Kocham Cię, Polsko – rzut okiem
Ten tekst przeczytasz w 3 minut

W komentarzach do grudniowej Planszostacji – podsumowania roku – pojawił się zarzut, że nie został wspomniany przedświąteczny hit sprzedażowy „Kocham Cię, Polsko” wydawnictwa Granna. Jak pisał Michał Stajszczak, gra sprzedała się w bardzo dużym nakładzie i warto o niej wspomnieć – tymczasem chyba nikt z redakcji GamesFanatic przed audycją nie miał nawet pojęcia o jej istnieniu :)

Od tego czasu gra była na moim radarze, więc gdy parę dni temu trafił mi w ręce egzemplarz a przy okazji miałem parę godzin wolnego czasu – Kocham Cię, Polsko wylądowała na stole przy ogólnym aplauzie współpraczy. Wszyscy mieliśmy ochotę na jakąś grę imprezową i trivia wydawała się do tego idealnie pasować.

Muszę też zaznaczyć, że o teleturnieju „Kocham Cię, Polsko” nigdy wcześniej nie słyszałem i nie mam pojęcia na ile zasady gry odwołują się do telewizyjnego pierwowzoru. W grze planszowej zasady są bardzo proste. Gracze rzutem kostką poruszają się po 3 koncentrycznych okręgach, gdzie trafiają na pytania w jednej z kilku kategorii (np. Polska, Film, Kuchnia, …). Aby wygrać grę, należy skompletować po znaczniku z każdej kategorii (oznaczającym poprawnie udzieloną odpowiedź) i wejść na wielką flagę Polski umieszczoną na środku – mechanika nie powala więc niczym specjalnie nowatorskim.

Najważniejsze w triviach są jednak pytania. W KCP są one w większości bardzo trudne (przynajmniej w naszej grupie), najczęściej o nazwiska postaci z przekroju ostatnich kilkudziesięciu lat (sportowców, muzyków, aktorów) albo zupełnie nieużywane już, staropolskie przysłowia. Najbardziej boli to, że pytania są zero-jedynkowe – wiesz albo nie wiesz. Jeżeli coś tam świta, jest na końcu języka – nic z tego. Nie ma też pytań, w których można byłoby coś szacować w przybliżeniu czy zdobyć tylko część punktów (np. wyliczanie), brak jakichkolwiek zadań kreatywnych, nic co ożywiłoby rozgrywkę. Pod tym względem Wits & Wagers czy Gambit 7 biją ten tytuł na głowę.

Do tego rozgrywka kuleje mechanicznie. Zdawałoby się, że ciężko jest zepsuć grę w pytania i odpowiedzi – a jednak twórcom Kocham Cię, Polsko ta sztuka się udała. Rzecz w rzucie kostką i polach kategorii – na pytanie z każdej kategorii można (i trzeba) odpowiedzieć poprawnie tylko raz, więc im więcej mamy punktów, tym częściej w zasadzie tracimy kolejkę – rzucamy k6 i lądujemy pionkiem na polu z kategorią już zaliczoną. O ile na początku gra zapowiada się całkiem nieźle, o tyle po godzinie gry zaczyna się droga przez mękę, a nie wspomniałem jeszcze, że poza zaliczeniem kategorii musimy zebrać odpowiednią liczbę kładek (stając na pola z nimi), które kompletnie nic nie wnoszą do rozgrywki, ale są wymagane do jej zakończenia. Dla gry imprezowej taki spadek dynamiki i jęki „niech to się wreszcie skończy” to dramat, chyba więc zabrał się za to ktoś bez specjalnego doświadczenia.

Chyba najciekawsze są tzw. Zadania – można je brać jako „koła ratunkowe” jeżeli nie czujemy się mocni w danej kategorii (np. u nas wszyscy brali koła ratunkowe zamiast śpiewania i sportu). Dostajemy wtedy kartę z ok. 12 postaciami / miastami / potrawami / etc., z których co najmniej 5 musimy opisać w co najmniej 3 zdaniach. Niestety brak jest jakichkolwiek metod weryfikacji tego co ktoś mówi – jeżeli gracz opowiada bzdury o jakimś mniej znanym pisarzu, to nikt tego nie wyłapie. Niektóre Zadania są też bardzo dziwne – np. lista różnych drzew (np. sosna, wierzba, itp.). Naprawdę każdy z nas miał problem by powiedzieć coś więcej o jakimś drzewie niż tylko opisać jego wygląd – i podejrzewam, że będzie to dotyczyło większości graczy.

Mnie kompletnie nie porwała i raczej nie dam jej już drugiej szansy. Czy ktoś z Was jeszcze próbował? A może macie jakieś doświadczenia z Bet Your Brain, które wyszło mniej więcej w tym samym okresie i też jest trivią?

26 komentarzy

 1. MichalStajszczak

  Kilka uzupełnień:
  1. Mimo polsko brzmiącego tytułu gra, podobnie jak teleturniej, to holenderski „format”.
  2. Mechanika faktycznie jest fatalna. Pod koniec partii wszystko sprowadza się do tego, by wyrzucić taką liczbę oczek, która pozwoli trafić na niezaliczoną dotąd kategorię.
  3. Gra jest z założenia drużynowa. W instrukcji jest sugestia, żeby w drużynach były osoby w różnym wieku, bo faktycznie na część pytań są w stanie odpowiedzieć tylko osoby w wieku 50+ :)
  4. Co do zadań „ratunkowych”, to w grze drużynowej polegają one na tym, by w ciągu minuty opisać partnerom z drużyny podane na karcie np. miasta tak, by je odgadli. Przy grze indywidualnej zamiast tego trzeba powiedzieć po 3 zdania na temat każdego obiektu i rzeczywiście nie ma jak tego weryfikować.
  5. Mój zarzut do pominięcia gry w podsumowaniu roku nie wynikał oczywiście z tego, bym ją jakoś bardzo wysoko cenił, a wyłącznie z powodu niebywałego powodzenia, jakim cieszyła się ta gra w grudniu.

 2. Avatar

  Z opisu wynika, że -pomijając koła ratunkowe i jakieś tam kładki- jest identycznie taka sama jak w przypadku klasycznej pozycji Trivia Pursuit.
  A wg mnie Trivia ma wiele zalet (widzę ją w kategorii Game Party) – świetnie się sprawdza w sytuacjach gdy mamy dużo chętnych do gry i wszyscy chcą grać razem (a dodatkowo jak nie wszyscy mogą się poświęcić grze na 100%, bo opieka nad dziećmi, bo obowiązki gospodarza itp.).
  Jeśli faktycznie pytania są trudne, to warto pomyśleć (bo nie ma nic gorszego niż trivia z łatwymi pytaniami).

 3. Avatar

  Po zwraceniu uwagi przez Michała, że GierFanatyk nie wspomniał o takim hicie sprzedażowym, myśłałem, że ta gra jest całkiem niezła. A tu widzę, że kolejna gra z gatunku „dla nieświadomego klienta”. Czyli klient chce jakąś grę, nie ma rozeznania rynku, więc nieświadomy kupuje to, co jest w hipermarkecie. I myśli, że to najlepsze, co może znaleźć na rynku.

 4. Jax

  Ehhhhh.. kolejna gra utrwalając negatywne stereotypy wśród nie-graczy…

 5. MichalStajszczak

  @Geko>
  Wydaje mi się, że w tym przypadku było inaczej. Gry nie kupował „nieświadomy klient”, nie mający rozeznania rynku. Przypuszczam, że częściej było tak, że klient przychodził do sklepu właśnie po grę „Kocham cię Polsko”, bo oglądał teleturniej, z którym jest związana i w którym była reklamowana. Choć może byli i tacy, którzy szukali jakiejkolwiek gry i wzięli „Kocham cię Polsko” ze względu na tytuł i tematykę, bo dla nich „mechanika gry” jest pojęciem całkowicie nieznanym.
  @cezaras>
  Dla mnie większość pytań była łatwa (no może z wyjątkiem polegających na zaśpiewaniu jakiejś piosenki)

 6. Filippos

  Postuluję zmianę nazwy działu w przypadku bardzo słabych gier na ZArzut okiem;) Czytelnik będzie wtedy od razu wiedział na co się nastawiać:)

 7. Don Simon

  A odrzucajac cala mechanike (ktora w tego typu grach i tak jest zwykle niepotrzebna) – da sie z tych pytan wykrzesac troche radosci bawiac sie jakos druzynowo, bez planszy? Duzo ich jest?

 8. MichalStajszczak

  A może „rzut kamieniem” albo „zrzut do zsypu”?

 9. Avatar

  To właśnie mechanika powoduje, że gry takie jak Wits & Wagers czy Gambit 7 są fajne, mimo trudnych pytań. Podejrzewam, że drużynowo może być lepiej – przy większej liczbie osób zawsze jest lepsza zabawa :)

  Przykładowe pytania z losowo wyciągniętej karty:
  1) Podaj nazwisko Polski, która jako pierwsza kobieta w historii została profesorem paryskiej Sorbony

  2) W jakich miastach w Polsce odbęda się mecze piłkarskich Mistrzostw Europy EURO 2012?

  3) Który reżyser przeniósł na ekran biografie wybitnych postaci polskiego życia religijnego: Karola Wojtyły, Maksymiliana Marii Kolbego, Brata Alberta Chmielowskiego?

  4) W jakim mieście znajduje się jedna z najsłynniejszych polskich restauracji „U Wierzyka”?

  5) Dokończ przysłowie: „Jeszcze się taki nie narodził…”

  5) Zaśpiewaj fragment piosenki „Co ja tutaj robię?” z repertuaru zespołu Elektryczne Gitary.

 10. MichalStajszczak

  @Don Simon>
  Pytań jest 432 – po 72 z sześciu działów.
  Przykłady (karta nr 1):
  – Jak nazywa się polski kosmonauta, który jako pierwszy Polak odbył lot w kosmos?
  – Kto zdobył tytuł najlepszego polskiego trenera XX wieku w plebiscycie tygodnika sportowego Piłka nożna?
  – Jak nazywa się aktorka, która w lmie
  Wojciecha Hasa „Jak być kochana?” (1963)
  przejmująco zagrała główną bohaterkę?
  – Urozmaiceniem kuchni polskiej są potrawy
  z dziczyzny. Który święty jest patronem
  myśliwych?
  – Zaśpiewaj fragment piosenki Sen o Warszawie z repertuaru Czesława Niemena.
  – Przeliteruj słowo: CHUCHERKO

 11. MichalStajszczak

  Widzę, że Nataniel mnie uprzedził z przykładowymi pytaniami, ale dzięki temu obraz pytań jest nieco szerszy.

 12. Avatar

  Nie no, bez przesady, wcale nie uważam, że te pytania są jakieś bardzo trudne :) Powiedzmy na te 12 jestem w stanie odpowiedzieć na 4 spokojnie, 4 kolejne jako-tako wiedząc i kolejne 4 albo nie wiem, albo bym kompletnie strzelał.

  Potwierdzam @ 5. zdanie pana Michała – ludzie brali grę, bo znali program.

 13. Odi

  Zrozumiałe – wszak kto by nie chciał mieć Maćka Kurzajewskiego w wersji pudełkowej…? ;]

 14. Avatar

  @Witold Janik – to dawaj, odpowiedz, bez zaglądania do Google :)

 15. MichalStajszczak

  Nie wiem jak Witold Janik – ja grałem tylko raz ale chyba z żadnym pytaniem (poza śpiewanymi) nie miałem problemów. Mogą o tym zaświadczyć ja_n, bazik, yosz, maras i kwiatosz.

 16. Avatar

  potwierdzę. Michał wymiatał ;)

 17. clown

  Ja w kwestii formalnej – Natanielu:
  „1) Podaj nazwisko Polski, która jako pierwsza kobieta w historii została profesorem paryskiej Sorbony” – nie Polska, a Polka chyba
  „4) W jakim mieście znajduje się jedna z najsłynniejszych polskich restauracji “U Wierzyka”?” Ja znam tylko Wierzynka a nie Wierzyka.
  Dziękuję serdecznie i pozdrawiam – C.

 18. Avatar

  W jakim mieście znajduje się jedna z najsłynniejszych polskich restauracji “U Wierzyka”?

  Kluczbork?

 19. Avatar

  Proszę nie podpowiadać!

 20. Avatar

  czyli jednak banalnie proste pytania :(
  to w przypadku takiego typu gry bez sensu :(

 21. MichalStajszczak

  Dla Nataniela i jego współgraczy były ponoć trudne

 22. Avatar

  Z 12 przedstawionych pytań znam odpowiedzi na 3 (literowanie, przysłowie i Hermaszewski) i od biedy mógłbym zanucić obie piosenki. WTF is Wierzynka? Chyba jestem już z pokolenia Google :)

 23. Avatar

  „…po królewsku gotuje Wierzynek (coś tam coś tam la la la) Nie przenoście nam stolicy do Krakowa…”

 24. Folko

  Grałem, też niezbyt mi się podobała, ale co ciekawe podobała się dzieciom… które z większością pytań miały problemy :o Graliśmy rodzinnie (grupowo), prowadziłem zabawę na urodzinach córki… dzieci same grały wiele razy. Co do pytań są różne. Z jednymi miałem problemy z innymi nie, na jednych kartach znałem większość odpowiedzi, na drugich 2-3…

 25. Don Simon

  Sorbone bym obstawial Curie-Sklodowska, patrona Sw. Hubert, trenera Gorskiego ;)

  Ale 400 pytan to nie jest zbyt duzo

 26. Avatar

  Ejże, przecież kładki są po to, żeby poruszać się pomiędzy poszczególnymi kręgami i ułatwić sobie trafienie na właściwą kategorię.. Tak przynajmniej graliśmy :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings