Home | Wiadomości | Aktualności | Octonovem – polski, warcabowy GIPF?

Octonovem – polski, warcabowy GIPF?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Marek Łukaszewicz opracował pakiet gier na nowatorskiej szachownicy 8×9. Te pięć tytułów ujął wspólną nazwą Octonovem, co ma się kojarzyć poprzez łacinę z ósemką i dziewiątką, podkreślając oryginalność planszy. Drugim wyróżnikiem jest częste ustawienie pionków na polach własnej barwy, co wyraźnie podkreśla, że nie są to jednak warcaby. Prócz wspólnej planszy, gry wykorzystują zestaw tych samych bierek (pionki, 4 figury oraz 1 król – zwany różnie zależnie od gry). Taki pakiet od razu skojarzył mi się z projektem GIPF. Miłośników abstrakcyjnych gier logicznych zapraszam do lektury tekstu.

Zacznę od tego co mi się nie podobało, co wzbudziło mniej przychylne uczucia.

Drobiazg, a irytuje. W czterech grach autor proponuje początkowy układ pionów na polach naprzemiennych (podobnie jak w warcabach). Nie mogę pojąć dlaczego nie stosuje stałego schematu – białe na białych, czarne na czarnych i w grze Prosterno odwraca ten prosty schemat.

Nie chcę grać w szachy/warcaby! Taki komentarz był jednym z pierwszych, które słyszałem od moich współgraczy. Wygląd eleganckiej szachownicy zapewne przyciągnie miłośników królewskiej gry. Jednak równie mocno odstraszy miłośników nowoczesnych gier planszowych.

niemal klasyczne wnętrze pudełka

niemal klasyczne wnętrze pudełka

Warto to przemyśleć w kontekście planów biznesowych. Na szczęście – o czym później – nikt nie żałował czasu spędzonego nad nieco inną szachownicą.

Podobne, a jakie inne. Gry wykorzystują podobne zasady. Pionki często poruszają się o jedno pole, ale zależnie od gry po skosie, we wszystkich kierunkach, bez cofania.

trzy rodzaje bierek

trzy rodzaje bierek

Podobnie z biciem (albo jego brakiem) bywa, że po skosie, ale też i po liniach równoległych do krawędzi planszy. Wiele razy – bo grałem zwykle w więcej niż jedną z proponowanych gier – pojawiał się problem przypomnienia sobie zasad. Instrukcja nie jest złożona, ale może warto rozważyć rozwiązanie zastosowane choćby w grze Pojedynek robotów, gdzie na pionkach oznaczono dostępne ruchy (tu pewnie trzeba by oddzielnie oznaczyć ruch i bicie, bo nie zawsze jest to ta sama zasada). Oczywiście pewnie podniosłoby to koszta, ale też prosty zestaw pomocy gracza ułatwiłby prowadzenie rozgrywki graczom, którzy mają w głowie reguły do kilkudziesięciu i więcej gier.

I tu właściwie kończą się moje ogólne zastrzeżenia do Octonovem. Oldskulowy wygląd niestety nie zachęci poszukiwaczy nowości, a nowatorskie zasady odstraszą zagorzałych fanów szachów i warcabów. Wydaje mi się, że wydawca powinien się zdecydować do kogo adresuje Octonovem. Mam wrażenie, że wybór jakiegoś ciekawego projektu graficznego, w połączeniu z przygotowaniem pomocy gracza znacznie ułatwi kontakt z tymi grami szerszemu gronu miłośników abstrakcyjnych planszówek.

Pięć różnych gier

W skład Octonovem wchodzi 5 tytułów. Różnią się one od siebie znacznie, choć czuć wzajemne powiązania. Zasadniczym jest plansza oraz najczęstszy cel rozgrywki – wyeliminowanie pionów przeciwnika albo dojście do przeciwległej krawędzi planszy. Odmienne zasady pozwalają osiągać ten abstrakcyjny cel zupełnie inaczej, co daje sporo satysfakcji.

Prosterno

WRS: Początkowy układ dwóch rzędów pionów jest niemal identyczny jak w warcabach, ale… piony stoją na polach w swoim kolorze!

układ początkowy w grze Prosterno

układ początkowy w grze Prosterno

Zatem pewnie nie będzie bicia. W przypadku styczności pionów, następuje „odepchnięcie” wrogiego piona albo pionów o dwa pola pionowo albo poziomo. Jeśli odpychany pion miałby wylądować na zajętym polu albo poza planszą to zostaje utracony. Z drugiej strony możliwe jest łańcuchowe odepchnięcie kolejnych pionów.

białe mają okazję na dobry ruch!

białe mają okazję na dobry ruch!

Gra jest bardzo szybka. Już po kilku ruchach zaczyna się opróżnianie planszy i szukanie zabezpieczeń dla swoich posunięć. Konieczne jest roztropne rozstawianie pionów, aby uniknąć łatwej straty, gdy odpychany pion trafia na pole zajęte pionami z drugiej linii. Już po kilku partiach zaczyna się gra na wyższym poziomie, bo mechanika tej gry staje się bardziej oswojona. Oryginalne zasady i błyskawiczne tempo powodują, że chętnie się wraca do Prosterno.

KUBAP: Jeden z dwóch najlepszych projektów w Octonovem, bardzo ciekawa rozgrywka, wymagająca dużej wyobraźni przestrzennej i przewidywania kilku ruchów naprzód, w innym wypadku można się nieźle „zaplątać”. Prosterno najbliżej do ukochanych przeze mnie GIPF-ów.

Nubulus

WRS: Tu początkowy układ to trzy rzędy pionów, znów stojących na swoich kolorach.

układ początkowy w grze Nubulus

układ początkowy w grze Nubulus

Tym razem ruch jest tylko na boki i do przodu, a obowiązkowe bicie jak w warcabach po skosie we wszystkich kierunkach (i do tego łańcuchowe). Z racji dopuszczalnych ruchów i sposobu bicia piony gromadzą się na planszy jak burzowe chmury (co ma odbicie w nazwie gry).

chmury się kłębią

chmury się kłębią

Wzajemna asekuracja to konieczność, aby przeciwnik nie mógł błyskawicznie osiągnąć linii końcowej, co oznacza wygraną. Partia jest znacznie wolniejsza, bo więcej zależności musimy analizować. Jednak jest to rekompensowane ciekawszym rozwojem sytuacji na planszy. Pewną trudność dla początkujących może wywoływać przymusowe bicie – odmienne niż ruch. Zdarzało się, że po kilku ruchach odnajdywaliśmy zapomniany, przymusowy ruch.

Vulpes

WRS: W tej grze wykorzystujemy prócz pionów także wyjątkową figurę – lisa (wygląda jak król szachowy).

początkowy układ gry Vulpes

początkowy układ gry Vulpes

Nietypowe ustawienie początkowe oraz podwójny ruch nasuwają najsilniejsze skojarzenia z grami projektu GIPF – Tzaar oraz Zertz. Gracz musi wykonać ruch lisem (co najmniej o dwa pola!) oraz pionem (o 1 albo 2 pola) w dowolnym kierunku. Zablokowany lis to porażka, a trzeba pamiętać, że lisy (i tylko one) mogą się wzajemnie bić. Dzięki tej zasadzie można własnego, szybkiego lisa skutecznie wykorzystać do blokowania ruchów przeciwnika.

czarny Vulpes w trudnej sytuacji

czarny Vulpes w trudnej sytuacji

Vulpes chyba najbardziej przypadł mi do gustu. Podwójny ruch zapewnia dynamiczne zmiany konfiguracji na planszy. Zwrotność lisa pozwala na wyrafinowane ucieczki i kontrataki. A przy tym partia dość szybko wchodzi w emocjonującą fazę domykania saka, gdzie satysfakcja z dobrej blokady miesza się z uznaniem dla sprytnej ucieczki.

KUBAP: Drugi wspaniały tytuł w serii (obok Prosterno). Znowu blisko tu do GIPF-ów, ciekawa mechanika, sprytny pomysł ze sprytnym liskiem. Zdecydowanie warto spróbować!

Basileus

WRS: Najbardziej szachowa z gier Octonovem. Zaczynamy co prawda z drugiej linii, ale mamy prócz króla (basileusa) i pionów, także figury.

układ początkowy w grze Basileus

układ początkowy w grze Basileus

Najbardziej złożone są także zasady ruchu i bicia. Dość rzec, że figury mogą być zbite tylko przez basileusa, a sam basileus może bić we wszystkich kierunkach o jedno pole. Przy błędzie przeciwnika, może on stracić całe skrzydło jednym biciem basileusa!

za chwilę czarny Basileus zbije cztery białe bierki!

za chwilę czarny Basileus zbije cztery białe bierki!

Cel gry – zbicie basileusa – wyznacza strategię, która w znacznym stopniu przypomina szachy, ale trzeba pamiętać, że tutaj król jest najsilniejszą figurą na planszy. Bardzo ciekawa i odświeżająca gra, która wymaga nowych pomysłów dla skutecznej rozgrywki.

KUBAP: Ciekawa gra logiczna, ale w przeciwieństwie do WRS-a nie znalazłem w niej nic odświeżającego, wręcz właśnie pewną powtarzalność pomysłów. Fanów gier logicznych na pewno może zaciekawić, ale mnie po wstępnym zaciekawieniu, nie porwała.

Angulus

WRS: Wykorzystuje pełen zestaw bierek rozstawionych w trzech rzędach, jak w warcabach, ale na swoich kolorach. Zasady są wyjątkowo proste – pionki ruszają się i biją (jak w szachach) o jedno pole we wszystkich kierunkach. Figury o dwa pola, a król o trzy. Nadto piony mogą awansować na figurę, jeśli dotrą do linii przeciwnika.

układ początkowy w grze Angulus

układ początkowy w grze Angulus

Elastyczność ruchu i spory zasięg bicia powodują, że także Angulus jest bardzo szybki. W końcówce może się nieco dłużyć, gdy trzeba osaczyć króla (celem jest jego zbicie), ale dynamika partii jest nadal bardzo duża.

KUBAP: Dla mnie najsłabszy z projektów Octonovem. Mam nieodparte wrażenie, że gra jest na tyle symetryczna, że przy lustrzanych ruchach pierwszy gracz musi wygrać. Nie podoba mi się to i z Angulusa nie miałem żadnej przyjemności.

Polski GIPF?

Gry z projeku GIPF mnie zachwycają wyjątkowo oryginalnymi zasadami. Trudno znaleźć – na początku – jakiekolwiek podobieństwa, wzorce pomagające w skutecznym graniu. Octonovem jednak czerpie wyraźnie z dziedzictwa szachów i warcabów. Octonovem jest bardzo odświeżającym pakietem gier. Być może – w razie większej popularności – część graczy wybierze sobie jedną albo dwie ulubione gry i będzie się w nich doskonalić. Podobieństwa między grami mogą utrudniać rozgrywkę, zwłaszcza gdy gramy we wszystkie gry z pakietu. Inną cechą GIPFów jest wykorzystanie planszy złożonej z hexów (chociaż każda inna, aż do irytacji na brak standaryzacji ;) ). Octonovem wykorzystuje tradycyjną, aż do bólu, szachownicę z jedną modyfikacją – 8×9. Zmiana dobrze zrobiła grom, bo wprowadziła wyraźną, wyróżnioną linię pionową. Możliwe dzięki temu stały się ciekawe manewry. Jednak dla wielu osób może to być zbyt wielkie podobieństwo do klasycznych gier.

Octonovem jest bardzo ciekawym pakietem, któremu będę z wielką życzliwością kibicował. Zwłaszcza, że ostatnio polscy autorzy wydają mało abstrakcyjnych gier logicznych.

KubaP: Jak dla mnie Vulpes i Prosterno są jedynymi projektami z pakietu Octonovem, które mnie naprawdę zainteresowały. Bardzo chciałbym zobaczyć je na sklepowej półce, ale KONIECZNA jest zmiana settingu. Paraszachowa plansza i bierki to skuteczna blokada przed pokazywaniem gry komukolwiek, kto nie jest mocno wkręcony w szachy. Dodam, że setting może być dowolny, niech to będą nawet orki i krasnoludy, ale inaczej nie widzę szans na komercyjny sukces. Trzymam kciuki i czekam na oficjalne wydanie!

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (4/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

One comment

  1. Avatar

    Wszystkie gry Pana Marka to klasa sama w sobie. Osobiście rozgrałem kilka partii z Autorem i… przegrałem, a w szachy grałem od …ech już nie pamiętam.
    Po prostu świetna odskocznia od wypracowanych latami debiutów i końcówek… :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings