Home | Wiadomości | Aktualności | Poprzez Polskę, czyli zrób to sam (część 4)

Poprzez Polskę, czyli zrób to sam (część 4)

❍ Reading Time: 2 minutes

Kilka miesięcy temu opisywałem grę „Trans America”. Wspomniałem wtedy, że pracuję nad wersją umiejscowioną w naszym kraju. Niestety brakowało mi trochę czasu, pojawiły się inne tematy i dopiero ostatnimi dniami, będąc wypoczętym po urlopie, wróciłem do tego tematu.
Chciałem Wam przedstawić jeszcze ciepłą wersję „Poprzez Polskę”.

Zasady gry są identyczne jak w grze Trans America (wersja polska zasad dostępna jest w dziale Do pobrania). Nie będę ich tutaj przypominał, skupię się jedynie nad propozycją wykonania polskiej wersji gry.

Gra składa się z 5 elementów:

Planszy
Kart miast
Torów
Znaczników startu
Karty startowej
Toru wypadku gry + lokomotywy

Plansza oraz karty miast są elementami nowymi, pozostałe wykorzystujemy z wersji oryginalnej. Jeśli ktoś chciałby zagrać jedynie w Polską wersję może pokusić się o wykonanie pozostałych trzech elementów zabawy samemu.

Tory – oryginalnie to małe około 3 cm drewienka kształtu zapałek. Zastępczo można użyć właśnie zapałek, lub… pomoc w nauce liczenia dla dzieci – plastykowe kolorowe patyczki.Wprawdzie wszystkie tory są w jednym kolorze, ale od nadmiaru głowa nie boli ;-)

Karta startowa, to zbędny gadżet, sygnalizujący, który gracz zaczyna rozgrywkę.

Znaczniki startu – zwykłe pionki w różnych kolorach.

Tor wypadkowy i lokomotywy. Na planszy nie ma toru. Na początku gry możemy umówić się ile kolejek gramy, a następnie podliczamy punkty.

Po przygotowaniu powyższych elementów możemy zabrać się za najważniejsze elementy gry. Udostępnione są one do ściągnięcia w  tym miejscu (na samym dole).

Plansza (postać CDR i PDF)Temat wykonania planszy był już poruszany w artykułach z serii „Zrób to sam”. Nie będę podejmował go ponownie. Zainteresowanych zapraszam do poprzednich artykułów.

Karty (JPG)W Trans America, oczywiście również w Poprzez Polskę, występują karty w kilku kolorach. Na początku rozgrywki gracze losowo wybierają po jednej karcie z danego koloru. Ważne jest by odpowiednio pooznaczać rewersy kart. Karty które przygotowałem posiadają zarówno awersy jak i rewersy, dzięki czemu ustawiajac odpowiednio sposób drukowania otrzymamy dwustronne karty.

Karty możemy wykonać na kilka sposobów.Pierwszy – drukujemy je na kartonie (osobno awersy i rewersy) a następnie sklejamy klejem. Dzięki temu mamy dość twarde karty. Następnie można pokusić się na oklejenie ich folią samoprzylepną. Niestety użycie kleju często odkształca papier.
Drugi – drukujemy rewersy na grubszym kartonie, a awersy na papierze samoprzylepnym. Odpowiednio je łączymy i mamy karty gotowe. Podobnie jak w pierwszym przypadku, możemy okleić je folią.
Jeśli ktoś nie chce kart dwustronnych, może wydrukować tylko awersy, podzielić je na stosy (według koloru), a następnie z nich losować.
 

To tyle, jeśli chodzi o wykonanie. Do wydruku polecam pliki Corela. Jeśli ktoś będzie chciał drukować grę w jakimś punkcie poligraficznym, format CDR będzie tam mile widziany.
Mam nadzieję że gra się spodoba.

W razie jakiś propozycji zmian proszę o kontakt folko@gry-planszowe.pl

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.

6 komentarzy

 1. w przypadku planszy pdf caly czas mi wyrzuca, ze plik jest uszkodzony

 2. Michał Walczak - Ślusarczyk

  Naprawione :) Przepraszamy za problemy, ale wczoraj miałem jakieś problemy przy ładowaniu plików. mam nadzieję, że wszystko już jest ok.

 3. A może by ktoś zrobił plansze do wersji komputerowej?

  http://go.to/hagru/en/games/transsib.html

 4. Nasz klient nasz pan ;-)
  Tak na szybko mozna sobie zagrać… dokładnie to mi się nie chce z tym bawić ;-)
  Za chwilę powinno być w sekcji >Do pobrania< Miłej zabawy :-)

 5. Michał Walczak - Ślusarczyk

  Już jest dostępne w dziale „do pobrania”. Zasysajcie do woli :D!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*