Home | Wiadomości | Turnieje | Chłopska Szkoła Biznesu – Turniej w Ropczycach

Chłopska Szkoła Biznesu – Turniej w Ropczycach

11.01.2011 w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza odbył się I Międzyszkolny Turniej Chłopskiej Szkoły Biznesu im. ks. dra Jana Zwierza. Partnerem strategicznym był Małopolski Instytut Kultury z Krakowa, a patronatem honorowym objął Turniej Marszałek Województwa Podkarpackiego. Chłopska Szkoła Biznesu to nowatorska, edukacyjna gra planszowa wydana przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Uczy postaw przedsiębiorczości, współpracy, planowania i inwestowania. Więcej informacji o samej grze można znaleźć na stronie internetowej.

Przez blisko dwa miesiące w niemal wszystkich gimnazjach i szkołach średnich powiatu ropczycko-sędziszowskiego odbyły się pokazowe

Przygotwania do rozgrywek

rozgrywki połączone z prezentacją gry. Z grą zapoznało się blisko pół tysiąca uczniów i 30 nauczycieli. Następnie w szkołach rozegrane zostały rozgrywki eliminacyjne. Łącznie w tej fazie Turnieju uczestniczyło około 2 tysięcy uczniów. Wszystko po to, by wyłonić po 2 lub 3 z każdej szkoły do turnieju finałowego.

W Turnieju finałowym w hali sportowej Zespołu Szkół uczestniczyło 60 dwuosobowych drużyn z 22 szkół z terenu powiatu.

Sebastian Wacięga (MIK) prezentuje grę Gościom

Cały Turniej obserwował p. Sebastian Wacięga, przedstawiciel Małopolskiego Instytutu Kultury z Krakowa, który ufundował dla każdego uczestnika piękne albumy.

Uczniowie rozgrywali równolegle 5 rozgrywek (po 12 drużyn) w trzech rundach eliminacyjnych.

Pozwoliło to wyłonić 10 drużyn do rozgrywek finałowych.

Emocji było co niemiara, ale wszystko zgodnie z dewizą naszych rozgrywek: Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy.

Albumy dla uczestników Turnieju

Nauczyciele-opiekunowie mieli okazję zapoznać się z innymi grami planszowymi udostępnionymi przez Międzyszkolny Klub Gier Logicznych „Myślnik”, Klub Gier Planszowych przy Centrum Kultury w Ropczycach oraz Rebel.pl (dziękujemy za wypożyczenie!).
W finale znalazły się drużyny z: Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki
w Ropczycach, Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Sędziszowie Młp., Liceum Ogólnokształcącego im. ks. P. Skargi w Sędziszowie Młp., Gimnazjum w Niedźwiadzie Dolnej, Publicznego Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim oraz Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza. Rozgrywka finałowa była zażarta, ale obyło się bez ofiar ;)

Wręczenie nagród zwycięzcom

Zwycięzcami zostali Rafał Jałowiec i Paweł Kędzior z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach.
Gratulacje dla zwycięzców i wyrazy uznania za trud przygotowań dla wszystkich uczestników.

Nagrody dla nich i pozostałych finalistów wręczał p. Wiesław Rygiel (Poseł na Sejm RP) wraz p. Mariuszem Pilchem (dyrektor Zespołu Szkół).
Kolejna dawka gier planszowych – jako nagrody dla finalistów – poszła w godne ręce młodzieży z Ropczyc i okolic.

Nagrody - było z czego wybierać...

Już dziś zapraszamy za rok na kolejną edycję Turnieju. Praktyczna nauka przedsiębiorczości połączona z wyzwaniem rywalizacji z kolegami i koleżankami z innych szkół z pewnością daje sposobność utrwalenia i rozwinięcia tych jakże potrzebnych
w dzisiejszym świecie umiejętności.
1 lutego w siedzibie MIK w Krakowie odbyło się spotkanie podsumowujące działania „Chłopskiej Szkoły Biznesu”. Efektem będą zapewne kolejne turnieje, w tym ogólnopolskie!
A już wkrótce w Ropczycach kolejny Turniej dla młodzieży szkolnej – 303 Bitwa o Wielką Brytanię – organizowany we współpracy z OBEP IPN w Rzeszowie.

 

One comment

  1. Świetna robota!! :))
    kurcze, wreszcie ja też się muszę wziąć za coś takiego w swojej szkole ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*