Home | Wiadomości | Turnieje | Konkurs Agricola, końcówka

Konkurs Agricola, końcówka
Ten tekst przeczytasz w 2 minut

agricola_bannerTen okaz leszcza udało mi się złowić w niedzielę 26 kwietnia 2009 r. na klasyczną rzeczną gruntówkę. Nad Wisłą przy ujściu Soły byliśmy o 8 rano, wiał lekki wschodni wiatr. Rozrobiliśmy zanętę „Extra Stel” z kukurydzą i wrzuciliśmy do wody. Na przynętę założyliśmy kukurydzę z dendrobeną nr 3. Stosowałem przypon Stroft o średnicy 0,18 mm z haczykiem nr 10. […] Po zważeniu okazało się, że niewiele brakuje mu do aktualnego rekordu Polski!

[Wiadomości Wędkarskie online, Nagroda miesiąca (07/2009) – leszcz 6,50 kg!]

W kolejnym tygodniu AgricoLovego konkursu wiele zgłoszeń było jak leszcz złowiony przez Stanisława Jonikowa – bliskich rekordu. Perpetka poprawiła wynik do 69kg. Markoo dołączył do ścisłej czołówki z 71kg a Kuba Malik powtórzył rekord melee 73kg. Przez pewien czas wydawało się, że melee jest niezagrożony ale w końcu jednej osobie udało się go pokonać:  Cezary Wyszyński „Kakaj” ustanowił nowy rekord – 74kg

Oto aktualna lista 10 najlepszych wyników: (zostały one sprawdzone a w przypadku remisu o kolejności decydował moment zgłoszenia).

1. 74kg Cezary Wyszyński, Kakaj
2. 73kg Melee
3. 73kg Kuba Malik
4. 71kg Makoo
5. 69kg Perpetka
6. 68kg Przemek Kiełczewski, Przemekk
7. 67kg MałyJaca
8. 67kg TusiaMara
9. 65kg Maciej Welc, macike
10. 59kg Jarosław Czaja, Geko

Dla trzech najlepszych osób czekają świetne gry od sieci sklepów Graal: Hamburgum, Hannibal Barkas oraz Samurai, rozdawane w systemie draftowym. Gramy do końca września (szczegóły na stronie konkursu).

Z pewnym smutkiem wspomnę, że to jest ostatnie ogłoszenie częściowych wyników … za półtora tygodnia spotkamy się na zakończeniu konkursu. Dostałem sporo próśb aby po jego zakończeniu zorganizować kolejny, lub może wręcz jakąś ligę AgricoLovą – myślę, że jakaś kontynuacja konkursów dla graczy będzie ale jeszcze nie wiem z jaką częstotliwością oraz czy to będzie Agricola. Jestem ciekaw waszych pomysłów – jeśli wiesz jak zaadaptować inne gry do takiego konkursu, bardzo proszę o kontakt – maciek@kapustka.net

PS. ktoś złowił suma o wadze 102kg !!! (patrz wiadomości wędkarskie)

74 15 09 2009, 14:10 Cezary Wyszyński, Kakaj
73 11 09 2009, 14:30 melee, Przemek Gomułka
73 17 09 2009, 12:40 Kuba Malik
71 17 09 2009, 10:00 Markoo
69 16 09 2009, 12:00 perpetka
68 17 09 2009, 18:00 Przemek „Przemekk” Kiełczewski
67 11 09 2009, 17:00 MałyJaca
67 12 09 2009, 18:10 TusiaMara
65 10 09 2009, 12:00 macike, Maciej Welc
59 09 09 2009, 10:50 geko, Jarosław Czaja
59 12 09 2009, 8:30 Przemysław Wojtkowiak

25 komentarzy

 1. Avatar

  Akurat Agricola jest idealna do tego konkursu, gdyż gra musi być bardzo znana, chyba musi mieć wariant jednoosobowy i losowe co najwyżej rozstawienie początkowe. Czy jest jakaś inna gra spełniająca te warunki?

 2. Avatar

  drugi konkurs agricolowy dla mniej zaawansowanych :)
  Czyli punktowany najgorszy wynik!

 3. Avatar

  Steam, Age of Steam z planszami dla jednego gracza? :)

 4. Avatar

  Tak jak napisał Draco – gra musi być bardzo znana…..
  @Cieślik – Le Havre bardzo znana? jasne, każdy o niej słyszał, ale ile osób weźmie udział w konkursie? ja nie znam absolutnie nikogo kto by miał tą grę i mógł usiąść i zabrac się za konkurs.
  @Steam, Age of Steam – no tutaj może już więcej osób ma z ta gra styczność, ale ja np. w Krakowie nie znam nikogo kto ma te gry (nie znam oczywiście wszystkich w tym światku – niemożliwe, ale ze 25-30 osób które przynajmniej grają, kupują, siedzą w planszówkach etc.).

  Ja stawiam na drugą edycję dokładnie konkursu z Agricolą.

  PS. no chyba, że te gry mają jakąś implementację sensowną na kompa to wtedy każdy może siąść i spróbować się na PC, ale to imho zero przyjemności obcowania z grą.

 5. Avatar

  szachy nie maja wariantu jednosobowego, a tego typu zagadki sa powszechne w szachach, ale tylko jako koncowki.

 6. Avatar

  A to Age of Steam na vassalu nie jest jakieś używalne? (o ile ma planszę jednoosobową)

 7. Mst

  Le Havre ma wersję na kompa – używaną właśnie m.in. przez rekordzistów gry solowej na BGG :-)

 8. Avatar

  niestety wiedziałem, że nie będę miał dużo czasu na ten konkurs, wybrałem jakiś zestaw kart, który wydał mi się niezły, w 1 rozgrywce udało mi się zdobyć 68 pkt, później go po prostu optymalizowałem i tak doszedłem do 73. Z tego układu kart (jestem prawie pewny) nie wyciśnie się więcej. Po ponownym zastanowieniu się chętnie użyłbym jeszcze dwóch innych kart, ale to wymaga zupełnie przebudowania całej koncepcji. Nie sądzę, abym znalazł czas w tym miesiącu, może po 28.. :)

 9. MichalStajszczak

  Proponuję zrobić konkurs na temat Monopoly. Zwycięży ten, kto grając solo, w najmniejszej liczbie rzutów kostkami zbierze wszystkie ulice

 10. Avatar

  Michał: świetny pomysł ale czy włączamy do tego wariantu monopoly solo negocjacje z samym sobą ? Ja i moje wewnętrzne ja – moje wewnętrzne ja posiada dwie pomarańczowe, jakim argumentem je przekonać aby dokonało wymiany ? Że się zabiję ?

 11. Avatar

  ja mówię poważnie … najgorszy wynik w agricoli.

  :)

 12. Avatar

  wbrew pozorom nie trywialne, bo trzeba jak najszybciej się rozmnożyć, ale nie mieć w ogóle jedzenia… niemniej za proste na konkurs IMO

  w sumie pasuje jakakolwiek gra bez elementu losowego + fajny pomysł patrz np hexówki
  (nie robiłem hexówek to nie wiem jak się neuroshima sprawdza, ale wyglądały fajnie)

  z elementem losowym niby też można, ale ciężko się liczy niektóre prawdopodobieństwa jak problem jest bardziej złożony

 13. Avatar

  @Lucf: ale to bardzo proste jest – najgorszy wynik w Agricoli to nie rozmnożyć się i brać tylko surowce. Będzie tylko 6pkt za ludzi, wielki minus za obszary i jeszcze większy za głodowanie.

  Kurczę, jak przerobić swoje 69 na 71 to już widzę, ale skąd wytrzasnąć jeszcze jeden punkcik?

 14. Avatar

  a widzisz – jeden mowi zeby rozmnożyć się maxymalnie i głodzić , Ty by tego nie robić – tu też może być „kminienie” tylko w drugą stronę. W dodatku można ustalić MUS ZATRUDNIENIA np 1 pomocnika i wybudowania kart

 15. Avatar

  anonim nr 13 mój

 16. MichalStajszczak

  Wprawdzie Carcassonne nie ma przewidzianego trybu jednoosobowego, ale teoretycznie nadaje sie na zrobienie konkursu optymalizacyjnego i jest grą dość znaną.
  Konkurs optymalizacyjny można tez zrobic dla gry z elementem losowym, jeżeli ciąg zdarzeń losowych przyjmie sie z góry ustalony. Były np. takie konkursy w Scrabble, w których trzeba było uzyskac maksymalny wynik przy ustalonej z góry kolejności dochodzenia literek.

 17. Avatar

  Michał: to są dobre pomysły, konkurs Carcassonne jest dość czytelny – można ustalić kolejność kafelków i rozegrać partię solo szukając wysokiego wyniku. Wielkie dzięki, to bardzo poważny kandydat. Szczególnie, że Carcassone jest bardzo dostępne. Może nawet jest wersja internetowa.

  Generalnie jeśli chcemy adoptować dowolną grę, musimy się zastanowić jak rozwiązać dwa problemy: wykluczyć elementy losowe oraz obejść brak trybu jednoosobowego.

  Eliminacja losu przez ustalenie z góry miała już miejsce w konkursie Agricolovym przy kartach akcji. Tutaj było to dość naturalne ale powinno się sprawdzić też w innych grach. Na przykład ustalenie kolejności płytek w Neuroshimie Hexx.

  Na tą grę mam pomysł – zaczynamy z wyłącznie wrogimi pionkami na planszy. Nasz cel to najskuteczniej zaatakować te jednostki (a może tylko ich bazę), zadając najwięcej obrażeń w 6-8 turach.

  To byłaby nietypowa wersja solo gry wieloosobowej. Mi w rozmowie ze Stefanem przyszedł jeszcze inny, dość oryginalny pomysł, że problem gry solo można rozwiązać zestawiając rozwiązania ze sobą na zasadzie turniejowej. To znaczy gramy normalną partię, gdzie na miejscach graczy grają ze sobą nadesłane rozwiązania – w postaci jakoś zaprogramowanych ruchów.

  Niestety są dwa ogromne problemy takiego rozwiązania: 1. wiele ruchów okaże się niedozwolonych (to można jakoś rozwiązać) 2. chyba element losowy będzie zbyt duży, to będzie tylko bardzo skomplikowana loteria.

  Ewentualnie tak jak wspomniał ragozd, zadania na końcówki szachowe – tutaj na przykład adoptowane do wygrania końcówki Neuroshimy Hex w 3 ruchach niezależnie od ruchów przeciwnika.

  W szachach jest też obecny drugi typ zadań, które przedstawiają grę środkową i polegają na ocenie pozycji i wskazaniu planu rozgrywki. Z punktu widzenia treningowego te zadania są nawet ważniejsze niż końcówki ale ocena rozwiązań jest bardzo subiektywna.

  Kończąc ten przydługi komentarz wspomnę, że można jeszcze faktycznie rozważyć warianty gier, gdzie konkurs polega na osiągnięciu jakiegoś dziwnego celu, tak jak sugeruje Lucf – najgorszy wynik (prawdę mówiąc nawet rozważałem specjalną nagrodę przy Agricoli z tej okazji ale doszedłem do wniosku, że to będzie za łatwe). Albo najwięcej zboża na koniec gry.

  Myślę, że mamy już dwóch mocnych kandydatów na następny konkurs: Carcassone solo oraz atakowanie predefiniowanego obozu w Neuroshimie Hexx. Ale temat jest jeszcze otwarty.

 18. Avatar

  Poprzedni komentarz pisałem o 3:00 po wyjściu z wesela, które zaorało wszystkie moje zmysły (i upiekło chleb). Przepraszam, za sieczkę składniową w tamtych zdaniach.

 19. Avatar

  Gier do Konkursu moze i znalazloby sie wiecej, ale w moim mniemaniu Agricola bije wszystkie na glowe pod wzgledem przygotowania do serii zroznicowanych solo konkursow , czyt. Ligii Agricolowej.

  Gdyby taka utworzyc to byloby cos !!!

  Jedna gra raz na miesiac.

  Jedno tylko by zmienil, tak aby stworzyc graczom szersze pole do popisu .. a mianowicie .. dac wolna reke przy wyborze kolejnosci pojawiania sie akcji w grze w kazdej z rund.

  Jak dla mnie to zaden czynnik losowy, ktory nalezy ograniczac… to wlasnie el. ktorym gracz musi rowniez zarzadzac.

  To z pewnoscia zroznicuje jeszcze bardziej mozliwe zagrania taktyczne, a co za tym idzie strategie i koncowa punktacje.

  Trzymam kciuki.

 20. Avatar

  Czyli teraz jak ktoś zdobędzie 73 to już się nie załapie na nagrodę tak?

 21. Avatar

  Przemek: tak, w tej chwili musisz zdobyć przynajmniej 74 punkty aby być w pierwszej trójce.

 22. Avatar

  Arkham Horror czy jak kto woli Horror w Arkham, tryb jedno osobowy, jedynie trzeba by konkretnego przedwiecznego ustawić. Cacy gierka.

 23. Avatar

  Gozno, tylko strasznie losowa ;-)

 24. Avatar

  niestety nie znalazłem czasu na zajęcie się konkursem, na papierze miałem jeszcze pomysł na 1 punkt, ale nie na 2. Gratulacje dla zwycięzcy, a być może zwycięzców, wszak wyniki dopiero czekają na ogłoszenie ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings