Home | Audio/Video | Archiwum Planszostacji | Planszostacja 45 – Filip Miłuński – Indonesia – Claustrophobia

Planszostacja 45 – Filip Miłuński – Indonesia – Claustrophobia

❍ Reading Time: < 1 minute
 

Tym razem swój dziewiczy odcinek nagrał drugi zespół tworzący Planszostację pod przywództwem yosza.  Niestety jak to bywa z debiutami, nie wszystko toczy się zgodnie z planem. Musicie, więc wybaczyć nam dość niską jakość nagrania – przeszkadzający szum w tle i cichy głos prowadzącego, ale jak to mówią – pierwsze koty za płoty. Oprócz tego dostajecie mnóstwo ciekawego materiału:

 • Dobre bo polskie – wywiad z Filipem Miłuńskim i minirecenzja Małych Powstańców
 • Z szafy dziadka– recenzja Indonesii
 • Plastikowe sześcianiki – ameritrash okiem eurogracza – recenzja Claustrophobii
 • Wyzwanie – nowa zabawa o podawaniu gier spełniających pewne kryteria

Planszostacja 45 [18MB]

60 komentarzy

 1. Pancho

  Filip, nie wiń Faiduttiego za Shadows over Camelot, to nie jego wina ;)

 2. Avatar

  nono, całkiem przyjemny odcinek – przynajmniej miałem o czym posłuchać :D Ciekawe (wręcz inspirujące ;) ) spostrzeżenia na temat rynku wydawniczego, no i pojawiła się też Claustrophobia, którą jestem bezpośrednio zainteresowany. Choć z drugiej strony wyraźnie widać, że eurodziewczynki nie odrobiły lekcji, bo co niby można powiedzieć o SH, jak się grało raz, w dodatku nie widząc różnic pomiędzy marines (!). To tak jakby się wypowiadać o szachach nie rozróżniając figur ;))) Także na tym polu dalej nędza, no ale widać, że się przynajmniej silicie na obiektywizm – a to już duży krok w dobrą stronę i spory plus ode mnie.

 3. Avatar

  zapomniałem się podpisać – to powyżej to oczywiście ja :D

 4. Avatar

  Muttah: oj tam Marines zwykły, marines z flamerem – co za różnica ;)

 5. Avatar

  Audycja fajna. Mali Powstańcy nie podobają mi się zupełnie. Przykro, że Empik jest zawalony tego typu tytułami. Moim zdaniem utrwala to tylko obiegową opinię o planszówkach jako banalnych i przeznaczonych dla dzieci. Bez urazy, mam nadzieję, że Filip pokaże na co go stać kolejną grą – przeznaczoną dla dorosłych, bardziej wymagających graczy. Jego pierwsza propozycja zupełnie mnie nie przekonała.

 6. Avatar

  Nie martw się Filipie. Tak naprawdę to obecnych tu ludzi usatysfakcjonuje tylko gra, której nikt Ci w Polsce nie wyda.
  Więc z dwojga złego wydana/prosta- niewydana/rozbudowana poszedłeś w dobrą stronę;)

  Powiedzmy sobie szczerze. TtA ani Strongholda nikt by w Polsce nie wydał.
  W tym drugim przypadku mam oczywiście na myśli, że Trzewik nie zaryzykowałby 100.000 (?) na nie swój pomysł.

 7. Avatar

  Megamaniac zero urazy. De gustibus non disputandum est. Natomiast jeśli zrobisz lepszą grę, dla dorosłych, nie utrwalająca stereotypów itd. i zawalisz nią Empiki naprawdę szczerze Ci pogratuluję i zapiszę się do Ciebie za ciężkie pieniądze na kurs projektowania i prowadzenia rozmów biznesowych z sieciami sprzedaży;))

 8. Avatar

  To jest błędne koło: Empik stawia na Monopoly i Małych Powstańców, bo to się sprzedaje, więc wydawcy wypuszczają kolejne Monopoly lub Małych Powstańców 2.
  Niestety Stronghold’a nie widziałem w żadnym z Empików, a szkoda, bo może zamiast Małych Powstańców, ktoś dostałby pod choinkę grę Trzewiczka zamiast gry Miłuńskiego.

  Zdaję sobie sprawę, że moja opinia może być dla autora nieprzyjemna. Nie jest to atak personalny. Gratuluję wydania gry, pasji i chęci. Piszę to wszystko dlatego, by zaprezentować zdanie inne od tego, co mówią znajomi autora Małych Powstańców (którym grę jest pewnie niezręcznie oceniać). Dobre wyniki sprzedaży wynikają moim zdaniem głownie z masowej dostępności gry w sklepach (Monopoly też się dobrze sprzedaje).

  Filip to chyba fajny gość.
  Mali Powstańcy to gra słaba.

  Chcecie dobrej polskiej gry? Wybierzcie Stronghold. Trzewiczek to jest człowiek, który na prawdę przeciera w Polsce planszówkowe szlaki.

 9. Avatar

  Grałem w „Małych Powstańców”, ale to była chyba inna gra niż ta w którą grał Megamaniac. Zupełnie nie odniosłem wrażenia ani banalności i dziecinności. Że może się nie podobać – rozumiem – ale nie ma co rzucać bezsensownych argumentów.

 10. Avatar

  Jak powiedział Filip: De gustibus non disputandum est. Wyraziłem swoją opinię mam nadzieję, że to uszanujecie.

 11. Avatar

  Jasne, że nie uszanujemy. Na co liczyłeś stawiając Małych Powstańców w zestawieniu z Monopoly? Oczywiście planszostacji nie słuchałem, więc tym chętniej się wypowiem. Mam wrażenie, wróć, jestem przekonany, że nie masz (@Megamaniac) bladego pojęcia o oczekiwaniach klientów Empików i o propagowaniu gier wśród nich gier planszowych. Ludzie mają problem z przeczytaniem instrukcji dłuższej niż 4 strony. Stronghold ma ich 20 i do tego jeszcze jakieś 10 za mało. Stronghold nie jest grą familijną, ani grą „na początek”. Do tego klimat fantasy nie do każdego rodzica trafia. Mali Powstańcy to bardzo dobrze działająca, nieskomplikowana gra dla rodzin, którzy z pewnością po zagraniu nie zniechęcą się do planszówek. Mało tego wielu z nich zainteresuje się tematem, bo jak widać gry to nie tylko rzut kostką i kupowanie domków. Do tego ładne wykonanie i dobra tematyka. Jasne, że nie jest to gra dla mnie i innych maniaków, ale jako „gateway”? – świetna robota. Oby więcej takich gier!

 12. Ja_n

  @Megamaniac – a grałeś w wariant rozszerzony, czy tylko w ten dla dzieci?

 13. Avatar

  Bywam tez niefajnym gościem czasem;)))
  Z ciekawości – czy grałeś megamaniacu w wersję pełną gry, czy tylko w podstawową?

  Ja myślę o propagowaniu gier nieco inaczej niż ty chyba. Odnoszę wrażenie że dla ciebie to jest zerojedynkowe – są dobre gry dla dorosłych graczy (ciężkie, kilugodzinne, ze skomplikowanymi zasadami) i jest cała reszta monopolypodobnego szajsu. Tak odbieram twoją opinię, abstrahując już od mojej gry.

  Dla mnie na tej skali pomiędzy Cywilizacją czy Strongholdem na jednym skraju, a Monopoly i chińczykiem na drugim jest mnóstwo odcieni szarości. I moim zdaniem nie rozpropagujesz w Polsce planszówek trzymając się na siłę śnieżnej bieli i plując na te szarości. Potrzebne są w Polsce różne gry, dla bardzo różnych odbiorców, ale takie które są dobrymi planszówkami, w rozumieniu nowoczesnej mechaniki i podejścia, ale nie koniecznie tylko te najbardziej złożone.

 14. Avatar

  Mali Powstańcy do IMO poprawna gra edukacyjna, ładnie wydana, przeznaczona dla młodszych odbiorców. Oczywiście dostrzegam to, że Twoja propozycja ma elementy pozwalające zaliczyć ją do tzw nowoczesnych planszówek. Brakuje jej jednak błysku. W moim spektrum gier jest tylko „odcieniem szarości”. Opinie jakie czytam i słyszę tutaj o niej są jednak takie, jakby było to jakieś „śnieżno-białe” objawienie.

  Chodzi mi o zachowanie proporcji, dlatego zabrałem tutaj głos.

  Mówiłeś, że nie lubisz gier Faidutti’ego, a choćby jego prosta Cytadela jest według mnie znakomitym projektem – prawdziwy klasyk.

 15. Ja_n

  @Megamaniac – cały czas nie odpowiedziałeś na pytanie w który wariant Powstańców grałeś.

 16. Avatar

  Tak pytacie o warianty i przypomniał mi się pewien dowcip o Żydzie usiłującym sprzedać 2 konie na targowisku:

  Klient – powiedz mi pan, który koń lepszy?
  Żyd – hmm, oba lepsze :)

 17. Avatar

  a ja się spytam inaczej: Megamaniacu – a grałeś w ogóle w Małych Powstańców? :>

 18. Avatar

  Audycja była bardzo fajna, krótszy format i częstsze odcinki to jednak dobry pomysł :)

  Żeby zachęcić jeszcze bardziej do Indonesii dodam, że:

  Im więcej graczy tym mniejsze firmy, więc łatwiej robić wysyłki.

  Nie ma efektu kuli śnieżnej, bo najlepsze firmy wchodzą późno w grze.

 19. Avatar

  Ok. Poddaje się, moją opinię oparłem na video recenzjach, instrukcji on-line i zdjęciach. :D

 20. Avatar

  „Mam wrażenie, wróć, jestem przekonany, że nie masz (@Megamaniac) bladego pojęcia o oczekiwaniach klientów Empików i o propagowaniu gier wśród nich gier planszowych.”

  Jestem klientem Empiku.

 21. Avatar

  @Megamaniac: to o czym my tu w ogóle rozmawiamy?

  @Przemkk: graliśmy w 4 osoby a i skończyło się że były jedna ogromna firma przewozowa i jedna duża. Towary też były monopolizowane przez firmy (co akurat w moim przypadku było błędem bo Bazik blokował możliwość stworzenia mi połączenia ryżowej kompanii z przyprawową)

 22. Avatar

  @yosz Rozmawiamy o Małych Powstańcach.

  Instrukcja i inne dostępne materiały, są dla mnie wystarczające, by grę omijać szerokim łukiem.

 23. Avatar

  Chciałem tylko dodać na koniec, że w Pnącza też nie grałem.

  TWA – ktoś rozszyfruje ten skrót? Ufunduję nagrodę!

 24. Avatar

  @Megamaniac: masz do tego prawo żeby nie być zainteresowany grą. Moim zdaniem za to nie masz prawa wypowiadać się tak kategorycznym tonem na temat planszówki w którą nie grałeś (bez urazy)

 25. Avatar

  Skoro prawo głosu zostało mi odebrane, idę do pracy :) Dziękuję za miłą konwersację i życzę udanego popołudnia.

 26. Ja_n

  Udawanie że zna się grę i pisanie „Mali Powstańcy to gra słaba” jest trochę czym innym niż omijanie gry szerokim łukiem bez spróbowania. Szkoda że zabrakło Ci uczciwości żeby napisać wprost, że nie grałeś w Małych Powstańców i że z instrukcji i prezentacji wideo gra wydaje się słaba.

 27. Avatar

  A ja zaryzykuję stwierdzenie, że kolega Megamaniac w Strongholda też nie grał. Swoją ocenę o tej grze opiera wyłącznie o video prezentację Trzewika z Essen. Jak wszsycy wiemy Trzewika ciężko prześcignąć w promocji jakiegoś tytułu ;)

 28. Avatar

  Hehe, gry „z szafy dziadka”… bazika? :)

 29. Avatar

  Mali Powstańcy to bardzo dobra gra, ale neistety mam kolegę, któremu absolutnie niepodpasowała i omija ją szerokim łukiem (właściwie to nawet nie wiem dlaczego). Paradoksalnie o wiele bardziej podoba mi się bardziej losowy – podstawowy – wariant. Emocje, gdy goni nas niemiec są genialne :). Wariant rozszerzony jest przekombinowany na moje. Zwłaszcza, że i tak gra skupia się na braniu niemal wszystkich rozkazów jak popadnie (to mi trochę nie pasuje).

 30. Avatar

  Ludziska – jak macie kiepskie mikrofony to używajcie jakiegoś filtra przy składaniu materiału. Buczenie i pierdzenie jest w tym odcinku ponad normę.

  Jak nie wiecie jak to zrobić z chęcią się polecam.

 31. Avatar

  Niestety większość problemów dźwiękowych nie wynika z kiepskich mikrofonów, ale z problemów sieciowych / skype’owych / problemów programu nagrywającego np: koledzy słyszeli mnie doskonale a nagrałem się najciszej z całej trójki.

  Oczywiści materiał jest potem edytowany (np wyrównywane są poziomy). Zimoch – dzięki za propozycję – pewnie się jakoś do Ciebie odezwę po sztuczki i triki ;)

 32. Ja_n

  @zimoch84: Wybawco! Mp3 już masz, to zrób coś :). Wrzuć gdzieś próbkę albo przyślij na maila. Planszostację nagrywamy ze skype’a, montaż to tylko posklejanie kawałków, nie mamy osobno każdego głosu na innej ścieżce. Jeśli umiesz pozbyć się tego tła, to byłoby super.
  Problemy wynikają chyba z tego, że yosz gadał wyjątkowo cicho (albo tak miał ustawiony mic). Jak gada bazik albo Filippos, jest dużo lepiej.

 33. Folko

  Megamaniacu – ja też się odezwę – mi Stronghold podoba się dużo mniej niż Mali Powstańcy. Żeby było jasne, lubię ciężkie i lubię lekkie gry, Stronghold to dobra gra i tyle. Strongholda mało komu bym polecił, Małych Powstańców – tak.

 34. Avatar

  Fajny odcinek. Yosz brzmiał bardzo archiwalnie, jakby przeniósł się w czasie i nadawał z okopów. Ale spoko, był specyficzny klimat, szczególnie w przypadku omawiania Małych Powstańców :)

 35. Avatar

  „GRY Z SZAFY” – pomysł genialny! Wiem, że nie dla każdego może być to interesujące ale ja z chęcią posłuchałbym o takim Brassie,
  War of the Ring czy innych starszych pozycjach.
  „WYZWANIE” – dobry pomysł.
  Z rzeczy których mi brakuje to jakieś „zapowiedzi” nowych gier na które czekacie, które wydaja się być godnymi uwagi itp.

 36. Avatar

  @ja_n
  Nie wiem dlaczego piszesz, że zabrakło mi uczciwości, by napisać wprost, że nie grałem w MP. Napisałem uczciwie prawdę od początku do końca w każdym moim poście odpowiadając na Wasze pytania.

  Kupię chyba tych Małych Powstańców i zamieszczę moją recenzję na forum (po podejrzewam masochistycznej rozgrywce).

  Później gra pójdzie jako nagroda, dla osoby która rozszyfruje skrót TWA :), albo będzie mnie straszyć z szafy.

  Mniej prawdopodobny scenariusz – odszczekam moje zarzuty.

 37. Avatar

  P.S. Mam jednak pewne wątpliwości natury moralnej, gdyby choć moja kasa szła na jakiś szczytny cel…

  P.S.2 W konkursie możliwa nagroda opcjonalna: komplet alternatywnych plastikowych znaczników z BGG do Race for the Galaxy i dodatków ;)

  P.S.3 Czy GamesFanatic to sekta?

  P.S.4 „Więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być… tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było… tylko aplauz i zaakceptowanie. (…)” „Rejs” M. Piwowskiego

 38. Avatar

  Czy Mały Powstaniec, to nie jest przypadkiem to, co zdrowy facet ma gdy obudzi się rano?

  Zapraszam na forum ;)

  http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=24&t=9815&p=189692#p189692

 39. Avatar

  TWA to „towarzystwo wzajemnej adoracji”

  ale zagraj, opisz i mi wyslij
  ja z checia zagram :-> wiec kasa pojdzie na szczytny cel :P

  a publikowac nie musisz tu – mozesz na forum.
  moze jak Ci nie podejdzie to napisz wspolna recenzje-dyskurs z kims kto gre lubi?

 40. Avatar

  mackill: oczywiście o nowościach i zapowiedziach będziemy rozmawiać, ale tak się stało, że koledzy, którzy nagrywali tydzień wcześniej zgarnęli wszystkie newsy i jakaś taka posucha była ;)

 41. Avatar

  Mackill, Brass był już recenzowany w planszostacji, w pierwszym odcinku.

 42. Avatar

  Zwycięzcą mini-konkursu został bartek_mi i do niego, po przetestowaniu, trafi gra Mali Powstańcy.

  Proszę o PW z danymi do wysyłki (na forum).

 43. Avatar

  Jeżeli dobrze zrozumiałem wszystkie komentarze megamaniaca to wychodzi na to, że opinia osoby,która nie zagrała ani razu w grę jest bardziej wiarygodna i cenna niż znajomych autora, którzy w grę zagrali?

 44. Avatar

  Dobrze zrozumiałeś. Wszyscy krewni i znajomi królika są bardzo nieobiektywni, a każdy kombinuje jak może, żeby nie urazić uczuć autora.

  Nie mam, żadnego interesu w krytykowaniu, czy chwaleniu Małych Powstańców.

  Mam już dość nachalnej promocji, na oko słabej gry i wmawiania ludziom, że jest to coś, przy czym mogą się bawić dorośli ludzie.

  Zobowiązałem się w grę zagrać, by nie słuchać już więcej zarzutów przedstawionych przez Bażyna. Wyniki sesji i recenzję przedstawię na forum.

  Watpię bym się pozytywnie rozczarował.

 45. Avatar

  Coś mi się wydaje Bazik, że jak nic będziesz musiał uznać mój typ – Przez Pystynię :)

 46. Avatar

  Jeszcze chciałem powiedzieć Manila ale ugryzłem się w język ;)

 47. Avatar

  uuu przez pustynie idealne, wstyd go pominalem. manila… :p

 48. Ja_n

  Ja od razu pomyślałem o Wysokim Napięciu (było) i o Torres (nie było, w wariancie bez kart misji i ze wszystkimi kartami specjalnymi na ręce).

 49. Avatar

  Bardzo fajny odcinek. Troszkę za długo trwało top 5, proponuje ograniczyć ocenianie. Zabrakło mi gagów na koniec w trakcie muzyczki, ale była to moja pierwsza w pełni przesłuchana planszostacja od wielu odcinków. Coś ptaszki mi ćwierkały, iż Magnum Sal znalazł już wydawce. Lubie jak wypowiadają się goście z branży. Apeluje aby zaprosić Pana Michała Stajszczaka do audycji, jeżeli by się zgodził to super odcinek mógłby wyjść.

 50. Avatar

  Pan Michał był kiedyś w Planszostacji (odcinek 24) co oczywiście nie znaczy, że znowu nie zawita w audycji.

 51. Avatar

  Jak Through the Desert, to i Stephenson’s Rocket też. Zresztą, genialna gra.

 52. Avatar

  zdecydownaie stephenson’s rocket. zdecydowanie genialna. niestety kilka lat temu bylem tak pijany ze sprzedalem dasilwie :-(

 53. Don Simon

  bazik – to dlatego przestales pic? za duzo fajnych gier oddawales?

 54. Avatar

  Bardzo fajny odcinek, bardzo nie fajny dźwięk – ale moja polonistka mówiła zawsze „Nic wartościowego bez bólu się nie rodzi… stawiając mi kolejną pałę – więc pewno kiedyś dojdziecie do perfekcji.
  Super pomysł z „Gra z szafy dziadka”, może tylko tytuł bym zmienił, bo starsze gry nie mają nic wspólnego z dziadkami.
  Może „Gra z dna szafy”.

 55. Avatar

  A no i jeszcze może skoro odcinki chcecie wydawać często (a już się to dzieje) to może lepiej żeby mieściły się w 45-60 min. Dla was mniej pracy, a jak wam wyjdzie więcej to materiał możecie zawsze podzielić na 2 odcinki.

 56. Avatar

  Długość jest bardzo dobra. Broń Boże nie skracać. Jak komuś jest za długo to zrobi sobie pauze i posłucha dalej jak bedzie miał czas.

 57. Avatar

  KenjiPL: nazwa „gra z dna szafy” – bardzo fajny tytuł :)

 58. Avatar

  @ yosz
  Nie zgłaszam tego zwrotu do ochrony praw autorskich :) więc śmiało go stosujcie do czasu jak ktoś wymyśli waszym zdaniem lepszy tytuł.
  @BMC
  Długie audycje mi nie przeszkadzają. Chciałem tylko wykazać się ludzkimi uczuciami, a nie wykorzystywać naszych redaktorów do granic możliwości.
  Ty BMC to chyba serca nie masz :)
  Daj im trochę z rodzinami poprzebywać, w końcu robią to charytatywnie, hobbystycznie i w swoim wolnym czasie, którego pewno mają zawsze za mało.

 59. Avatar

  fajny odcinek – zastanawia bardzo dobra ocena Claustrophobii, która wydaje się mocno turlankowa i w sumie została dość mocno zjechana w Rebel Tajmsie…

 60. Avatar

  Ja po recenzji w Rebel Taimsie zastanawiam się bardzo mocno nad kupnem :D
  Czyżby każdy z nas wyczytał tylko to co chciał? ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings