Home / Audio/Video / Archiwum Planszostacji / Planszostacja 26

Planszostacja 26

W ostatniej chwili zapraszam na ostatni w tym roku odcinek przedświąteczny


W tym odcinku omawiamy dwie najgłośniejsze gry Essen: Le Havre i Dominion. Proponujemy też nasze typy na prezenty dla różnych kategorii odbiorców. Planszostacja – odcinek 26 [17 MB]

Prośba o niezamieszczanie linku bezpośrednio do pliku MP3, ale do niniejszego wpisu, zawierającego opis zawartości podcasta i adres e-mail związany z konkursem.

27 komentarzy

 1. Avatar

  No wreszcie! A już chciałem zacząć nudzić czemu ciągle nie ma kolejnej planszostacji. Zabieram się za słuchanie!

 2. Avatar

  No – krótka chwila wytchnienia w pracy – też ruszam do słuchania :-)

 3. Avatar

  „Prośba o niezamieszczanie linku bezpośrednio do pliku MP3, ale do niniejszego wpisu, zawierającego opis zawartości podcasta i adres e-mail związany z konkursem.”

  to jakis konkurs nawet….:)

 4. Avatar

  coś chyba zabrakło wpisu w RSS skandal ;) hehe

 5. Avatar

  „Proponujemy też nasze typy na prezenty dla różnych kategorii odbiorców.”

  ale to chyba na Wielkanoc propozycje… ;)

 6. Mst

  Na Wielkanoc też mogą być ;-)

 7. Avatar

  Wlasnie slucham o Dominionie i wydaje mi sie, ze Ja_n chyba gral w inna gre? Wybory sa oczywiste? Losowanie, ktora karte wybrac? Jest jasne, ktore karty sa lepsze, a ktore gorsze? Lepsza jest Witch czy Market czy moze Village + Chapel? W grze jest mnostwo wyborow, trzeba zaplanowac sobie strategie czesciowo z gory (po obejrzeniu 10 kart), czesciowo reagowac na graczy (ktos wzial Thiefa, a my gramy na kase, ktos kupuje punkty zwyciestwa), taktycznie reagowac na reke, ktora dostaniemy. Zagralem ponad 100 partii i jeszcze mi sie nie znudzila :-)

 8. Avatar

  Odcinek bardzo fajny. Dzięki chłopaki że wreszcie publikujecie kolejną planszostację! Fajne dyskusje o obydwu grach. Przekonaliście mnie że słusznie nie ciągnie mnie w ogóle do Le Havre;). No i faktycznie słychać wyraźnie że Jacek grał w Dominiona tylko trzy razy – pojęcie o grze ma nieduże raczej;))

 9. Avatar

  Dwa razy słuchałem i coś fragmentu o konkursie nie mogę wychwycić ;)

 10. Pancho

  No już tak nie szukajcie dziury w całym :D Niestety Planszostacja nagrana została 2 tygodnie temu, ale nie udało się wyrobić z montażem. Mnóstwo przedświątecznych obowiązków. Stąd faktycznie propozycje prezentów są już trochę za późno :) A z konkursem to już taki zwyczajowy wpis. Niestety w grudniu ciężko dyskutuje się z potencjalnymi sponsorami (sklepami) mają gigantyczny młyn. XMLa zaraz uzupełnię.

 11. Avatar

  Fajnie ze ciagniecie podcast, mam nadzieje ze ciagle jakas tam motywacja jest … Wszystkiego dobrego na ten nowy rok w imieniu wiernych sluchaczy ;)

 12. Avatar

  Co do Le Havre, to chciałbym zwrócić uwagę, że prawidłowa wymowa to mniej więcej „ly avr”. „H” w zasadzie tam nie ma.

 13. Avatar

  A co do Dominion, to ta gra dla mnie zupełnie nie dorosła do oczekiwań. Słysząc zapowiedzi o 500 kartach i budowaniu talii spodziewałem się czegoś naprawdę krwistego i głębokiego. A tu mamy 25 rodzajów kart akcji, 3 rodzaje kart pieniędzy i 3 rodzaje kart punktów. W swojej akcji biorę pięć kart, zagrywam jakieś akcje (dość oczywisty wybór) i coś kupuję (tu w zasadzie tkwi cała decyzyjność tej gry). Odrzucam resztę kart, tasuję co jakieś dwie tury i znowu biorę pięć kart. I tak w kółko. W dodatku często nie bardzo zdążę zobaczyć, co robią inni, bo tura już do mnie wróciła. Krótko mówiąc, mechanika zupełnie mnie rozczarowała i jest zbyt banalna, jak na to, czego można było się spodziewać po zapowiedzi. Choć zaznaczam, że nie jest to zła gra. Ale, jak dla mnie, zupełnie nie zasługuje aż na taką falę zachwytów.

 14. Avatar

  Co do wymowy, to jak ostatnio na spotkaniu w Krakowie ktoś mi zaproponował grę w Kajly[sory nie wiem jak to zapisać fonetycznie nawet]-taka miejscowość we francji to zdębiałem i zacząłem wypytywać o co chodzi. Reszta też nie miała większego pojęcia. A tu zaglądam do plecaka delikwenta który ów grę proponował a tu najzwyklejszy Caylus :D.

 15. Avatar

  Geko,
  Skąd wzięło ci się to ‚ly’ ?

  Co do Planszostacji, to przesłuchałem podczas domowego strzyżenia wlosów i po raz pierwszy się podczas niego nie nudziłem :-) Chyba to opatentuję :D Potem dokończyłem słuchanie w kąpieli. Przyjemne z pożytecznym :-)

 16. Avatar

  Wielkie dzięki za kolejną Planszostację!
  Na marginesie przypominam – aGRIcola :P

 17. Avatar

  Bazik – do szydełkowania nie używa się włóczki :)
  A odcinek jak zwykle super.

 18. Avatar

  Jax, to jest coś pomiędzy „e” a „y”, jeśli się nie mylę. To nie jest aż takie istotne, jak to „h”, którego w zasadzie się nie wymawia.

  A co do odcinka, to rzeczywiście był dobry.
  Mst na stałe – bardzo dobrze.

 19. Avatar

  Francuzi nie wymawiają litery „H” – wcale, nie tylko w zasadzie :)

  Dla ułatwienia proponuję spolszczyć nazwę gry po prostu na Hawr – tak jak spolszczamy nazwy miast Paryż czy Dunkierka. Będzie poprawnie, a nie będziemy się męczyć :)

 20. Avatar

  ‚ly’? Czyli jak ‚ly BigMac’ (nie mylić z ćwierćfunciakiem z serem)? ;P

 21. Avatar

  Słusznie BB. Ja też tak robię, swoją drogą. Ale chciałem się podzielić wymową, bo słówka francuskie akurat są często błędnie wymawiane w Polsce. Szczytem zaniedbania jest dla mnie Fort Boyard, czytany: błajard, zamiast: bojar. To, że przeciętny Polak nie wie, jak coś wymówić, nie jest dziwne. Ale że telewizja publiczna na siłę promuje błędną wymowę… ech. Co do „h”, to napisałem „w zasadzie”, bo podobno nie jest to zwykłe „h” nieme, tylko jakieś inne, bezdechowe, czy coś. Ale mniejsza z tym :-)

 22. Avatar

  Tu jest fajna strona o wymowie nazw francuskich:

  http://www.slowtrav.com/france/language/place_names.htm

  I podają wymowę tak:

  Le Havre luh ahvr(uh)

  Poniżej jest mp3 z wymową miast, więc można sobie posłuchać (jak się zdąży usłyszeć) :-) (czas 2:18)

 23. Avatar

  to na co wróciłem uwagę:
  1. właśnie gra się po to, żeby wygrać – na każdym poziomie grania – inaczej gra nie ma sensu. Ważne tylko, żeby się dobrze bawić nawet jak się nie wygrało ;-)
  2. co prawda pomysły nie przydadzą się już na Święta, ale przez cały rok pojawiają się okazje do robienia prezentów ;-)
  3. chyba miało być preferencje a nie predyspozycje
  4. co do typowych GateWay’ów – mam takie przeczucie, że wielkie szanse aby dołączyć do tego grona ma Diamonds Club. Po świętach napiszę o tym więcej, ale jestem po kilku dobrych rozgrywkach w bardzo różnym gronie i poza długim setup’em (układania jest co najmniej tyle co w Puerto Rico) to jest bardzo fajna, przyjazna, praktycznie nielosowa giera.
  Poza tym ma to co najważniejsze w grze wprowadzającej do planszówek – każdy coś tam zdobywa, jak robi błędy to mniej, ale zawsze -> a to jest cecha wszystkich uznanych gateway’ów (TTR, osadnicy, TuT, Ingeniuos)

 24. Avatar

  a ja mogę ściągnąć tylko 17 pierwszych minut podcastu :/

  coś jest nie tak u mnie? czy też z plikiem zamieszczonym na stronie?

 25. Avatar

  przepraszam wszystkich za bledy w opisie, pancho szczesliwie ponaprawial.

  cezaras 11:17, grudzień 24, 2008
  1. właśnie gra się po to, żeby wygrać – na każdym poziomie grania – inaczej gra nie ma sensu. Ważne tylko, żeby się dobrze bawić nawet jak się nie wygrało ;-)

  ‚When playing a game, the goal is to win, but it is the goal that is important, not the winning’ – Dr. Reiner Knizia

  wesołych!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Planszostacja 55 – Essen 2011

Spotkaliśmy się z Natanielem i Tycjanem, aby porozmawiać o ostatniej edycji targów Spiel 2011 w Essen. Przede wszystkim zamieszczamy wrażenia o samej imprezie, zastanawiamy czym się różniła od poprzednich edycji i co nam się w tym roku podobało na niej, a co nie. A co najważniejsze rozmawiamy o najróżniejszych grach:  Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap