Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Terra Evolution Tree of life – Dopilnuj swoich faworytów!

Terra Evolution Tree of life – Dopilnuj swoich faworytów! [Współpraca reklamowa z Mindwarrior Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Taka sama talia startowa dla każdego z graczy, dobieramy 5 kart na rękę, na stole mamy kilkanaście rodzajów kart do nabycia, zagrywamy karty, kupujemy karty… Było? Ano nie jeden raz! Czy można z tego samego bazowego pomysłu coś jeszcze ciekawego wyciągnąć? Kto ciekaw, niech przeczyta recenzję gry Terra Evolution zaprojektowanej przez fińskiego autora Esę Wiika z wydawnictwa Mindwarrior Games.

Tematyka gry osnuta jest wokół ewolucji gatunków. Jednak nie ma tu możliwości, abyśmy sami jakieś wizje realizowali, czy sprawdzali alternatywne ścieżki

Właściwie początki są zniechęcające. Karty opisane łaciną, w dość burych barwach. Brak pomocy gracza (bo jedyna karta określa i podpowiada schemat następstwa kolejnych rodzajów zwierząt). Do tego pierwsze partie też raczej będą wiać nudą i dłużyć się zamiast dawać emocje i poczucie dobrze spędzonego czasu. Zwłaszcza partia dwuosobowa daje początkowo wypaczony obraz gry, bo wydaje się zwyczajnym losowym wyścigiem – kto pierwszy wyłoży zwycięski zestaw.

A jednak postaram się przekazać kilka sygnałów pokazujących, że mimo oderwania od tematu jest to całkiem ciekawa wariacja na temat deckbuildingu. Osoby, które Dominion nie przekonał, a Trains zainteresowało być może właśnie w Terra Evolution odnajdą radość gry w karciankę z dość dużą dawką interakcji i wieloma możliwościami zaszkodzenia przeciwnikom.

Drzewo życia

Gra tematycznie opisuje zasiedlanie kontynentów „naszej” Ziemi przez coraz bardziej zaawansowane gatunki zwierząt. Każdy z graczy ma do dyspozycji kartę oceanu oraz 7 kontynentów odpowiadających bardziej głównym płytom kontynentalnym. Arbitralnie ustalono, że zasiedlenie ssakami i ptakami własnej Ziemi (plus próg punktowy zależny od liczby graczy) wieńczy sukcesem nasze starania.

dostępne w grze karty

dostępne w grze karty

Drzewo życia opisujące kolejność następowania kolejnych grup zwierząt zawiera oczywiście kilka gałęzi. Te główne prowadzą do zwycięskich ssaków i ptaków, a zastępowanie ich nowymi gatunkami daje nam skamieniałości – punkty zwycięstwa. Pozostałe konary tego drzewa życia nie dają PZów, ale poszczególne karty oferują bardzo ciekawe premie. Stąd pierwszy dylemat – błyskawicznie ku zwycięstwu czy raczej przygotować bazę do dłuższej rozgrywki. Praktycznie poza pierwszymi, rozpoznawczymi partiami konieczne jest (co dobrze świadczy o grze) rozwijanie niemal całego drzewa życia.

Mnóżcie się i zasiedlajcie Ziemię

Specyfiką Terra Evolution są karty populacji. Po odkryciu naszej standardowej ręki złożonej z 5 kart możemy (i niemal zawsze tak czynimy) odłożyć te karty do naszego „skarbczyka”. Tymi kartami płacimy za nasze zakupy. Będą to nowe gatunki, ale także karty katastrof – swoista broń przeciw oponentom.

Znika w ten sposób problem zaśmiecenia talii, bo karty populacji od razu dają nam okazję do zamiany ich na coś pożyteczniejszego. Dalej umieszczamy na wybranym kontynencie nowy gatunek – najprymitywniejsze Bilateria – albo zastępujemy już istniejący kolejnym wg drzewa życia. Co ważne, dostajemy na rękę odpowiednią liczbę kart populacji (czyli waluty). Jeśli mamy na ręce kontynent, to teraz możemy go wyłożyć. Pora na zagranie katastrofy, ale o tym aspekcie rozgrywki nieco niżej, bo i zasługuje na szersze omówienie. Wreszcie za zgromadzone dotychczas zasoby (karty populacji) możemy nabyć jakąś kartę i po przetasowaniu kart na ręce podkładamy je na spód naszej talii.

stworzenia mnożą się

stworzenia mnożą się

Brzmi bardzo znajomo, a nawet nazbyt prosto w porównaniu z mnóstwem kart o specyficznym działaniu w innych grach deckbuildingowych. Ale też inaczej generowana jest satysfakcja z rozwoju naszej Ziemi…

Specjaliści potrzebni od zaraz!

Karty mają prosty i czytelny opis swoich właściwości. Niestety bez ściągawki trudno się zorientować niebiologowi jakie jest następstwo poszczególnych rodzajów zwierząt. Aż się prosi o jakieś proste symbole albo kolorowe paski pozwalające łączyć ze sobą bezpośrednio powiązane typy kart.

Centralna liczba określa „premię” w kartach populacji, jaką dostaniemy wystawiając taką kartę. Na dole mamy dwie inne liczby – w kółku zawarty jest koszt karty, a na tle tarczy jej wartość obronna (w razie katastrofy) i ew. punktowa, jeśli karta stanie się skamieliną.

zestaw startowy

zestaw startowy

Karty specjalnych grup zwierząt mogą nam dać zniżkę podczas opłacania kosztów kart, zwiększyć limit kart na ręce, podnieść wartość obronny „naszej” Ziemi, a także umożliwić zdobycie części kart odrzucanych przez ofiarę katastrofy. Szczególnie zniżki są wartościowe!

Podczas agresywnych partii warto także postarać się o zwiększenie obronności, bo inaczej ze ściśniętym gardłem będziemy obserwować zniszczenia w naszym polu gry.

Warto podkreślić w tym miejscu, że w zależności od liczby graczy dostępna jest inna liczba kart. Zawsze występują te same typy, ale też i zawsze szybko brakuje kluczowych dla dalszej ewolucji ryb (Pisces). Bywają także nie tak rzadko sytuacje, gdy kart populacji nie ma i zamiast premii musimy czekać na czyjeś wydatki…

Masowe wymierania

Katastrofy reprezentowane są przez 8 różnych katastrof. Możemy się spodziewać (albo sami wywołać): potopu, bliskiego wybuchu supernowej, zlodowacenia, wirusów itp. Karty katastrof musimy zakupić (i tu zniżki pokazują swoją moc!), a gdy w dalszej kolejce karta taka trafi nam na rękę ponownie musimy zapłacić za ich aktywowanie (zniżki!). W efekcie na wskazanym przez nas kontynencie następuje masowe wymieranie. W początkowych partiach wydaje się, że koszt pojedynczej katastrofy jest nazbyt wysoki w stosunku do efektów. Jednak dzięki zniżkom można tanio, a bardzo skutecznie przeszkodzić przeciwnikowi w marszu ku zwycięstwu.

katastrofy

katastrofy

Efektem klęski jest oddanie przez przeciwnika kart populacji. Często skutki pierwszej katastrofy można opłacić i nieco tylko spowolnione jest rozwijanie życia na wybranych kontynentach. Jednak szybko zagrana kolejna katastrofa (a w grze w 3 albo 4 osoby jest oczywiste, że lidera trzeba powstrzymać!) już niekoniecznie zostanie spłacona walutą… Wówczas należy sprawdzić ile mocy jeszcze pozostało i porównać z siłą obronną zwierząt żyjących na zaatakowanym kontynencie. Jeśli zbyt mała jest ochrona, to karta staje się łupem agresora. Co więcej, można też i zdobyć kartę kontynentu. Co prawda jest to już mniej korzystne, bo często nie możemy takiej karty wystawić – zaśmieca nam talię – jednak po kilku atakach może się okazać, że na czyjejś Ziemi robi się ciasno. Mając jeszcze kartę specjalną napastnik może dodatkowo zarobić kilka kart populacji.

Szczególnie niebezpieczne jest użycie wirusa. Jego aktywacja oznacza, że wszyscy gracze redukują swoje zasoby kart populacji – atakujący jako koszt aktywacji, pozostali gracze jako efekt działania. A po takim wirusie nawet najsłabsza katastrofa może mieć katastrofalne skutki!

Aby gra nie ciągnęła się bez końca katastrofy są wykorzystywane jednokrotnie.

Emocje

Pierwsze rozgrywki – zarówno pojedynki, jak i wieloosobowe partie – nieco rozczarowują. Gra wydaje się być banalnie liniowa. Ot, wystawiamy karty zwierząt z wyższych gałęzi drzewa życia, kupujemy kolejne potrzebne… Komu karty korzystniej wychodzą na rękę, ten pewnie wygra.

Przeliczenie kosztów i skutków katastrofy – początkowo – zniechęca do użycia. Jakże to? Ja płacę dwakroć za kartę Zlodowacenia (2×4), aby przeciwnik oddał 6 kart populacji? Ale jeśli w kolejnych partiach rozbuduję życie na mojej Ziemi, to koszty redukuję do 1 karty populacji (koszt nie może być nigdy mniej niż 1) i kalkulacja wygląda zupełnie inaczej.

jeszcze tylko ssaki i zwycięstwo!

jeszcze tylko ssaki i zwycięstwo!

Zwłaszcza, gdy efektem udanego ataku będzie zdobycie kosztownej karty ssaków czy ptaków, albo niedostępnej na rynku karty ryb.

Stąd w grze jest sporo planowania i przewidywania. Czy inwestować już w nowe gatunki? Czy kumulować zasoby, aby móc opłacić koszt katastrofy? W pełnym składzie dochodzi jeszcze efekt – znany choćby z Cyklad – łomotania lidera przez pozostałych graczy. Trzy katastrofy w krótkim odstępie czasu szybko ściągają przeciwnika do poziomu pierwotniaków… Ale przecież ten trzeci może uznać, że dwie to dość i niespodziewanie celem będzie zupełnie kto inny. Knucie, zdrady, sojusze…

Mimo pierwszych niezbyt dobrych wrażeń dałem grze szansę i w kolejnych partiach satysfakcja była dużo większa.

Podsumowanie

Gra ma proste zasady (jedynie na co trzeba zwrócić uwagę, to zasady rozgrywania katastrof – ale są one w kilku przykładach czytelnie objaśnione). Pokazuje swoje możliwości po kilku partiach, przy czym rozgrywka w pełnym składzie może się bardzo różnić od pojedynku. Temperament graczy oraz możliwe sojusze i koalicje przeciw liderowi dadzą zupełnie inny obraz gry niż skupiona walka jeden na jeden. Początek partii jest dość monotonny, ale że tura trwa kilkadziesiąt sekund, to można na to przymknąć oko.

To co mi się spodobało, to możliwość wykorzystania specjalnych właściwości niektórych typów kart do agresywnej walki o swoje. Jeśli przeciwnik się nie zabezpieczy, to nie tylko straci przewagę, ale jeszcze jako łup zyskamy cenną dla zwycięstwa i kosztowną kartę. W miarę poznawania możliwości w grze rysuje się kilka różnorodnych stylów grania. Z odrobiną szczęścia, jak to w karciankach, wygra lepszy – ten, który elastyczniej zareaguje na tworzącą się na stole konfigurację.

Temat gry jest pretekstowy – mogła by być w dowolnym innym klimacie osadzona – ale dla zainteresowanych prehistorią na tyle obecny, że można przymknąć oko i poczuć się jak w epickim laboratorium. Zagrożenie katastrofami, prócz efektu w grze, pokazuje w pewien sposób jak kruche jest życie na naszej planecie.

Ja bawiłem się dobrze. Niekoniecznie będzie to gra za którą będę tęsknił, ale partii nie odmówię, a może i sam zaproponuję.



Dziękujemy firmie Mindwarrior Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings