Finca – czy ta gra zdobędzie SDJ? [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Okładka

Okładka

Majorka, (hiszp. i kat. Mallorca) – największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Zamieszkuje ją około 846 000 mieszkańców[…] W środkowej części wyspy, gdzie znajduje się urodzajna nizina, uprawia się winorośla, oliwki, figi, cytrusy i warzywa. Truskawki z Majorki należą do najlepszych na świecie… [wikipedia.org]

Finka (Finca) – dom na Majorce, obłożony naturalnym kamieniem występującym na wyspie.

Jak łatwo się domyśleć z powyższego, akcja gry toczy się na wspomnianej wyspie, a gracze wcielają się w rolników zbierających na niej owoce. Zebrane dostarczane są do gmin, za co przyznawane są punkty zwycięstwa. Osoba która zdobędzie ich najwięcej – wygrywa.

Majorka z lotu ptaka

Majorka z lotu ptaka

Te kilka zdań opisujące rozgrywkę przypomina wiele innych tytułów, czy Finca czymś się wyróżnia, czy jest warta uwagi… na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji.

Kilka słów o mechanice

Plansza do gry przedstawia Majorkę podzieloną na 10 obszarów – gmin. Na każdym z nich rozlosowane są 4 żetony zamówień owoców, oraz po jednym żetonie finki – z rysunkiem jednego lub dwu owoców. Dodatkowo na planszy znajduje się obrazek przedstawiający koło wiatraku z 12 łopatkami, z nim związane są akcje rolników.

Wiatrak

Wiatrak

Na każdej z łopatek znajduje się rysunek jednego z 6 owoców występujących na wyspie. Na początku rozgrywki gracze ustawiają na nich swoje piony rolników (w zależności od rozgrywki od 3 do 5), w zamian otrzymują po owocu. Tu warto się przyjrzeć bliżej ich wykonaniu. Owoce to drewniane pionki, każdy w innym kształcie i kolorze. Pomysł jest świetny, dobrze sprawdza się w grze, elementy wykonane są bardzo dobrze.

Owoce: pomarańcza, migdał, winogrona, figa, cytryna, oliwka

Owoce: pomarańcza, migdał, winogrona, figa, cytryna, oliwka

W trakcie rozgrywki gracze przemieszczają swoje pionki zgodnie z poniższymi zasadami: pion przesuwany jest po kole zgodnie z ruchem wskazówek zegara; o tyle pól ilu pionków znajduje się na polu z którego wyruszył; po zatrzymaniu gracz otrzymuje tyle owoców ile pionów znajduje się na polu docelowym.
Owoce dostarczane są do gmin za pomocą osiołków – w odpowiedni sposób zdobywanych na wiatraku. Jeden osiołek może maksymalnie przewieź 6 owoców, może zawieźć je do kilku obszarów – np. do jednego 3, do drugiego 2, do trzeciego 1, lub do jednej gminy 6. W zamian za dostarczone plony gracze otrzymują żetony zamówień o wartości 1 do 6, w zależności od liczby owoców jakie były dostarczone. Żetony zamówień decydują o zwycięstwie, one mają też wpływ na zdobywanie dodatkowych żetonów bonusów za serię żetonów – od 1 do 6, oraz za finki.
Gdy wszystkie żetony z danej gminy zostaną zdobyte, a co za tym idzie zdjęte, wśród graczy sprawdzane jest kto na zdobytych żetonach ma najwięcej owoców typu, jak na żetonie finki… Ten go otrzymuje – zdobywa dodatkowe punkty zwycięstwa.
Każdy z graczy ma do dyspozycji cztery żetony związane są z dodatkowymi akcjami np. podwójny ruch czy osiołek o większym udźwigu, które mogą być wykorzystane w trakcie tury gracza.

Żetony: u góry - bonusy za zestawy, w środku - finki, na dole - dodatkowe graczy i osiołek

Żetony: u góry - bonusy za zestawy, w środku - finki, na dole - dodatkowe graczy i osiołek

Finca w praniu

Powyższe mechanizmy świetnie współgrają, działają bez zarzutu. Rozgrywka jest dynamiczna, nie ma większych przestojów, a proste zasady i neutralna tematyka powodują że gra bardzo dobrze sprawdza się wśród osób początkujących oraz w gronie rodzinnym. Z drugiej strony rozgrywka nie jest banalna, należy odpowiednio zarządzać swoimi rolnikami, wyprzedzać przeciwników w realizacji zamówień, w odpowiednim momencie korzystać z dodatkowych kart.

Realizacja zamówienia (3 pomarańcze i 2 figi)

Realizacja zamówienia (3 pomarańcze i 2 figi)

W grze występuje wydawałaby się mała interakcja, prawda jest taka, że im lepiej poznajemy ten tytuł tym jest bardziej zauważalna. W opisie mechaniki nie wspomniałem o tym, że graczom może zabraknąć żetonów owoców, wtedy dochodzi do ciekawej sytuacji: wszyscy gracz muszą oddać owoce brakującego typu i dopiero wtedy osoba która ma je otrzymać bierze odpowiednią liczbę. Podobna zasada dotyczy osiołków, transportujących owoce. O ile owoców brakuje rzadko, o tyle sytuacja związana z brakiem osiołków pojawia się częściej. Podbieranie żetonów to ważny element gry, bardzo irytujący, gdy stosowany jest przeciwko nam ;-)

Żaetony zamówień

Żetony zamówień

Równie interesująco wygląda interakcja dotycząca żetonów zamówień. Jak wspomniałem są one istotne z trzech powodów, raz – przynoszą punkty zwycięstwa, dwa – dają bonusy za finkę, trzy – dają bonusy za zestawy. Te dwa ostatnie elementy często decydują o zwycięstwie, o nie prowadzona jest największa walka, a ponieważ są konsekwencją zdobycia żetonów zamówień… więc należy zdobywać je szybko i rozważnie. I ponownie wydawałoby się że interakcja jest tu niewielka, ot kto pierwszy weźmie żeton ten lepszy, ale… Zdobycie żetonu to dowiezienie odpowiednich owoców do danego obszaru, maksymalnie osiołek może przewozić 6 owoców, wydawałoby się że osiołka trzeba wykorzystywać maksymalnie, nie powinien jechać na pół pusto. Okazuje się jednak, że czasami warto go wysłać nawet z jednym (no może lekko przesadzam) owocem. Po co? Po to by przeciwnikowi brakło żetonu potrzebnego do zdobycia bonusu za zestaw, lub by szybciej doszło do podziału finki.

Pionki i Finki

Pionki i finki

Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób, mnie osobiście gra w dwójkę nie przekonała, czegoś mi brakowało. Niby dzięki większej liczbie pionów rolników na ręce ich liczba na kole wiatraka była podobna jak w 3-4 osoby, wydawałoby się że rozgrywka powinna być bardziej mózgożerna, ale dla mnie zabawa w dwójkę przypominała mało interesujący wyścig o żetony.

Zawartość pudełka

Zawartość pudełka

Jak na grę rodzinną przystało występuje w niej spora losowość związana z żetonami zamówień, które w miarę realizacji są kolejno odsłaniane. Niestety nie zawsze pojawiające się w danej chwili są dla nas interesujące, a często te które pasują mogą być podebrane przez współgraczy… ale taki jest urok gier tego typu. W tego rodzaju szybkiej (partia trwa około 30-45 minut) rozrywce wadą byłby brak losowości, ta występująca według mnie sprawdza się wyśmienicie. Co ciekawe, bardziej odczuwalna była dla mnie przy partii dwuosobowej.

Zbliżenie na grę...

Zbliżenie na grę...

Podsumowanie

Wiemy już, że Finca została nominowana do SDJ. Dla autorów Ralfa zur Linde i Wolfganga Sentker to ogromne wyróżnienie, szczególnie dla drugiego – debiutanta. Nawet gdyby nie zdobyli głównej nagrody to miejsce w finale jest sporą nobilitacją. Osobiście wydaje mi się że szanse na zdobycie najwyższego lauru mają spore, Finca to przykład dobrej gry rodzinnej, a nagroda właśnie dla takich jest przeznaczona. Gra została również bardzo dobrze wydana, Hans im Glück to gry najwyższej jakości. Obok świetnych drewnianych pionów owoców, rolników i budynków finek, otrzymujemy sporą liczbę żetonów, łopatki wiatraka a w końcu planszę, wszystko zilustrowane przez Franza Vohwinkela. Mechanizmy występujące w grze może nie są zbyt odkrywcze, ale z drugiej strony inne potraktowanie koła akcji, wnosi do gry mały powiew świeżości.

Przygotowanie do gry...

Przygotowanie do gry...

Polecam Fincę jako szybką grę rodzinną, nie całkiem banalną, niezbyt trudną, ale wartą wypróbowania również przez bardziej zaawansowanych geeków. Wydawnictwo Hans im Glück do tej pory mnie nie zawiodło i nie zrobiło tego również teraz, aczkolwiek czekam trochę na to by zaproponowało coś na miarę El Grande… Finca to dobra gra, ale nie bardzo dobra. Coś w niej brakuje, odrobiny przyprawy która spowodowałaby że gra trafiłaby do wyższej ligi, do ekstraklasy, ale z drugiej strony gdy ktoś zaproponuje mi rozgrywkę – nie odmówię.

Zalety

 • wydanie
 • szybkość rozgrywki
 • łatwe zasady

Wady

 • mało innowacyjna mechanika
 • nie najciekawszy wariant dwu osobowy

bazik: Prosta szybka bardzo taktyczna gra rodzinna. Po pierwszej partii miałem złe wrażenia, ale okazuje się że wiedząc jak przebiega rozgrywka gra daje nam miejsce nawet na mini strategie, i sporo ciekawych zagrań taktycznych.  Nie odciągnie mnie od gier cięższych, ale z rodziną czy dla zabicia 30tu minut chętnie zagram.  Trochę mimo wszystko zbyt wtórna żebym się miał ucieszyć jeśli wygra SdJ.

Pancho: Lubię śliczne gry, ale w Fince drażni mnie trochę kolorystyka rodem z etykiet napojów owocowych.  Niestety w odróżnieniu od bazika nie udało mi się zagrać drugi raz i nawrócić. Po pierwszej rozgrywce miałem wrażenie małego potencjału i losowości, która przekroczyła tą delikatną granicę pomiędzy grą familijną jaką akceptuje, a która jest tylko loteryjką. Jak dostanie Spiel des Jahres przeżyję, ale dzisiaj myślę, że byłby to najgorszy wybór z nominowanych gier.Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (3/5):

Złożoność gry (2/5):

Oprawa wizualna (5/5):

6 komentarzy

 1. Avatar

  Małe sprostowanie – za oprawę graficzną nie odpowiada Menzel, a Franz Vohwinkel odpowiedzialny np za nowe wydanie Chinatown, po części Dominon Intrigue, Blue Moon (City), Java i wieeeele innych gier żródło: http://boardgamegeek.com/boardgameartist/11883

 2. Avatar

  W zasadzie to teraz prawie wszystkie gry wydane przez Hansa ilustruje Franz Vohwinkel.

 3. Folko

  Faktycznie :o Nie mam zielonego pojęcia skąd wziął mi się ten Menzel… Nawet na pudełku jest zdjęcie Vohwinkela… dzięki yosz…

 4. Pancho

  Zagrałem kolejne dwie rozgrywki i mi się odmieniło. Szybko o tym piszę, bo jeszcze Finca zdobędzie Spiel des Jahres i wyjdzie, że jestem konformistą :) Podtrzymuję zdanie, że wolałbym żeby wygrała jakaś inna gra SdJ, niemniej Finca jest fajna. Dobrze sprawdza się czy to w rozgrywce na 4 czy na 2 osoby. Można pokombinować i wcale nie jest tak źle z losowością jak pisałem w podsumowaniu. Może kiedyś w chwili słabości sobie nawet ją kupię?

 5. Avatar

  Absolutnie nie wiem, jak mogłeś za pierwszym razem wysnuć wniosek o dużej losowości w grze, ale dobrze, że się 'nawróciłeś’. Gra bardzo fajna, gorąco polecam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings