Home / Wiadomości / Turnieje / Pylos – zagadka

Pylos – zagadka

Czasem w czasie rozgrywanych partii przydarza nam się ciekawa sytuacja. Ruch, który łatwo przeoczyć, a który ratuje naszą skórę. Albo sytuacja, w której nie potrafimy znaleźć drogi do wygranej, ale czujemy intuicyjnie, że taka droga może istnieć. Właśnie takie sytuacje będę się starał pokazywać w tym blogu, jednocześnie popularyzując znakomite gry, które nie wszystkim są znane. Potraktujcie tę i następne łamigłówki jako okazję do poznania nowych, ciekawych gier i docenienia ich wartości.

Na pierwszy ogień (a właściwie drugi, bo zagadka dotycząca GLIKa, którą kiedyś bazik pokazywał w swoim blogu to także sytuacja z mojej partii) pójdzie świetna gra Pylos. Spójrzcie na zdjęcie poniżej. Biały zaczyna i wygrywa (choć jest w bardzo ciężkiej sytuacji – ma jedną kulkę mniej niż czarny i w dodatku musi zrobić ruch). Zasady Pylos znajdziecie w recenzji gry. Odpowiedzi możecie wpisywać w komentarzach lub na priv ( jacek.nowak (małpa) yahoo.com ). Za jakiś czas dopiszę komentarz z informacją czy w ogóle był jakiś odzew i jaki. Nie ukrywam, że od tego zależy czy będzie więcej zagadek, czy szkoda zawracać sobie tym głowę.

Biały zaczyna i wygrywa.

12 komentarzy

 1. Układam i układam… ale chyba ułożę sobie w domu na planszy ;-)

 2. kurcze, ja_n’ie, niezależnie od „response-factor” nie poddawaj się.
  Ja nie odpowiem m.in. dlatego że choć o Pulosie of-koz słyszałem, to nie grałem / zasad nie znam ;( / trochę brakuje czasu by poznać…

  Ale „czytelników-obserwatorów” na pewno brakowac nie będzie.

  POzdrawiam

 3. No to mam…
  Zaczynamy białą na górę obok czarnej. Czarny musi dać swoją na spód obok swojej czarbej. Na te dwie czarne białą. Czarny na wolne na dole. Biały robi trójkę i zdejmuje białą z góry. Sytuacja jest taka że biały ma 2 kulki a czarny trzy. Ruch czarnego.
  Jeśli czarny zagra pomiędzy białe, biały przestawia swoją kulę z 2 piętra na górę… w sumie już jest wygrany, jeśli czarny da kulę na górę – biały robi trójkę i też wygrywa…

  Mam nadzieję że opis jest dość jasny ;-)

 4. to byłem ja… folko ;-)

 5. Jasny, jasny. Dobrze! Już myślałem, że zagadka za trudna. Choć po prawdzie całkiem łatwa, bo tylko trzy możliwe ruchy do rozważenia dla białego. Kluczowe jest zablokowanie górnej pozycji żeby czarny nie mógł przełożyć kulki z pierwszego poziomu na szczyt piramidy.

 6. Po pierwsze to biały ma do rozważenia 4 ruchy, bo może przestawić wolną kulę z dołu wyżej. Po drugie nie uważąm tego za rozwiazanie, bo zakłądamy, że czarny gra, aby przegrać. Jeśli by chciał wygrać, to i tak biały nic na to nie poradzi.

 7. Uprościłem rozwiązanie, przecież nie będę opisywał wszystkich możliwości…
  W ogóle to przydałby się jakiś znormalizowany opis parti. Wtedy łatwiej byłoby o rozgrywce pisać.

 8. Draco,

  jeśli biały przestawi kulkę na górne piętro, to czarny zrobi linię (na dole) i zdejmie obie dolne kulki i będzie po partii. Poza tym po ruchu jaki pokazał folko czarny nie może już wygrać. Musi dostawić kulkę i może tylko na dole a biały od razu ją blokuje stawiając na niej swoją. Nie ma ucieczki przed linią białych na 2 poziomie.

 9. co do notacji to możnaby dać coś takiego

  pierwszy ruch:
  W3/1×2(biały 3 poziom i współrzędne zakładamy że 1×1 jest w górnym rogu)

  to co proponuje folko moznaby zapisać tak:
  W3/1×2
  B1/4×3
  W2/3×3
  B1/4×2
  W2/3×1 -2/3×1 -3/1×2
  B2/3×1
  W3/1×2
  B2/3×2
  W3/2×1
  B3/2×2
  W4/1 ++

  Draco
  po tym pierwszym ruchu który pokazał folko czarny nie ma się co starać bo nie ma już szans chyba że biały się pomyli tzn zamiast
  W2/3×3 zagra W1/4×2

 10. Coś tu nie rozumiem. Jak sie zrobi linię, która jest przykryta innymi kulkami to też ma sie prawo zdjąć do dwóch kulek? Jesli tak, to zagadka ma rzeczywiscie rozwiązanie.

 11. draco,

  Tak, linia przykryta też daje prawo do zdjęcia dwóch kulek. Podobnie jak kwadrat.

 12. OK, żeby uspokoić milczących czytelników (jeśli tylko zadaliście sobie trud zajrzenia do recenzji i pomyślenia nad tą zagadką – już osiągnąłem swój cel) – jak widać po komentarzach, odzew okazał się znaczący. Będą kolejne zagadki (gdy tylko zdarzy mi się jakaś tego typu sytuacja i będę miał pod ręką aparat).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Gry planszowe i Mistrzostwa Polski 2018 – zestawienie

Zapraszamy do zapoznania się z tegorocznymi mistrzostwami Polski w różne gry planszowe. Lista będzie aktualizowana na biężąco. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap