Home / Wiadomości / Gry planszowe w serialach

Gry planszowe w serialach

Gry planszowe coraz częściej goszczą na ekranach. Szachy można było zobaczyć już np. w Twin Peaks (1990-1991), a Monopoly między innymi w Simpsonach (1989-). Bardziej w serialach niż filmach planszówki są coraz częściej pokazywane, albo chociaż wspominane, a co cieszy najbardziej – są wśród nich nowoczesne gry, a coraz mniej tych pokroju Chińczyka. Warto wspomnieć, że przecież już w 1995 roku powstał film oparty na grze planszowej – Jumanji! Chodzą też słuchy, że będzie serial oparty na… Catanie. Ciekawe, co z tego wyjdzie?

W serialu Unbreakable Kimmy Schmidt główna bohaterka namawia znajomych do zagrania w gry wyciągnięte ze śmietnika (jest tam m.in. Monopoly). W każdej z nich brakuje elementów, więc sięga po zafoliowane puzzle, na których widnieje danie mac’n’cheese i głośno chwali za to Ravensburger, czyli wydawcę. Ciekawe, jak ta niepozorna reklama wdarła się do takiego serialu (choć reklamują tu dużo i otwarcie, np. Mentosy)? 😉 Cieszy jednak, że mowa o tak dużym wydawnictwie, które jest odpowiedzialne za Zamki Burgundii czy Puerto Rico.

W serialu Trawka główna bohaterka wpada niezapowiedzianie do swojego chłopaka, ale tam zastaje także jego syna, więc zamiast spodziewanych igraszek miłosnych zostaje zaproszona do wspólnej rozgrywki w Carcassonne. Ojciec nie pamięta całkowitej nazwy gry, przez co wątek z grą ciągnie się przez dobrych kilkadziesiąt sekund na tłumaczeniu, co to właściwie za tytuł ;)

W Seinfeldzie zobaczyć możemy bohatera z grą Ryzyko, który nogą spycha wszystko to, co jest na stole, byle tylko zrobić miejsce dla planszy!

W Parks and Recreations bohaterowie grają w Catana na wieczorze kawalerskim. Wygrywa przyszły Pan Młody, który zresztą sam zaproponował (lub raczej wymusił…) granie.

W Limitless nie widzimy żadnego pudełka, ale bohater zostaje zaproszony w windzie do zagrania w Horror w Arkham.

Nie jeden, a kilka tytułów pojawia się w serialu Orphan Black. Możemy tam ujrzeć bohaterów grających w Descenta, Agricolę lub RuneWars.

Najwięcej tytułów można jednak ujrzeć w cudownym serialu Big Bang Theory. Wcale to nie dziwi, bo to sitcom opowiadający losy czwórki nerdów, którzy kochają komiksy, filmy sci-fi, gry komputerowe oraz planszowe! Chłopaki grali już we Wsiąść do Pociągu, Catana, Talisman, a o innych tytułach wspominają lub można je zobaczyć gdzieś w tle salonu na którejś z szafek. Także Monopoly jest tu wspominane – bohaterowie mają zagrać w wersję Indian, ale dla jednego z nich, Sheldona, liczy się tylko wersja klasyczna lub Klingońska.

W Agentach T.A.R.C.Z.Y. w tle można zobaczyć Dominiona i Saint Petersburg. Kojarzy mi się też jeden odcinek iZombie, w którym główna bohaterka Liv odwiedza „geekowski” sklep – widać tam kilka znanych tytułów. Niestety nie znalazłam, który to epizod, więc nie jestem w stanie przypomnieć sobie, jakie to były tytuły.

Znacie jakieś inne seriale, w których można spotkać nowoczesne gry planszowe? Podzielcie się w komentarzach!

11 komentarzy

 1. Avatar

  Świetny artykuł :) Niemniej brakuje jeszcze cudownych Techników Magików z genialnego brytyjskiego serialu ITCrowds ;) : https://www.youtube.com/watch?v=0h9jN12QbdE

 2. Avatar

  Belfer, 2 sezon.Akcja w pubie, gdzie widać na ścianie kilka planszówek np. Neuroshimę.

 3. Rafał Kruczek
  Rafał Kruczek

  Jeśli już jestmowa o Parks And Recreations to akurat było także działanie w drugą strone postac z serialu wymysliła gre https://bgg.cc/boardgame/165694/cones-dunshire która pojawiła sie nawet na Kickstaterze. https://www.kickstarter.com/discover/advanced?ref=nav_search&term=cones%20of%20dunshire

 4. Avatar

  W 7 odcinku Altered Carbon Takesho Kovacs z siostrą siedzą przy Go.

  • Gała

   Go to klasyk :) Ale dobrze wiedzieć, że pojawia tam się akcent planszówkowy, to zupełnie zmienia priorytet kolejności oglądanych tytułów ;)

 5. Avatar

  Bardzo dziwi mnie wybór gier, w które grają bohaterowie Teorii Wielkiego Podrywu. Niby mamy do czynienia z czwórką geniuszy, a grają w gry w znacznym stopniu losowe. Od „mózgowców” oczekiwałbym raczej bitewniaków, Twilight Imperium etc…

 6. Avatar

  serial „Riverdale”, sezon 2, odc. 14. Główni bohaterowie grają w Monopoly.
  http://fotowrzut.pl/tmp/upload/FJ6HEQ3QCA/1.jpg

 7. Avatar

  Stranger Things – grają w D&D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

New Frontiers – o granicach, które nowe były kilkanaście lat temu

Nie wiem jak zacząć. Po prostu nie wiem. Dla kogo ma być ta recenzja? New Frontiers to gra, której genealogia jest pokręcona jak rodzinne zażyłości połowy bohaterów netfliksowego serialu Dark. Wspominać o Perto Rico? Mam zapomnieć, że mój licznik rozegranych partii w Race for the Galaxy przekroczył niedawno okrąglutki tysiąc? Odnoszę wrażenie, że to szczegół, który może mieć leciutki wpływ na moją perspektywę.