Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla dzieci | Szachy Solo – dla naleśnikowych szachistów

Szachy Solo – dla naleśnikowych szachistów [Współpraca reklamowa z ThinkFun] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

szachy + boxOstatnimi czasy zaczytywałem się w dwóch nowych powieściach Artura Pereza-Reverte, jednego z najbardziej przeze mnie cenionych pisarzy literatury lekkiej i przyjemnej, specjalizującego się w łączeniu kryminalno-sensacyjnej tajemnicy z uwielbieniem dla wszelakich form sztuki i niezgłębionych zakamarków ludzkiego umysłu.  W obu powieściach („Mężczyzna, który tańczył tango” i „Oblężenie”) interesująco zarysowany został wątek szachowy, znany poniekąd także z wcześniejszej „Szachownicy flamandzkiej”. Choć niżej podpisany do tej pory z szachami „miał wspólnego tyle co z samochodami drogimi – czyli nic”, jakąś czułą nutę musiał ten Reverte we mnie poruszyć, skoro nagle zapragnąłem samodzielnie rozwiązywać z wypiekami na twarzy szachowe łamigłówki, a nie tylko z wypiekami na twarzy o nich czytać. Z bagażem takich – całkiem poważnych – oczekiwań sięgnąłem po łamigłówkę Szachy Solo, wydaną przez ThinkFun.

Szachy Solo to nazwa poniekąd myląca – tak naprawdę mamy bowiem do czynienia z łamigłówką zaledwie wykorzystującą niektóre z zasad Królewskiej Gry. W porównaniu z prawdziwymi szachami widoczne są istotne różnice. Po pierwsze – gramy na fragmencie normalnej planszy (16 wobec 64 pól). Po drugie – gramy sami ze sobą. Po trzecie – celem jest nie zbicie przeciwnego króla, tylko odkrycie sposobu (jednego, z góry ustalonego) na wyczyszczenie planszy z bierek aż do ostatniej pozostałej. Nie jest to pierwsza łamigłówka autorstwa Fina, Vesy Timonena. Ma on na swoim koncie także inne zagadki logiczne, w tym Tilt, również wydany przez ThinkFun.

IMG_1591Słowo o wykonaniu: widać, że cały system jest dobrze przemyślany z punktu widzenia ergonomii użytkowania. Nieduże, wytrzymałe pudełko z twardego plastiku składa się z dwóch części:

 • – górnej, tworzącej planszę i schowek na arkusze zagadek oraz instrukcję
 • – dolnej, stanowiącej magazyn figur i wsuwanej pod górną

Wspomniany schowek zabezpieczany jest specjalną blokadą, żeby znajdujące się w nim elementy nie wysunęły się w czasie transportu lub grania. Sama plansza zawiera wgłębienia pod figury, co – w połączenia z niewielką wagą tychże – umożliwia granie np. w czasie jazdy samochodem, skutecznie zabezpieczając przed zsuwaniem się bierek. Cztery gumeczki w rogach podstawki pudełka zapobiegają ślizganiu się po gładkich powierzchniach.

Zadania do rozwiązania wydrukowano dwustronnie na elastycznych, eleganckich arkuszach. Do dyspozycji mamy 60 łamigłówek, podzielonych na cztery poziomy trudności (po 15 w każdym) od Beginnera do Experta. W instrukcji, mającej formę książeczki, znajdziemy również rozwiązania zagadek oraz system trzystopniowych podpowiedzi, zdradzających nam pierwsza poruszoną, pierwszą zbitą i/lub ostatnią zbitą bierkę (to najmocniejsza podpowiedź).

IMG_1598Całą sześćdziesiątkę rozwiązaliśmy w przeciągu dwóch tygodni, poświęcając na to zwyczajne, krótkie wolne chwile dnia codziennego. Szczególnie miło wspominam główkowanie nad planszą podczas smażenia naleśników :) Tylko jeden raz skorzystaliśmy z podpowiedzi zawartych w instrukcji, w pozostałych przypadkach radząc sobie własnymi siłami. Generalnie poziomy Beginner oraz Intermediate stanowić będą intelektualne wyzwanie tylko dla dzieci małych lub bardzo małych. Advanced to co najwyżej kilka-kilkanaście minut główkowania.

Nas tak naprawdę i do końca wciągnęło mniej więcej dziesięć ostatnich zagadek z poziomu Expert. Tutaj wreszcie pojawiły się oczekiwane przeze mnie wypieki i tym większa radość z odnalezienia rozwiązania, im bardziej siarczyste były wcześniejsze złorzeczenia na próby nieudane. Rozwiązawszy ostatnie, sześćdziesiąte zadanie poczuliśmy się… w pewnym sensie rozczarowani. Oto dopiero teraz byliśmy naprawdę rozgrzani i gotowi do zmierzenia się z trudnymi wyzwaniami, a tych po prostu już nie było. Z punktu widzenia dorosłego użytkownika w Szachach Solo brakuje jeszcze kolejnych 10-15 zadań na poziomie Expert lub wyższym. Zapewne ThinkFun wyda jeszcze jakiś zestaw dodatkowy z kolejnymi zadaniami (jak to ma miejsce w przypadku Rush Hour), bo to chyba nie wszystko, co da się wycisnąć z szachownicy 4×4. Zresztą w innym wydaniu Solitaire Chess zawarto 80 zagadek, czyli o 20 więcej, niż w polskim.

W instrukcji wydawnictwo radzi, aby po rozwiązaniu wszystkich zagadek spróbować wrócić do nich po pewnym czasie. Zrobiliśmy jak nakazano i…. poniekąd to działa. Faktycznie, niektóre zagadki z tej wspomnianej już, ostatniej dziesiątki, ponownie stanowiły dla nas wyzwanie i ponownie głowiliśmy się nad nimi przez kilka dni. W pewnym sensie przedłuża to życie Szachów Solo.

IMG_15972Niestety, nie udało nam się przetestować całego systemu z dziećmi, ciekawi byliśmy natomiast oceny Szachów Solo dokonanej przez mojego kolegę Wojtka, który klasycznymi szachami pasjonuje się od dawna, regularnie spędza czas nad szachownicą i bierze nawet udział w miejskich turniejach. Innymi słowy – jak na warunki recenzji – szachista pełną gębą!

Wojtek ocenił łamigłówkę pozytywnie. Jego zdaniem broni się ona w kategorii 'lekkiej łamigłówki na motywach szachowych’, swoistej odskoczni od tradycyjnych szachów. Sam fakt, że wciągnęła go na całą noc świadczy o niej dobrze. Miał jednak duże zastrzeżenia, co do użytego gdzieniegdzie stwierdzenia o rzekomym rozwijaniu myślenia strategicznego przez łamigłówkę ThinkFun.

Nie zgadzam się jednak ze stwierdzeniem autora  – pisze Wojtek – jakoby Szachy Solo uczyły „różnych strategii” Królewskiej Gry. Szachy są grą strategiczną, której celem oczywistym jest zamatowanie króla przeciwnika – jednakże sposobów osiągnięcia tego zamierzenia jest praktycznie nieskończona ilość. Wszystko zależy od kreatywności dwóch idei zamkniętych na 64 polach. Szachy tradycyjne nie polegają tylko na zdobywaniu materiału, wyszukiwaniu ciągu bić jak ma to miejsce w Szachach Solo. W szachach tradycyjnych nie to jest najważniejsze. Szachy to wojna, polegająca na wyszukiwaniu słabości w obozie przeciwnika , kreowaniu tychże słabości gdy ich on nie posiada, zdobywaniu przestrzeni i pól dających przewagę, uniemożliwianiu przeciwnikowi wykonania określonych manewrów ( realizacji jego zamierzeń ). Oczywiście szachy wiążą się ze zdobywaniem materiału ( bicie bierek przeciwnika ) jednakże nie to jest istotą gry. Szachy Solo – to gra, której celem jest znalezienie jedynej istniejącej sekwencji ruchów służącej zbiciu wszystkich bierek – dlatego nie można moim zdaniem mówić tu o myśleniu strategicznym. Plan jest jeden i z góry określony – porównać to można do wyszukaniu drogi z labiryntu.”

IMG_15892Ocena końcowa jest pozytywna. Recenzowana łamigłówka powinna sobie poradzić jako quasi-szachowa entry game dla dzieci (w najprostszych zadaniach uczy zasad poruszania figurami) i – jeśli ma być zakupiona w tym celu, można spokojnie dodać 1-2 punkty do oceny ogólnej.  Pobudziła też nas – szachowych laików – do odpowiedniego sposobu myślenia,  aczkolwiek znaczącym minusem okazał się brak większej liczby naprawdę trudnych zadań. Obyty szachista, bez względu na wiek, nie znajdzie tu jednak dla siebie żadnej nauki, chyba, że za taką uznać ćwiczenie w analizie sytuacji na fragmencie planszy.

Przeglądając niedawno w księgarni książeczkę z rasowymi zagadkami szachowymi muszę przyznać, że dla laika Szachy Solo są jednak znacznie przystępniejsze (mniejsza liczba kombinacji, ograniczony obszar, eliminacja konieczności uwzględniania ruchów drugiego gracza). Zagadki szachowe to zupełnie inna para kaloszy – i to kaloszy zdecydowanie zbyt dużych. Królewska Gra wymaga prawdziwego, gruntownego studiowania. Wydaje się, że dopiero wtedy można smakować w pełni historię wybitnych szachistów i przebieg słynnych partii, rozkoszować się genialnymi zagraniami i rozwiązywaniem łamigłówek na 64 polach. Trudno o takowe studiowanie w przerwach między jednym podrzuceniem naleśnika, a drugim. Dla takich ‘naleśnikowych szachistów’ jak ja, Szachy Solo to wyzwanie w sam raz. 

 

Plusy:

+ przemyślane wykonanie

+ przystępniejsza niż tradycyjne zagadki szachowe

+ zróżnicowana moc podpowiedzi

+ bardzo, bardzo lekka entry game do szachów…

Minusy:

– …ale wyłącznie na absolutny początek przygody z szachami

– przydałoby się znacznie więcej najtrudniejszych zagadek

 Dziękujemy firmie ThinkFun za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

5 komentarzy

 1. Andy

  Pewnie się czepiam albo przesadzam, ale to zdanie:
  „W porównaniu z prawdziwymi szachami widoczne są istotne różnice. (…) Po trzecie – celem jest nie zbicie przeciwnego króla, tylko…”
  wydaje się sugerować, że w „prawdziwych szachach” celem JEST zbicie przeciwnego króla.

 2. Odi

  Fakt, jako nie-szachista uzyłem po prostu skrótu myślowego, za co wszystkich szachistów przepraszam.
  Celem jest zaszachowanie króla w taki sposób, żeby dać mu mata (czyli… zamatowanie?)

  O to Ci chodziło….?:/

 3. Andy

  O to, o to. Ja zresztą też nie jestem szachistą ;)

  A recenzja (jak zwykle) świetna i zaraz po przeczytaniu sprawdziłem ceny na i-szopie. Niestety, okazały się dość wysokie, ale jako właśnie nie-szachista czuję się skuszony :)

 4. Odi

  :)

  No właśnie. W tej cenie powinno być 80 zagadek, nie 60 :/

 5. Avatar

  Za 3$ (iOS) można mieć 400 zagadek, po 100 na poziom, tyle że w wersji elektronicznej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings