Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry rodzinne | Akropolis – starożytna sałatka grecka

Akropolis – starożytna sałatka grecka [Współpraca reklamowa z Lucky Duck Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Jest upalnie, śródziemnomorsko, antycznie.

Trzech filozofów spotyka się w słonecznej, młodej Grecji. Scena to kawiarenka na wzgórzu, z pięknym widokiem na miasto poniżej.

– Podobno serwują tu świetną moussakę – zachwalał Sedes z Ebonitu, słynny stoik.
– A czy serwują tu też cień? Sandały zaraz mi się stopią – kontrował Domestos z Cersanitu, poeta, erudyta i atleta.
– Założę się, że moglibyśmy lepiej zaplanować to miasto. Bardziej dla ludzi. Bardziej górzyście. Z cieniem, gajami oliwnymi i tyloma budkami z gyrosem, ile tylko te gaje pomieszczą! – grzmiał Eros z Bidetu, skromny, ale rezolutny ornitolog.

Jak powiedzieli, tak też uczynili.

Oto ich historia. Oto Akropolis – kartonowa historia o mieście z kamienia!

Historię mojej podróży do Essen opisywałem już na łamach Games Fanatic. Anegdotycznym potwierdzeniem tego, w jak szaleńczym tempie działałem na miejscu, była jedna jedyna rozegrana wtedy partia – a tą jedną jedyną grą było właśnie Akropolis.

A była to rozgrywka niepełna i niebylejaka. Nie znaliśmy zasad, nie rozumieliśmy punktacji, ale towarzyszył nam grecki bóg – a w zasadzie jego ziemski odpowiednik, nasz hostess, odziany w togę i wieniec laurowy. Pan, którego imię mogło brzmieć Eros, zaoferował pomoc, którą odtrąciliśmy, po czym odszedł o krok od naszego stolika i zastygł w klasycznej pozie, niczym posąg. Nie dowiedzieliśmy się wiele o grze, ale atmosfera nierozwiązanej tajemnicy pozostała ze mną na długo. Gdy kilka miesięcy później pojawiła się szansa na zrecenzowanie Akropolis – w zrozumiałej i nowożytnej wersji językowej – rzuciłem się na nią jak Grek na świeżą baklawę.

Grecki styl w architekturze

Akropolis to gra kafelkowa dla 2 do 4 graczy. Jako wybitnie utalentowani architekci staniemy do rywalizacji o to, kto zaplanuje najlepsze miasto. O jego „najlepszości” zadecyduje kilka czynników – wszystkie oparte o unikatowe właściwości zawartych w nim dzielnic i placów. Pod uwagę brany będzie jedynie ostateczny kształt naszego miasta – a w zasadzie jego koloryt. A ten zmieniać się będzie niemal z każdym naszym ruchem.

W naszej turze mamy do podjęcia dwie decyzje: który kafelek z rynku wybrać i gdzie umieścić go w naszym mieście. Wszyscy gracze zaczynają z takim samym kaflem startowym i tylko od nich zależy to, w jaką stronę rozbudują swoje polis. Wszystkie kafle mają ten sam kształt – trzech połączonych heksów.

Rynek ma to do siebie, że oferowane na nim towary mają różną i dynamiczną cenę. Kafli jest zawsze o dwa więcej, niż graczy. Pierwszy od prawej jest darmowy, za każdy kolejny należy zapłacić o jeden kamień więcej (tu w roli kamienia zmysłowe, sześcienne znaczniki). Płacimy de facto za każdy pominięty kafel – a więc wybierając czwarty od prawej, zapłacimy 3 kamienie, bo pominęliśmy trzy kafelki.

Tyle o mechanice. Gdzie te punkty?!

Punkty jak oliwki

Kafelki miasta występują w pięciu kolorach, każdy z nich zaś w dwóch typach: placów i dzielnic. Mamy tu więc domy, świątynie, rynki, ogrody i baraki. Poza kolorem różnią się sposobem punktowania – i to w tej punktacji kryje się cały urok gry i całe jej wyzwanie. Poszczególne kolory punktują za:

 • kafel w największej grupie
 • każdy niepołączony z innymi kafel
 • każdy kafel leżący przy zewnętrznej krawędzi miasta
 • każdy otoczony kafel
 • każdy kafel

Układając miasto staramy się więc spełniać pięć warunków jednocześnie, bo przecież każdy dokładany kafel funkcjonuje w przestrzeni. Z czymś się łączy, z czymś styka, albo… coś zasłania.

Jak to, zasłania?

Ano tak. Zapomniałem wspomnieć – nasze miasto istnieje we wszystkich trzech wymiarach.

Możemy więc piąć się w górę!

Trzy poziomy greckości

Dokładanie kafli do kafli już było. Carcassonne wyznaczyło nam standard i to do niego porównywane są często nowe gry kafelkowe. Można tę grę kochać albo ledwie tolerować, ale nie da się jej odmówić definiującego gatunek wpływu.

Akropolis idzie o krok dalej, a w zasadzie o dwa kroki – i to nie dalej, a wyżej. Kafelki możemy tu układać piętrowo, pod warunkiem pełnego podparcia (żadnych „lewitujących” kafli) i dołożenia ich na przynajmniej dwóch kafelkach pod spodem (żadnego kładzenia jednego idealnie na drugim). Po co takie akrobacje w naszym polis? Otóż kafelek dzielnicy z parteru wart jest 1 punkt, kafelek z drugiej kondygnacji jest wart dwa punkty, a ten z trzeciej – aż trzy.

Dodatkowej pikanterii dodaje fakt, że kamienie – naszą grecką walutę sprzed wprowadzenia Euro – zdobywamy zakrywając pola kamieniołomów (te białe). Jedno zakryte pole = jeden kamień. Niewykorzystane bloki marmuru możemy na koniec gry wymienić na punkty, w przeliczniku 1:1.

A żeby było jeszcze zabawniej, to oprócz dzielnic mamy przecież place. Czyli nasze mnożniki.

Liczył Grek razy kilka

Pola z gwiazdkami działają jako mnożnik dla punktów za pola danego typu. Trzy niebieskie gwiazdki oznaczają, że punkty za naszą niebieską dzielnicę pomnożymy razy trzy. A jeśli te pola są jeszcze na różnych poziomach… robi się naprawdę pikantnie!

Mnożenie punktów to główna z rozkoszy łamania głowy nad Akropolis – ale to też miecz obosieczny. Jeśli nie umieścimy w naszym mieście żadnego pola z gwiazdką w danym kolorze – ten kolor zwyczajnie nie zapunktuje nam na koniec! Jest więc o co walczyć i jest o czym pamiętać. Balansowanie między posiadaniem wielu dzielnic w określonym kolorze i posiadaniem wielu placów to wyzwanie, przed którym stajemy w każdym ruchu. Wziąć tańszy kafel i zwiększyć mnożnik? Czy wziąć droższy i powiększyć punktujące dzielnice? Odpowiedź nigdy nie jest oczywista ani łatwa.

Spacer po starym mieście

Akropolis wzbudza we mnie ciepłe uczucie wchodzenia do dobrze znanego i pełnego miłych wspomnień miejsca. Jest jak wełniane bamboszki, w których szusujemy po wyślizganym linoleum w domu ukochanej babci. Rozgrywka płynie bardzo sprawnym rytmem, ruchy są niemal automatyczne, a oczekiwanie na swoją kolejkę jest przepełnione nerwowym podnieceniem – czy wymarzony kafel zostanie dla nas? Czy ktoś wcześniej go podwędzi?

Samo kafelkowanie też daje dużo radości. Mechanicznie nasze ruchy są proste, ale robotę robi tu konieczność planowania wszystkiego zgodnie z pięcioma regułami punktacji. A do tego jeszcze ta piętrowość! Zasłonić kamieniołom, żeby wzmocnić możliwość zakupu w kolejnej rundzie? Podbić piętro wyżej i rozbudować niebieską dzielnicę? Obudować fioletowe pole, by spełnić jego warunek punktowania? Wszystkiego nie da się zrobić. Co będzie bardziej taktycznym zagraniem? Grecka kołderka nie jest krótka, ale greckie kafelki i tamtejsza terakota nie zawsze pozwolą nam przykryć to, co chcemy uczynić przykrytym.

Dziura w todze

Akropolis to solidny, skąpany w słońcu tytuł dla rodzin i mniej doświadczonych graczy – przestrzenna łamigłówka w trzech wymiarach. Tłumaczy się go dosłownie chwilę, a rundy mijają szybko jak wiatr smagający greckie wzgórza. Jedynie końcowa punktacja może być nieco kłopotliwa, zwłaszcza w pierwszej partii – wyczucie tego, jak „trójwymiarowa” jest wartość każdego kafelka. Dzięki praktycznym arkuszom idzie jednak dość sprawnie.

Gra skaluje się poprzez zmianę liczby kafelków – i to ma swoje plusy i minusy. Moje subiektywne wrażenie jest takie, że gra jest za krótka. Kafelki kończą się właśnie wtedy, gdy jestem właśnie u progu złożenia fajnego combo, gdy brakuje mi dosłownie dwóch ruchów, żeby domknąć dzielnicę. Na szczęście instrukcja podaje, że grę można wydłużyć dodając więcej kafli, co pozwala dopasować jej długość do swoich potrzeb i gustów, żeby zrobić to jedno, ostatnie combo.

Powstaje też pytanie o to, jak duża jest regrywalność i różnorodność w grze. Poza podbieraniem sobie kafelków z rynku w Akropolis nie ma żadnej interakcji między graczami. W grze zawsze bierze udział ta sama liczba kafelków dla danej liczby graczy, spośród których tylko jeden (ostatni) nie jest wykorzystywany. Nie ma tu też celów do realizacji, asymetrycznych kafli startowych czy innych pomysłów na zróżnicowanie rozgrywek między sobą. Na szczęście z pomocą znów przychodzi instrukcja, dodając pięć opcjonalnych wariantów punktacji – po jednym dla każdego koloru kafli. Niestety, ich działanie ogranicza się do podwojenia naszych punktów za dany kolor, po spełnieniu warunku specjalnego (np. za umieszczenie dzielnic rynku obok placu w tym samym kolorze). Owszem, można ich używać modułowo, łącząc je w dowolny sposób – ale to chyba za mało, by nadać grze istotnego powiewu świeżości.

Droga na Akropol

Mimo swoich wad, Akropolis oferuje przyjemną i wymagającą rozgrywkę, również graczom bez wcześniejszych doświadczeń w grach jako takich czy konkretnie grach kafelkowych. Jest przyjazna użytkownikowi, nie obarcza głowy szeregiem zasad, a reguły punktacji wykłada na wygodnych i czytelnych pomocach gracza. Jakość wydania jest super – to jedne z najgrubszych kafli dostępnych w grach, a do tego bardzo zmyślny organizer w pudełku. Jeśli nie wyciągać gry za często na stół – jej regrywalność nie będzie problemem. Kolejne rozgrywki mogą nie różnić się od siebie dramatycznie, ale nadal sprawiać pełną radochę wszystkim graczom, nawet tym bez sandałów i przewiewnych chitonów.

 

Gra dla 2 do 4 graczy w wieku od 8 lat

Potrzeba ok. 25 minut na rozgrywkę

 

Zalety:
+ przystępne zasady
+ dobre pomoce gracza
+ gruby karton i praktyczne pudełko
+ warianty punktacji i długości rozgrywki dostępne w instrukcji

Wady:
– niewielka różnica pomiędzy rozgrywkami

 Dziękujemy firmie Lucky Duck Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

9 komentarzy

 1. Avatar

  trzech greckich filozofów, Sedes z Ebonitu, Domestos z Cersanitu, Eros z Bidetu

 2. Avatar

  Jak zwykle super recenzja. Mam wrażenie, że jesteś moim polskim odpowiednikiem Rahdo pod względem tego, że zazwyczaj po obejrzeniu jego recenzji mam ochotę kupić grę :D. Bardzo dobrze się czyta wszystkie Twoje teksty. Czy jest jakiś RSS żeby dostawać powiadomienie, jak wrzucasz coś nowego? Albo chociaż wątek na forum gry planszowe, gdzie wrzucasz info o nowych tekstach?

  • Piotr Wojtasiak
   Piotr Wojtasiak

   Obawiam się, że w swoim nieskończonym narcyzmie jeszcze nie wpadłem na pomysł, by gdzieś się tak bezpruderyjnie chwalić swoimi tekstami i osiągnięciami recenzenckimi. Chyba chwilowo pozostaje Ci śledzenie kanałów Games Fanatic i wypatrywanie moich inicjałów. A z czasem, jak pojawią się kolejne głosy, założę odpowiedni temat na forum :) Dzięki za Twój głos, to bardzo miłe wiedzieć, że komuś utrudniam utrzymanie budżetu w ryzach ;)

   • Avatar

    Jak na razie radzę sobie odświeżając stronę z twoimi tekstami raz na tydzień :D no ale wygodniej by było mieć jakieś powiadomienie ;)

  • Ink

   Jak najbardziej da się podpiąć pod taki fanowski kanał :)

   https://www.gamesfanatic.pl/author/propi/feed/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings