Home | Wiadomości | Nagrody | Planszowa Gra Roku | Edycja 2010 | Gra Roku 2010 – zaczynamy!

Gra Roku 2010 – zaczynamy!

❍ Reading Time: < 1 minute

Rozpoczynamy oficjalnie coroczny konkurs Gra Roku. Nagroda będzie przyznana już po raz 6, aż trudno uwierzyć w to, że minęło już tyle lat tzw. „renesansu planszówek” w Polsce. Kiedy w roku 2005 nagrodę otrzymał Drakon, wydany przez Galaktę, było to pierwszy światełko w tunelu – jednak nikt z nas chyba nie spodziewał się, że w naszym kraju rok w rok będa wydawane kolejne światowe hity (coraz więcej – równolegle z premierą światową lub tuż po niej), powstaną polskie gry, które znajdą się wśród najwyżej ocenianych tytułów największych targów gier planszowych na świecie.

Rozwija się też sama nagroda. Na początku był to wyłącznie plebiscyt, w 2007 pojawiło się wyróżnienie ekspertów by w 2008 zmienić formułę na obecną – nagrodę ekspertów i wyróżnienie graczy.

W tym roku wprowadziliśmy kolejną formę wyróżnienia – Nominację. Do posługiwania się tym tytułem upoważnione będzie 4-6 gier, które dojdą do trzeciego, finałowego etapu głosowania Kapituły. Zdecydowaliśmy się na ten krok, ponieważ z roku na rok przybywa świetnych gier wydanych po polsku i wyróżnienie tylko jednej z nich to po prostu za mało.

Już teraz publikujemy listę gier zakwalifikowanych do konkursu i zaktualizowany regulamin, a na początku marca uruchomimy możliwość głosowania w otwartym plebiscycie. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w dniach 17-18 kwietnia w Gdyni, w czasie festiwalu GRAMY.

Więcej informacji, na stronie Nagrody: http://nagroda.gry-planszowe.pl/.

41 komentarzy

 1. Mam pytanie: czym różni się „ekspert” od „gracza”?

 2. Troszkę rozwinę swoją wypowiedź. Nie wiem w jakim celu wprowadzone są 2 nagrody „ekspertów” i „graczy”. Wyniki konkursu z ostatnich 2 lat pokazały, że eksperci są po prostu graczami, a gracze to prawdziwi eksperci. Jedna nagroda byłaby moim zdaniem wystarczająca, po co rozcieńczać wyróżnienie i zaciemniać obraz? Dodatkowa nowinka z tego toku, czyli „nominacje” osłabia nagrodę „graczy” – będzie tylko jedna „gra roku graczy”, a dodaje dodatkowe nagrody dla grupy ekspertów – będzie „gra roku ekspertów i nominacje ekspertów”.

 3. W ciemno mogę powiedzieć jakie gry znajdą sie w tym roku wśród wyróżnień ekspertów:

  1. Stronghold
  2. Dominion
  3. Cywilizacja: Poprzez Wieki
  4. Mali Powstańcy: Warszawa 1944
  5. Dixit

  W ten sposób zamiast jednej nagrody mamy 4-6 i nikt nie będzie się czuł pokrzywdzony ;)

 4. na stronie z listą gier jest babol, stoi w nagłówku:
  Poniżej znajdziecie listę gier zakwalifikowanych do konkursu Gra Roku 2010 (gry wydane po polsku w roku 2008):

  chyba miało być: wydane po polsku w roku 2009.

 5. @Megamaniac – poszperaj na forum to dowiesz się skąd 2 nagrody :) Najkrócej: taka forma stanowi w bólach osiągnięty kompromis pomiędzy różnymi podejściami.

 6. „Formuła nagrody Gra Roku: neverending story”, chapter 6. ;)

 7. @westwood wiem, że masowe głosowanie jest niebezpieczne, bo najlepszą grą może okazać się Kapitan Bomba, tak jak w plebiscytach muzycznych powiedzmy Britney Spears, ale mam spore zaufanie do użykowników GF i forum gry-planszowe ;)
  Moim zdaniem fajnie byłoby gdyby kapituła wybierała np 10 gier, a ludzie głosowali. Tylko moja opinia ;)

 8. Megamaniak, wadą masowego głosowania jest podatność na akcje pt. „mamo, tato, bracie, siostro, dziadku, wujku, koleżanko z pracy itd. zagłosuj na naszą grę”. Zbyt mało ludzi głosuje, żeby takie akcje nie miały szans i sensu. Ale oczywiście miło sobie wybrać swoją ulubioną grę. Dlatego mamy wyróżnienie graczy obok nagrody ekspertów.

 9. Mhm, rzeczywiście. Nie pomyslałem o tym, że liczba użytkowników forum jest w sumie dość mała i łatwo o „fałszywie dodatnie” wyniki. Dzięki za odp geko.

 10. Mhm, rzeczywiście. Nie pomyslałem o tym, że liczba użytkowników forum jest w sumie dość mała i łatwo o „fałszywie dodatnie” wyniki. Dzięki za odp geko.

 11. LqTkE36RZ61IiX5l

  No perfidni !!! Nie ma pnączy! Jak to, ach jak to możliwe! Pnącza górą

  ;)

  A przy okazji zapytam jak jest ze statusem gier starszych ale takich ktore nie byly nigdy nominowane do listy?

 12. iG1J5Fdj10aoCapV

  @Megamaniac czym sie rozni?
  Plakietką!

  A na serio coż można by było to ostro naruszyć. I chyba było by niewiarygodne dla innych. A kiper też ochlapus. Czy to źle? Po cichu powiem, ze nawet eksperci kulinarni tez bywaja głodni, ale cicho sza bo się wyda

 13. Nagrodę „Spiel des Jahres” również przyznaje samozwańcza grupa ekspertów, mimo znacznie większej w Niemczech liczby graczy i to graczy kompetentnych.
  Od samego początku na forum toczyły się dyskusje na temat tego, kto ma nagrody przyznawać. Początkowo było to „głosowanie powszechne” po prostu dlatego, że nie było osób, które miałyby odpowiedni do pełnienia roli eksperta autorytet. Ale docelowym zamierzeniem było stworzenie kapituły, która przyznawałaby nagrodę.
  Jak dotąd nie zdarzyło się wprawdzie, by głosowanie graczy dało jakiś jawnie zmanipulowany wynik (choć Nataniel pisał, że raz taka groźba była) ale na wszelki wypadek lepiej się było przed taka sytuacją zabezpieczyć. Ostatecznie w rankingu bgg, mimo dużej liczby uzytkowników i wbudowanych mechanizmów utrudniających manipulacje, od czasu do czasu zdarzają sie akcje wypaczające klasyfikację.

 14. „Jak dotąd nie zdarzyło się wprawdzie, by głosowanie graczy dało jakiś jawnie zmanipulowany wynik”

  Jak na ironię zdarzyło się za to zmanipulowane głosowanie ekspertów :)

 15. Retoryczne pytanie: czy łatwiej jest manipulować wynikiem przez kilku ekspertów czy może przez kilkuset graczy?

 16. „@westwood wiem, że masowe głosowanie jest niebezpieczne, bo najlepszą grą może okazać się Kapitan Bomba, tak jak w plebiscytach muzycznych powiedzmy Britney Spears, ”

  ciekawe w jakich plebiscytach muzycznych BS osiąga najwyższe notowania :)

 17. Megamaniac > testowalismy juz to rozwiazanie, w ktorym eksperci wybrali gry i gracze mogli zaglosowac tylko na te wybrane. Skonczylo sie katastrofa :)

  Za Kapitula a nie wylacznie glosowaniem graczy przemawia kilka argumentow, ale nie wiem czy je tu przytaczac, zeby nie wywolac kolejnego flejma na temat, ktory juz wielokrotnie przerabialismy. Jak widac po niektorych postach – niektorzy juz zacieraja raczki na burde.

 18. „niektorzy juz zacieraja raczki na burde”
  Jeśli masz mnie na myśli to sobie za bardzo schlebiasz.
  Gdybym chciał namieszać i bawić się w kolejnego flejma to wczoraj miałem ku temu bardzo dobrą sposobność.
  Tyle, że nie warto. GR zamiast się rozwijać ciągle ma takie samo znaczenie jak na początku.
  Rokrocznie jest zmieniany regulamin, z początkowych założeń jednego silnie promowanego wyróżnienia zrobiono już trzy jakby miało to czemukolwiek pomóc, a w przyznawanie wciąż bawią się ci sami ludzie, którzy skompromitowali się przy sprawie Hexa.

 19. No poczytałem sobie trochę o tym co się działo w 2007 r. Niezły cyrk :D

  Ciekawie co się będzie działo w tym roku jak dwie nagrody zgarną Cywilizacja i Stronghold ;)

 20. Ja obstawiam raczej:
  Gracze – Dominion
  Jury – Cywilizacja
  Nominacje (kolejność przypadkowa):
  Dixit
  Dominion
  Pandemic
  Stronghold

  Może jeszcze Kingpin

 21. Pamiętam, że na moim egzemplarzu Fortuny jest naklejka gra roku 1985, co miało znaczenie przy kupnie gry ;) Ktoś się orientuje kto wtedy przyznawał ten tytuł? Redakcja Świata Młodych?

 22. Tak – tytuł Gry Roku w latach 1985-93 przyznawał Świat Młodych. Wiecej na ten temat jest na forum w wątku Tytuł gry roku w Polsce

 23. Dzięki Michale!

  Może przypomnę za Tobą laureatów tytułu Gra Roku przyznawanego przez Świat Młodych:

  1985 – Fortuna
  1986 – Magiczna Siódemka
  1987 – Fokus
  1988 – Madżong
  1989 – Dreszcz
  1990 – Komandosi
  1991 – Wojna o Pierścień
  1992 – Magia i miecz
  1993 – Rummikub

 24. …i kontynuatorzy tradycji, czyli GF i forum gry-planszowe:

  2004 – Drakon
  2005 – Osadnicy z Catanu
  2007 – Wysokie Napięcie (gra roku) i Neuroshima Hex (wyrożnienie ekspertów)
  2008 – Puerto Rico (gra roku) i Puerto Rico (wyróżnienie graczy)
  2009 – Agricola (gra roku) i Agricola (wyróżnienie graczy)
  2010 – ? i ?

  Jak patrzę na oba zestawienia, to jednak system jedna gra i jedna nagroda za dany rok wydaje mi się klarowniejszy…

 25. Znowu będzie siara.

 26. Obecna GR nie jest kontynuacją jako taka tej GR przyznawanej przez Świat Młodych. Przy pracach nad obecną nagroda były propozycje by jakoś nawiązać do tamtej, ale w końcu stanęło na tym, że bezpośrednich nawiązań nie stosuje się.

  A rozdrabnianie GR na kilka kategorii nie ma sensu przy obecnym statucie nagrody.

 27. Generalnie patrząc po ilości krytyki, to taka formuła budzi kontrowersji najmniej, czyli się sprawdza lepiej niż pozostałe testowane :)

 28. Lord Voldemort

  „(gry wydane po polsku w roku 2008)”
  Poprawcie ta literowke, bo inaczej wszystkie wymieniony gry nie powinny brac udzialiu w konkursie ;-)

 29. Gra GHOST STORIES (Rebel) nie powinna zostać zakwalifikowana do konkursu!

  Mam to wydanie i wszystkie nazwy potworów są w wersji angielskiej, nieprzetłumaczone!

  Z listy zostały wyrzucone gry tylko za to, że posiadają nalepkę na pudełko zamiast nadruku (Iglo Pop), a gra, w której występuje kilkadziesiąt kart z wyłącznie angielskimi nazwami spokojnie startuje w konkursie. Bez sensu!

 30. @DeTaurus
  Nie widziałem tego wydania, ale czy pudełko jest tłumaczone i cała reszta? Instrukcje i karty pomocnicze?

  Na kartach występują nazwy własne (imiona demonów) więc jako takie się kwalifikują. Chociaż to dość niejednoznaczna granica, czy np. w gra, w której występuje Nowy Jork pisany jako New York kwalifikuje się czy nie. Z jednej strony nazwa własna, z drugiej funkcjonuje jej polski odpowiednik.
  Nie pamiętam jak jest z tymi demonami, czy niektóre z ich imion mogą mieć normalne polskie tłumaczenia czy są to typowe imiona (nazwy własne). Myślę, że jeśli są tam jakieś nazwy typu „duch xyz” „poltergeist”, „upiór xyz” to brak przetłumaczenia dyskwalifikowałby grę.

 31. Wydanie jest w 3 językach w tym po polsku. Nazwy duchów/demonów moim zdaniem nie są nazwami własnymi i powinny być przetłumaczone:

  Bone Cracker, Dark Mistress, Bleeding eyes, Black Widow, Hope Killer, Nameless, Sharp-nailed Mistresses, Creeping Horror, Uncatchable, Vampire Lord, Green Abomination, Forgotten Ones itd. Te nazwy aż proszą się o przetłumaczenie.

  Posiadam grę z dodatkami, bardzo mi się podoba, angielskie nazwy mi nie przeszkadzają, ale uważam, że gra nie powinna brać udziału w plebiscycie skoro żadne karty nie są przetłumaczone. Jeżeli gry wypadały z listy dlatego, że mają naklejkę na pudełku zamiast nadruku, to gra z nieprzetłumaczonymi nazwami kart tym bardziej nie powinna się załapać do konkursu. Jeśli ktoś nie zna angielskiego, to straci sporo z klimatu gry, a przecież jest to „edycja polska”.

 32. Według mnie to problem jak z wspomnianym Nowym Jorkiem. Nazwy mogą funkcjonować jako nazwy własne, ale mogą być też przetłumaczone na polski.
  Problem byłby nierozwiązywalny gdyby nie Vampire Lord. Myślę, że ta nazwa powinna zostać przetłumaczona bo to bardziej funkcja niż imię ducha. Poza tym słowo wampir funkcjonuje w języku polskim bardzo dobrze i nie powstają w tłumaczeniu jakieś babole.
  Myślę więc, że masz rację z tym skreśleniem z listy.
  Jednak organizatorzy potrafili już tak przewrotnie zinterpretować własny regulamin, że trudno obstawiać jakie argumenty znaleźli by zakwalifikować tę (całkiem dobrą) grę do konkursu.

 33. Gra jest moim zdaniem świetna, ale obecna „polska edycja” do konkursu zakwalifikowana zostać nie powinna. Cóż, błędy i nieścisłości zdarzały się już w poprzednich edycjach Gry Roku – Np. w poprzednim roku Ingenious od Barda też nie powinien w żadnym wypadku kandydować do nagrody, ale jednak nikt go nie wykreślił. Taka trochę samowolka jest z tym kwalifikowaniem gier…

  W polskich edycjach np. Kosmicznej Eskadry, Fasolek, Pandemic(karty miast) wydawcy także mogli pozostawić nieprzetłumaczone karty, bo są to tylko nazwy, ale jednak zadali sobie ten trud, przez co IMHO te wydania prezentują się znacznie lepiej dla polskiego odbiorcy.

 34. Ale co wolno wojewodzie, to nie… ;)

  I tak nie wejdzie do pierwszej piątki, najbardziej prawdopodobna to ta przedstawiona przez Szepta. U Megamaniaca brakowało Pandemii.

 35. Witam !
  DeTaurus i Szept: 100 % racji. No, ale niestety to organizatorzy tworzą i interpretują regulamin więc w kwestii kwalifikacji Ghost Stories (bardzo fajna gra) na pewno coś wymyślą ;-)
  Pozdrawiam

 36. No może i gdyby wszystkie te nazwy stworów były ich funkcjami jak Vampire Lord to można by je przetłumaczyć, ale część ma nazwy własne, w dodatku raczej nieprzetłumaczalne jak ten Uncatchable. Jako klient nie chciałbym, żeby groźny stwór miał się nazywać Niełapalny czy coś podobnego. Więc decyzja o tym, żeby nie tłumaczyć była dobra IMO.

 37. @ Bartek
  Nieuchwytny, nieuchwytny :)

  Takie pytanie przyszło mi do głowy.
  A jak to będzie ze Strongholdem ;)Polskie wydanie a z angielskim tytułem ;)

 38. Po to wlasnie jest czas na odwolania od momentu ogloszenia listy, aby wszystkie uwagi zglaszac – Kapitula teraz sobie nad tym wszystkich dyskutuje i jakas decyzje podejmie po 20. lutego a przed rozpoczeciem glosowania.

 39. A gdyby tak nad „wyróżnieniem graczy” mogli głosować zarejestrowani użytkownicy forum GP? Np. wszyscy Ci zarejestrowani do roku 2009 z min. 100 postami na stronie. Wtedy te wspomniane dziadki, wnuki i inne pociotki nie miałyby szansy się wykazać. No chyba, że każdy z nich wysłał by po 100 postów w co nie wierzę.

 40. @Tothamon Prestiz takiego glosowania, w ktorym oddane jest ok. 100 głosów, bedzie nikly :-(

 41. Decyzja Koordynatora zostala wykluczona gra Ghost Stories a zakwalifikowane Neuroshima Hex: Duel oraz Monopoly City.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*