Habitats – worek pełen zadań [Współpraca reklamowa z Allplay] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Autor: Corné van Moorsel
Liczba graczy: 1-5 (rekomendowane: 2-3)
Wiek: 8+
Czas gry: ok. 40 minut
Wydawca: Allplay/BoardGameTables.com
Rok wydania: 2022
Ciężar wg BGG: 2.16 / 5
Główne mechaniki:
budowa tableau
gra kafelkowa
otwarty draft
realizacja celów
gra solo

Szop, jaszczurka, może jakiś skorpion i wydra dla urozmaicenia? A co wtedy z fretką, i lwem, i nosorożcem?

Tu z boku zorganizujemy przestrzeń dla namiotujących, a pod ścianą dwa kwiatki – koniecznie różne!

Dobrze byłoby mieć też trochę wody, dla ochłody w ciężkie dni. Aaaa, na wodę już nie mamy czasu? To już rok minął? CAŁY rok?!

Niestety, czas mija szybko, gdy człowiek jest zajęty budową parku, pełnego dzikiej przyrody. Ale jest to czas spędzony produktywnie – możliwość pogłaskania wombata na koniec sezonu powinna wynagrodzić nam wszelkie trudy. A jeśli nie wombat, to wynagrodzą nam je konkursy, do których staniemy teraz, za rok i w roku jeszcze kolejnym.

Oto Habitats, gra w której najlepszy park może być tylko jeden!

A więc jest – odświeżona i pachnąca nowościami wersja Habitats!

6 lat po premierze oryginału, który pokochałem miłością trudną, ale szczerą, gra powraca w zmienionej szacie graficznej, z nieco wygładzonymi zasadami, skróconą instrukcją i mniejszym pudełkiem. Takim, które nie tylko idealnie pasuje do każdego regału, ale też daje się zabrać wszędzie tam, gdzie potrzebna jest krótka gra z uroczymi zwierzątkami i wciąż zmieniającą się przestrzenną łamigłówką do rozwiązania.

Worek pełen zwierząt

Przebieg gry jest uroczo prosty. Dobierz kafelek, dołóż go do swojego parku tworząc tableau o nieokreślonym i miejscami tylko ograniczonym kształcie, powtórz to kilka razy i na koniec 1 z 3 lat zapunktuj za aktualny cel. Na koniec gry otrzymasz też punkty za spełnienie wymogów jakie stawiają przed Tobą kafelki.

I w tych wymogach, zadaniach i oczekiwaniach kryje się diabeł. Każde zwierzę ma tu jasno określone typy terenów, z którymi musi sąsiadować, by uzyskać pełną radość z życia, a nam zapewnić punkty. Dwie skały, trochę buszu, woda i proszę, jaszczurka zwinka już zadowolona! Jedna sawanna i jeden busz ucieszą kudu, a żmija zadowoli się trzema skałami i kępką trawy. Ułóż je tak, by sąsiadowały prostopadle z kafelkiem zwierzęcia i tworzyły odpowiednie grupy w połączeniu z innymi kaflami, a dobry wynik masz niemal zapewniony.

Trzy lata o zmiennej ilości ruchów to trzy momenty punktowania za zadania specjalne. Najwięcej różnorodnych biomów w parku, najdłuższy rząd kafli, największa liczba zwierząt czy najwięcej biomów składających się tylko z jednego kafelka to Twoje cele – ale te będą się zmieniać w każdej grze, dodając inny wymiar Twoim ruchom i zachęcając do obejmowania coraz to innych strategii.

Z jeepem wśród zwierząt

Mechanika wyboru kafelków to kolejna zachęta, by uważnie planować ruchy. W centralnej części stołu poruszać się będziemy bowiem po siatce kafelków, zawsze jadąc przed siebie lub na boki – nigdy wstecz. Inni gracze poruszają się po tej samej siatce, blokując nasze ruchy i podbierając upatrzone kafelki, ale zawsze zostawiając nam dwie lub trzy alternatywy.

Nic w Habitats nie jest trudne – czego dowodem jest instrukcja wielkości jednej strony A4. A jednak, każda gra to nowy zestaw dylematów na kilku płaszczyznach; zadań na kafelkach, rozwijania przestrzeni w różnych kierunkach, dążenia do realizacji celów rocznych i samej dostępności kafelków, które leżą przed naszym jeepem i po jego bokach.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy przyjrzeć się kaflom z bliska. Przecież to nie tylko zwierzęta! Mamy tu kwiaty, obozowiska, wieże obserwacyjne i turystów, pragnących fotografować bardzo określone terytoria. Każdy z tych typów ma swoje własne warunki punktowania, każdy wprowadza do gry inną zagadkę i inne zadanie, a do tego każdy kształtuje nasze przyszłe wybory – jak np. kafelki zawierające mury, za którymi nie możemy już nic zbudować.

Wzięcie kafelka do ręki to najprostsza rzecz z możliwych. Ułożenie go tak, by jednocześnie realizował kilka zadań, otwierał nas na optymalne ruchy w kolejnych turach, pomagał realizować najbliższy cel roczny i nie utrudniał nam realizacji celów z nadchodzących lat – tu leży prawdziwe wyzwanie Habitats. I to właśnie ta wielopłaszczyznowość daje grze wigoru i sprawia, że 30 czy 40 minut spędzonych z Habitats zawsze wypełniają tęgie namysły, nieoczywiste decyzje i luźno nakreślone plany na przyszłość.

Księżyc nad sawanną

Trafiłem na Habitats dzięki Nova Luna – mojej wielkiej miłości, podpisanej dwoma nazwiskami. Choć Nova Lunę stworzył Uwe Rosenberg, to centralną jej mechanikę – tworzenie tableau z kafelków wzajemnie rozwiązujących zawarte na sobie zadania – wprowadził Corné Van Moorsel właśnie w Habitats. I w pewnym sensie w podzięce za to umieścił drugie nazwisko na okładce gry, jasno oznaczając współautora.

I choć sercem jestem nadal z Nova Luna – to zdecydowanie jedna z moich najbardziej ukochanych gier – to obiektywnie rzecz biorąc, Habitats jest grą bardziej rozwiniętą i pełniejszą. Gdzie w Nova Luna zadania są zawsze takie same i dotyczą w kółko tych samych 4 kolorów w różnych kombinacjach, tu paleta mechanizmów jest zdecydowanie szersza. Wymagające dowolnych, ale sąsiadujących w określonych miejscach kafelków, premiujące duże skupiska podobnych terenów czy zbierane w zestawy na pewno stawiają przed graczami większe wyzwania, ale też większe możliwości.

Po odchudzeniu instrukcji do zaledwie 4 krótkich stron (w tym jednej, na której wszystkie rodzaje kafelków wytłumaczone są przy pomocy jednej ilustracji) i przepakowaniu jej do mniejszego pudełka, Habitats zyskało nowej lekkości – jej zasady daje się przekazać w kilka minut, a gracze już po 2-3 ruchach łapią swój rytm i zaczynają eksperymentować ze swoimi strategiami. Krótki czas rozgrywki, setupu i składania gry jeszcze tę lekkość podkreślają – najnowsza wersja Habitats to oczywisty wybór, gdy potrzebujemy czegoś więcej, niż lekkiego fillera, ale też czegoś, co nie zajmie całego wieczoru, a pozwoli przez kilkadziesiąt minut przyjemnie tworzyć swoje małe, parkowe tableau.

Król dżungli, król turystów

Jestem pewien, że zmiany wprowadzone przez Allplay/Boardgametables.com w tej edycji Habitats wyszły jej na dobre. Przekleństwem poprzedniej (a chronologicznie trzeciej) edycji była przede wszystkim fatalna czytelność. Ilustracje i ikony zlewały się ze sobą, utrudniając odczytywanie stanu gry, a specyficzna paleta kolorów tylko ten efekt pogłębiała. Brak żetonów do oznaczania zrealizowanych zadań wymuszał – sugerowane przez instrukcję – obracanie kafelka o 180 stopni gdy został wykonany, co dalej pstrokaciło nasze tableau i zmuszało graczy do częstego rozsuwania i zsuwania kafelków, gdy te były obracane, co niezmiennie prowadziło do przesunięć. Obecna wersja Habitats jest wolna od tych błędów; ilustracje są kolorowe i jak najbardziej czytelne, kafelków nie trzeba obracać – wystarczy położyć na nich żeton, a dzięki licznikowi rund nie trzeba przed rozgrywką przygotowywać stosów z określoną liczbą kafelków (obecnie ciągnie się je z uroczego worka).

 

Niestety, małe pudełko niesie ze sobą lekką niewygodę. Wszystkie kafelki wchodzą do worka na duży styk i trzeba się nieco napracować, żeby uczynić go płaskim – inaczej wieczko się nie domyka – lub zostawić worek otwartym, co z kolei powoduje chaos, który przyjdzie nam uprzątać z pudełka przy następnej rozgrywce. Insert byłby zapewne niepraktyczny, więc chwilowo salwuję się pieczołowitym układaniem kafelków tak, by wypełniały pudełko na szerokość i „blokując” je pozostałymi komponentami. Nie jest to wygodne, ale przynajmniej nic się nie rozsypuje, a pudełko domyka się szczelnie.

Gra skaluje się liczbą ruchów w każdym roku i wielkością siatki początkowej – i działa to zupełnie wystarczająco, bez wprowadzania dodatkowych zasad czy ograniczeń. Do gry został teraz dołączony prosty (może nieco zbyt prosty) tryb solo – składający się z zaledwie jednego kafelka. Pozwala on dowolnie budować swój park, dobierając kafelki z siatki bez jakichkolwiek działań ze strony przeszkadzającego nam przeciwnika. Po 25 ruchach po prostu porównujemy nasz wynik z zawartymi na odwrocie kafelka progami i sprawdzamy, czy jesteśmy tylko nowicjuszami, czy królami dżungli.

Otwieram swój własny park… z samymi szopami

Habitats to solidna porcja kafelkowej frajdy – nie ma tu wielu wodotrysków mechanicznych, ale centralna zagwozdka wystarczy, by na wiele wieczorów przykuć nas do stołów. Gra jest wartka, ruchy ciekawe, a zadania na kafelkach oferują dokładnie taką różnorodność, jakiej można wymagać od 30-40 minutowej gry. Podoba mi się balans między lekkością zasad a różnorodnością ścieżek, które można obrać i celów, które można gonić lub zignorować, skupiając się na zapewnianiu słodkim, a czasem również i jadowitym zwierzątkom.

Jeśli podobnie jak ja kochacie Nova Lunę – Habitats będzie grą na tyle bliską, by na trochę tej miłości się załapać, ale na tyle inną, by usprawiedliwić trzymanie obu  tytułów na półce, zaraz obok siebie, na te dwie specyficzne okazje: jedną, by składać ofiary dla Księżyca i drugą, by dać godny dom wilkowi, który do tego Księżyca wyje.

Zalety:
+ satysfakcjonująca i intrygująca mechanika centralna
+ czytelne, intensywnie kolorowe ilustracje
+ dobrze skonstruowane zadania na kafelkach
+ zmienne cele roczne
+ szybki setup i pakowanie
+ świetny balans prostych zasad, czasu rozgrywki i otwartości strategii

Wady:
– piękny woreczek jest zbyt mały, by komfortowo pomieścić wszystkie kafle
– tryb solo mógłby być bardziej rozbudowanyDziękujemy firmie Allplay za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (7.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings