Home | Wiadomości | Nagrody | Spiel des Jahres 2011 – nominacje

Spiel des Jahres 2011 – nominacje

❍ Reading Time: < 1 minute

Zbliża się ten okres w roku – komisja spiel des jahres ogłosiła swoje nominacje w trzech kategoriach: Najlepsza gra, Najlepsza gra dla dzieci i Najlepsza gra dla zaawansowanych graczy. Poznajcie nominowane gry w rozwinięciu – co o nich sądzicie? A wyniki poznamy już za 34 dni

Nominacje do Kennerspiel des Jahres 2011 (Gra Roku dla zaawansowanych graczy):

7 Wonders - autor Antoine Bauza

Lancaster - autor Mathias Cramer

Strasbourg - autor Stefan Feld

Nomicje do Spiel des Jahres 2011 (Gra Roku):

Asara - Michael Kiesling, Wolfgang Kramer

Forbidden Island - Matt Leacock

Qwirkle - Susan McKinley Ross

 

Nominacje do Kinderspiel des Jahres 2011 (Gra Roku dla dzieci):

Da ist der Wurm Drin - Carmen Kleinert

Monster-Falle - Inka i Markus Brand

Magicians Kitchen - Thomas Daum i Violetta Leitner

 

Linki

Gry rekomendowane przez komisję SDJ:

Lista gier rekomendowanych dla dzieci:

 

25 komentarzy

 1. 7 Cudów dla zaawansowanych graczy ?! Toż w to 7-8 letnie dzieci bez problemu grają.
  Pozdrawiam

 2. Banan: a na skali jest nawet zaznaczone jest trzema +++ – czyli Challenging – wymagająca ;)

  Dopisałem jeszcze listę gier rekomendowanych przez komisję SDJ – aczkolwiek ręka mi przy Lunie zadrżała ;)

 3. Yosz przecież Niemcy mają dość specyficzny gust i podobają im się gry, które wśród innych graczy furory nigdy nie zrobią. Przeciętny Niemiec nie ma na półce czołówki BBG, ale właśnie to co ma znaczek SdJ :)

 4. Ja to rozumiem ;) I rozumiem, że 7 wonders będzie się podobać raczej Graczom niż Rodzinom, ale nazwanie tej gry wymagającą to przesada ;)

 5. Na tle tego co od końca lat 70tych u nich wygrywało to 7 Wonders jest naprawdę wymagajaca ;P

 6. Hmm, myślałem, że kategorię gier zaawans. dodali po to, żeby takie gry wyróżnić. A tu się okazuje, że chodziło o podział grupy gier potencjalnie nominowanych na dwie grupy – bardziej rodzinne i mniej rodzinne. Nazywanie 7 cudów grą zaawansowaną to chyba jakiś dowcip. Dominion, który przecież wygrał normalną SdJ jest chyba bardziej zaawansowany niż 7 cudów.

 7. Ja rozumie, że nie trzeba od razu nominować gier z top 200 na BGG, ale nominowanie gier, które dopiero co wyszły, mało kto w nie grał i znajdują się gdzieś na 2000 któryś tam miejscu to z kolei przegięcie w drugą stronę…

 8. Yosz: Luna to przecież bardzo dobra gra, dlatego akurat w tym przypadku komisja trafiła dobrze. Bardziej zastanawiające są raczej kolejne propozycje typu Uluru czy S,S & S.

  Jeśli zaś chodzi o nominacje dla zaawansowanych graczy to rzeczywiście lekka komedyjka. Bo żadna z tych gier na taki tytuł nie zasługuje. A już najmniej 7 cudów…

  Oby tylko nie było błazenady w postaci wygranej Qwirkle… a jeśli już przy tej grze jestem. To o ile mnie pamięć nie myli grałem w nią dobre parę lat temu, a nominacja dopiero teraz?

 9. Tak samo jak w przypadku Nagrody Gra Roku SDJ jest przyznawane grom, które wyszły w poprzednim roku w Niemczech – Qwirkle zostało w DE wydane w 2010.

  Akurat o Sun, Sea & Sand słyszałem dobre rzeczy.

  A Luny po prostu nie lubię i mam misję walczenia z tą grą ;) (taką trochę dla żartu ale misję ;) )

 10. A ja się nie doczekałem do dzisiaj podliczenia punktów za Grę Roku z poprzedniego roku. Już nie pamiętam kto obiecywał podsumowanie ;).

  Szkoda tylko, że tak mało jest zdjęć gier na BGG – szczególnie tych dla dzieci.

 11. Asarę już w październiku uważałem za jednego z głównych kandydatów do Spiel des Jahres. Oczywiście w głównym konkursie tzn. gier familijnych.

 12. Mogę powiedzieć, że co najmniej jedna z wymienionych gier wyjdzie w tym roku w pełni po polsku :-)

 13. o, to trzeba się wstrzymać z zakupami wersji obcojęzycznych ;-) a może jakaś podpowiedź? ;]

 14. Artur zdradź która :)

 15. Ja stawiam na Strasbourg – nie wiem kto jest dystrybutorem tej gry na Polskę ale udostępniona instrukcja w Rebel.pl wygląda jak projekt do drukarni ;]

 16. Hihi, ale żenada z tymi ZAAWANSOWANYMI grami :D

 17. Lancaster, Strasbourg – gry na 60 min.
  7 wonders – 30 min.
  Doprawdy Kennerspiel :D

 18. Od kiedy to czas gry jest wyznacznikiem mózgożerności ;-)
  a szczerze mówiąc 7 cudów to prędzej bym dał dla dzieci ;-)

 19. Tak -czas nic nie znaczy. 30 minut trwa partia Race for the Galaxy i jak najbardziej ta gra zalicza się do gier dla graczy zaawansowanych i jest „complex” (chociaż oczywiście mózg aż tak przy niej nie paruje)

 20. no tak, przykład race’a jest trafiony, ale wyjątki potwierdzają regułę ;)

 21. Gra Roku dla zaawansowanych graczy rok 2012:

  Dodatek do Fasolek, Dixit3, Monopoly Farmville.

 22. mnie zastanawia, że Strasbourg dostał nominację a Burgen von Burgund nie – biorąc pod uwagę, że Strasbourg jest zupełną świeżynką i prawie nikt go nie zna (nawet na BGG) to wygląda na jakąś akcję promocyjną :).

  Z podziałem na gry dla zwykłych i zaawansowanych graczy nie ma co dyskutować, SDJ jest nagrodą promującą planszówki, a nie dla Geeków.
  Zawsze tak było i …..tak będzie.
  To tak jakby się upominać, że na Eurowizji nie ma Blackfield czy choćby Kultu. Nie dla nich to konkurs i tyle :).

 23. BvB versus S, to może wyglądać tak, że jury konkursu dostaje wcześniej gry (nim pojawiają się w ofercie) dzięki temu mogą poznać je wcześniej, niże zwykli gracze…

 24. Cezaras, ale skoro dodali nagrodę dla gry złożonej, to po wyróżnieniach dla takich gier z lat poprzednich, można było jednak spodziewać się nominacji gier złożonych, a nie dla bardziej złożonych gier rodzinnych. A tu taki dziwny zabieg.

 25. Być może wynika to z tendencji rynku. Naście lat temu, gry były mniej popularne, a co za tym idzie, mogły być bardziej wymagające. Obecnie wydawcom zależy na liczbie sprzedanych egzemplarzy, takie gry chcą promować, stąd podejrzewam jury SDJ będzie dążyć, by główną nagrodę dostawały gry proste… instrukcja kilku stronicowa. Z drugiej strony pewnie chcieli wyróżniać też gry bardziej zaawansowane, a corocznie robić takie wyróżnienie – nie miałoby sensu… stąd dodatkowa nagroda. To raczej nie będą gry bardzo ciężkie, tylko takie średnie…
  Tak czy siak, skąd w tej kategorii wzięło się 7 cudów… nie mam pojęcia :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*