Home / Felietony / Weekendowe przemyślenia (7)

Weekendowe przemyślenia (7)

Dzisiaj chcę podzielić się z Wami całkiem innymi przemyśleniami. Związane są one z listem jaki dostałem. Jak wiecie, jedną z gier planowanych przez wydawnictwo Portal z serii „Dobra gra” jest GLIK. Cieszę się z tego powodu. Glik mimo prostych zasad nie jest łatwą grą, a co najgorsze jest grą abstrakcyjną. Rozmawiałem z Ignacym na temat dodania „otoczki” do tej gry, ale na szczęście gra pozostanie abstrakcyjną zabawą logiczną o pewnym elemencie losowym.

Dlaczego na szczęście? Dlatego, że z takim nastawieniem powstawała, i dodanie do niej sztucznej fabuły byłoby nie fair względem kupujących.

Gra powstawała z założeniem, że za pomocą jej elementów będzie można zagrać w … uwaga! zdradzam plany! … cztery gry. GLIKa i GLAKa znacie, co niektórzy mieli okazję poznać 3 grę z serii (nie chcę napisać jak się nazywa, bo chyba nazwę zmienię), 4 gra jest znana na razie tylko jednej osobie, niejakiemu Adamowi K ;)

List o którym wspomniałem zawierał okładkę gry. Byłem jej bardzo ciekaw. Jak wygląda możecie ocenić sami. Ja osobiście nie jestem powalony ;) Podoba mi się opis, ilustracja trochę mniej ;)

A przemyślenia… marzenia się spełniają. Jednym z moich spełnionych była okładka do książki (mam już na koncie dwie), kolejnym gra… z niecierpliwością czekam na kwiecień przyszłego roku. Już teraz zachęcam do kupna GLIKa… z tego co wiem i chyba mogę zdradzić, wydanie mimo niskiej ceny (35) powinno być bardzo interesujące :)

12 komentarzy

 1. 1. Tak, marzenia naprawdę się spełniają ;> Nie tylko ty Folko masz to szczęście, ale na razie Sza!
  2. Kupię na pewno.
  3. Okładka ładna, pasuje do serii.

 2. A mnie sie kladka nie podoba. Taka siermiężna. Gra powinna zachęcać, być pełna kolorów, a nie takie czarno-białe byle co.

  Do tego uważam, iż fabuła by się jednak przydała, a plansze mogłyby być kolorowe i oddające tematykę :-).

  Gratuluje świetnej gry i oby jeszcze więcej tytułów udało się wydać w przyszłości…

 3. Czarnobiałe być musi. Wymagania firmy Cheapass, by seria Portalowa miała taki sam Design jak ich produkty.

 4. moim zdaniem właśnie taka forma wydania pozwoli Portalowi na dotarcie do szerszej grupy klientów. Sam na pewno kupię i postaram siemieć podpis autora na pudełku ;)

 5. Dodanie fabuly by nie zaszkodzilo. Roznie powstaja gry na swiecie – wychodza albo od suchej mechaniki albo od tematyki i przeksztalacja sie w pelnoprawny produkt. W przypadku tych ktore wychodza od suchej mechaniki nie ma odczucia ze to 'nie fair’.

 6. Zgadzam się z jaxem. Glika na pewno kupię bo to bardzo fajna gra, ale wprowadzenie do gry jakiegoś tematu byłoby krokiem w dobrym kierunku. Ile to gier abstrakcyjnych i logicznych sprzedawanych jest ciągle (szczególnie w Niemczech), a jednocześnie mają jakiś konkretny temat i fabułe. Dzięki temu zachęcają do zakupu osoby, które nigdy wcześniej nie sięgnęłyby po niego.

 7. Ja takze kupie. Od dawna przymierzalem sie do drukowania, ale teraz to juz poczekam. :)

  Forma wydania jak najbardziej mi odpowiada, ale dodanie jakiejs „fabuly” byloby calkiem mile. Latwiej byloby pograc z kims, kto ma dreszcze na myls o grach logicznych.

 8. Ja też kupuję oczywiście. Brak fabuły mi nie przeszkadza. Wśród gier Cheapass’a jest multum beznadziejnych gier z fabułą. Dla odmiany jedna bardzo dobra gra bez fabuły nie powinna zaszkodzić.

 9. jak ma fabuła być na siłę i bezsensowna, to lepiej żeby jej nie było
  ale gdyby była- myślę że gra sprzedałaby się lepiej, sporo osób odrzuca od gier logicznych i abstrakcyjnych. Fabuła ułatwia zrozumienie i tłumaczenie reguł, i zainteresowanie grą nowych osób. Jakoś się przyjęło że zapowiedzi mają postać 'wydawnictwo xxx wydaje grę osadzoną w realiach średniowiecza gdzie kierujemy potężnymi armiami i przebiegłymi dyplomatami.’ Czasami nawet nie pisze dalej dla ilu osób gra jest, nie mówiąc już o typie mechaniki.

  Wyobrażacie sobie abstrakcyjnego Caylusa? Ja nie wyobrażam sobie tłumaczenia i zrozumienia reguł. A dzieki dobrze dobranemu tematowi wszystko ładnie wchodzi do głowy.

 10. nie wiem czy to dobry tytuł
  ’Glik i dodaktowo reguły gry Glak’. Dla mnie przekombinowane.
  kto nie przeczyta reszty pomyśli że pudełko zawiera Glik i jakąś reklamę Glaka..
  Rysunek ok, przyciąga oko.

 11. Adam (folko) Kaluza

  Problem z fabułą do GLIKa jest taki, że to nie jedna gra.
  Sam glik to mogą być wyścigi czegoś do czegoś, np. ucieczka z więzienia ;), a co z GLAKiem? Co z dwoma grami, które jeśli wydawca się zgodzi ;) będę starał się przeforsować w gazecie gry planszowe. Tam należało by wymyśleć kolejną fabułe…

  Zauważcie że Mozaika ma już fabułę, podobnie łowcy czy ostatni projekt na ukończeniu – Wyścig szczurów. Wszystkie te gry to gry logiczne z większym lub mniejszym elementem losowym. Staram się iść w kierunku który Was zadowoli :D

 12. Zdecydowaliśmy się na opcję abstrakcyjną z kilku powodów.

  Po pierwsze chcemy, by w linii DOBRA GRA ukazywały się różnorodne tytuły i w założeniach (zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce) w serii będą się ukazywały bardzo zróżnicowane gry, od szalonych krów, przez proste machiny, po abstrakcyjne gry logiczne, w przyszłości także inne rodzaje gier. Chcemy klientom przedstawić jak wiele typów gier jest, i zakładamy, że jak ktoś kupi Machinę, a potem może i Atomuuowki to z rozpedu siegnie i po Glika, choc moze normalnie gry logicznej by nie kupil. Dzieki temu bedzie mial szanse poznac ten typ gier i moze sie do niego przekona.

  Ubieranie Glika w stroje pedzacych kurczakow, czy slizgajacych sie ryb byloby smieszne, ale falszywe de facto. Bo Glik i Glak to wysmienite gry logiczne. Po prostu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Podsumowanie roku 2021 okiem Gineta

Minął kolejny rok. Wystawiona na ciężką próbę w roku 2020 (ze względu na obostrzenia) fascynacja planszówkami na szczęście nie zniknęła. 374 partie w 365 dni to średnio więcej niż jedna partia dziennie. Co prawda do rekordowego roku 2016, w którym rozegrałem 615 partii sporo zabrakło, ale w porównaniu z 213 partiami we wspomnianym roku 2020 jest jednak nieźle. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap