Skybridge Classic
Ten tekst przeczytasz w 3 minut

Za grę Skybridge „wziąłem się” zaintrygowany dotychczas poznanymi tytułami wydawnictwa Gigamic. Pylos i Quoridor to moim zdaniem absolutna czołówka gier abstrakcyjnych, proste i lekkie pomysły w połączeniu z głęboką rozgrywką, różnymi możliwościami taktycznymi i strategicznymi. Quarto i Quixo to również dobre gry, które nie zachwyciły mnie od pierwszego wejrzenia, ale widzę w nich spory potencjał. Gdybym poświęcił im nieco więcej czasu, mogłyby się okazać równie dobre jak dwie pierwsze. Tak więc miałem wielką ochotę spróbować Skybridge, aby przekonać się czy to skarb tego samego gatunku, co pozostałe znane mi pozycje z tego wydawnictwa.

Na prawo dom, na lewo dom, czyli jak grać w Skybridge

Najpierw o tym, co jest w pudełku. Mamy do dyspozycji drewnianą podstawę z dziewięcioma miejscami pod wieże – fundamentami przyszłych budynków. Każdy gracz ma ponadto cztery drewniane klocki – segmenty wieży o wysokości trzech pięter, cztery sześciany – segmenty wieży o wysokości dwóch pięter, jeden most służący do połączenia dwóch wież i dwie piramidki służące do zadaszania ukończonej wieży. Wszystko jest elegancko i pięknie wykonane, kolor elementów różnią się od siebie wyraźnie, choć wszystkie są stosunkowo naturalne. Gra pod tym względem trzyma klasę pozostałych gier Gigamic’a – bardzo elegancko się prezentuje. No i ten imponujący ciężar pudełka – to chyba najcięższa z moich gier.

Lektura zasad gry bardzo mnie zaskoczyła. Reguły mieszczą się na malutkiej karteczce i są niezwykle zwięzłe. Gracze wykonują swoje ruchy w rundach. Na przemian dostawiają po jednym posiadanym klocku. Jeżeli są to segmenty wieży (dwu- lub trzypiętrowe), muszą postawić je na najniższym dostępnym poziomie. Jeśli to dachy lub mosty, mogą je postawić gdzie chcą (o ile most będzie leżał prosto). Nigdy nie wolno zetknąć ze sobą dwóch klocków w tym samym kolorze. I tyle. Koniec zasad gry.

Zostaje wyjaśnienie jak zdobywa się punkty. Na koniec gry (gdy skończą się klocki lub możliwości ruchu) każdy gracz zdobywa punkty za wieże, na których postawił dach. Dostaje się tyle punktów, ile taka wieża ma pięter. Jeżeli dodatkowo swoją wieżę połączyliśmy z inną wieżą swoim mostem, doliczamy sobie także punkty za tę drugą, podłączoną wieżę. Również krótko i zwięźle.

Reguły gry spowodowały, że ze zdziwieniem uniosłem brwi. To brzmi jak jakiś szkic, pierwsza przymiarka, zbiór luźnych pomysłów. Czy w tym wszystkim jest też jakaś gra? Tak proste i eleganckie reguły zazwyczaj generują albo grę genialną, rewelacyjną i niezwykle elegancką, albo grę kompletnie niegrywalną i nudną. Przyznaję, że byłem ciekaw jak będzie w tym przypadku.

Przejście drugą stroną ulicy, czyli atrakcje i niewygody związane z rozgrywką

Opisane zasady dotyczą gry w czterech graczy, co wydaje się optymalnym składem do Skybridge’a. Dwóch graczy może grać w Skybridge mając do dyspozycji dwa kolory klocków. Zasady nie wyjaśniają niestety, czy wówczas mogą dostawiać te klocki w dowolnej kolejności kolorów, czy też naprzemian. Założyłem, że gra dwuosobowa to symulacja rozgrywki czteroosobowej, a więc gramy kolorami na przemian. Minusem takiego rozwiązania jest niestety konieczność pamiętania o kolejności kolorów – bardzo łatwo to pomylić i generalnie rozgrywka sprawia wówczas wrażenie nieco chaotycznej.

Jeżeli chcemy grać w trzy osoby, każdy otrzymuje swój kolor klocków oraz dwa segmenty wieży (duży i mały) w kolorze czwartym (neutralnym). W gruncie rzeczy taka gra nie różni się znacznie od rozgrywki czteroosobowej.

Pierwsze spostrzeżenie podczas gry jest takie, że istotna jest w zasadzie dopiero końcówka. Nie ma większego (żadnego?) znaczenia, jak dostawiamy swoje klocki na początku i w środku gry. Najważniejsze, żeby na końcu zająć wieże najwyższe, w tym najlepiej jedną albo dwie z tych, które połączyliśmy swoim mostem. Wtedy wygramy. W drugiej i dalszych rozgrywkach okazuje się też, że optymalna gra wydaje się uniemożliwiać przeciwnikom zbudowanie mostów. Można tak dokładać klocki, że nikt mostu nie postawi – nie będzie nigdy dwóch stojących obok siebie wież o równej wysokości. W ten sposób zablokujemy przeciwników i uniemożliwimy im połączenie wież (a więc potencjalnie zdobycie wielu punktów). Oczywiście ktoś może zrobić błąd i „podłożyć się”, jednak jest to błąd oczywisty i raczej nikt go nie popełnia. Mogą być sytuacje, w których jeden most umożliwia natychmiast dołożenie drugiego, a nawet może trzeciego (bo most może powodować wyrównywanie się poziomu sąsiednich wież), ale raczej niemożliwe jest aby skorzystał na tym również gracz, który tę sytuację zapoczątkował. Jest on zdecydowanie w najgorszej pozycji.

Tak więc rozgrywka w początkowej i środkowej fazie polega na dosyć oczywistym odbieraniu przeciwnikom możliwości zbudowania mostu. W końcówce natomiast należy starać się zająć jak najwyższe wieże – tu jest odrobina kombinowania i liczenia. Możemy rozważać co nasi przeciwnicy zrobią ze swoimi klockami i które wieże będą podwyższać. Możemy swoimi klockami spowodować, że gdy gra do nas wróci, będzie jakaś wysoka wieża gotowa do zajęcia (choć to wątpliwe – zajmie ją nasz sąsiad po prawej). Generalnie wrażenie jest następujące: gra toczy się dość nudnawo, a na końcu wydaje się decydować przypadek.

Rozgrywkę może ratować wariant zespołowy. Przy czterech graczach możemy spróbować zagrać w parach z graczem vis a vis. Wówczas są możliwe ciekawsze zagrania taktyczne – możemy podłożyć się przeciwnikom, oni postawią most, ale my też postawimy most dzięki temu i potem będzie decydujące komu uda się zająć wieże z mostami. Jednak zasady z pudełka takiego wariantu nie przewidują (choć do pewnego stopnia można tak rozumieć wariant dwuosobowy).

Zalety:
 

Efektowne i eleganckie wykonanie gry – gra prezentuje się pięknie i intrygująco
Ciężar i zawartość pudełka imponuje
Możliwość tworzenia wariantów urozmaicających grę

Wady:
 

Nieciekawa i niezbyt głęboka rozgrywka
Spora cena, choć adekwatna do jakości wykonania.
 
Dystrybutor w Polsce: G3 s.c. (www.g3poland.com)

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

16 komentarzy

  1. Avatar

    125 pln za troche drewnianych klockow? Nie przesadzasz ciutke z ta adekwatna cena?

  2. Marek Pańczyk

    Grałem z Jackiem w Skybridge. Początkowo gra wydawała mi się intrygująca, ciężkie, solidne klocki, unoszący się wokół zapach lakieru, ciekawa mechanika. Zagraliśmy dwie partie. Pierwszy raz wygrał Jacek bo zbudował most, później już sama rozgrywka nie miała większego znaczenia. W drugiej partii wszyscy uniemożliwiali innym stawianie mostów i chyba żaden nie powstał. Wynik roztrzygnął się w ostatniej turze. Chyba był nawet remis. Niewiele emocji, dość przewidywalna, statyczna rozgrywka. Szkoda, bo gra na pierwszy rzut oka wygląda atrakcyjnie.

  3. Avatar

    Ja nie przepadam za grami logicznymi, mimo to Pylos bardzo mi sie podoba. Sasannka od dlugiego czasu namawiala mnie na partyjke w Skybridge. Gra faktycznie wyglada swietnie, ciezkie ladne klocki w sympatycznych kolorach, calosc bardzo elegancka. Ale gra dwuosobowa kompletnie nas rozczarowala. Cos tam budowalismy, ale tak slusznie pisze Jacek – nie ma to zadnego znaczenia w zasadzie co sie robi w pierwszej czesci gry. Gdy przychodzi do zakanczania wiez – po prostu zajmujemy najwyzsze i tyle. W grze powstaje 9 wiez a dachow jest tylko 8, wiec jakos tez nie ma specjalnie wielkiej walki o to. Kto zajal wyzsze, ten wygral.

    Instrukcja nie do konca wyjasnia zasady 2-osobowe. Po pierwsze kwestia kolejnosci zagrywania kolorow (o czym wspomnial ja_n), po drugie jak sie punktuje – czy liczy sie kazdy kolor oddzielnie i sumuje, czy tez oba razem. Zakladalismy, ze oddzielnie.

  4. Avatar

    Avantar – a popatrz na takiego Caylusa. Też kosztuje ponad stówkę, a za co? kilka drewnianych kostek i trochę tektury? Popatrz na takie Schadows over Camelot. Trochę plastiku z wtryskarki i tektury? Absurd. To wszystko powinno kosztować 15-30 PLN, nie więcej niż komplet żołnierzyków, nie?

    Nataniel – nawet mi nie przyszło do głowy że jest inna opcja punktowania. Masz rację, można by traktować oba kolory jak jeden i punktować razem. Instrukcja jest bardzo enigmatyczna w opisie gry dwuosobowej. Pewnie dlatego, że rozgrywka jest jeszcze słabsza niż przy czterech graczach.

  5. Avatar

    hm w Caylusie drewnianych elementów jest 300sztuk, wielka kolorowa plansza, do tego 80 kartoników monet i budynków..
    wychodzi na sztuki więcej, i trudniej to zrobić

    Klocki drewniane dla dzieci (a z tego można by zaemulować elementy Skybridge chodzą myślę po kilkanascie złoty w hipermarketach jak dobrze poszukać.
    Płaci się (w Caylusie ) za pomysł, design, testy, renomę twórców… Nie każdy umie stworzyć jedną z najlepszych gier na świecie.

    W grach takich jak Skybrige płacimy głównie za .. myślę że za luksusową grę logiczną.

  6. Avatar

    Nie mówię że Skybridge warto kupić za te pieniądze, bo nie warto. Ale nie ze względu na jakość wykonania czy liczbę elementów. Gry luksusowo wydane kosztują spore pieniądze i tyle. Nie ma sensu pisać, że to samo można skompetować w supermarkecie, bo granie samoróbką a granie pięknie wydaną grą to dwa kompletnie różne światy. Powtarzam: do jakości wykonania nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń.

  7. Avatar

    Szczerze – predzej zaplace za pieknie wydanego Shadows of Camelot, z pieknymi grafikami, i figurkami niz za troche drewnianych klockow. A Caylus, jak juz zostalo wspomniane troche tych klockow mial, do tego jeszcze zetony itd. itp.

    Nic, ja widac po prostu uwazam, ze gry logiczne nie sa warte takich pieniedzy. Ale nie gram w nie, takze moje zdanie moze byc niesluszne ;)

    Pozdrawiam

  8. Avatar

    Powiedz mi jeszcze co w tej grze jest takiego eksluzywnego? Bo szczerze mowiac, patrzac na zdjecia to gra prezentuje sie co najwyzej przecietnie (szczegolnie jakies takie niemrawe kolory). Oczywiscie mam swiadomosc, ze zdjecia nie oddadza wszystko, ale mimo to …

  9. Avatar

    balans bieli moim zdaniem szwankuje i ostrość tak owoż

    ekskluzywna jest- cena właśnie:D

  10. Avatar

    „Powiedz mi jeszcze co w tej grze jest takiego eksluzywnego?”

    otworz jakakolwiek gre z gigamica i masz odpowiedz

  11. Adam Kałuża

    Dokładnie, gry Gigamica są po prostu… śliczne :)
    Poza tym gry logiczne są świetne, oczywiście są gry gorsze (jak widać), ale ogólnie jak niedawno pisałem, to kwintesencja gier :)
    Z Gigamica bardzo polecam Quoridor. Szkoda że nie ma u nas recenzji tej gry, ja swój egzemplarz zrobiłem sam i trudno na podstawie samoróbki pisać, ale może Jacek przy okazji napisze…

  12. Jacek Malinowski

    Lubie takie recenzje – duzo o wrazeniach z przebiegu rozgrywki, o mechanice gry, uwag/porad taktycznych. Ja_n jest w scislej czolowce jesli chodzi o procentowy udzial tych elementow w recenzji.

  13. Avatar

    zgadzam się, recenzja bardzo merytoryczna:)

  14. Avatar

    Lothar – nie otworze, bo raczej nie wydam pieniedzy patrzac na te zdjecia ;) Moze kiedys na jakims konwencie, beda jakies produkty z tej firmy :)

  15. Avatar

    Skybridge nie jest taki statyczny i nudny. Proponuję pograć w niego trochę. Co do liczenia punktów w rozgrywce dla 2 osób, to faktycznie zasady nie zostały precyzyjnie spisane. Zostanie to wkrótce zmienione.
    Dla zainteresowanych: Kolory zagrywa się na zmianę (tak jakby faktycznie grały 4 osoby). Punkty, każdy gracz zlicza osobno z obu swoich kolorów i sumuje na końcu. Mam nadzieję, zę to rozwiało wszelkie wątpliwości.

  16. Avatar

    Skybridge otrzymał rekomendację jury Spiel des Jahres 2007, co bardzo mnie zdziwiło.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings