Home | Wiadomości | Nagrody | Planszowa Gra Roku | Edycja 2010 | Gra Roku 2010 – Nominacje

Gra Roku 2010 – Nominacje

❍ Reading Time: < 1 minute

W niedzielę zakończyło się publiczne głosowanie na Nagrodę Gra Roku. W głosowaniu wzięło udział 1408 osób – to prawie dwa razy więcej oddanych głosów niż rok temu!
Prace zakończyła już także 16-osobowa Kapituła i dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić 6 gier nominowanych przez jej członków do Nagrody Gra Roku 2010.
W kolejności alfabetycznej są to:

Battlestar Galactica – wydawnictwo Galakta

Cywilizacja: Poprzez Wieki – wydawnictwa Portal i Rebel.pl

Dixit – wydawnicto Hobbity

Dominion: Rozdarte Królestwo – wydawnictwo Bard

Pandemic – wydawnictwo Albi

Stronghold – wydawnictwo Portal

Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy.

Wyniki zarówno nagrody głównej jak i Wyróżnienia Graczy zostaną ogłoszone 17. kwietnia o godzinie 18.30 w czasie festiwalu GRAMY w Gdyni.

Do zobaczenia.

29 komentarzy

 1. Witam !
  No cóż, z punktu widzenia rozwoju polskiego rynku planszówkowego najlepszym wyborem byłby chyba Dixit. Battlestar Galactica i Pandemic raczej jest bez szans. IMHO kapituła wybierze Cywilizację lub Dominion.
  Pozdrawiam

 2. Ja uważam że jednak powinien wygrać Stronghold gdyż jest to jedyna naprawdę Polska gra tutaj – reszta to tylko tłumaczenia.

 3. A ja uważam, że to kapituła decyduje, a my, szaraczki możemy wyrazić swoje uznanie dla najlepszych gier przez głosowanie na wyróżnienie graczy. Dlatego nie ma sensu teraz sugerować kapitule, kto ma wygrać. A kryterium „jedynej polskiej gry” nie powinno rzutować na wynik. Niech wygra gra najlepsza, a nie najbardziej polska. W końcu chodzi o tytuł „Gra roku” a nie „Prawdziwie polska gra roku” :-)

 4. Jak pisałem 13 lutego:
  „Ja obstawiam raczej:
  Gracze – Dominion
  Jury – Cywilizacja
  Nominacje (kolejność przypadkowa):
  Dixit
  Dominion
  Pandemic
  Stronghold
  Może jeszcze Kingpin”

  Tylko BSG nie przewidziałem :) Teraz zobaczymy jaki finał zabawy.

 5. no cóż za niespodzianka ^^

 6. @Geko: „Dlatego nie ma sensu teraz sugerować kapitule kto ma wygrać” – sugerować możecie – Kapituła zakończyła już głosowanie :)

 7. Eee, to teraz moje sugerowanie nic nie da. Potwory ;-)

 8. Gratuluję nominowanym!

  Ja też Aba uważam, że powinien być jakiś podział (lub osobna kategoria: Polska gra roku), tak jak w wielu innych krajach. W tym roku Strongholdowi się taka nagroda należy jak psu zupa.

  Wprowadzenie takiej polskiej nagrody po pierwsze byłoby moim zdaniem sprawiedliwe (teraz polska gra musi być w danym roku najlepszą na świecie żeby dostać polską, nomen omen, nagrodę, co jest ciut absurdalne), a po drugie byłoby dobre dla rozwoju planszówek w Polsce. Byłoby motywacją dla polskich autorów i wydawców. Byłoby też fajnym wyróżnieniem dla ludzi którzy projektują i produkują gry sami, a nie jedynie robią tłumaczenia i zajmują się sprzedażą. To dwa różne, nieporównywalne procesy.

  Doceniam wydawców spolszczających hity zza granicy, to jest ważne i cenne bardzo, ale uważam że powinniśmy docenić też polskich autorów i odważnych wydawców i za to też nagradzać, a nie jedynie dawać kolejny dowód na to że światowy hit jest w danym roku światowym hitem. To że Dominion, Cywilizacja, czy BSG są świetne i warto je promować to wiemy i bez polskiej nagrody – wystarczy spojrzeć na kilkanaście innych wyróżnień, przyznawanych na całym świecie.

  I tak, powiem to od razu uprzedzając flame war – piszę to jako polski autor i mam w tym oczywiście swój interes. Jednak wydaje mi się że byłoby to dobre dla wielu polskich autorów i branży jako całości.

 9. Tylko, że z tymi podziałami to można się jeszcze dalej zapędzić. Głupotą jest na ten przykład stawianie Cywlizacji do walki razem ze Skubanymi Kurczakami. Tak więc trzeba dalej dawać oddzielną nagrodę Gra dla Dzieci itd. itd.

 10. Z ciekawości – ile (około) tytułów polskiej produkcji ukazało się w 2009 r. Będzie z 10? Pomijając oczywiście polskie gry dla dzieci typu kolejny klon Grzybobrania.

 11. nagroda dla najlepszej gry polskiej była już przyznawana (vide Neuroshima Hex) – nie wiem czemu zrezygnowano, niewykluczone, że z powodu właśnie małej ilości tytułów

 12. @Geko:

  7 (Wolf Fang)
  Alchemicus (Ace of Brains)
  Awans: Zostań marszałkiem Polski (Instytut Pamięci Narodowej)
  Bet Your Brain (KFK Trade)
  Dragon’s Ordeal (Raku Games)
  Kajko i Kokosz – Wyścig (Egmont Polska)
  Kapitan Bomba (Kuźnia Gier)
  Kazaam Dice (Wolf Fang)
  Kingpin (Kuźnia Gier)
  Kocham Cię, Polsko! (Granna)
  Kraby (Granna)
  Mali Powstańcy (Egmont Polska)
  Neuroshima Hex: Duel (Portal)
  Orzeł i gwiazda (Gry Leonardo)
  Polska 1939 (Taktyka i Strategia)
  Prime Suspect: Tajemnice Vileburga (EVS Education)
  Stronghold (Portal)
  Szare Szeregi (Taktyka i Strategia)
  Wielka podróż po Polsce (Reader’s Digest)
  Wroniec (Wydawnictwo Literackie)
  Zaczęło się w Polsce (Shortcut)

  Z każdym rokiem będzie więcej polskich gier a odsetek bardzo dobrych gier będzie rósł.

  Zgadzam się z Filipposem też z pobudek lekko egoistycznych :P

 13. neuroshima dostała chyba nagrodę „polską” awaryjnie, po małych problemach z głosowaniem ;)

 14. Geko to są 22 spośród wszystkich 55 zakwalifikowanych do nagrody. Ile tu jest „klonów grzybbrania” jak je nazywasz to już chyba kwestia gustu.

 15. mam wrażenie że odsetek gier 'bardzo dobrych’ (a chyba chcemy żeby taka właśnie gra dostała tytuł polskiej gry roku) na tej liście jest nikły…

  ale ogólnie to koncepcja bardzo zacna i godna wprowadzenia, pytanie tylko kiedy.. (mam wrażenie że ten rok byłby zbyt wczesny)

  @melee, istotnie, chyba masz rację, to było coś w rodzaju w ngrody pocieszenia bodajże..

 16. Jax: mniej więcej pewnie taki sam odsetek jak gier dobrych i bardzo dobrych (wg własnego widzimisię) z całej 55. Mimo wszystko jest kilka pozycji polskich naprawdę godnych polecenia, chociażby właśnie Stronghold. Myślę, że teraz co roku będzie przynajmniej jedna bardzo dobra polska gra, którą będzie warto nagrodzić – a przynajmniej mam taką nadzieję (ale wszystko na to wskazuje)

 17. Bet your Brain i Kocham cię Polsko nie są polskimi grami.

 18. Neuroshima Hex dostała specjalne wyróżnienie Kapituły, które było przewidziane m.in. po to aby można było uhonorować dobrą polską grę, jeżeli taka się pojawi (ale nie obligatoryjnie!). Przypominam, że w głosowaniu publicznym zremisowała ona z Wysokim Napięciem i dopiero na kolejnym miejscu (sprawdzeniu poszczególnych pozycji na listach głosowania) wygrało WN. Więcej o tej sprawie na stronie Nagrody: http://nagroda.gry-planszowe.pl/x.php/2,116/Blad-w-wynikach.html

 19. @yosz „Kapituła zakończyła już głosowanie :)”
  Przecież precedensem nie będzie jak po podliczeniu będa dalej obradować >:]

  @ Filippos
  „Wprowadzenie takiej polskiej nagrody po pierwsze byłoby moim zdaniem sprawiedliwe (…) a po drugie byłoby dobre dla rozwoju planszówek w Polsce. Byłoby motywacją dla polskich autorów i wydawców. Byłoby też fajnym wyróżnieniem dla ludzi którzy projektują i produkują gry sami, a nie jedynie robią tłumaczenia i zajmują się sprzedażą. To dwa różne, nieporównywalne procesy. ”

  Pfff… Tak jeszcze więcej kategorii. Jednej nie udaje się wypromować, ale jak wprowadzi się jeszcze kolejne (oczywiście do najlepszej polskiej trzeba jeszcze dodać nominacje) będzie lepeij.

  Z choinki się chyba urwałeś jeśli myślisz, że którykolwiek z wydawców myśli o wydaniu gry dlatego, że ma ona szanse dostać tytuł Gry Roku.

  @ Jax
  „nagroda dla najlepszej gry polskiej była już przyznawana (vide Neuroshima Hex) – nie wiem czemu zrezygnowano, niewykluczone, że z powodu właśnie małej ilości tytułów”

  Wtedy to wyróżnienie nie miało jednego konkretnego kryterium mogło być przyznawane za różne zasługi pod warunkiem że przejdzie przez aklamację.
  A potem tradycyjnie zmienił się regulamin więc wyróżnienie ma już inną formę i dlatego nie powtarzano tego.

  @ melee
  'awaryjnie’ to łagodnie powiedziane:)
  Hexowi przyznano wyróżnienie w sposób pozaregulaminowy.

  Nataniel oczywiście tradycyjnie pomija kwestię, że do głosowania w sprawie Hexa doszło już po zamknięciu wszystkich głosowań, a w tym dodatkowym nie głosowały dwie z osób zasiadających w kapitule w tym sam przewodniczący :/

 20. Na szczęście jest Szept :)

 21. Wiesz, że na mnie można liczyć :)

 22. @ 8 Filippos
  „a nie jedynie dawać kolejny dowód na to że światowy hit jest w danym roku światowym hitem”
  Brawo! Teraz tylko w zasadzie potwierdzamy, że tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie. Cóż za głęboka filozofia… „Mickiewicz wielkim poetą był…”
  Jestem za nagrodą za POLSKĄ grę, nawet gdyby Filip miał tę nagrodę dostawać co roku, albo wręcz odwrotnie – ani razu (cholera, i tak źle i tak fatalnie!!!) ;) :P

 23. Yosz, czyli wyrzucając kilka gier, nazwijmy to „promocyjnych”, grę prawdopodobnie mocno wojenną (czyli dla specyficznego odbiorcy) i rarytasy typu Porucznik Mina zostaje około dziesięciu do kilkunastu gier, z których tak z połowa ma jakie takie szanse w walce o tytuł. Czy to już wystarczająco dużo? To już wymagałoby zastanowienia.

 24. Żeby nie zaśmiecać dyskusji o tegorocznych nominacjach – wrzuciłem nowy wątek nt nagrody dla polskiej gry na forum: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=10772

 25. @ 23 Geko
  „Porucznik Mina”…
  O kurczę xD Obśmiałem się jak norka!
  Zapamiętam to sobie :)
  Tępe wuje…

 26. Oddzielenie gier powstałych od początku w Polsce od całej reszty i wyróżnienie najlepszej z nich wydaje się sprawą oczywistą. Ktoś robi najlepszą i wszyscy na globalnych forach go chwalą i popierają. Docelowo chodzi chyba o to, żeby wyszła z tego poważna marka o treści „Polska gra planszowa to dobra gra”. tak to w każdym razie rozumiem. Jeśli zaś w danym roku nie będzie wystarczająco dobrej polskiej gry, to niech kapituła nie przyznaje nagrody i tyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*