The Presence – uwierz w ducha [Współpraca reklamowa z Purple Lantern Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Noc była mroczna, a powietrze zimne i wilgotne. Szukaliście więc schronienia w nieznanej części nieznanego miasta, błądząc niemal po omacku.

Z ciemności wyłonił się kształt budynku, majaczącego na końcu długiej, samotnej ulicy. Gdy podeszliście bliżej, rezydencja wydała Wam się niezamieszkała. Ogród był zaniedbany, pełen martwych drzew, w oknach nie było świateł, a dach sprawiał wrażenie, jakby zaraz miał się zawalić. Trzykroć uderzyliście wielką, mosiężną kołatką na frontowych drzwiach i choć nikt nie odpowiedział, drzwi lekko się uchyliły – były otwarte.

Mieliście złe przeczucia, ale mróz był silniejszy od racjonalnych myśli.

Od instynktów.

Weszliście więc do środka.

Poszukiwacze wrażeń nie z tego świata

Pozwijane dywany, zakurzone poręcze, meble przykryte niegdyś białymi prześcieradłami… dom wygląda na opuszczony.

A jednak – zdaje się żyć.

Skrzypiące deski, poruszające się zasłony, dochodzące ze strychu odgłosy przypominające kroki – jak na opuszczoną, ta rezydencja jest całkiem głośna.

Przede wszystkim jednak jest chłodna. Zimno towarzyszy Wam na każdym kroku, przeszywa do kości i nie daje się zwalczyć nawet ciepłem świecy czy odkrytego w jednym z pomieszczeń kominka. I czy tylko Wam się wydaje, czy w niektórych pokojach jest zimniej, niż w innych?

W wielkim hallu znajdujecie wycinek wyrwany z gazety, niekompletny, ale najwyraźniej łączący się z historią domu, w którym przebywacie. Domu i jego mieszkańców. Z kilku zdań wnioskujecie, że miała tu miejsce tragedia – nagła, tajemnicza i nie do końca wyjaśniona śmierć mieszkanki rezydencji. Młodej mieszkanki…

Postanawiacie się rozdzielić – po części by znaleźć źródło tych dźwięków, a po części by zaspokoić ciekawość. Historia tego domu fascynuje Was niemal tak samo, jak spontanicznie gasnące świece czy pojawiające się tu i ówdzie wskazówki, zdające się prowadzić Was ku prawdzie. Rozchodzicie się każde w inną stronę, ruszając na spotkanie tajemnicy.

To będzie długa noc.

Do źródła gęsiej skórki

The Presence zaprasza graczy do świata wiktoriańskiego horroru, w którym jeden z nich wcieli się w rolę ducha, pozostali zaś – w role gości, odwiedzających tajemniczą, nawiedzoną rezydencję.

Zadaniem gości będzie odkrycie czterech Sekretów – informacji związanych z dramatyczną śmiercią ducha. Zadanie to wykonają po części zbierając rozsiane po pokojach wskazówki, a po części drogą dedukcji, przypisując wskazówki danego typu do konkretnego sekretu. Na szczęście, nie są w tym skazani wyłącznie na własne zdolności percepcji. W budynku znajdą przydatne przedmioty, bez których żaden kontakt z zaświatami nie byłby możliwy – jak zaklęty pierścień, butelkę laudanum czy talię kart Tarota.

Zadaniem ducha będzie to zadanie utrudnić… lub ułatwić. Tu bowiem gracz wcielający się w zjawę losować będzie jeden z dopuszczonych przez scenariusz skryptów – ról, które realizować będzie podczas gry. Może być złym, mściwym duchem, którego jedynym celem będzie doprowadzenie gości do szaleństwa. Może też być skrzywdzonym, ale nie życzącym nikomu źle widziadłem, które chce jedynie zaznać spokoju. Każdy z tych skryptów ma swoje wytyczne co do wygranej i nowy cel, który przyświecać będzie duchowi, jeśli w pewnym momencie gry zostanie ujawniony.

The Presence to więc tak naprawdę dwie gry dla graczy po dwóch stronach bytu – w świecie rzeczywistym i zaświatach. Obie strony zasiedlają tę samą rezydencję, a jednak dążą do zupełnie innych ceów i tylko jedna z nich tak naprawdę zna pełen obraz sytuacji. Czy goście dobrze odczytają niuanse ruchów ducha i zaufają jego dobrym intencjom? Czy może od początku będą trzymać dystans w obawie o swoje życie i spokojnie realizować swoje zadania z dala od krążącego wokół upiora?

Głos spoza świata

Obie strony rozgrywać będą swoje ruchy na jednej planszy, ale ich spotkania przyjmą raczej specyficzny i okazjonalny charakter.

Goście nigdy tak naprawdę nie wiedzą, gdzie dokładnie znajduje się duch – widzą jedynie kilka kości, sześciennych portali, które umożliwiają mu przenikanie do świata rzeczywistego. Które z nich zostaną użyte? Kiedy? I w jakim celu?

Sam duch też nie zawsze może być tam, gdzie akurat pragnie. Może co turę przesuwać nieco kości i modyfikować ich wartość, ale do wykonania niektórych akcji potrzebuje czasu i przygotowań. Karty, którymi dysponuje, pozwalają na wybór między dwoma akcjami, ale każda z nich wymaga określonego stopnia Obecności w danym pomieszczeniu – tę duch zwiększa odrzucając karty z ręki, co z kolei zmniejsza jego możliwości… Choć to duch jest jednocześnie obecny w kilku miejscach – a przynajmniej potencjalnie może być – to jego ruchy nie będą wcale łatwe. Jak zaszkodzić gościom, mając ograniczoną moc? Jak przekazać gościom informację o tym, że jest po ich stronie? I jak naprowadzić ich na właściwy ślad tak, by szybciej rozwikłali zagadkę jego zagadkowej śmierci?

Z pomocą przychodzi unikatowy i pomysłowy sposób komunikacji – o dziwo, bez użycia tablicy Ouija! The Presence pozwala duchowi na przekazanie tu i ówdzie jednego lub dwóch słów gościom – poza tymi krótkimi momentami, jest on jedynie cichym, czujnym obserwatorem wydarzeń. I te słowa, wypowiedziane w strategicznych momentach, mogą naprawdę zmienić bieg gry. Ale to nie jedyne narzędzie komunikacji ze śmiertelnikami. Duch może również czasem odłożyć jedną z kart wskazówek obok ich talii, awersem do góry – jako podpowiedź czy ułatwienie… lub cienko zawoalowany sabotaż. Goście mogą potem, zamiast dobierać z wierzchu talii, dobrać właśnie tę odkrytą kartę i skorzystać z niej tak, jak czują, że powinni.

Karty wskazówek pełnią w ich wygranej kluczową rolę. Z początku dzięki szczęśliwym trafom, a z czasem dzięki dedukcji, będą oni zagrywać te karty pod jednym z czterech sekretów, poznając prawdę o Cierpieniu, Zdradzie, Tragedii i Śmierci. Celem jest zgromadzenie kilku pasujących do sekretu symboli tak, by uniknąć przykrej kary podczas jego odkrycia. Dobrze jest myśleć o tym, jak o specyficznym set collection w ciemno. Jeśli do odsłonięcia karty sekretu dojdzie zbyt późno, czas gry może ulec skróceniu lub gracz odsłaniający może popaść w szaleństwo, przesuwając się w złą stronę swojego toru Strachu.

Dom pełen tajemnic

Wszystkie te mechanizmy – i inne – w tematyczny sposób obracają się wokół tematów śmierci i strachu, a także czerpią z kanonu horroru w grach i literaturze.

Mamy tu więc karty Strachu, rzucające na graczy swoiste klątwy. Mamy otwierające i zamykające się drzwi, gasnące i zapalające się świeczki i kominki, mamy nawet piwnicę, w której kryją się rupiecie, czyli odrzucone wcześniej karty przedmiotów.

The Presence buduje nastrój przy pomocy obrazów i skojarzeń, klimatycznych wstawek w scenariuszach i delikatnych, literackich ozdobników na kartach. Jeśli grać przy świetle świec i odpowiedniej ścieżce dźwiękowej, z ambientowymi odgłosami jak skrzypiące podłogi czy wiatr wpadający przez uchylone okna, gra wręcz ocieka klimatem. I choć mechanicznie zbieranie wskazówek może sugerować pewne zapożyczenia z serii Arkham Horror to zapewniam, że The Presence ma własny, unikatowy charakter i robi wiele, by do ciekawej niszy, jaką jest horror, wnieść kilka świeżych pomysłów.

To chyba najlepszy moment, by podkreślić, że obcowałem z zaawansowanym, ale jednak prototypem gry – zawierającym jedynie początkowe scenariusze. Komponenty, mechanizmy i sama kampania – bo rozgrywki w finalnej wersji The Presence połączone zostaną w spójną narrację – poddawane są wciąż zmianom i szlifom. Otrzymałem od autora gry, Sama Gullmana, kilka bardzo ekscytujących przecieków na temat kierunku, w jakim rozwija się gra i nie mogę się doczekać startu kampanii, by cały planszowy świat mógł zobaczyć, jakie tajemnice i niespodzianki przyniesie The Presence.

Myślę, że gra skierowana jest przede wszystkim do klimaciarzy – osób, które lubią podbudować nastrój gry odpowiednią muzyką, światłem, a nawet zapachami. Do graczy, którzy lubią wczuć się w rolę, wcielając się w postaci poruszające się w ciekawie zarysowanym świecie. I The Presence dostarcza taki świat, w którego małym wycinku – cudownie mrocznej posiadłości – będą pisać się małe historie i tworzyć unikatowe fabuły. Nastroju w grze nie brakuje, podobnie jak uczucia niepewności co do tego, jak na nasze ruchy zareaguje druga strona. Czy odkryjemy kolejny sekret, czy czeka nas

Mechanicznie, tak jak wspominałem, mamy tu dwie połówki gry – obie napędzane kartami akcji i wspierane pobocznymi mechanizmami.

Gra jest ograniczona czasowo i każda tura przybliża nas do jednego z trzech wydarzeń: ujawnienia złego i dobrego ducha, a także bezwzględnego końca gry, najczęściej w IX turze, kiedy to obie strony przegrywają, jeśli nie zrealizowały swoich celów. Co dodaje sprawie kolejnej szczypty tajemnicy, to fakt, że znaczniki Nadziei i Rozpaczy, odpowiedzialne za pierwsze dwa z potencjalnych momentów zwrotnych, w trakcie rozgrywki wędrują w górę i w dół dzięki akcjom graczy. Gra może więc nieco się skrócić lub wydłużyć, dając stronom więcej czasu na działania lub boleśnie je ukracając.

Po stronie gości toczy się ciągła gonitwa po kolejne wskazówki, pozyskiwane głównie dzięki odkrywaniu odpowiednich żetonów. Część z nich może być nawiedzona – co sygnalizuje umieszczona na nich kość Obecności ducha. Nawiedzenie umożliwia duchowi zagranie jednej karty z ręki, gdy tylko wskazówka zostanie odkryta. Czy to nawiedzenie okaże się pomocne czy szkodliwe? Czy duch chce pokierować ich do kolejnych rozwiązań, czy może chce napełnić ich strachem, uniemożliwiając dalsze ruchy? Na te oraz inne pytania będą musieli sobie odpowiedzieć gracze wcielający się w gości, ilekroć sąsiadować będą z kością Obecności, której błękit wkrótce zaczną odbierać jak ten niewytłumaczalny chłód, który czasem czujemy wchodząc do nieznanego nam pokoju. Ich dedukcje, zdolność współpracy i kreatywne wykorzystanie pasywnych umiejętności bohaterów będą głównymi narzędziami w tym starciu z nadprzyrodzonym.

Duch zaś lawirować będzie pomiędzy delikatnym, ale sugestywnym wsparciem, a brutalnymi i zdecydowanymi atakami, które nie raz zupełnie unieruchomią postać, sparaliżowaną strachem. Sama instrukcja sugeruje, by duch nie od razu rozpoczynał swoją niszczycielską działalność, dając gościom poczuć się nieco pewniej, zanim zaatakuje ze zdwojoną siłą lub ujawni się im na krótką chwilę dzięki specjalnej kości.

Nie chciałbym zamieniać tego artykułu w pełnoprawną opinię, bo poznałem grę w ograniczonej postaci i we wcześniejszym stadium jej rozwoju. Jednak już teraz daje się bez problemu dostrzec mechanizmy, które – być może po drobnych usprawnieniach – będą bardzo historiogenne i wywrócą niejedną strategię do góry nogami. Popadanie bohaterów w coraz większe przerażenie, komunikacja z duchem ograniczona przez zamknięte drzwi, możliwość wykonywania unikatowych akcji w każdym z pomieszczeń, akcje dostępne tylko w oświetlonych lub ciemnych pomieszczeniach, skrypty i cele ducha zmieniające się w zależności od tego, jakie żetony na Torze Czasu zostaną odkryte jako pierwsze… The Presence ma w rękawie kilka silnych, stymulujących wyobraźnię pomysłów – a z tego, co udało mi się dowiedzieć, na tym nie koniec niespodzianek.

Jeśli więc szukacie gry typu „jeden kontra wszyscy”, osadzonej w intensywnym mroku wiktoriańskiej posiadłości, oświetlonej jedynie światłem Waszych świec – The Presence dostarczy Wam wielu wrażeń z pogranicza horroru, dedukcji i wymagającej kooperacji. To jedna z tych gier, gdzie wręcz chciałoby się wzorem filmów trzymać razem – szybko jednak bohaterowie rozejdą się w swoje strony, odkrywać kolejne sekrety tego posępnego domostwa. Jakie wskazówki znajdą? Jakie sekrety odkryją? Jakie przygody staną się ich udziałem? The Presence czeka, by odpowiedzieć na te pytania!

Kampania społecznościowa The Presence zaczyna się …. na platformie Kickstarter. Nie może Was tam zabraknąć!Dziękujemy firmie Purple Lantern Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings