Home | Wiadomości | Aktualności | Karol Madaj odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Karol Madaj odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

❍ Reading Time: 2 minutes

IMG_4859Karol Madaj odpowiedzialny za takie tytuły jak Kolejka, 303, 111, ZnajZnak czy Letnisko w dniu wczorajszym zostały odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jest to odznaczenie państwowe  nadawane osobom, które „położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków”.  Spotkaliśmy Karola wczoraj na imprezie promocyjnej gry CV i namówiliśmy na krótki wywiad.

Piotr Siłka: Karolu po pierwsze gratulacje. Czy możesz nam przytoczyć dokładne uzasadnienie?

Karol Madaj: Dziękuję! W oficjalnym uzasadnieniu Pan Prezydent pisał o „zasługach w budowaniu świadomości historycznej i patriotycznej”.

Czyli nie inaczej jak za projektowanie planszówek. To chyba pierwszy taki przypadek w historii tego odznaczenia!

Tak, to że Złoty Krzyż Zasługi został mi przyznany w uznaniu za zaprojektowane gry dostało dopowiedziane podczas przypinania odznaczenia. Jestem prawdopodobnie jedynym urzędnikiem państwowym do którego obowiązków należy projektowanie gier planszowych, więc to chyba faktycznie jedyny taki przypadek.

To ile już czas pracujesz w IPN-ie? Jak wspominasz początki i skąd pomysł na taką formę edukacji historycznej?

W marcu będę świętował 6-lecie mojej pracy w IPN. Początki wspominam bardzo miło. Po kilku latach pracy fizycznej rejestrowanie wniosków było prawdziwą przyjemnością. Powoli angażowałem się w prace merytoryczne dotyczące głównie tematów żydowskich. Z czasem wpadłem na pomysł projektowania gier edukacyjnych, który od razu spotkał się aprobatą moich przełożonych (w tym miejscu chciałbym bardzo podziękować panu Andrzejowi Zawistowskiemu, który wspierał mnie w tym projekcie od samego początku, najpierw jako Naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej, potem zca. dyrektora i dyrektor Biura Edukacji Publicznej). Znałem już wtedy kilka nowoczesnych planszówek, ale nie wiedziałem o istnieniu GF, forum gry-planszowe i społeczności graczy. Zostałem do niej zaproszony dopiero po wydaniu  dwóch gier, w czasie testów 303 i Kolejki. Od momentu wstąpienia do Monsoon Group moje projekty nabrały wiatru w żagle… a nakład gier IPN testowanych przez  grupę wynosi póki co 150 000 egz.

Policzyłeś ile dokładnie już się sprzedało kopii Kolejki? Kiedy kolejny nakład i czy szykujesz kolejne wersje językowe?

Do tej pory sprzedało się na pewno ponad 80 000 egz. W grudniu pojawi się siódme wydanie. Jak dotąd Kolejka została wydana w 8 językach. Ostatnio po rumuńsku, we wtorek będę w Bukareszcie na promocji tej edycji. Myślimy o nowych językach, zainteresowani są głównie wydawcy z krajów byłego Bloku Wschodniego, ale na razie nie mogę zdradzić szczegółów.

Minął termin przesyłania zgłoszeń w konkursie na nazwę nowej gry w klimacie Kolejki. Przyszło dużo sugestii?

Bardzo dużo, naliczyliśmy 391 osobo-propozycji. Wybór na pewno nie będzie łatwy, tym niemniej już teraz bardzo dziękuję wszystkim czytelnikom GF za udział w konkursie. Wyniki głosimy do końca listopada.

Oprócz tego tytułu,  czy możesz zdradzić jakich kolejnych gier wydanych przez IPN możemy się spodziewać się w kolejnym roku?

W przyszłym roku IPN wyda dwujęzyczną grę „ZnajZnak – Monte Cassino”. Będzie to gra w formacie kieszonkowym promująca w Polsce i na Zachodzie wkład żołnierzy gen. Andersa w tej kluczowej dla II wojny światowej bitwie. Poza tym w trakcie testów jest prototyp gry „7”, która domknie trylogię ze „111” i „303”. Samoloty 7. Eskadry Myśliwskiej  (w której narodziło się godło używane potem przez 111. Eskadrę i Dywizjon 303),  podczas wojny polsko-bolszewickiej przez kilka dni skutecznie wstrzymywały pochód kilkunastotysięcznej armii konnej na Lwów. W walce myśliwców z kawalerią nie będzie miejsca na symetrię…

A już poza pracą coś szykujesz dla graczy?

Mam kilka prototypów na warsztacie, ale wydania planowane są dopiero na przyszły rok.

Gratuluje jeszcze raz i życzymy wielu wydanych gier!

(Autor zdjęcia: Board Game Girl).

11 komentarzy

 1. Najserdeczniejsze gratulacje, z życzeniami weny podczas tworzenia nowych gier!

 2. Łezka w oku. Gry planszowe w Polsce wkraczają symbolicznie na salony.

 3. Niesamowita wiadomość! Brawo!!! Gratulacje :-)

 4. Ogromne gratulacje!

 5. Serdecznie gratuluję!

 6. Złoty Krzyż Zasługi dla Karola „za zasługi w budowaniu świadomości historycznej i patriotycznej” ma znaczenie nie tylko dla samego laureata. Dzięki temu odznaczeniu nobilitowane zostało projektowanie gier planszowych. Bo przecież do tej pory tak uzasadnione odznaczenia otrzymywali zazwyczaj naukowcy czy twórcy kultury. A teraz tworzenie planszówek otrzymało porównywalną rangę, jak pisanie książek czy reżyserowanie filmów. Nawiasem mówiąc chyba o żadnym polskim produkcie nie pisano w tylu krajach, co o Kolejce, więc Karol ma zasługi nie tylko w budowaniu świadomości historycznej Polaków ale także w promocji Polski na świecie.

 7. Gratulacje! Myślę że Karol w pełni zasłużył na to odznaczenie.

 8. Brawo Karol, gratulacje!

 9. Gratulacje Karolu! Oby tak dalej, to i Order Odrodzenia Polski Ci dadzą:)

 10. Ogromne gratulacje Karolu!
  Naprawdę jest za co klaskać, wiwatować i czapki z głów ściągać :)!
  i popieram wpis Michała Stajszczaka!!!

 11. Działalność Karola to piękny przykład nowoczesnego patriotyzmu – tym bardziej jaskrawy w porównaniu do ostatnich wydarzeń. Zróbcie coś konstruktywnego jeden z drugim, zamiast miasto podpalać i flagą głupio wymachiwać!

  Tak jak pisał Michał, w pewnym sensie jest to też nagroda dla całego środowiska, bo propagując planszówki zwiększyliśmy ich skuteczność edukacyjną.

  No, ale przede wszystkim jest to indywidualne wielkie osiągnięcie Karola. Wielkie gratulacje!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*