Home / Targi w Essen / Essen 2017 / Favelas – Essen Express GF nr 6/17

Favelas – Essen Express GF nr 6/17

Favelas to brazylijskie osiedla nędzy o niezbyt zachęcającym wyglądzie. Być może stąd pomysł, aby tematem gry uczynić ich upiększanie. Każdy z graczy dostaje pod opiekę mały kawałek faveli, a jego celem jest w ciągu trzech rund (lat) odnowić elewacje zgodnie z wytycznymi rady miasta.

Wytyczne poznajemy po rzucie kośćmi – ich wartość to mnożnik liczby pól w danym kolorze. Do tego jeszcze jedna wartość informująca o premii za posiadanie przy podliczaniu elewacji w każdym z pięciu kolorów.

Podobnie jak w wielu grach mamy trzy kafle (złożone z dwóch heksów) na wystawce. Możemy także dobrać kafel ze stosu. Umieszczenie kafla na naszej planszy (jedyne ograniczenie, by leżał płasko, na tym samym poziomie) może spowodować zmiany w wartości kafli. Otóż jeśli po naszym heksem jest inny w tym samym kolorze, to musimy zmienić o jeden wartość związanej z nim kości. W czasie rozgrywki powoduje to ciekawe przeciąganie liny, ale też konieczność wyboru – zmienić wartość (zachowując liczbę heksów), czy zostać przy obecnej wartości w zamian powiększając obszar w tym kolorze.

Jako że planszetki są małe, przydają się (dobierane w ciemno) pojedyncze heksy. Taki ruch wymusza zmianę wartości premii za wszystkie kolory.

W sumie to wydawać się może, iż w grze jest za dużo chaosu. Jednak te zmiany wartości daje się w pewnym zakresie opanować, a całość jest przyjemną i raczej prostą grą kafelkową. Szału na razie nie ma, ale pierwsza partia zachęca, by zagrać ponownie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Zły Czarnoksiężnik z Oz

Zły Czarnoksiężnik z Oz – Stuknij obcasami trzy razy i wybierz się do Krainy Oz

Zły Czarnoksiężnik z Oz to rewelacyjny gamebook, który przenosi graczy do niezwykłego świata. To nie jest lektura, którą czyta się od deski do deski. Podczas gry będziecie przeskakiwać między poszczególnymi paragrafami, odkrywając coraz to nowe tajemnice mrocznej krainy. Połączenie gry i książki od wydawnictwa Muduko zapewni Wam znakomitą rozrywkę na długie godziny. Dorotka, Strach na Wróble, a może Lew? W kogo wcielicie się, by pokonać zło, czające się w Oz?

Share via
Copy link
Powered by Social Snap