Home | Wiadomości | Argent: The Consortium – magia pozycyjna

Argent: The Consortium – magia pozycyjna [Współpraca reklamowa z Level 99 Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Argent: The Consortium od Level 99 Games.

Argent: The Consortium

W urokliwej krainie Uniwersytetu Argent, gdzie spłatają się magia i sekretna wiedza, trwa rywalizacja o epickich rozmiarach. Przybyli tu magowie z różnych stron świata, każdy z nich dążący do zdobycia upragnionego tytułu Kanclerza, symbolu najwyższego prestiżu i wpływów. Mają zaledwie dwa tygodnie na udział w mistycznym konkursie, testującym ich magiczne umiejętności i sprytne strategie. Skład konsorcjum, które wybierze następnego Kanclerza, jest zmienny i tajny, a głos każdego z jego członków można uzyskać tylko spełniając konkretne, wysokie oczekiwania. Ci, którzy walczą o tytuł, wiedzą, że szczęśliwy przypadek nie wystarczy, by zwyciężyć… 

W sercu uniwersytetu, gdzie izba Rady rozbrzmiewała szeptami starożytnych zaklęć, zgromadziła się grupa magów. Każdy z nich, mistrz w swoim fachu, posiadał unikalne moce, które wyróżniały go spośród rywali. Powietrze było pełne wyczekiwania, a migoczące świece rzucały taneczne cienie na twarze zebranych czarnoksiężników. Na dźwięk trzeciego dzwonu z pobliskiej wieży, rozpoczęło się wyzwanie. Magicy, odróżniani przez symbole na swoich szatach, wyruszyli w podróż przez święte korytarze Argentu. Niektórzy zanurzyli się w zakamarkach Biblioteki, szukając w niej zapomnianych zaklęć. Inni zaś przemierzali enigmatyczne korytarze, pragnąc zawładnąć mocą, skrytą w starożytnych artefaktach…

Argent: The Consortium

Ani jednego czarodzieja w okularach…

Argent: The Consortium stawia graczy przeciwko sobie w magicznej rywalizacji, która ostatecznie zostanie rozstrzygnięta za pomocą many, wpływów i… kart. Jako gra oparta na mechanice rozmieszczania robotników, Argent robi z nią to, co magia zrobiła w życiu na Ziemi – przynosi zdumienie, radość, a czasami momenty szczerej dezorientacji.

Zaprojektowane przez Treya Chambersa i wydane przez Level 99 Games, Argent: The Consortium łączy worker placement, zarządzanie zasobami i zmienne moce graczy w bogatym, angażującym i fantastycznym świecie. Każdy gracz wciela się w innego maga z unikalnymi zdolnościami, które dodają głębi rozgrywce. Rozpoczynając od pojedynczego Zaklęcia, kilku zasobów i grupy magów, gracze będą próbowali znaleźć swoją drogę przez liczne sale Uniwersytetu.

Echa mistycznych kroków

Oprócz sugerowanego przez instrukcję początkowego ustawienia, gracze mają wiele sposobów, by uczynić każdą rozgrywkę unikatową. Układ Uniwersytetu tworzony jest z talii 15 dwustronnych kafli pomieszczeń i zależy od liczby graczy. Od 3 do 12 pokoi, ustawionych w określony sposób, dostarczy miejsc do umieszczania magów. Niektóre z akcji są rozstrzygane natychmiast, inne na koniec rundy. Gdy już dobrze opanujesz sztukę magii, możesz tworzyć własne układy, losując każdą salę i jej sąsiednie komnaty.

Sąsiedztwo będzie odgrywać dużą rolę przy rozstrzyganiu zaklęć o efekcie obszarowym i przy interakcjach magów. Każda sala występuje w dwóch wariantach, dostarczając wiele map Uniwersytetu, każda z własnym charakterem. Gra na każdej z nich będzie toczyć się zupełnie inaczej – pojawiają się nowe możliwości, na graczy nakładane są nowe ograniczenia i ich świętym obowiązkiem jest budowa nowych strategii wokół nich.

Magowie, zgromadźcie się!

Same pokoje dostarczają wielu opcji do wyboru. Zbieranie zasobów, nauka i rozwijanie Zaklęć, zdobywanie przedmiotów i many, awans na torze Wpływów – każda sala ma strategiczne znaczenie, które nie może zostać zignorowane. Każde miejsce w sali ma inny efekt i inną wartość, a więc kolejność, w której są umieszczani magowie, będzie kluczowa.

Ale nic tutaj nie jest wyryte w kamieniu.

Nie do czasu, gdy ostatni mag zostanie umieszczony.

Albowiem każdy z naszych magów ma specjalną zdolność – mały twist, który doda nam dodatkowego „oomph”. Jeden może być umieszczony jako Szybka Akcja, poza naszym limitem 1 akcji na turę. Jeden może ranić innych wcześniej umieszczonych magów, wysyłając ich do Szpitala (który zapewnia mały, ale często wartościowy bonus). Jeden jest odporny na takie raniące działania, a inny jest odporny na Zaklęcia. Wreszcie, szary Mistyk może być umieszczony poza limitem akcji, jeśli właśnie rzuciłeś Zaklęcie.

Oczywiście, ci magowie mają także alternatywne zdolności, na które możesz się zdecydować przed rozpoczęciem gry – wystarczy odwrócić karty na stronę B.

Dzięki temu, oprócz standardowego poszukiwania miejsc do umieszczenia magów, mamy nową warstwę strategii. Czas jest kluczowy, a niektóre ruchy najlepiej wykonać pod koniec rundy, gdy inni gracze już odkryli swoje karty i nie mają żadnych Zaklęć w swoich czarodziejskich rękawach.

Każde miejsce dla maga może być „kopiowany”. Korzystając ze zaklęcia, możesz stanąć tuż obok maga, który zajął twoje pożądane miejsce – i jako jego cień nadal zdobyć zasoby i premie, których potrzebujesz.

Zakończenie rundy ma również swój zwrot akcji. Za każdym razem, gdy gracz pasuje, zbiera Kartę Dzwonnicy, zapewniającą mały bonus, np. manę, złoto lub znacznik Pierwszego Gracza na następną rundę. Po ustalonej liczbie pasów (w zależności od liczby graczy), runda kończy się natychmiast. Dzięki temu możesz wywołać jeszcze większe napięcie, zmuszając swoich przeciwników do działania szybciej, niż planowali, w obawie przed nadchodzącym końcem czasów.

Carta Magica

Oprócz sal i różnych magów, są jeszcze karty.

I jest ich całkiem sporo.

Zaklęcia, których można nauczyć się i ulepszyć je dwa razy, odblokowując bardziej potężne czary z każdym ulepszeniem.

Nasi Supporterzy, którzy zapewniają jednorazowe efekty i są zbierani w zakrytym stosie, rozliczanym pod koniec gry.

Karty Skarbca, zawierające potężne artefakty do jednorazowego użycia lub stałe bonusy i zdolności.

Między pięcioma szkołami magii 25 zwykłych i 5 Legendarnych Zaklęć czeka, by je odkryć i wykorzystać. Od raniących, odpędzających i przemieszczających magów, kradnących many, do zamykania sal i odświeżania Zaklęć (każda karta Zaklęcia jest wyczerpana po jej użyciu) można osiągnąć za pomocą Zaklęć.

Nie wspominając już o wygraniu głosów Rady.

W miarę jak rywalizacja nasilała się, magowie uwalniali swoje unikalne moce, wpływające na żywą tkankę Uniwersytetu. Tajemniczy Mistyk zmylił przeciwników intrygującymi sztuczkami, podczas gdy potężny Mag Światła osłaniał swoje plany przed ciekawskimi oczami. Strategie rozwijały się jak symfonia magii, każdy mag odgrywający swoją rolę w wielkiej orkiestrze Argentu. W ostatnich momentach rywalizacji Uniwersytet stał na krawędzi przemiany. Głosy były liczone, moc artefaktów została uwolniona, a sojusze rozpadły się, gdy magowie ujawnili prawdziwy zakres swoich mocy. Fotel Kanclerza, symbol ostatecznej władzy, czekało na swojego prawowitego właściciela…

Głos zaufania

Każdy zasób, karta, Zaklęcie czy ulepszenie może mieć znaczenie podczas ostatecznego podsumowania. I możesz nie wiedzieć, do samego końca, które z Twoich działań zostaną nagrodzone. W trakcie gry możesz umieszczać swoje znaki na Wyborcach Konsorcjum, aby dowiedzieć się, co cenią. Najwięcej złota, inteligencji czy mądrości, najwięcej kart tego samego typu, najwięcej badań lub najwięcej różnorodności – dostępnych jest 18 Wyborców, z których do każdej gry losowo wybieranych jest 12. Możesz odkryć ich tożsamość samodzielnie lub obserwować ruchy swoich przeciwników, aby wnioskować, co kryją Wyborcy.

Możliwości znów są ogromne, a dwanaście kryteriów punktacji tworzy wspaniałą przestrzeń do strategizowania. Masz miejsca w salach, o które musisz walczyć, magów, których musisz odpowiednio rozmieścić i obronić ich pozycje, karty do wykorzystania, Zaklęcia do wzmocnienia działań, zasoby do zbierania. Ilość stale zmieniających się i wymagających aspektów, które musisz rozważać za każdym ruchem, jest po prostu oszałamiająca.

A teraz wyobraź sobie to: prawie każdy element gry jest losowany przed każdą grą lub w jej trakcie.

Wyzwanie nigdy nie jest łatwe. I nigdy nie jest to samo wyzwanie, co wcześniej.

Myślisz, że można „rozwiązać” tę grę?

Cóż…

… powodzenia!

Jeden ruch różdżką

Regrywalność Argent: The Consortium jest wyjątkowa, ponieważ gracze w każdej rozgrywce muszą budować strategię w zupełnie nowym ekosystemie. Chociaż Argent może wydawać się przytłaczający ze względu na swoją obfitość opcji, instrukcja jest dobrze skonstruowana i zawiera jasne wyjaśnienia wszystkich zagadnień i mechanik. Należy jednak spodziewać się krzywej uczenia w początkowych rozgrywkach. Gdy gracze opanują podstawowe mechanizmy, cały stół staje się mapą punktów orientacyjnych do wykorzystania w podróży. To właśnie głębia i złożoność stanowią atuty gwarantujące grze długowieczność.

To oczywiście różdżka dwusieczna.

Uciążliwe przygotowanie gry jest bolesne nawet przy stosownych insertach i organizatorach. Ilość tasowania, przekładania kart i manipulowania komponentami czasami przytłacza.

Losowy układ pomieszczeń sprawia, że regrywalność jest znakomita i skłania graczy do elastyczności. Może również generować trudne, wymagające stany gry, albo prowadzić do rozgrywek wprost męczących.

To również długa gra, która jednocześnie zawsze wydaje się o jedną rundę za krótka, nawet z opcjonalną szóstą rundą.

Negatywna interakcja, którą na tym Uniwersytecie można znaleźć wszędzie – nie wszystkim przypadnie do gustu.

Wygrywanie Głosów na ślepo może się zdarzyć i może zniechęcać graczy, którzy spędzili ogrom czasu na umieszczaniu swoich znaków na Wyborcach.

Balansowanie między odkryciem kryteriów punktacji a faktycznym pracowaniem na ich rzecz może się wydawać bezcelowe. Gra wymaga od graczy sporo i żonglowanie mechanizmami na kilku frontach jednocześnie może przytłaczać.

W końcowej fazie gry jest bardzo narażona na paraliż decyzyjny, z wieloma rzeczami do rozważenia i małą ilością zasobów do wydania. Długie obliczenia i plany mogą sprawić, że tury będą się boleśnie wydłużać.

Wreszcie, gra jest podręcznikowym przykładem tego, jak zająć cały stół. Nawet przy dwóch graczach wymaga ogromnej przestrzeni. Z tak wieloma kartami i pomieszczeniami do odczytywania podczas gry, może to utrudnić wygodną grę, nawet przy okrągłym stole.

Specyficzna szata graficzna również nie jest dla każdego – i sam nie byłem do niej przekonany. Ilość informacji, różnokolorowych symboli, layout kart i użyte fonty utrudniają umiejscowienie gry na osi czasu. Wygląda jednocześnie jak coś nowatorskiego i nieco przestarzałego, jakby zawieszona między dwoma światami. Można ją lubić, można jej nie znosić, ale trudno przejść obok niej obojętnie – choć z czasem wszystko staje się czytelne i zrozumiałe, a „egzotyka” przestaje być problemem.

Ale koniec końców… czy te wszystkie minusy naprawdę mają znaczenie?

Czujesz magię?

Ogólnie rzecz biorąc: zakochałem się w Konsorcjum. Argent to gra, która nagradza strategiczne myślenie i adaptacyjność – po wielokroć. Mnogość opcji i ścieżek dostępnych dla graczy gwarantuje, że żadne dwie gry nie będą takie same. Dynamiczny charakter mapy i interakcje między magami, a ich mocami sprawiają, że rozgrywka jest zawsze świeże i angażujące. Każda decyzja wydaje się mieć znaczenie, a gra osiąga doskonałą równowagę między strategią a losowością. Równowagę, której niewiele gier może się równać.

Argent: The Consortium zasługuje na wyjątkowe miejsce na Twojej półce z grami, bez względu na to, czy jesteś casualowym graczem, czy doświadczonym strategiem.

To lśniąca, tajemnicza perła, którą chcesz odkryć, nauczyć się i potem odkryć i nauczyć się jej na nowo. To klasyka worker placement na długie lata.

To gra, która niesie ze sobą nową magię za każdym razem, gdy trafia na stół.

Plusy:
+ niesamowicie zmienna rozgrywka, która wprost kipi od regrywalności
+ unikatowa, śmiała i intensywna szata graficzna
+ bogactwo możliwości i strategii do odkrycia w każdej grze
+ … i żadna strategia nie pozostanie skuteczna na długo

Minusy:
– przygotowanie i złożenie są pracochłonne
– zbyt długa, nawet bez dodatkowej rundy
– potrzebuje ogromu miejsca i nawet wtedy stół wygląda na zagracony i tłoczny
– ograniczona czytelność dla graczy wokół stołuGrę kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Level 99 Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (7/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings