Home | Wiadomości | Aktualności | Poznaliśmy Grę Roku 2012!

Poznaliśmy Grę Roku 2012!
Ten tekst przeczytasz w < 1 minutę

I oto stało się – 2 czerwca, na Pionkowej scenie ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu na Grę Roku. Zaszczytny tytuł, piekną statuetkę oraz praktyczny dyplom oprawiony w ramki odebrał (spóźniony) przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej za grę Kolejka autorstwa Karola Madaja. W imieniu organizatora konkursu – redakcji serwisu GamesFanatic.pl GRATULUJEMY!

Tytuł Gra Roku 2012 – Wyróżnienie Graczy przypadło natomiast, w plebiscycie internetowym, grze Labyrinth: the Paths of Destiny autorstwa, obecnych w Gliwicach, panów Kamila Matuszaka i Mateusza Pronobisa z wydawnictwa Let’s Play. Im także oczywiście GRATULEJMY!

Kolejka - Gra Roku 2012

 

Labyrinth: the Paths of Destiny - Gra Roku 2012 Wyróżnienie Graczy

56 komentarzy

 1. Ink

  Kolejka spoko, do przewidzenia, ale nagroda graczy mnie zaskoczyła niesamowicie.

 2. Avatar

  Gratulacje dla Kolejki! Rozumiem, że teraz pojawi się kolejny dodruk. No i marudzący, że nagroda nie docenia polskich gier powinni być zadowoleni ;-)

  Co do wyróżnienia graczy, to… szczerze chciałbym, żeby to nie był efekt akcji „skrzyknijmy się i głosujmy”

 3. Avatar

  Czy jest szansa na podanie liczby głosujących?

 4. FortArt

  Gratulacje dla Karola Madaja za świetną grę i za to, że tak nią promuje nasze hobby. To bardzo dobry wybór!

  O grze wyróżnionej przez graczy powiem tylko tyle – właśnie pierwszy raz o niej usłyszałem.

 5. Avatar

  Na stronie nagrody jest informacja: „W głosowaniu na Wyróżnienie graczy oddano ponad 1441 głosów” (choć nie wiem jak mam to 'ponad’ rozumieć)

 6. Avatar

  Chciałem coś napisać ale…. mi się odechciało.

 7. Avatar

  Ja w wyróżnienie graczy grałem i jestem delikatnie mówiąc mocno zdziwiony. (bo grałem raz i więcej nie zamierzam, a konkurencja była mocna) Albo „zwykli gracze” mają inny gust niż ja albo głosowanie jest podatne na dziwne zjawiska.

 8. scheherazade

  Gratuluję Karolowi Madajowi. Zaś wyróżnienie graczy – szok.

 9. Avatar

  Gratulacje Karol! Twoje pierwsze dwie gry zdobywają nagrodę Gra Wojenna Roku oraz Gra Roku. Jak tu Cię nie nienawidzić? ;).

  Mam nadzieje, że ten rok będzie w końcu przełomowy dla nagrody Gra Roku. Zostanie na nowo zdefiniowany jej charakter oraz cel na najbliższe lata. Może jakaś dyskusja na forum na temat zmian? Bardzo podobają mi się sugestie, które pojawiają się z różnych stron, by wprowadzić rozróżnienie „gra na wejście” oraz „gra graczy”. Bardzo eleganckie :). Grami gra dla dzieci nagroda może się nie zajmować, jeżeli kapituła obawia się obniżenia jej rangi.

  Co do Wyróżnienia Graczy… może pójść za przykładem Gry Wojennej Roku i opublikować powiedzmy pierwsze 10 miejsc wraz z liczbą oddanych głosów?

 10. Veridiana

  Na Pionku ogłoszono 5 miejsc głosowania graczy:
  1) Labyrinth: the Paths of Destiny
  2) Zimna Wojna 1945-1989
  3) Kolejka
  4) Świat Dysku
  5) Na Chwałę Rzymu

 11. Avatar

  Gratuluję Kolejce i Karolowi Madajowi. W końcu chyba kupię grę roku. Choć osobiście moim faworytem było Na Chwałę Rzymu :D

 12. Jax

  Ja podobnie jak konev również proponuję zmiany w regulaminie. Niech się pojawi zapis że kapituła musi wybrać najprostszą z nominowanych gier (kryteria się ustali: dlugość instrukcji, czas rozgrywki itd).
  Łatwe, proste, eleganckie. Skończą się coroczne jałowe dyskusje i będzie jednoznacznie wiadomo że gra 'promuje’ (choć dla mnie takie promowanie to o kant d.. potłuc jak pisałem w innym w wątku). Ale będzie świetnie – nie będzie żalów, bo będą jednoznaczne kryteria i będzie 'promowanie’. Miód.

  I przy okazji jeszcze powinno zmienić się nazwę nagrody z Gra Roku na Najpopularniejsza Gra Roku. Wszystko będzie jasne, bo obecny tytuł nagrody jest bardzo nieprecyzyjny i – o zgrozo – sugeruje wybór gry najlepszej (jakiej najlepszej? ktoś spyta; otóż najlepszej w mniemaniu członków kapituły).

  Aha, zapomniałbym – będzie jeszcze jeden atut tych wszystkich zmian. Członkowie kapituły nie będą musieli głosować wbrew swemu sumieniu – jak teraz. Teraz muszą na najprostszą (choć na razie w sposób niepisany, pod presją opinii 'popularyzatorów’) zamiast tego jak im serce podpowiada, zamiast na tę którą najbardziej lubią i ich zdaniem jest najlepszą.

 13. Avatar

  Jax – proszę daj już spokój. Już wszyscy znają Twoje zdanie co do nagrody i ogólnie popularyzacji planszówek grami rodzinnymi. Skąd też możesz wiedzieć jak głosowali członkowie Kapituły, że głosowali wbrew swemu sumieniu – po co te spiskowe teorie?

  A ja w piątek grałem w „Dodę” gier planszowych – Ticket to Ride. Bawiłem się świetnie (o zgrozo)

 14. Jax

  @yosz, ja podaję konstruktywne propozycje zmian, które przyniosą same plusy. Nie wiem więc czemu krytykujesz pozytywne podejście??

  [a patrząc na skład kapituły i znając jej szereg członków już to widzę jak akurat najlepiej bawili się przy Kolejce :D bo zakładam (słusznie, mam nadzieję), że we wszystkie nominowane tytuły grali :D ]

 15. Vester

  Jax – nie musieli grać w Kolejkę. Jeśli szukali gry familijnej, to ona sama się wybrała (mowa o ostatnim etapie głosowania).

  Swoją drogą, zakładając, że gra powinna być familijna i fajna mechanicznie, co byście wytypowali z całej listy?

 16. Avatar

  @Jax

  Pozytywne podejścia opera się na tym, że należy wprowadzić zmiany w regulaminie, bo nie wygrywają gry, które Ty byś wybrał? ;)

  Nie musisz się chyba aż tak troszczyć o sumienie kapituły. Owi mroczni i źli Popularyzatorzy zmuszają też, według Ciebie, głosujących na wyróżnienie graczy do wybrania nie tej gry, na którą chcieliby głosować zgodnie z własnym sumieniem?

 17. Jax

  @xeel – nie wiem o co ci chodzi. Postulowane zmiany wcale nie spowodują, że będą zwyciężać gry, które lubię. Wręcz przeciwnie.
  Ale zawsze jestem za jasnością i transparentnością a proponowane zmiany ku temu zmierzają.
  Jeśli chodzi o drugie pytanie – organizacje, struktury są podatne na naciski. Społeczeństwo nie – robi co chce.

  @vester – mam nadzieję, że żartujesz. Nie wyobrażam sobie żeby EKSPERCKA kapituła głosowała na gry nie grając w nie uprzednio i słysząc o nich tylko z bajek i opowieści.

 18. sipio

  Gratulacje dla Korola.
  Ale też nie mogę wyjść z szoku po przyznaniu Wyróżnienia Graczy…
  Obawiam się jednak, że to właśnie efekt skrzykiwania znajomych. Obym się mylił.

 19. Avatar

  @Jax

  Mam na myśli to, że tak naprawdę nie ma takiego rozwiązania, które zostałoby zaakceptowane (czy choć docenione) przez ogół graczy. Dokładnie zawsze i w każdym przypadku będą się pojawiały głosy, że aktualny regulamin trzeba zmienić, bo to czy tamto. Trzeba by zmieniać ten regulamin co rok, w najlepszym razie ;)

  A co do drugiej kwestii, co potencjalnie ryzykuje kapituła nie głosując dokładnie tak, jak chce? Naciski naciskami, ale jak według Ciebie miałaby wyglądać zemsta tych całych popularyzatorów za zagłosowanie wbrew ich „sugestiom”? Serio, chyba snujesz tu spiskowe teorie dziejów ;)

  No i jak wytłumaczyć fakt, że społeczeństwo – które robi co chce – też głosuje w sposób niezrozumiały dla części graczy, skoro żadne naciski nie są mu straszne?

 20. Avatar

  @ Vester

  Niestety grałem w niewiele gier z tej listy, ale wydaje mi się, że jako gra na spopularyzowanie planszówek nadawałyby się dobrze Linie Lotnicze: Europa, być może jeszcze Qwirkle (w tę akurat nie grałem, opieram się na tym co o niej słyszałem). W Kolejkę też nie grałem, ale z tego co słyszałem o niej to chyba też nie jest zły wybór jako gra na początek.

 21. Jax

  @xeel – skoro kazdemu się nie dogodzi to nic nie zmieniać i pozostawić wszystko tak rozmyte i niejasne jak obecnie?….. jasne, można nic nie robić, ja wolę jednak jasne nazwy i kryteria

  Kapituła ryzykuje reputacją, niewiarygodnością że promuje gry trudne zamiast banalnych. Już było wiele takich głosów. Owszem, jest to niewymierne, ale chyba nikt nie chce być w ciele, którego się nie poważa (i nagród przyznawanych przez nie), ale wręcz przeciwnie – jest szeroko krytykowane a nawet wysmiewane. Raczej członek kapituły chec być widziany w oczach większości jako ekspert (’promujący’ gry planszowe). To jest właśnie powód do ulegania naciskom.

  Społeczenstwo skoro nie ulega naciskom i jest z definicji poza kontrolą środowiska zatwardziałych graczy, to chyba logiczne że może zaskoczyć czymś niespodziewanym. Całkowicie zrozumiałe, że jakaś akcja facebookowa czy inne agitacje wśród znajomych mogą się za tym kryć. To się właśnie nazywa być poza kontrolą i poza naciskami społeczeństwa planszówkowego.

 22. Avatar

  Tak jak wspomniałem na forum Wyróżnienie Graczy to efekt prawie 3.000 fanów wydawnictwa Let’s Play na Facebooku, gdzie byli namawiani by głosować na Labirynt.

 23. Avatar

  @jax

  Jesteś, jak widzę, głosem ludu? ;) Skoro masz tyle zapału, to – i nie piszę tego z ironią – stwórz własną kapitułę i alternatywną nagrodę Gry Roku, która pokaże wszystkim jakie gry są obiektywnie najlepsze i jak powinno to wszystko wyglądać. No chyba, że interesuje Cie tylko narzekanie na to co jest teraz i wałkowanie bez końca jak powinno być. Tylko czy dasz gwarancję, że po zmianach, które proponujesz, znikną raz na zawsze niekończące się dyskusje nad regulaminem i sensem wyboru takich, a nie innych gier? Czy może zmieni się tylko tyle, że narzekał będziesz nie ty, ale ktoś inny?

  O tak, kapituła ryzykuje reputacją, bo ten czy inny człowiek nie zgodzi się z jej werdyktem. A wiesz, że ryzykuje tak zawsze, bo niezależnie od wyniku zawsze ktoś będzie ją wyśmiewał i krytykował?

  Co do głosu społeczeństwa, jesteś pewien, że to wynik agitacji czy akcji facebookowej a nie po prostu suma głosów, jakie oddali gracze ? Znowu doszukujesz się jakieś drugiego dna w tym wyborze, bo to też nie jest jak widać po Twojej myśli.

  Sam widzisz, kapituła ugina sie pod naciskami i jej wybór jest be, gracze nazwijmy to niezależni – którzy nie boją się żadnych nacisków – też jakoś nie potrafią, zdaniem niektórych, zagłosować tak jak trzeba, więc jest szok.

 24. Avatar

  Gracze byli namawiani do glosowania na jeden właściwy tytuł, więc oczywiście wszyscy jak jeden mąż głosowali dokładnie tak, jak im kazano ;) Jak to skomentujesz, Jax, skoro Twoim zdaniem społeczeństwo nie ulega naciskom? ;)

 25. Avatar

  Hmm po zastanowieniu Kolejki też bym nie wybrał przy takiej konkurencji… najwyraźniej muszę ignorować tą nagrodę, bo z moim gustem się zupełnie nie pokrywa.

 26. Avatar

  @Zephyr,

  nie żebym się chciał czepiać, ale się jednak przyczepię ;) Nie ignorujesz tylko tych nagród, które pokrywają się dokładnie z Twoim gustem? ;)

 27. Jax

  @xeel, jak widzę chcesz sobie tylko prowadzić puste spory (głównie przy pomocy mocno przestrzelonych i naciąganych argumentów – tak mocno że po prostu ręce mi opadają gdy mam na nie odpowiedzieć), twoje prawo, ja już w tym nie będę uczestniczył.

  Złożyłem konstruktywne propozycje i tyle (fantastycznie że ktoś nazywa to 'narzekaniem’).

  Oczywiście można je olać. Można się z nimi nie zgadzać, ale nie będę już podejmował polemiki na dygresje z nimi nie związane. Może znajdziesz sobie jakiegoś innego sparing-partnera. Ja już powiedziałem to co miałem do powiedzenia i tyle.

 28. Avatar

  Drażliwy jesteś ;) Nie wiedziałem, że tak śmiertelnie poważnie traktujesz tą dyskusję. Ale jeśli kogoś lub coś krytykujesz, to ktoś inny może zrobić to samo wobec Twoich argumentów. I to nie jest żaden atak, ale po prostu inne zdanie. Jeśli to dla Ciebie też jest powód do opadania rąk, to z góry przepraszam ;)

  A gdybym był złośliwy, to bym napisał, że też złożyłem konstruktywną propozycję z powołaniem alternatywnej nagrody Gry Roku (i fantastycznie, że komuś przez to ręce opadają), a w prowadzeniu pustych sporów celuje tu ktoś inny.

  A co do ostatniego zdania z Twojego postu: obiecanki ;)

 29. MichalStajszczak

  @jax> Krytykujesz decyzję Kapituły, a przecież wśród gier przez nią nominowanych były dwie, na które głosowałeś. A wśród 5, które uzyskały najwięcej głosów w plebiscycie „graczy”, nie było żadnej z wytypowanych przez Ciebie. Jak widać z tego porównania, bliżej Twoim wyborom do decyzji Kapituły, a wśród graczy jesteś ekscentrykiem :)
  Zarzut o wyborze „gry najprostszej” jest moim zdaniem chybiony. Moim zdaniem Grą Roku powinna być właśnie taka gra – stosunkowo prosta, ale nie prymitywna, a nie takie „wynalazki”, jak w dwóch ostatnich latach, które mogą raczej zniechęcić niż zachęcić do planszówek.

 30. Avatar

  Labyrinth??? Co roku głosuję na Grę Roku. Czasem się zgadzam z wynikami, czasem nie, ale takiego przekrętu to jeszcze nie było.

 31. MichalStajszczak

  To nie przekręt, to demokracja :)

 32. stalker

  Karolowi, autorowi Kolejki — gratuluję!

  Kapitule — również, bo godne podziwu jest, że dokonała wyboru, który licuje z ideą promocji gier. Z drugiej strony, jej członkom współczuję, bo jak już wytykałem pod wiadomością o nominacjach, wybór Kolejki zostanie potraktowany stronniczo. Wierzę, że była to suwerenna decyzja.

  I oczywiście nie rozwiązuje to konfliktu, czy należy wybierać gry najlepsze, czy najlepiej się nadające do promowania grania w gry planszowe :) A zatem, jax, mówiąc o naciskach pamiętaj o idei nagrody. Jeśli jej cele są odmiennie postrzegane przez różnych ludzi i jeśli mało kto wie (bo kto tam wczytuje się w statut, prawda?) po co ona jest, to oczywiście, są tacy, co powiedzą, że „kapituła uległa naciskom, wybrała popularny badziew”. Może by nikt się nie czepiał, gdyby nominacje mniej od siebie odstawały poziomem trudności.

  A gdyby było tak, że po wyborze gry trudnej wszyscy uczestnicy dyskusji namawiający do promowania gier tytułami przystępnymi (ale nie banalnymi!) zaczęliby krzyczeć, że kapituła uległa naciskom hardcorowych graczy, geeków i nerdów? Co by to oznaczało? :)

  Nie zamykajmy gier w gettcie gamerskich tytułów przeznaczonych wyłącznie dla adeptów z IQ mocno powyżej średniej. Kto ma załapać bakcyla, załapie i będzie pokazywać znajomym ambitniejsze gry – dużo łatwiej będzie im zagrać w grę trudną objaśnioną przez hobbistę, niż samemu ją rozgryzając. A każdy musi od czegoś zacząć, ja pamiętam, jak mi się podobała leciutka TransAmerica, którą pokazał mi jax :) a miałem gdzieś w szafie Gwiezdnego Kupca i nikt nie chciał w niego przez długie lata grać :P za mało było tych, co załapali bakcyla.

  Co do nagrody publiczności — gratuluję marketingowej skuteczności, wiernych klientów i dobrej organizacji. Gdy „środowisko” traci czas na durne kłótnie, inni wykorzystują go z pożytkiem :)

 33. Avatar

  1) Kapituła nie za bardzo miała jak ulec naciskom. Nominacje zostały ogłoszone gdy już laureat był wybrany.
  2) Wynik Wyróżnienia był szczegółowo sprawdzany (jak co roku) pod kątem manipulacji – oczywiście na tyle, na ile jest to w głosowaniu publicznym możliwe. Akurat w tym roku nie było żadnych wątpliwości co do „legalności” głosów zebranych przez laureata Wyróżnienia.
  3) W ciagu 2-3 dni postaram sie napisac maly felieton na temat Gry Roku, w odniesieniu do wyników oraz całej tegorocznej (jak i zeszłorocznych) dyskusji.

 34. Jax

  @Michał – nie wiem o co chodzi; nominuje do piątki lud a nie kapituła, więc nie ma co tu bronić kapituły

  'Gra najprostsza’ z 5 nominowanych – chyba jasne że to miałem na myśli proponując zmianę a nie wybieranie Grą roku mutacji kółka i krzyżyka. Doszukuję się tu złej woli…

  @stalker, Uwielbiam tak ostre sformułowania jak 'przystępne (ale nie banalne!)’. Równie ostre jak 'najlepsza gra’ :DDD

  Wyboru nie neguję, zaproponowałem zmiany które wybór (takiej Kolejki na przkład) uczynią czytelnym i przejrzystym dla wszystkich.

  @all – tzw. 'naciski’, pretensje i żale to są juz od paru lat że kapituła wybierała gry zbyt trudne. Wcale nie musiały być tuz przed ogłoszeniem tegorocznych wyników. No i naciski zadziałały. W końcu kropla drąży skałę tzn. skórę zatwardziałego geeka. IMO of course :D

 35. Avatar

  @Jax

  Kryterium „przystępne, ale niebanalne” jest o wiele ostrzejsze od „najlepsze” z prostego powodu: obejmuje zbiór będący wynikiem krzyżowania się desygnatów dwóch terminów. Ok, nawet ustalenie tego co jest „oczywiście nieprzystępne” albo „oczywiście banalne” (i tym samym wypada ze zbioru) może nastręczać trudności… ale pod termin „najlepsze” to już absolutnie każdy może podciągnąć absolutnie wszystko! =)

 36. Avatar

  @Jax: Nominacje wybiera Kapituła, a potem z tych 5 wybierana jest Gra Roku (punkt V regulaminu Nagrody)

 37. KubaP

  @Xeel – Ty jesteś z tego wydawnictwa, że piszesz takie głupoty?
  @Jax – 100% zgody
  @Nataniel – czekamy z niecierpliwością.

 38. Avatar

  Jax: tak jak yosz napisał – nominacje są wybierane przez kapitułę. Gdyby tą piątkę nominowanych wybierał lud to wyglądałaby ona tak: Labyrinth: the Paths of Destiny, Zimna Wojna 1945-1989, Kolejka, Świat Dysku, Na Chwałę Rzymu. Czyli nie byłoby w tej grupie ani Ora et Labora ani Pupili Podziemi i to miał na myśli Michał Stajszczak.

  Ale zgadzam się z Tobą, że naciski na kapitułę były już w poprzednich latach i zapewne w końcu zadziałały…

  (swoją drogą metoda wyłaniania zwycięskiej gry przez kapitułę też nadaje się do zmiany)

 39. Jax

  @yosz, ataman – słusznie.

  Zatem jestem straszliwym i groźnym ekscentrykiem.

 40. Odi

  Przed chwilą, w serwisie informacyjnym Radia Gdańsk (popularne regionalne radio) pierwszą (!) informacją była ta, o przyznaniu nagrody „Gra Roku” ipeenowskiej Kolejce.

  Gdyby nagrodę dostała jakakolwiek inna gra, Z PEWNOŚCIĄ złamany pies z kulawą nogą by się tym nie zainteresował (no, chyba tylko Labirynth: Path of Destiny mógłby liczyć na podobny rozgłos – jak widać ;P) A tak…
  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/617852,Sukces-Kolejki-Zostala-Gra-Roku-2012 (jak widać, jest to news z sieci PR)

  Mam wrażenie, że aktualnie nie tyle metka „gry Roku” promuje Kolejkę, co Kolejka promuje metkę „Gry Roku”. Czy to źle. Chyba nie :)
  Ale faktycznie chciałoby się, aby w przyszłorocznej edycji był w miarę jasny podział tytułów, to przecież nie da rady wrzucić wszystkiego do jednego wora.

 41. Avatar

  No i o to właśnie chodzi z zabawą w Grę Roku. Żeby wyjść do ludzi, a nie żeby jax wiedział jakie gry są dobre ;). Tak jak wspomniałem mam nadzieje, że tegoroczny wybór to krok w tym kierunku, ale zobaczymy co napisze Nataniel.

 42. Avatar

  @Odi
  „Mam wrażenie, że aktualnie nie tyle metka <> promuje Kolejkę, co Kolejka promuje metkę <> Czy to źle. Chyba nie :)”

  +1

  Tylko ja dodałbym, że to wręcz bardzo dobrze! =)

 43. Avatar

  @KubaP.

  ale które głupoty masz konkretnie na myśli, bo nie wiem o co zacząć się z Tobą kłócić ;)

  Chyba, że masz na myśli całokształt mojej wymiany zdań z kolegą Jaxem, ale wtedy – patrząc na to, że zgadzasz się z nim w 100% – powiedzieć Ci mogę tylko, że mamy po prostu w pewnych kwestiach mocno odmienne zdanie. Nie podpalaj się tak ;)

  (z wydawnictwa nie jestem, nawet nie grałem w tą grę ;)

 44. Avatar

  Odi: dzięki za link!

 45. Karol Madaj

  Chciałem w imieniu swoim oraz IPN bardzo serdecznie podziękować za wyróżnienie i składane w różnych miejscach gratulacje. Jestem przekonany, że taka decyzja kapituły przyczyni się do tego, że nasze wspaniałe hobby będzie w Polsce bardziej popularne.

  Już w tej chwili w informacji prasowej na głównej stronie IPN w kontekście nagrody pojawiły się takie nazwiska jak Friedmann Friese czy Uwe Rosenberg. Jest truizmem, że wielu ludzi przeczytało je dziś po raz pierwszy. Ja wiem Jax, że „Kolejka” nie jest i nie będzie „Mesjaszem” gier planszowych, ale byłbym szczęśliwy gdyby była „Janem Chrzcicielem” ;)

  W podziękowaniu Kapitule składam cytat z zakładki „Kultura” w dzisiejszej Rzeczpospolitej:

  „Nagroda „Gra Roku” przyznawana jest od 2004 r. przez grono ekspertów skupionych wokół serwisu „GamesFanatic.pl”. Wzorowana na istniejącej w Niemczech od 1979 r. nagrodzie „Spiel des Jares” ma na celu wyłonienie najlepszej wydanej w Polsce gry towarzyskiej oraz popularyzację gier planszowych jako formy intelektualnej rozrywki.”

  http://www.rp.pl/artykul/517062,886670-Kolejka-z-IPN-gra-roku.html

  http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/20291/Kolejka_z_IPN_gra_roku.html

 46. WRS

  I o to chodzi!

  Gratulacje Karolu!

 47. Banan

  W wielkim skrócie:
  Gratulacje dla Karola Madaja i +1 za posta!
  Brak gratulacji dla Wyróżnienia Graczy! (pamiętajcie o tym teraz i w przyszłości wszyscy organizatorzy „dziwnych” głosowań).
  @ Odi i @leser – +1
  Organizatorzy plebiscytu Gra Roku! Czas na zmiany!
  Pozdrawiam
  P.S. W informacji prasowej w akapicie o Spiel des Jahres trochę brakuje informacji o nominacji K2.

 48. MichalStajszczak

  Wklejam tutaj fragment mojego wczorajszego posta z forum: „O tytule Gry Roku słyszało może kilka tysięcy osób, a o grze Kolejka było w tylu gazetach i programach telewizyjnych, że może ją kojarzyć nawet kilka milionów. Można więc powiedzieć, że to nie tyle tytuł Gry Roku zwiększy sprzedaż Kolejki, co raczej nadanie tego tytułu Kolejce wypromuje Grę Roku.
  Gdy 7 lat temu pojawiła się idea wprowadzenia tej nagrody, sugerowałem, żeby jeszcze z tym poczekać, bo po pierwsze nie ma za bardzo z czego wybierać, a po drugie nie ma jak jej nagłośnić. Oczywiście nagroda była przez te lata przyznawana ale mało poza tym forum o niej dyskutował, a nawet mało kto spoza wąskiego grona kilku tysięcy geeków słyszał. I dlatego już przed rokiem uznałem (i chyba nawet w jakiejś dyskusji tu lub na forum napisałem), że Grą Roku 2012 musi zostać Kolejka, bo jest to niepowtarzalna szansa na rozreklamowanie Gry Roku i ogólnie gier planszowych. Z podanych wyżej linków dobitnie wynika, że miałem rację.

  EDIT: O tym, że Kolejka powinna zostać Grą Roku 2012, napisałem na forum w wątku, poświęconym tej grze, w lipcu 2011.

 49. Odi

  Akurat tego posta nie czytałem, ale widzę, że doszliśmy niezaleznie do podobnych wniosków. Zresztą – jak myślę – zupełnie oczywistych.

  Na ile będzie to skuteczna promocja (tzn 'Gry Roku’, a nie Kolejki) – nie wiadomo. 303 zostało Planszową Grą Wojenną Roku i co z tego? Chyba niewiele. Owszem, również były teksty w mediach. Im więcej takich newsów przebija się do mainstreamowych mediów – tym lepiej dla planszówek w ogóle, co nie do końca przekłada się na popularność samych nagród. Nic mi nie wiadomo o tym, aby redakcje oddelegowały specjalnych wysłanników do przeglądania forum strategie.net.pl, więc i pewnie teraz nikt nie wyślę korespondentów do siedziby GamesFanatic.pl (gdyby taka w ogóle istniała…;P).

  Sam podział nominacji na lżejsze, cięższe, dla opornych, dla leworęcznych, dla tych z miast do 50 tys. mieszkańców, dla tych wolnostojących murowanych domów jednorodzinnych etc jest niezbędny. Mniejsza o kategorie – to rzecz do dyskusji, ale fakt ich wprowadzenia raczej nie powinien podlegać dyskusji.

  Instytucja nagrody powstała, gdy rynek był jeszcze bardzo ubogi i podziały nie były potrzebne. Teraz rynek mamy całkiem bogaty i szybko rozwijający się. Wrzucanie do jednego worka kolejki, OeL, Władców Podziemi jest trochę pozbawione sensu. Powiem więcej: wrzucanie do jednego worka gier zaprojektowanych od początku do końca w Polsce (pomysł, grafiki) razem z galaktowymi wydaniami superprodukcji FFG też nie jest fair.

  Osobiście byłbym za dwiema nagrodami głównymi (najlepsza rodzinna, gra dla graczy) + dodatkowe kategorie, np najlepszy debiut, najlepsza jakość wydania, może nawet najlepsza instrukcja, najlepsze spolszczenie, najbardziej innowacyjna itp. Nie wiem, tak sobie rzucam.

  Rynek się rozrasta, to i sposób przyznawania nagrody musi ewoluować.
  To pewne.
  Jest rok na przemyślenie.

 50. KubaP

  Ok, czyli celem Nagrody Gra Roku nie jest wybranie najlepszej gry roku, tylko takiej, która rozpropaguje ideę grania w planszówki, tak? Szkoda, czuję się oszukany jako gracz.
  A jaki jest cel Nagrody Graczy w takim razie? Robienie PRu jakiemuś pseudoerotycznemu wydawnictwu?

 51. Avatar

  @KubaP

  Masz święte prawo czuć się oszukany, ba nawet zdradzony…
  Tylko ni bardzo wiem dlaczego. Cel jest zapisany w regulaminie nagrody. Jeśli ktoś Cie poinformował inaczej, to brzydko z jego strony ;)

 52. Avatar

  @KubaP

  A jakiej odpowiedzi oczekujesz jeśli chodzi o cel Nagrody Graczy, poza tą, jakiej udziela regulamin? ;) Cel jest przecież określony, a taki a nie inny efekt końcowy to po prostu wynik głosowania graczy.

 53. Avatar

  Kurcze. Niedawno wspominałem ze wzruszeniem swoje dawne wpisy oraz moich wytrawnych oponentów (z Jaxem na czele), i tak sobie pomyślałem że się wszyscy zestarzeliśmy a ten serwis z areny naszych potyczek stał się, o zgrozo, serwisem o grach planszowych. Na koniec pomyślałem że trudno ,,to se ne vrati”. A tu proszę. Widzę, że kolega Jax w dobrej formie. Dzieciak pewnie trochę podrósł to i tata nabrał nowej werwy. Ja niestety jestem tak samo stary jak byłem, a nawet jeszcze starszy więc ostatni bój już chyba za mną. No ale pożyjemy zobaczymy. Może trzeba by ustawić taką ,,bitwę na komentarze” weteranów z przed lat:) Dawno już nie było: ,,Kto wrzuci 300 komentarz, niech pisze: This is madness!” A raz na jakiś czas to dobra rzecz. Tak się zmasakrować :)

 54. Avatar

  Akcje na Facebooku mogą czynić cuda, jeśli wydawnictwo ma 3 tys fanów to połowa z nich akurat dobrze się wpisuje w standardy tych nagonek. Ludzie tam idą jak stado baranów :P
  @Banan +1 @jax +1.
  Mamy grę na miarę koko spoko :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings