Club 2%

Tradycja przypisuje Albertowi Einsteinowi opracowanie zagadki na temat 5 ludzi różnych narodowości, zamieszkujących 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy palą papierosy 5 różnych marek i piją 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków. Podobno Einstein powiedział, że tylko 2% populacji świata jest w stanie rozwiązać tę zagadkę.

Na polski rynek trafił niedawno zestaw łamigłówek Club 2%, wydany przez izraelską firmę Lemada (znaną głównie z gry Rummikub). Jest on przeznaczony dla dzieci od lat 4 i zawiera 84 zadania, inspirowane zagadką Einsteina. Ściślej mówiąc są to 84 wersje tej łamigłówki, różniące się warunkami. Jako że produkt adresowany jest głównie do dzieci, wyeliminowane zostały papierosy i napoje (jeden z bohaterów zagadki Einsteina pił piwo). Mamy więc 5 domów, 5 postaci i 5 zwierząt.

Zadania mają narastający poziom trudności. W najprostszych trzeba tylko umieścić trzech ludzi w trzech domach, w najtrudniejszych musimy do każdego domu dopasować jednego lokatora i jedno zwierzę. Aby prawidłowo rozlokować ludzi i zwierzęta w kolejnych domach, trzeba spełnić warunki danego zadania. Każde z zadań umieszczone jest na osobnej karcie, na odwrocie której znajduje się odpowiedź. Przykładowa karta wygląda tak:

Kolejne wiersze na tej karcie to warunki, które należy spełnić:

 • Nurek sąsiaduje z kotem
 • Strażak mieszka z psem
 • Strażak mieszka na lewo od Nurka (ale niekoniecznie jest jego sąsiadem)
 • Kot mieszka w drugim domu od lewej
 • Ptak nie jest sąsiadem królika
 • Strażak jest sąsiadem kucharza
 • Ptak mieszka na lewo od Budowniczego
 • Pilot nie hoduje żółwia

Jak widać, zadania w zestawie Club 2% bardzo trudne nie są. Przypuszczam, że najwyżej 2% spośród użytkowników portalu GamesFanatic nie mogłoby sobie z nimi poradzić. Ale dla dzieci mogą być atrakcyjnym wyzwaniem.

 

4 komentarze

 1. Napisal Pan, ze na Polski rynek niedawno trafila ta gra – gdzie mozna ja kupic?

 2. Dzieki za linki – ja szukalam po sklapach z planszowkami :D takie przyzwyczajenie ;)

 3. Gra jest w Polsce od mniej wiecej dwóch tygodni. Jeszcze nie do wszystkich sklepów dotarła.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*