Home | Wiadomości | Konkursy | Kryptos – konkurs

Kryptos – konkurs

❍ Reading Time: 3 minutes

Zapraszam dzisiaj do konkursu związanego z grą Kryptos, która miała premierę kilka tygodni temu. W pamiętniku projektanta opisywałem Wam nieco proces powstania gry ale zapomniałem wspomnieć o jednej rzeczy. Otóż praktycznie od samego początku gra Kryptos nazywała się Twierdzą Szyfrów, nawiązując do działań kryptologów podczas II wojny światowej a wśród nich do znanej sprawy Enigmy. Miałem cichą nadzieje, że wydawca nie będzie zmieniał tematu, bo różnie to bywa z wydawcami :-) Na szczęście temat został i dzięki temu macie okazje wygrać trzy egzemplarze gry Kryptos, odpowiadając na pytania odnoszące się do tej tematyki.

Oto trzy pytania , na które należy poprawnie odpowiedzieć:

1. Polski wkład w złamaniu kodu Enigmy zawdzięczamy trzem matematykom, a wtedy jeszcze studentom: Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu oraz Jerzemu Różyckiemu. Od 1928 roku współpracowali oni z Biurem Szyfrów i już cztery lata później po raz pierwszy złamali Enigmę.  Tuż przed wybuchem wojny przekazano osiągniecia Polski w tym zakresie dwóm służbom wywiadowczym.  Z jakich krajów były to wywiady?

2. Jedną z bardziej znanych postaci w historii Enigmy to Alan Turing. Matematyk ten jest znany także z testu Turinga. Celem tego testu jest określenie na ile komputer jest podobny do człowieka w sposobie komunikacji i myślenia. Parę miesięcy temu świat obiegła informacja, że komputer po raz pierwszy przeszedł ten test. Program stworzony przez  Władimira Welesowa i Eugena Demczenko oszukał przynajmniej 30% sędziów, że jest 13-latkiem z Odessy. Ale co tam super programy. My sami czasami jesteśmy sprawdzani czy aby to na pewno nie jesteśmy komputerem. Wchodząc na niektóre strony spotykamy się z prostym testem. Pytanie do Was jak on się nazywa. Wystarczy przesłać skrót nazwy tego testu. W pełniej nazwie podpowiem że nawet nawiązuje on do testu Turinga.

3. Już niedługo do polski kin wejdzie kolejny film, który nawiązuje w swej fabule do sprawy Enigmy, nakręcony tym razem przez Brytyjczyków. Film już był na kilku festiwalach i jest dobrze przyjmowany i nawet zdobył nagrody. Dużą zaletą filmu jest doborowe towarzystwo aktorów. Główną rolę czyli postać Alana Turinga powierzono ostatnio bardzo popularnemu brytyjskiemu aktorowi,  który gra zarówno w filmach jak i znanych serialach, szczególnie jednym… Jak nazywa się ten aktor?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do niedzieli 26  października 2014 godziny 23.59.   Wśród prawidłowych odpowiedzi wylosujemy właścicieli trzech pudełek. Ogłoszenie wyników nastąpi w ciągu kilku następnych dni. Przy okazji uspakajam, że rozwiązanie poprzednich konkursu będą ogłoszone w tym tygodniu. Po prostu w ostatnich dwóch tygodniach za dużo mnie pochłonęły targi w Essen.

Formularz do przesyłania odpowiedzi

Uwaga: używany formularz potwierdza przesłanie odpowiedzi jedynie poprzez wyświetlenie strony z podziękowaniami za udział w konkursie.

Sponsor konkursu

trefl_2

 

Szczegółowy regulamin konkursu

Szczegółowy regulamin konkursu

1. Organizatorem konkursu „Kryptos” (dalej „Konkurs”) jest serwis GamesFanatic.pl.

2. Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w konkursie (dalej „Regulamin”).

3. Konkurs trwa od 20.10.2014 r. od momentu opublikowania wpisu ogłaszającego rozpoczęcie konkursu do 26.10.2014 r., do godziny 23:59.

4. Konkurs jest prowadzony na stronie serwisu www.gamesfanatic.pl

5. Przystępując do Konkursu, potwierdza się znajomość regulaminu i akceptuje się jego warunki.

6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

7. Jakiekolwiek złamanie punktu regulaminu dyskwalifikuje pracę z konkursu.

8. Udział w Konkursie jest bezpłatny.

9. Konkurs polega na przesłaniu odpowiedzi na pytania konkursowe. Z przesłanych prawidłowych odpowiedzi zostaną wylosowani zwycięzcy przez przedstawiciela GamesFanatic.pl.

10. Do Konkursu może przystąpić każda osoba, zamieszkująca na terenie Polski. Uczestnicy niepełnoletni powinni mieć pisemną zgodę rodziców na udział w Konkursie. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedno zgłoszenie.

11. W Konkursie można wygrać nagrody wymienione na stronie konkursu.

12. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w ciągu maksymalnie tygodnia po zakończeniu terminu przesyłania odpowiedzi w danej odsłonie konkursu.

13. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać w ciągu 10 (dziesięciu) dni roboczych od ogłoszenia listy Laureatów, swój adres korespondencyjny oraz telefon komórkowy na adres: contact@gamesfanatic.pl

14. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne wskazanie przez Laureata adresu do korespondencji. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania nagrody Laureatowi z przyczyn zależnych od uczestnika, a zwłaszcza podania błędnego adresu przez poszczególnych Laureatów.

15. Nagrody wysyła Organizator do 21 (dwudziestu jeden) dni roboczych od przesłania przez Laureata swoich danych korespondencyjnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*