Home | Gra Roku 2010 – Nominacje

Gra Roku 2010 – Nominacje
Ten tekst przeczytasz w 2 minut

W niedzielę zakończyło się publiczne głosowanie na Nagrodę Gra Roku. W głosowaniu wzięło udział 1408 osób – to prawie dwa razy więcej oddanych głosów niż rok temu!
Prace zakończyła już także 16-osobowa Kapituła i dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić 6 gier nominowanych przez jej członków do Nagrody Gra Roku 2010.
W kolejności alfabetycznej są to:

Battlestar Galactica – wydawnictwo Galakta

Cywilizacja: Poprzez Wieki – wydawnictwa Portal i Rebel.pl

Dixit – wydawnicto Hobbity

Dominion: Rozdarte Królestwo – wydawnictwo Bard

Pandemic – wydawnictwo Albi

Stronghold – wydawnictwo Portal

Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy.

Wyniki zarówno nagrody głównej jak i Wyróżnienia Graczy zostaną ogłoszone 17. kwietnia o godzinie 18.30 w czasie festiwalu GRAMY w Gdyni.

Do zobaczenia.

29 komentarzy

 1. Banan

  Witam !
  No cóż, z punktu widzenia rozwoju polskiego rynku planszówkowego najlepszym wyborem byłby chyba Dixit. Battlestar Galactica i Pandemic raczej jest bez szans. IMHO kapituła wybierze Cywilizację lub Dominion.
  Pozdrawiam

 2. Avatar

  Ja uważam że jednak powinien wygrać Stronghold gdyż jest to jedyna naprawdę Polska gra tutaj – reszta to tylko tłumaczenia.

 3. Avatar

  A ja uważam, że to kapituła decyduje, a my, szaraczki możemy wyrazić swoje uznanie dla najlepszych gier przez głosowanie na wyróżnienie graczy. Dlatego nie ma sensu teraz sugerować kapitule, kto ma wygrać. A kryterium „jedynej polskiej gry” nie powinno rzutować na wynik. Niech wygra gra najlepsza, a nie najbardziej polska. W końcu chodzi o tytuł „Gra roku” a nie „Prawdziwie polska gra roku” :-)

 4. Szept

  Jak pisałem 13 lutego:
  „Ja obstawiam raczej:
  Gracze – Dominion
  Jury – Cywilizacja
  Nominacje (kolejność przypadkowa):
  Dixit
  Dominion
  Pandemic
  Stronghold
  Może jeszcze Kingpin”

  Tylko BSG nie przewidziałem :) Teraz zobaczymy jaki finał zabawy.

 5. oopsiak

  no cóż za niespodzianka ^^

 6. Avatar

  @Geko: „Dlatego nie ma sensu teraz sugerować kapitule kto ma wygrać” – sugerować możecie – Kapituła zakończyła już głosowanie :)

 7. Avatar

  Eee, to teraz moje sugerowanie nic nie da. Potwory ;-)

 8. Filippos

  Gratuluję nominowanym!

  Ja też Aba uważam, że powinien być jakiś podział (lub osobna kategoria: Polska gra roku), tak jak w wielu innych krajach. W tym roku Strongholdowi się taka nagroda należy jak psu zupa.

  Wprowadzenie takiej polskiej nagrody po pierwsze byłoby moim zdaniem sprawiedliwe (teraz polska gra musi być w danym roku najlepszą na świecie żeby dostać polską, nomen omen, nagrodę, co jest ciut absurdalne), a po drugie byłoby dobre dla rozwoju planszówek w Polsce. Byłoby motywacją dla polskich autorów i wydawców. Byłoby też fajnym wyróżnieniem dla ludzi którzy projektują i produkują gry sami, a nie jedynie robią tłumaczenia i zajmują się sprzedażą. To dwa różne, nieporównywalne procesy.

  Doceniam wydawców spolszczających hity zza granicy, to jest ważne i cenne bardzo, ale uważam że powinniśmy docenić też polskich autorów i odważnych wydawców i za to też nagradzać, a nie jedynie dawać kolejny dowód na to że światowy hit jest w danym roku światowym hitem. To że Dominion, Cywilizacja, czy BSG są świetne i warto je promować to wiemy i bez polskiej nagrody – wystarczy spojrzeć na kilkanaście innych wyróżnień, przyznawanych na całym świecie.

  I tak, powiem to od razu uprzedzając flame war – piszę to jako polski autor i mam w tym oczywiście swój interes. Jednak wydaje mi się że byłoby to dobre dla wielu polskich autorów i branży jako całości.

 9. Avatar

  Tylko, że z tymi podziałami to można się jeszcze dalej zapędzić. Głupotą jest na ten przykład stawianie Cywlizacji do walki razem ze Skubanymi Kurczakami. Tak więc trzeba dalej dawać oddzielną nagrodę Gra dla Dzieci itd. itd.

 10. Avatar

  Z ciekawości – ile (około) tytułów polskiej produkcji ukazało się w 2009 r. Będzie z 10? Pomijając oczywiście polskie gry dla dzieci typu kolejny klon Grzybobrania.

 11. Jax

  nagroda dla najlepszej gry polskiej była już przyznawana (vide Neuroshima Hex) – nie wiem czemu zrezygnowano, niewykluczone, że z powodu właśnie małej ilości tytułów

 12. Avatar

  @Geko:

  7 (Wolf Fang)
  Alchemicus (Ace of Brains)
  Awans: Zostań marszałkiem Polski (Instytut Pamięci Narodowej)
  Bet Your Brain (KFK Trade)
  Dragon’s Ordeal (Raku Games)
  Kajko i Kokosz – Wyścig (Egmont Polska)
  Kapitan Bomba (Kuźnia Gier)
  Kazaam Dice (Wolf Fang)
  Kingpin (Kuźnia Gier)
  Kocham Cię, Polsko! (Granna)
  Kraby (Granna)
  Mali Powstańcy (Egmont Polska)
  Neuroshima Hex: Duel (Portal)
  Orzeł i gwiazda (Gry Leonardo)
  Polska 1939 (Taktyka i Strategia)
  Prime Suspect: Tajemnice Vileburga (EVS Education)
  Stronghold (Portal)
  Szare Szeregi (Taktyka i Strategia)
  Wielka podróż po Polsce (Reader’s Digest)
  Wroniec (Wydawnictwo Literackie)
  Zaczęło się w Polsce (Shortcut)

  Z każdym rokiem będzie więcej polskich gier a odsetek bardzo dobrych gier będzie rósł.

  Zgadzam się z Filipposem też z pobudek lekko egoistycznych :P

 13. melee

  neuroshima dostała chyba nagrodę „polską” awaryjnie, po małych problemach z głosowaniem ;)

 14. Filippos

  Geko to są 22 spośród wszystkich 55 zakwalifikowanych do nagrody. Ile tu jest „klonów grzybbrania” jak je nazywasz to już chyba kwestia gustu.

 15. Jax

  mam wrażenie że odsetek gier 'bardzo dobrych’ (a chyba chcemy żeby taka właśnie gra dostała tytuł polskiej gry roku) na tej liście jest nikły…

  ale ogólnie to koncepcja bardzo zacna i godna wprowadzenia, pytanie tylko kiedy.. (mam wrażenie że ten rok byłby zbyt wczesny)

  @melee, istotnie, chyba masz rację, to było coś w rodzaju w ngrody pocieszenia bodajże..

 16. Avatar

  Jax: mniej więcej pewnie taki sam odsetek jak gier dobrych i bardzo dobrych (wg własnego widzimisię) z całej 55. Mimo wszystko jest kilka pozycji polskich naprawdę godnych polecenia, chociażby właśnie Stronghold. Myślę, że teraz co roku będzie przynajmniej jedna bardzo dobra polska gra, którą będzie warto nagrodzić – a przynajmniej mam taką nadzieję (ale wszystko na to wskazuje)

 17. MichalStajszczak

  Bet your Brain i Kocham cię Polsko nie są polskimi grami.

 18. Avatar

  Neuroshima Hex dostała specjalne wyróżnienie Kapituły, które było przewidziane m.in. po to aby można było uhonorować dobrą polską grę, jeżeli taka się pojawi (ale nie obligatoryjnie!). Przypominam, że w głosowaniu publicznym zremisowała ona z Wysokim Napięciem i dopiero na kolejnym miejscu (sprawdzeniu poszczególnych pozycji na listach głosowania) wygrało WN. Więcej o tej sprawie na stronie Nagrody: http://nagroda.gry-planszowe.pl/x.php/2,116/Blad-w-wynikach.html

 19. Szept

  @yosz „Kapituła zakończyła już głosowanie :)”
  Przecież precedensem nie będzie jak po podliczeniu będa dalej obradować >:]

  @ Filippos
  „Wprowadzenie takiej polskiej nagrody po pierwsze byłoby moim zdaniem sprawiedliwe (…) a po drugie byłoby dobre dla rozwoju planszówek w Polsce. Byłoby motywacją dla polskich autorów i wydawców. Byłoby też fajnym wyróżnieniem dla ludzi którzy projektują i produkują gry sami, a nie jedynie robią tłumaczenia i zajmują się sprzedażą. To dwa różne, nieporównywalne procesy. ”

  Pfff… Tak jeszcze więcej kategorii. Jednej nie udaje się wypromować, ale jak wprowadzi się jeszcze kolejne (oczywiście do najlepszej polskiej trzeba jeszcze dodać nominacje) będzie lepeij.

  Z choinki się chyba urwałeś jeśli myślisz, że którykolwiek z wydawców myśli o wydaniu gry dlatego, że ma ona szanse dostać tytuł Gry Roku.

  @ Jax
  „nagroda dla najlepszej gry polskiej była już przyznawana (vide Neuroshima Hex) – nie wiem czemu zrezygnowano, niewykluczone, że z powodu właśnie małej ilości tytułów”

  Wtedy to wyróżnienie nie miało jednego konkretnego kryterium mogło być przyznawane za różne zasługi pod warunkiem że przejdzie przez aklamację.
  A potem tradycyjnie zmienił się regulamin więc wyróżnienie ma już inną formę i dlatego nie powtarzano tego.

  @ melee
  'awaryjnie’ to łagodnie powiedziane:)
  Hexowi przyznano wyróżnienie w sposób pozaregulaminowy.

  Nataniel oczywiście tradycyjnie pomija kwestię, że do głosowania w sprawie Hexa doszło już po zamknięciu wszystkich głosowań, a w tym dodatkowym nie głosowały dwie z osób zasiadających w kapitule w tym sam przewodniczący :/

 20. Avatar

  Na szczęście jest Szept :)

 21. Szept

  Wiesz, że na mnie można liczyć :)

 22. Avatar

  @ 8 Filippos
  „a nie jedynie dawać kolejny dowód na to że światowy hit jest w danym roku światowym hitem”
  Brawo! Teraz tylko w zasadzie potwierdzamy, że tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie. Cóż za głęboka filozofia… „Mickiewicz wielkim poetą był…”
  Jestem za nagrodą za POLSKĄ grę, nawet gdyby Filip miał tę nagrodę dostawać co roku, albo wręcz odwrotnie – ani razu (cholera, i tak źle i tak fatalnie!!!) ;) :P

 23. Avatar

  Yosz, czyli wyrzucając kilka gier, nazwijmy to „promocyjnych”, grę prawdopodobnie mocno wojenną (czyli dla specyficznego odbiorcy) i rarytasy typu Porucznik Mina zostaje około dziesięciu do kilkunastu gier, z których tak z połowa ma jakie takie szanse w walce o tytuł. Czy to już wystarczająco dużo? To już wymagałoby zastanowienia.

 24. Avatar

  Żeby nie zaśmiecać dyskusji o tegorocznych nominacjach – wrzuciłem nowy wątek nt nagrody dla polskiej gry na forum: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=10772

 25. Avatar

  @ 23 Geko
  „Porucznik Mina”…
  O kurczę xD Obśmiałem się jak norka!
  Zapamiętam to sobie :)
  Tępe wuje…

 26. Avatar

  Oddzielenie gier powstałych od początku w Polsce od całej reszty i wyróżnienie najlepszej z nich wydaje się sprawą oczywistą. Ktoś robi najlepszą i wszyscy na globalnych forach go chwalą i popierają. Docelowo chodzi chyba o to, żeby wyszła z tego poważna marka o treści „Polska gra planszowa to dobra gra”. tak to w każdym razie rozumiem. Jeśli zaś w danym roku nie będzie wystarczająco dobrej polskiej gry, to niech kapituła nie przyznaje nagrody i tyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings