Home | Wiadomości | Turnieje | Konkurs Agricola, końcówka

Konkurs Agricola, końcówka

agricola_bannerTen okaz leszcza udało mi się złowić w niedzielę 26 kwietnia 2009 r. na klasyczną rzeczną gruntówkę. Nad Wisłą przy ujściu Soły byliśmy o 8 rano, wiał lekki wschodni wiatr. Rozrobiliśmy zanętę „Extra Stel” z kukurydzą i wrzuciliśmy do wody. Na przynętę założyliśmy kukurydzę z dendrobeną nr 3. Stosowałem przypon Stroft o średnicy 0,18 mm z haczykiem nr 10. […] Po zważeniu okazało się, że niewiele brakuje mu do aktualnego rekordu Polski!

[Wiadomości Wędkarskie online, Nagroda miesiąca (07/2009) – leszcz 6,50 kg!]

W kolejnym tygodniu AgricoLovego konkursu wiele zgłoszeń było jak leszcz złowiony przez Stanisława Jonikowa – bliskich rekordu. Perpetka poprawiła wynik do 69kg. Markoo dołączył do ścisłej czołówki z 71kg a Kuba Malik powtórzył rekord melee 73kg. Przez pewien czas wydawało się, że melee jest niezagrożony ale w końcu jednej osobie udało się go pokonać:  Cezary Wyszyński „Kakaj” ustanowił nowy rekord – 74kg

Oto aktualna lista 10 najlepszych wyników: (zostały one sprawdzone a w przypadku remisu o kolejności decydował moment zgłoszenia).

1. 74kg Cezary Wyszyński, Kakaj
2. 73kg Melee
3. 73kg Kuba Malik
4. 71kg Makoo
5. 69kg Perpetka
6. 68kg Przemek Kiełczewski, Przemekk
7. 67kg MałyJaca
8. 67kg TusiaMara
9. 65kg Maciej Welc, macike
10. 59kg Jarosław Czaja, Geko

Dla trzech najlepszych osób czekają świetne gry od sieci sklepów Graal: Hamburgum, Hannibal Barkas oraz Samurai, rozdawane w systemie draftowym. Gramy do końca września (szczegóły na stronie konkursu).

Z pewnym smutkiem wspomnę, że to jest ostatnie ogłoszenie częściowych wyników … za półtora tygodnia spotkamy się na zakończeniu konkursu. Dostałem sporo próśb aby po jego zakończeniu zorganizować kolejny, lub może wręcz jakąś ligę AgricoLovą – myślę, że jakaś kontynuacja konkursów dla graczy będzie ale jeszcze nie wiem z jaką częstotliwością oraz czy to będzie Agricola. Jestem ciekaw waszych pomysłów – jeśli wiesz jak zaadaptować inne gry do takiego konkursu, bardzo proszę o kontakt – maciek@kapustka.net

PS. ktoś złowił suma o wadze 102kg !!! (patrz wiadomości wędkarskie)

74 15 09 2009, 14:10 Cezary Wyszyński, Kakaj
73 11 09 2009, 14:30 melee, Przemek Gomułka
73 17 09 2009, 12:40 Kuba Malik
71 17 09 2009, 10:00 Markoo
69 16 09 2009, 12:00 perpetka
68 17 09 2009, 18:00 Przemek „Przemekk” Kiełczewski
67 11 09 2009, 17:00 MałyJaca
67 12 09 2009, 18:10 TusiaMara
65 10 09 2009, 12:00 macike, Maciej Welc
59 09 09 2009, 10:50 geko, Jarosław Czaja
59 12 09 2009, 8:30 Przemysław Wojtkowiak

 

25 komentarzy

 1. Akurat Agricola jest idealna do tego konkursu, gdyż gra musi być bardzo znana, chyba musi mieć wariant jednoosobowy i losowe co najwyżej rozstawienie początkowe. Czy jest jakaś inna gra spełniająca te warunki?

 2. drugi konkurs agricolowy dla mniej zaawansowanych :)
  Czyli punktowany najgorszy wynik!

 3. Steam, Age of Steam z planszami dla jednego gracza? :)

 4. Tak jak napisał Draco – gra musi być bardzo znana…..
  @Cieślik – Le Havre bardzo znana? jasne, każdy o niej słyszał, ale ile osób weźmie udział w konkursie? ja nie znam absolutnie nikogo kto by miał tą grę i mógł usiąść i zabrac się za konkurs.
  @Steam, Age of Steam – no tutaj może już więcej osób ma z ta gra styczność, ale ja np. w Krakowie nie znam nikogo kto ma te gry (nie znam oczywiście wszystkich w tym światku – niemożliwe, ale ze 25-30 osób które przynajmniej grają, kupują, siedzą w planszówkach etc.).

  Ja stawiam na drugą edycję dokładnie konkursu z Agricolą.

  PS. no chyba, że te gry mają jakąś implementację sensowną na kompa to wtedy każdy może siąść i spróbować się na PC, ale to imho zero przyjemności obcowania z grą.

 5. szachy nie maja wariantu jednosobowego, a tego typu zagadki sa powszechne w szachach, ale tylko jako koncowki.

 6. A to Age of Steam na vassalu nie jest jakieś używalne? (o ile ma planszę jednoosobową)

 7. Le Havre ma wersję na kompa – używaną właśnie m.in. przez rekordzistów gry solowej na BGG :-)

 8. niestety wiedziałem, że nie będę miał dużo czasu na ten konkurs, wybrałem jakiś zestaw kart, który wydał mi się niezły, w 1 rozgrywce udało mi się zdobyć 68 pkt, później go po prostu optymalizowałem i tak doszedłem do 73. Z tego układu kart (jestem prawie pewny) nie wyciśnie się więcej. Po ponownym zastanowieniu się chętnie użyłbym jeszcze dwóch innych kart, ale to wymaga zupełnie przebudowania całej koncepcji. Nie sądzę, abym znalazł czas w tym miesiącu, może po 28.. :)

 9. Proponuję zrobić konkurs na temat Monopoly. Zwycięży ten, kto grając solo, w najmniejszej liczbie rzutów kostkami zbierze wszystkie ulice

 10. Michał: świetny pomysł ale czy włączamy do tego wariantu monopoly solo negocjacje z samym sobą ? Ja i moje wewnętrzne ja – moje wewnętrzne ja posiada dwie pomarańczowe, jakim argumentem je przekonać aby dokonało wymiany ? Że się zabiję ?

 11. ja mówię poważnie … najgorszy wynik w agricoli.

  :)

 12. wbrew pozorom nie trywialne, bo trzeba jak najszybciej się rozmnożyć, ale nie mieć w ogóle jedzenia… niemniej za proste na konkurs IMO

  w sumie pasuje jakakolwiek gra bez elementu losowego + fajny pomysł patrz np hexówki
  (nie robiłem hexówek to nie wiem jak się neuroshima sprawdza, ale wyglądały fajnie)

  z elementem losowym niby też można, ale ciężko się liczy niektóre prawdopodobieństwa jak problem jest bardziej złożony

 13. @Lucf: ale to bardzo proste jest – najgorszy wynik w Agricoli to nie rozmnożyć się i brać tylko surowce. Będzie tylko 6pkt za ludzi, wielki minus za obszary i jeszcze większy za głodowanie.

  Kurczę, jak przerobić swoje 69 na 71 to już widzę, ale skąd wytrzasnąć jeszcze jeden punkcik?

 14. a widzisz – jeden mowi zeby rozmnożyć się maxymalnie i głodzić , Ty by tego nie robić – tu też może być „kminienie” tylko w drugą stronę. W dodatku można ustalić MUS ZATRUDNIENIA np 1 pomocnika i wybudowania kart

 15. anonim nr 13 mój

 16. Wprawdzie Carcassonne nie ma przewidzianego trybu jednoosobowego, ale teoretycznie nadaje sie na zrobienie konkursu optymalizacyjnego i jest grą dość znaną.
  Konkurs optymalizacyjny można tez zrobic dla gry z elementem losowym, jeżeli ciąg zdarzeń losowych przyjmie sie z góry ustalony. Były np. takie konkursy w Scrabble, w których trzeba było uzyskac maksymalny wynik przy ustalonej z góry kolejności dochodzenia literek.

 17. Michał: to są dobre pomysły, konkurs Carcassonne jest dość czytelny – można ustalić kolejność kafelków i rozegrać partię solo szukając wysokiego wyniku. Wielkie dzięki, to bardzo poważny kandydat. Szczególnie, że Carcassone jest bardzo dostępne. Może nawet jest wersja internetowa.

  Generalnie jeśli chcemy adoptować dowolną grę, musimy się zastanowić jak rozwiązać dwa problemy: wykluczyć elementy losowe oraz obejść brak trybu jednoosobowego.

  Eliminacja losu przez ustalenie z góry miała już miejsce w konkursie Agricolovym przy kartach akcji. Tutaj było to dość naturalne ale powinno się sprawdzić też w innych grach. Na przykład ustalenie kolejności płytek w Neuroshimie Hexx.

  Na tą grę mam pomysł – zaczynamy z wyłącznie wrogimi pionkami na planszy. Nasz cel to najskuteczniej zaatakować te jednostki (a może tylko ich bazę), zadając najwięcej obrażeń w 6-8 turach.

  To byłaby nietypowa wersja solo gry wieloosobowej. Mi w rozmowie ze Stefanem przyszedł jeszcze inny, dość oryginalny pomysł, że problem gry solo można rozwiązać zestawiając rozwiązania ze sobą na zasadzie turniejowej. To znaczy gramy normalną partię, gdzie na miejscach graczy grają ze sobą nadesłane rozwiązania – w postaci jakoś zaprogramowanych ruchów.

  Niestety są dwa ogromne problemy takiego rozwiązania: 1. wiele ruchów okaże się niedozwolonych (to można jakoś rozwiązać) 2. chyba element losowy będzie zbyt duży, to będzie tylko bardzo skomplikowana loteria.

  Ewentualnie tak jak wspomniał ragozd, zadania na końcówki szachowe – tutaj na przykład adoptowane do wygrania końcówki Neuroshimy Hex w 3 ruchach niezależnie od ruchów przeciwnika.

  W szachach jest też obecny drugi typ zadań, które przedstawiają grę środkową i polegają na ocenie pozycji i wskazaniu planu rozgrywki. Z punktu widzenia treningowego te zadania są nawet ważniejsze niż końcówki ale ocena rozwiązań jest bardzo subiektywna.

  Kończąc ten przydługi komentarz wspomnę, że można jeszcze faktycznie rozważyć warianty gier, gdzie konkurs polega na osiągnięciu jakiegoś dziwnego celu, tak jak sugeruje Lucf – najgorszy wynik (prawdę mówiąc nawet rozważałem specjalną nagrodę przy Agricoli z tej okazji ale doszedłem do wniosku, że to będzie za łatwe). Albo najwięcej zboża na koniec gry.

  Myślę, że mamy już dwóch mocnych kandydatów na następny konkurs: Carcassone solo oraz atakowanie predefiniowanego obozu w Neuroshimie Hexx. Ale temat jest jeszcze otwarty.

 18. Poprzedni komentarz pisałem o 3:00 po wyjściu z wesela, które zaorało wszystkie moje zmysły (i upiekło chleb). Przepraszam, za sieczkę składniową w tamtych zdaniach.

 19. Gier do Konkursu moze i znalazloby sie wiecej, ale w moim mniemaniu Agricola bije wszystkie na glowe pod wzgledem przygotowania do serii zroznicowanych solo konkursow , czyt. Ligii Agricolowej.

  Gdyby taka utworzyc to byloby cos !!!

  Jedna gra raz na miesiac.

  Jedno tylko by zmienil, tak aby stworzyc graczom szersze pole do popisu .. a mianowicie .. dac wolna reke przy wyborze kolejnosci pojawiania sie akcji w grze w kazdej z rund.

  Jak dla mnie to zaden czynnik losowy, ktory nalezy ograniczac… to wlasnie el. ktorym gracz musi rowniez zarzadzac.

  To z pewnoscia zroznicuje jeszcze bardziej mozliwe zagrania taktyczne, a co za tym idzie strategie i koncowa punktacje.

  Trzymam kciuki.

 20. Czyli teraz jak ktoś zdobędzie 73 to już się nie załapie na nagrodę tak?

 21. Przemek: tak, w tej chwili musisz zdobyć przynajmniej 74 punkty aby być w pierwszej trójce.

 22. Arkham Horror czy jak kto woli Horror w Arkham, tryb jedno osobowy, jedynie trzeba by konkretnego przedwiecznego ustawić. Cacy gierka.

 23. Gozno, tylko strasznie losowa ;-)

 24. niestety nie znalazłem czasu na zajęcie się konkursem, na papierze miałem jeszcze pomysł na 1 punkt, ale nie na 2. Gratulacje dla zwycięzcy, a być może zwycięzców, wszak wyniki dopiero czekają na ogłoszenie ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*