Home | Katalog gier | Gry dla dzieci | Kolorowe Biedronki – Mikołaj poleca, cz. 4

Kolorowe Biedronki – Mikołaj poleca, cz. 4

imagesKolorowe Biedronki to kolejna gra z serii Zagraj ze mną od Egmontu. Tym razem przeznaczona dla dzieci od 4 lat wzwyż. Naszym zadaniem będzie pomóc biedronkom wystroić się na bal. Oto kolejna propozycja na mikołajkowy prezent. Zapraszam do lektury.

Pewnego dnia biedronki postanowiły wybrać się na bal. Jednak każda z nich chciałaby wyglądać naprawdę wyjątkowo. Wpadły na genialny pomysł – postanowiły powymieniać się kropkami, aby każda z nich była piękna i kolorowa. Jednak o balu dowiedziały się również przebiegłe mrówki. Czy naszym biedroneczkom uda się dotrzeć na bal przed nimi?

W pudełku do gry Kolorowe Biedronki znajdziemy piękną, wielobarwną planszę. Na płatkach kwiatu umieszczamy biedronki – każdej z nich początkowo zakładamy po 5 kropek w tym samym kolorze. Mamy również znacznik gracza rozpoczynającego oraz figurki mrówek, które umieszczamy obok planszy.

W swoim ruchu obracamy strzałkę umieszczoną pośrodku kwiatka. Jeżeli wskaże ona jakiś płatek, to zabieramy z niego biedronkę i przykładamy ją do innej. Jeżeli biedronki się lubią, to połączą się noskami. Takie biedronki mogą wymienić się kropkami. Przekładamy po jednej kropce obu biedronkom. Następnie gracz przemieszcza wylosowaną biedronkę na kolejny płatek, tak do momentu, aż trafi na biedronkę, która się odwróci. Oznacza to, że biedronki nie darzą się sympatią i nie chcą się wymieniać kropkami. Wówczas należy odłożyć wylosowaną na początku biedroneczkę z powrotem na jej płatek i kolej przechodzi na następnego gracza.

 

Jeżeli jakaś biedronka ma już każdą kropkę w innym kolorze, jest gotowa na bal! Ustawiamy ją na pierwszym wolnym kwiatku na dole planszy. Jeżeli gracz obraca strzałką i zatrzyma się ona nie na płatku, ale na listku, wówczas na planszy pojawia się mrówka. Jeśli mrówki zajmą całą gałąź po lewej stronie planszy zanim wszystkie biedronki przystroją się na bal, to niestety wszyscy przegrywamy. Natomiast, jeżeli zdążymy wysłać wszystkie biedronki na bal przed mrówkami, wygrywamy grę!

Kolorowe biedronki to przede wszystkim gra bardzo pięknie wydana – śliczne kolory, piękna graficznie plansza, bardzo ładne DSCN4382drewniane figurki mrówek i biedronek, a wszystko naprawdę najwyższej jakości. Znów muszę powiedzieć o kolejnej już grze Egmontu, że jest genialna w swojej prostocie! Bardzo prosty pomysł, a ile z niego radości! Chodzi mi oczywiście o umieszczenie na noskach biedronek zwykłych magnesów, dzięki którym uzyskujemy ten efekt, że jedne biedronki się łączą, a inne nie. Ogromnie mi się to podoba! Egmont pokazuje, jak można stworzyć naprawdę świetny mechanizm bez stosowania jakiś elektronicznych cudów. Jedynym (małym) minusem może być to, że kropki biedronek są malutkie, więc nietrudno będzie je pogubić. Na szczęście wydawca był tego świadomy i w pudełku znajdziemy kilka zapasowych sztuk z każdego koloru.

Pewną małą niedogodnością jest też to, że przed każdą grą musimy przygotować biedronki i pozakładać im kropki, więc zajmie nam to chwilkę. Ale dzieci naprawdę mają z tego sporo frajdy i nie jest to dla nich żadnym problemem. W grze może wziąć udział od dwóch do sześciu osób, a rozgrywka trwa około 20-30 minut. Początkowo się obawiałam, czy pół godziny przy jednej grze to nie za długo dla czterolatków, ale okazuje się, że dzieciaki naprawdę były tym zainteresowanie i gra im się absolutnie nie dłużyła. Nawet młodsze rodzeństwo (trzyletnie), choć może nie do końca zasady załapało, chętnie pomagało w zamienianiu kropek i obracaniu strzałki.

DSCN4384Kolorowe biedronki to gra kooperacyjna, więc może być świetnym wyborem dla tych dzieci, które mają tendencję do obrażania się po przegranej. Tutaj zwyciężają wszyscy albo nikt. Poza tym, gra potrafi budzić naprawdę duże emocje. Zagrałam w to z dziewięciolatkami i obawiałam się, że może uznają, że to dla nich zbyt dziecinne… Nic z tych rzeczy! Dzieciaki bawiły się świetnie. A ponieważ wyjątkowo często wypadały listki, do samego końca gra trzymała ich w napięciu. Ostatecznie udało się wygrać, ale wystarczyła jedna mrówka więcej i było by źle J. Tak więc gra jest dobra nie tylko dla maluchów. Ba, sama mam ogromną przyjemność z rozgrywki!

Ważnym punktem recenzji gier dla dzieci jest również ocena tytułu pod względem walorów edukacyjnych. Tu oczywiście też ich nie zabrakło. Dzieci uczą się współpracować i podejmować wspólnie decyzje. Ćwiczą też pamięć, bo muszą zapamiętać, które biedronki się lubiły, a które nie. Gra wymaga też logicznego myślenia – trzeba nieraz zdecydować, do której biedronki najlepiej się teraz wybrać. Kiedy postaramy się też wprowadzić dzieci w temat i zrobimy jakiś fabularny wstęp do gry, dzieciaki naprawdę uruchamiają wyobraźnię i bardzo się wczuwają w historię.

Mikołaj poleca!

Cóż tu wiele mówić, moim zdaniem Kolorowe Biedronki to jedna z najlepszych gier dla dzieci, jakie możemy znaleźć na rynku. Świetnie wykonana, wykorzystująca bardzo proste, a zarazem genialne pomysły, zapewniająca masę zabawy zarówno dla dzieciaków, jak i dla całej rodziny. Jeśli szukacie prezentu dla dzieci w wieku od 4 do około 6 lat, to polecam Kolorowe Biedronki. Nie zawiedziecie się!

 

Ogólna ocena (9,5/10):

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (10/10):

Dziękujemy firmie Egmont za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*