Relacja z Gramy 2016

❍ Reading Time: 3 minutes

W tym roku w Gdańsku w dniach 19-20 listopada odbyła się XIII edycja festiwalu Gramy! To wspaniałe, dwudniowe wydarzenie zbiera w jednym miejscu miłośników gier planszowych z całej Polski. Organizatorzy podali do wiadomości, że na imprezie pojawiło się ponad 10000 osób!

img_0602

Jak wypadła w tym roku organizacja festiwalu? Według mnie bardzo dobrze, co dało się zobaczyć już na wstępie – były małe kolejki, bo bilet można było zakupić już wcześniej online. Ogromna hala pomieściła wszystkich wystawców, a Games Room w tym roku powiększono. Nagłośnienie i wydawanie komunikatów na cały festiwal było świetnym posunięciem. Dzięki temu zawsze wiedzieliśmy, że zbliża się czas rozpoczęcia danego turnieju, warsztatów, czy rozdania nagród.

img_0585

Turnieje to coś, co zawsze przyciąga mnie najbardziej. Z góry nastawiona jestem na rywalizację, bo fajnie jest przywieźć z festiwalu nagrody w postaci nowych gier. W tym roku wybór był całkiem przyjemny, ponieważ znaleźć można było coś zarówno dla młodszych jak i dla starszych. Ja wybrałam się na X-tiles, Tajniaków, Telepatię oraz Vudu – dwa z z turniejów wygrałam w parze z koleżanką Olą, w jednym zajęłam 2 miejsce. Dzięki temu przywiozłam ze sobą do domu między innymi Timeline: Polska, który będzie idealnym prezentem na Mikołajki dla młodszej siostry. :)

img_0540

Wydawnictwa przyciągały na swoje stoiska zaangażowaniem w akcję „Obiegówka”. Można było zagrać w dowolną grę, a w zamian otrzymać losy. Zarówno w niedzielę jak i w sobotę na scenie odbywało się losowanie nagród: gadżetów, voucherów oraz przede wszystkim gier. Było nawet kilka planszówek podpisanych przez autorów! Niestety mimo, że szczęście zazwyczaj mam ogromne (szczególnie w kościach!), to nie zostałam wylosowana, nad czym ubolewam. Zła passa powróciła!

img_0591

Organizatorzy festiwalu stworzyli specjalną salkę, w której można było zagrać w gry przywiezione z Essen, a było ich dużo! Wspólne ze znajomymi zdecydowaliśmy się na Tajniaków Deep Undercover, w których hasła nawiązywały do erotyki, alkoholu, narkotyków i podobnych rzeczy. Nam się spodobało, bo nasze umysły przetrawione są przez miliony brzydkich skojarzeń – takie już mamy wybujałe wyobraźnie. ;) Kolejną grą, po którą sięgnęliśmy była Take it Easy!, czyli przyjemna gra logiczna, w której układając hexy na planszy należy połączyć jak najwięcej linii tego samego koloru. To był strzał w dziesiątkę, bo lubię takie nieskomplikowane, a jednocześnie dające pole do popisu gry logiczne. Dodatkowym plusem jest możliwość gry aż na 6 osób – dla mnie ma to zawsze znaczenie, bo często spotykamy się większym gronem. Zainteresowałam się jeszcze tytułem Pocket Madness, głownie ze względu na fakt, że jednym z autorów jest Bruno Cathala, którego gry uwielbiam. Już poprosiłam o nią Mikołajka, więc w grudniu pojawi się recenzja tej gry :)

img_0569

19 listopada na scenie głównej ogłoszono zwycięzców Gry Roku oraz wręczono im statuetki. Tytuł Gry Roku 2016 zdobyli Tajniacy (bardzo słusznie), a tytuł Zaawansowanej Gry Roku 2016 Marco Polo (nie wiem czy słusznie, to się okaże jak zagram – niemniej jednak ta gra bardzo mnie ciekawi).

img_0558

Na tegorocznej edycji festiwalu miałam także możliwość wzięcia udziału w Herbatce Rebela, czyli spotkaniu, na którym mówiono o planach wydawniczych na nadchodzący rok. Było miło, sympatycznie, a moja buzia szczególnie uśmiechnęła się na wieść o wydaniu gry Bubblee Pop, na którą zwróciłam uwagę w Sali Essenowej. Gra pojawi się w II kwartale 2017 roku, jest przeznaczona na rozgrywkę dla jednej lub dwóch osób i wygląda cudownie, wręcz uroczo! Nie mogę się jej doczekać. :)

img_0555

Dzięki Wojtkowi z Rebela, który świetnie tłumaczy zasady, miałam możliwość zagrania na spotkaniu w dwie gry: Wiarusi oraz Małpiszony. Ta pierwsza to karcianka z łatwymi zasadami, ale ma bardzo ciężki klimat, osadzony w czasach wojny. Druga pozycja to przesympatyczna i śmieszna gra, w której jedna osoba małpuje inne – można się przy niej nieźle uśmiać. ;) Oprócz powyższych, w planach wydawniczych Rebela są między innymi następujące tytuły: trzy dodatki do T.I.M.E. Stories (w tym dwa darmowe i jeden pudełkowy), Adrenalina, dodatek do Alchemików, Nemesis, kolejne wersje Story Cubes, Master of Orion, Strefa Emisji, Ocaleni czy nowe wznowienie Fauny.

img_0599

Festiwal Gramy to cudowny czas spędzony wśród fantastycznych ludzi – warto jechać! Ja nie ominę żadnej edycji, bo klimat imprezy jest dla mnie nie do podrobienia!

One comment

  1. Would I Lie To You

    „Z góry nastawiona jestem na rywalizację” – made my day

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*