Home | Targi w Essen | Essen 2016 | TreXO – jeszcze inne Kółko i Krzyżyk

TreXO – jeszcze inne Kółko i Krzyżyk [Współpraca reklamowa z förlAgo AB] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: < 1 minute

okladkaKażdy grał w kółko i krzyżyk. Zapewne w niejedną odmianę. Zarówno te na papierze, jak i bardziej rozbudowane wersje jak choćby Quixo. Wydawać się może, iż wszystko już zostało w tej materii pokazane, a tu jednak szwedzcy autorzy pokusili się o nową wersję. TreXO, o co tu chodzi?

Na czym polega myk? Ano, kładąc kafel ze swoim symbolem równocześnie dokładamy symbol przeciwnika.

Bo kafle są jak z domino – dwuczęściowe. Żeby jednak nie było mało, możemy kłaść kafle na wcześniej położonych.

Zasada jest prosta – muszą leżeć równo (nie mogą być oparte na różnych poziomach) i nie wolno robić „kanapek”, czyli kłaść kafla dokładnie na innym kaflu. Najważniejszą sprawą jest rozstrzyganie zwycięstwa – patrzymy z góry, tylko widoczne symbole się liczą w ciągu pięciu takich samych (pionowo, poziomo albo skośnie).

Czy to wystarczy, aby poczuć wiew świeżości? Otóż okazuje się, że tak.

Początkowo gra wydaje się toczyć znanymi torami. Dość szybko jednak możliwości blokowania i wystawianie symboli przeciwnika pokazują, że jest tu coś więcej. Grać trzeba uważnie, bo można sprokurować korzystny układ rywalowi.

Z drugiej strony ciekawą opcją jest rozkładanie kafli dość szeroko. Wówczas nasze symbole są raczej bezpieczne, nie da się ich jeszcze zakryć z powodu braku sąsiedztwa. A to generuje nowe obserwacje – skośne układy są mocniejsze! Jeśli uda się szybko ułożyć 3 symbole w linii, to przeciwnik będzie w tarapatach.

TreXO to lekka propozycja dla miłośników abstrakcyjnych gier logicznych. Zasady właściwie są znane od pierwszych minut. Czas partii to mniej niż kwadrans (przynajmniej na początku). Radość daje odkrywanie nowy, niebanalnych rozwiązań jakie w tej odmianie klasycznej gry można wygenerować.

Cieszę się, że udało mi się dostrzec TreXO wśród tysiąca innych gier. Małe i proste jest jednak piękne.Dziękujemy firmie förlAgo AB za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*