt, że pozyskujemy rzeczy tylko z wybranego arkusza, lecz zapłacić możemy surowcami z nieaktywnego.

Mój największy zarzut do instrukcji jest niesprecyzowanie sytuacji, gdy pozyskany wcześniej kapitał populacji (za co przyznawane są punkty) tracimy dla innych celów- czy punkty również znikają? Kilka tego typu tarć nie burzy wrażeń z rozgrywki, niemniej pozostawiają pewien zgrzyt.

Twórcy gry zaopatrzyli nas w tryb samouczkowy, który moje grupy postanowiły zignorować, lecz w pełną rozgrywkę weszliśmy bez większych problemów.

Ogólnie tłumaczenie zasad w zależności od słuchaczy zajmowało 10-20 minut (nie wiem czego nie ogarniali :-) ).

Obszar wspólny. Podczas gry będzie miała znaczenie tylko karta wydarzeń (lewa góra) i karty zadań (u dołu).

Samo rozstawienie (poza pierwszym razem) nie zajmie pięciu minut.

Każdy dostaje swoją kartę rasy dającą mu bonusy startowe, zdolność pasywną i aktywowaną (ochrzczoną przez graczy ,,ultem”), którą odpalimy maks 4 razy na grę (raczej trzy).

Przed każdym graczem leżą 4 arkusze. Zaznaczać możemy tylko na wybranym na daną rundę, pobierać zasoby możemy również z innych. Jak to w grze 4X mamy do wyboru: nawigację, ekspansję, przemysł, wojskowość.

Wybieramy czy gramy na symetrycznych, czy odmiennych układach planszetek (moje grupy wybierały symetrię po tym jak raz spróbowały drugich stron).

III. Mechanika

Obszar indywidualny, strony symetryczne. Podczas gry można się zmieścić mając jeden arkusz (wybrany przez nas na tę rundę) na wierzchu pozostałe zaś przekładając.

Można powiedzieć, że opisałem w poprzednim akapicie :-) Zagłębmy się jednak w szczegóły.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby PZ***. Ich najbardziej widocznym źródłem są zadania- po jednym dla każdego arkusza- acz na każdej planszetce ,,ukrywają się” przeróżne inne sposobu punktowania. Kto pierwszy wykona zadanie dostaje większą nagrodę, następni mniejszą.

Grać będziemy 23-25 rund – ciągniemy z talii wydarzeń kartę definiującą nasze działania (takie jak np. zakończcie rozgrywkę i podliczcie PZ :-) )- choć jeśli trafimy na inną niż wydarzenie strategiczne to nie mamy raczej poczucia rozegrania pełnej rundy.

Po wyciągnięciu karty strategii wybieramy planszetkę, którą będziemy w tej rundzie rozgrywać i rzucamy kostkami. Jak już pisałem do wyboru mamy:

Nawigację: poruszamy się po mapce galaktyki zdobywając surowce (wspomagając arkusz przemysłu), planety (dla arkusza ekspansji), PZ do 12, oraz ścigając się, kto doleci pierwszy na Mecatol Rex (do 7 PZ, bonusy do głosowań). Możemy też znaleźć dwa potężne relikty, które poza 3-6 PZ dają widowiskowe zdolności jednorazowe. Można też zgarnąć drobny bonus do obrony przed sąsiadami.

Ekspansję: po zdobyciu z poprzedniego arkusza planety możemy ją tu wykorzystać, dla odblokowania pierwszych dodatkowych kości. Innym ich zastosowaniem może być ich eksplorowanie- po skreśleniu rzędu, lub kolumny na planecie odblokowujemy bonusy- technologie, populację (PZ)-generator największych problemów z zasadami, głosy i towary.

Obszar indywidualny strona asymetryczna.

Przemysł: główne źródło dodatkowych kości i symboli. Za zdobywanie zestawów towarów (mogących pochodzić z innych arkuszy) zdobywamy dodatkowe symbole (które jeśli niewykorzystane przetworzymy na PZ), za skreślanie konkretnego towaru więcej razy- więcej PZ. Znajdują się tu też symbole polityków (do znalezienia również na arkuszu ekspansji) przynoszące nam do 13 PZ- w teorii do użycia w minigrze, o której troszkę później.

Wojskowość: arkusz, który przyda nam się 4 razy w grze (+ raz dla ewentualnego wypełniania zadania głównego). Za każdym z tych razów (kiedy zostanie dociągnięta karta strategii wojna) porównujemy siły przeznaczone do walki z danym sąsiadem, z jego siłami i otrzymujemy nagrodę/ karę w zależności od wyniku. Nagrody są całkiem przyjemne, zaś kary (-1PZ) mało znaczące.

IV. Galaktyka w ogniu krytyki- problemy z immersją.

Kart cztery, a istotna właściwie tylko pierwsza…

Niestety nie obyło się bez zgrzytów. Z grubsza można spojrzeć na omawiany tytuł jako zbiór minigier, które zazębiają się ze sobą i kilka tych trybików nie do końca pasuje do konstrukcji. Przede wszystkim karty wydarzeń inne niż strategia.

Najlepiej broni się handel- szybki w rozpatrzeniu daje bonusy tym, którzy zbierali odpowiednie zestawy surowców (tylko najzagorzalsi fani Twilight Imperium mogą sarkać, że dobra handlowe powinny być czymś więcej, np. elementem interakcji).

Jedno z ciekawszych głosowań. Szkoda tylko, że większość graczy może być totalnie niezainteresowana jego wynikiem.

Najgorzej wypada ,,rada”- jak dla mnie w ogóle mogłoby jej nie być. Zebrani mówcy dają nam głosy, które możemy wydać, lub zachować na przyszłość. Dwie trzecie głosowań było dla większości graczy (w każdej grze są trzy) całkowicie obojętnych- wynik może (ale nie musi) zrobić różnicę 1-3 PZ, w grze w której przeciętnie kończymy na 60-80 PZ. Niby można by próbować komuś zaszkodzić, ale trzeba by starannie oglądać planszetki innych w raczej pasjansowej grze. Spora jest też szansa na to, iż zabierając jednemu przeciwnikowi wspomożemy innego. Lepiej więc trzymać głosy licząc, że przydadzą nam się następnym razem/ rozstrzygną remis w ostatecznym wyniku na naszą korzyść.

Największy zaś problem z oceną mam w przypadku wojny. Jest niewątpliwie ważna, interaguje z resztą arkuszy (choć słabo), wypełnia jedno z zadań głównych (czyli 3-9 PZ) Zdarza się 4 razy w grze, zajmuje nam cały arkusz, a jest jedynie szybkim porównaniem cyferek- i to tylko z dwoma sąsiadami- już nawigacja jest bardziej interaktywna w swoim wyścigu na Mecatol. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się jeśli jeden (albo obydwu) sąsiadów prowadzą rasy mające bonusy do tego arkusza. Można wtedy spokojnie poświęcić te 8 PZ i ani razu nie podnieść tej planszetki (kilku graczy tak zrobiło i nie narzekało). Moim zdaniem jeśli gra tak silnie nawiązuje do tytułu 4X to każdy iks powinien być jakoś atrakcyjny dla wszystkich graczy. Ale może wyłazi tu moje oczekiwanie o którym mówiłem w pierwszym akapicie tekstu (sok jabłkowy).

Jednak największy problem gry to brak balansu między frakcjami. Najbardziej widoczny przy arkuszu wojny, ale nie tylko. Przykładowo: Sardakk N’orr dostają bonus przy ponownym wybraniu tego samego arkusza (częsta sytuacja), który od razu wykorzystają. W tym samym czasie Uniwersytety Jol-Nar aby użyć swej zdolności muszą wybrać konkretny, inny niż w poprzedniej rundzie arkusz, uzyskując nagrodę ,,na później”, z której skorzystać będą mogli dopiero gdy wybiorą ten arkusz ponownie (nawet opowiada się o tym przydługo). Więcej zachodu za coś, co niekoniecznie przyniesie większą korzyść.

V. Finito. Podsumowanie Wojciecha

Czas 90-120 minut z pudełka realny niezależnie od liczby graczy (gra zapewnia elementy dla 8 graczy)- choć wariantu solo i dla dwóch graczy nie wypróbowałem.

Podsumowując- prawie wszyscy gracze wstawali od gry zadowoleni ze spędzonego czasu. Wszyscy fani T.Imperium wstawali narzekając na wymienione przeze mnie braki.

Nikt nie miał nic przeciwko zagraniu w grę po raz kolejny (różnili się tylko:czy już teraz- tych było stosunkowo mało, czy też: za miesiąc może dalej).

Mimo braku możliwości wyrównania braków wobec frakcji, która nie jest naszym sąsiadem mamy do czynienia z dość przyjemnym pasjansem o sporej regrywalności. Dla szukających gry o przeciętnym poziomie trudności, z niewielką dozą negatywnej interakcji serdecznie polecam.

Plusy:

+prosta w tłumaczeniu

+regrywalna

+nowe kawałeczki do lore uniwersum

+jak dla mnie bardzo oryginalny pomysł, ale mam dość ubogie doświadczenie z wykreślankami

+świetne wykonanie, wysoka trwałość komponentów

Minusy:

-rada

-nienajlepiej skonstruowana wojna

-brak balansu między zdolnościami frakcji

-jeśli ktoś oczekiwał tu intensywnej interakcji i jednoczenia się przeciwko wybijającemu się na prowadzenie, to tego tu nie znajdzie

-cena

 

*explore, expand, exploit, exterminate

** nie przejrzałem jeszcze podręcznika do RPG Embers of the Imperium

*** punktów zwycięstwaGrę Twilight Inscription kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (6/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Ogólna ocena (6/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Do tej gry mamy konkretne zarzuty. Może być fajna i dawać satysfakcję, ale… ale jest jakieś zasadnicze „ale”. Ostatecznie warto się jej jednak bliżej przyjrzeć, bo ma dużą szansę spodobać się pewnej grupie odbiorców.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings