Home | Katalog gier | Gry rodzinne | Niezbadana Planeta – w orbicie Zuzanny

Niezbadana Planeta – w orbicie Zuzanny [Współpraca reklamowa z Portal Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 5 minutes   
 

Ziemia nie wystarczy.

Skończyła się energia słoneczna, kończą się źródła czystej wody, zasoby naturalne na wyczerpaniu, nie ma skąd pobierać drewna do druku gier planszowych.

Słowem – katastrofa.

Na szczęście mamy kilka zatankowanych do pełna promów kosmicznych. Pakujemy więc manele, ustawiamy kurs na planetę XCT-3#88 i lecimy. Co tam zastaniemy? Nie do końca wiadomo, ale wyciśniemy tę planetę jak kosmiczną cytrynę!

XYZ eksploracji międzyplanetarnej

Opis przyznaję – brutalny. Ale brutalna jest też przestrzeń kosmiczna. Nasze zasoby są ograniczone, a misja wymagająca. Z niewiadomych przyczyn nasza ekspedycja jest w dziwny sposób połączona z ekspedycjami innych graczy, o ile biorą udział w rozgrywce. Gdy tylko wyczerpią się zasoby w konkretnym sektorze – wrócimy na Ziemię, by dokonać końcowego rozliczenia.

Ale zanim to nastąpi – będziemy mieć pełne ręce roboty.

Nasza misja polegać będzie na dobieraniu odpowiednich kafelków, łączeniu ich w logiczne i względnie harmonijne kształty i pozyskiwaniu znajdujących się na nich zasobów. Brzmi prosto? Być może. Poczekajcie tylko, aż na naszej drodze pojawią się kapsuły ratunkowe, meteoryty i zamarznięte rzeki i jeziora. Wtedy dopiero się zacznie.

Leniwa Zuzanna

Oto i ona.

Na okrągło piękna, obrotna i zawsze chętna, by służyć.

S.U.S.A.N., czyli po naszemu Zuzanna, zwana przez przyjaciół Tortownicą, jest osią naszej rozgrywki i każdy obrót wokół jej osi zwiastować będzie nam zmiany.

Na początku gry rozmieścimy swoje znaczniki wokół jej obwodu – wskazywać nam będą „punkt poboru”, z którego dobierać będziemy kolejne kafelki w trakcie rozgrywki. Aktywny gracz przejmie pilot kontrolujący Zuzannę i wybierze ten jej sektor, który go interesuje – pozostali gracze skazani będą na dobieranie z wyznaczonych wcześniej miejsc.

Zuzanna poinformuje nas też o zakończeniu rozgrywki – gdy tylko cały segment magazynu, czyli dwa sąsiadujące na promieniu S.U.S.A.N. wgłębienia, opustoszeją lub gdy jeden z graczy zostanie zmuszony do dobrania takiego kafla, jakiego umieścić na swej planecie nie może. Wtedy nastąpią podliczenie punktów i pospieszna ewakuacja.

Łunochód

Układanie kafelków i zaznaczanie pozyskanych w ten sposób zasobów na pięciu torach to nasze główne zajęcie. Na szczęście nie jesteśmy tu tylko skazani na przestrzenne dywagacje i upychanie kształtów w pasujące przestrzenie. Gra ustawia nam na drodze sporo kreatywnych przeszkód i daje kilka równie pomysłowych sposobów na radzenie sobie z wyzwaniami.

Każdy z torów to rozwój innego aspektu funkcjonowania korporacji, która przysłała nas na tę niezbadaną planetę. Tu odkryjemy nowe technologie, zdobędziemy tyci tyci kafelki biomasy, którymi pięknie uzupełnimy braki w terraformowanych sektorach czy uruchomimy i przemieścimy nasz łazik – Łunochód – który pokornie zbierać będzie kapsuły ratunkowe i uporządkuje zniszczenia wyrządzone przez meteoryty. Tory łączą się ze sobą dzięki polom synergii, po przekroczeniu których będziemy mogli dodatkowo awansować dowolny z torów – jest tu moc czynników i zmiennych, które należy wziąć pod uwagę w swoich ruchach.

Na to wszystko mamy karty Wydarzeń (opcjonalne), które co rundę ograniczą nasze działania, ukierunkują je bardziej lub dadzą nam dodatkową zasadę do przestrzegania. Mamy też cele indywidualne (ukryte) i sąsiedzkie (odkryte) – te drugie dadzą nam punkty, jeśli w porównaniu z sąsiadem, z którym dzielimy kartę „przez płot” zrobimy czegoś więcej lub coś lepiej ukształtujemy na swojej planecie.

A jakby tego było mało, to jednym ze sposobów punktowania jest zapełnianie całych rzędów i kolumn. Tę punktację zaburzają kapsuły ratunkowe i meteoryty – stąd tak istotna jest rola naszego łazika.

Jak widać – pomysłów w grze nie brakuje. A jak z emocjami z rozgrywki?

Proces badawczy

Badanie Niezbadanej Planety to proces zasadniczo samotny. Owszem, wspólnie z przeciwnikami kręcimy sobie Zuzanną, mamy porównawcze cele i czasem może zerkniemy na to, co ktoś tam sobie u siebie grzebie, na tej swojej kosmicznej grządce, ale nie będą to częste zerknięcia. Gra toczy się w czasie rzeczywistym, jest więc zupełnie rzeczywista presja, żeby podejmować decyzje nie tyle szybko, co przynajmniej nie wolniej od innych – a to już niemała presja. Patrzymy więc w dół na naszą planetę, patrzymy w górę na Zuzannę, patrzymy w dół na nasza planetę, marszczymy brew, wydajemy z siebie cichy jęk, dobieramy niewygodny kafel, krzywiąc się przy tym niemiłosiernie, a następnie dokładamy go nie tam, gdzie da najwięcej korzyści, tylko tam, gdzie najmniej zaszkodzi.

I tak kilkanaście razy, aż gra się skończy.

To nie brzmi może szczególnie porywająco, ale łamigłówka będąca sercem Niezbadanej Planety jest naprawdę koszerna, a może nawet halal. Połączenie kafelkowych kombinacji z podróżą po torach rozwoju jest już samo w sobie wyborne – a doprawione zostało smakowitymi garnirunkami w postaci kart celów, ruchów łazika, możliwych do odpalenia kombinacji wzajemnie się awansujących torów i oczywiście naszą S.U.S.A.N.. Zapewne można było się obawiać, że gra oparta na tak centralnym i ściągającym wzrok gadżecie, jak obrotowy podajnik do kafelków, może nie obronić się mechanicznie – nic bardziej mylnego. Gadżet owszem, jest, ściąga wzrok perfekcyjnie, ale służy usprawnieniu rozrywki – nie jest rozrywką sam w sobie, choć należy przyznać, że obracanie Zuzanny jest zajęciem nad wyraz przyjemnym.

Jakby tego było mało, w grze mamy nie tylko planety podstawowe – identyczne dla wszystkich graczy – ale też sześć asymetrycznych planet o innej, często kuriozalnej topografii i sześć asymetrycznych planszetek korporacji ze swoimi unikatowymi cechami i technologiami. To już nie są godziny, to są tygodnie ogrywania wszystkich wariacji i kombinacji. I to zanim w ogóle pomyślimy o dodatku, wprowadzającym kolejne planety i do tego trójwarstwowe planszetki dla większej stabilności. Ta gra to uczta i najwyraźniej horyzont zdarzeń jest dla niej bardzo szeroki – w produkcji jest już pełnoprawne rozszerzenie Supermoon. Głowa boli od kosmicznych dobrodziejstw – dla fanów gry jest to absolutny cymes.

Z jej rozmiarem wiąże się jednak ten problem, że pudełko i sama Zuzanna są źle zaprojektowane. Obrotowa taca ledwo mieści się w pudełku i nawet po precyzyjnym dopasowaniu nadal rozpycha boki pudełka. Co gorsza, nie ma żadnej pokrywy – zapomnijcie o trzymaniu pudełka w pionie, o ile wcześniej nie wypełnicie go folią bąbelkową czy nie stworzycie własnej, autorskiej pokrywy. Inaczej czeka Was średnio przyjemny chaos po otwarciu pudełka po jakimkolwiek transporcie. To dziwi, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę gry. Smuci też fakt, że warstwowe planszetki są płatnym dodatkiem – wydaje się, że powinny być standardem. Rozumiem chęć zmniejszenia kosztu podstawowej wersji, ale w połączeniu z cienkimi i gładko wykończonymi planszetkami daje się to momentami we znaki. Kafelki są z grubego kartonu, dlaczego pudełko nie mogłoby być o 1cm wyższe tak, by pomieściło grube, kartonowe planszetki planet i korporacji?

Wnioski końcowe

Niezbadana Planeta oferuje kafelkowe doznania w pozaziemskiej skali, ale wciąż jest przystępna pod względem zasad – statystyczna rodzina może spokojnie usiąść do podstawowej wersji gry i cieszyć się urokami łamania głowy i terraformacji obcego układu planetarnego. Symultaniczna rozgrywka sprawia, że gra jest tak szybka, jak najwolniejszy gracz przy stole, co w normalnych warunkach oznacza 45-60 minut na partię. Daje silną potrzebę kolejnej partii, bo przecież tym razem na pewno uda nam się lepiej zaplanować całą planetę! Pobudza przyjemne ośrodki w mózgu i stanowi ciekawe, nieprzytłaczające wyzwanie dla graczy o różnym stopniu wtajemniczenia. To wtajemniczenie można sobie potem stopniować, wprowadzając asymetrię i opcjonalne moduły, dzięki czemu regrywalność gry jest na poziomie stratosfery – można ją odkrywać co i rusz na nowo, również dzięki losowemu rozkładowi kafelków w Zuzannie i możliwości obrotu wewnętrznego jej pojemnika, co utworzy nowe kombinacje dostępnych dla nas kafli.

Niezbadana Planeta domaga się Twojej uwagi i pilnej interwencji. Jest tu wiele dobra do zdobycia – kosmiczna sława czeka na Was, nie pozwólcie jej czekać długo!

 

Gra dla 1 do 6 graczy w wieku od 10 lat
Potrzeba ok. 50 minut na rozgrywkę

 

Zalety:
+ spójne i ciekawe obudowanie kładzenia kafelków dodatkowymi mechanikami
+ symultaniczna rozgrywka gwarantuje szybką grę, nawet przy pełnym komplecie graczy
+ oryginalny gadżet w postaci Zuzanny
+ wysoka regrywalność i różnorodność rozgrywek (warianty planet i korporacji, losowość kafelków)
+ szybki setup i składanie

 

Wady:
– brak czapeczki dla S.U.S.A.N.
– planszetki są cienkie jak kosmiczne opłatki

 

Aga Satława

Miałam okazję wypróbować Niezbadaną Planetę w dwuosobowym składzie i przeżyłam spore zaskoczenie. Jej szata graficzna i wielkie pudło sugerują mózgożera dla co najmniej średnio zaawansowanych graczy, a tutaj mamy tytuł rodziny z plusem. Rozgrywka bardzo mi się podobała. Była szybka i przyjemna, ale nas kilkoma decyzjami musiałam się pogłowić. Nie jestem wielkim fanem mechaniki niczym w Patchworku, ale z wariacjami, których się tu doczekała, bardzo przypadła mi do gustu. I tylko te planszetki takie cienkie. Aż się proszą o zalaminowanie.Grę kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Portal Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (6.5/10):

Ogólna ocena (8.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings