Home | Targi w Essen | Essen 2009 | Academy Games wyda 'Orła i Gwiazdę’!

Academy Games wyda 'Orła i Gwiazdę’!

Wydawnictwo Academy Games, prowadzone przez Uwe Eickerta – autora gier z serii Conflict of Heroes, wyda dla odbiorców zagranicznych nową, nieco poprawioną wersję gry Roberta Żaka ’Orzeł i Gwiazda’!  Stosowną umowę podpisano już w grudniu ubiegłego roku, ale dopiero teraz informacja została upubliczniona.

Jak podaje Robert:
1)  trwa aktualnie dyskusja o tytule na forum BGG
2) mechanika gry pozostanie bez zmian
3) niektóre komponenty gry będą przeprojektowane
4) gra będzie bardziej dostosowana do zachodniego odbiorcy, m.in. dzięki zawarciu w instrukcji obszerniejszego wstępu historycznego, wyjaśniającego rolę Bitwy Warszawskiej.

W swoim rzucie okiem marudziłem, że być może wydawnictwo Gry Leonardo niepotrzebnie spieszyło się z wydaniem gry na targi Spiel’09 w Essen, przez co pierwsza seria obarczona była wadami drukarskimi (nieszczęsne żetony…). Jak się jednak okazuje, te 10 egzemplarzy, które Robert zabrał ze sobą do Essen, zostało spożytkowane w sposób przemyślany. Po wizycie na stoisku wydawnictwa i rozgrywce z autorem gry, jeden z egzemplarzy otrzymał właśnie Uwe Eickert, i oto jak ocenia on 'Orła i Gwiazdę’

’The game mechanics very unique, easy to learn, fast playing and fun. I usually am not a fan of block games, but this game grabbed me immediately. The tension in how orders are given and the constant guessing and counter guessing what your opponent is planning is a hoot.’

Co zatem zostanie w grze zmienione?

 • przeprojektowana zostanie mapa (zmniejszenie, zaznaczenie granic państwowych, zmiana kolorystyki, wyodrębnienie torów na osobną planszę)
 • lekko przeprojektowana zostanie grafika kart (pole uzupełnień)
 • kolorystyka bloczków (nalepki w kolorze strony?)
 • zawartych zostanie więcej scenariuszy, w tym niewielkie – dla dwóch osób, z czasem rozgrywki ok 1 godz

Cóż – informacja jest znakomita! Świetnie, że wydawnictwo z uznaną już wśród wargamerów (i nie tylko) marką, wyda grę poświęconą Polsce i wysiłkowi wojennemu Polaków. Znakomita promocja naszego kraju.  Życzę Robertowi powodzenia w tym przedsięwzięciu :)

Warto przypomnieć, że w tym roku Academy Games wyda również dodatek do serii gier taktycznych Conflict of Heroes, przygotowany przez Michała Ozona: CoH: Price of Honour – Poland 1939

Dodatek będzie oczywiście poświęcony walkom prowadzonym podczas Kampanii Wrześniowej 1939 roku, wprowadzi nowe scenariusze oraz – przede wszystkim – żetony z polskimi jednostkami wojskowymi (pojawi się m.in. kawaleria czy słynna 37 mm armata p-panc Boforsa).

 

14 komentarzy

 1. Oglądałem grę w Brzegu – już wtedy wyglądała zacnie. Gratuluję sukcesu! Dobre, bo polskie :)

 2. Gdyby to miało być wydanie na rynek rosyjski, stosowny byłby tytuł: „Najazd jaśniepanów polskich na Kraj Radziecki” (Tak zatytułowany był odpowiedni rozdział książki „Historia WKP(b)”)

 3. Gratuluję Autorowi! :)

 4. Myślę, że mechanika Roberta + wykonanie Academy Games da dobry produkt. Naprzód Polska! :)

 5. GRATULACJE!

 6. No pięknie. Bardzo gratuluję i życzę tytułowi powodzenia!

 7. nienawidze cie

 8. @Dzej: siadaj i rób grę chłopie, nie ma co biadolić, trzeba się cieszyć ;)

  „W końcu się ruszyło proszę Państwa” miałem napisać, ale przypomniałem sobie o międzynarodowych sukcesach Portalu :) (no kurczę, nie mój setting, co poradzę?)

  „W końcu, proszę Państwa, poza Portalem, coś się ruszyło” niech zatem będzie. Mam nadzieję – głęboką – że to dopiero początek owocnej współpracy, która będzie dalej kontynuowana.

 9. Witam!
  A czy to poprawione wydanie będzie też w polskiej wersji językowej?
  Pozdrawiam

 10. @Odi: Małe sprostowanko. Mapa raczej nie będzie pomniejszona ze względu na wygodę operowania bloczkami i rozkazami, lecz podzielona na kilka części, umożliwiając rozgrywkę scenariuszy z użyciem części mapy.

  @Banan: Edycja Academy Games będzie po angielsku i być może jeszcze po niemiecku ale nie jest to jeszcze przesądzone.

 11. Z serca gratuluję!
  Wspaniała wiadomość!!

 12. Gratulacje dla autora i wydawcy!
  Mam nadzieję, że o tego roku nasza historia będzie coraz popularniejszym tematem gier.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*