Home / Wiadomości / Gry planszowe w serialach

Gry planszowe w serialach

Gry planszowe coraz częściej goszczą na ekranach. Szachy można było zobaczyć już np. w Twin Peaks (1990-1991), a Monopoly między innymi w Simpsonach (1989-). Bardziej w serialach niż filmach planszówki są coraz częściej pokazywane, albo chociaż wspominane, a co cieszy najbardziej – są wśród nich nowoczesne gry, a coraz mniej tych pokroju Chińczyka. Warto wspomnieć, że przecież już w 1995 roku powstał film oparty na grze planszowej – Jumanji! Chodzą też słuchy, że będzie serial oparty na… Catanie. Ciekawe, co z tego wyjdzie?

W serialu Unbreakable Kimmy Schmidt główna bohaterka namawia znajomych do zagrania w gry wyciągnięte ze śmietnika (jest tam m.in. Monopoly). W każdej z nich brakuje elementów, więc sięga po zafoliowane puzzle, na których widnieje danie mac’n’cheese i głośno chwali za to Ravensburger, czyli wydawcę. Ciekawe, jak ta niepozorna reklama wdarła się do takiego serialu (choć reklamują tu dużo i otwarcie, np. Mentosy)? 😉 Cieszy jednak, że mowa o tak dużym wydawnictwie, które jest odpowiedzialne za Zamki Burgundii czy Puerto Rico.

W serialu Trawka główna bohaterka wpada niezapowiedzianie do swojego chłopaka, ale tam zastaje także jego syna, więc zamiast spodziewanych igraszek miłosnych zostaje zaproszona do wspólnej rozgrywki w Carcassonne. Ojciec nie pamięta całkowitej nazwy gry, przez co wątek z grą ciągnie się przez dobrych kilkadziesiąt sekund na tłumaczeniu, co to właściwie za tytuł ;)

W Seinfeldzie zobaczyć możemy bohatera z grą Ryzyko, który nogą spycha wszystko to, co jest na stole, byle tylko zrobić miejsce dla planszy!

W Parks and Recreations bohaterowie grają w Catana na wieczorze kawalerskim. Wygrywa przyszły Pan Młody, który zresztą sam zaproponował (lub raczej wymusił…) granie.

W Limitless nie widzimy żadnego pudełka, ale bohater zostaje zaproszony w windzie do zagrania w Horror w Arkham.

Nie jeden, a kilka tytułów pojawia się w serialu Orphan Black. Możemy tam ujrzeć bohaterów grających w Descenta, Agricolę lub RuneWars.

Najwięcej tytułów można jednak ujrzeć w cudownym serialu Big Bang Theory. Wcale to nie dziwi, bo to sitcom opowiadający losy czwórki nerdów, którzy kochają komiksy, filmy sci-fi, gry komputerowe oraz planszowe! Chłopaki grali już we Wsiąść do Pociągu, Catana, Talisman, a o innych tytułach wspominają lub można je zobaczyć gdzieś w tle salonu na którejś z szafek. Także Monopoly jest tu wspominane – bohaterowie mają zagrać w wersję Indian, ale dla jednego z nich, Sheldona, liczy się tylko wersja klasyczna lub Klingońska.

W Agentach T.A.R.C.Z.Y. w tle można zobaczyć Dominiona i Saint Petersburg. Kojarzy mi się też jeden odcinek iZombie, w którym główna bohaterka Liv odwiedza „geekowski” sklep – widać tam kilka znanych tytułów. Niestety nie znalazłam, który to epizod, więc nie jestem w stanie przypomnieć sobie, jakie to były tytuły.

Znacie jakieś inne seriale, w których można spotkać nowoczesne gry planszowe? Podzielcie się w komentarzach!

11 komentarzy

 1. Avatar

  Świetny artykuł :) Niemniej brakuje jeszcze cudownych Techników Magików z genialnego brytyjskiego serialu ITCrowds ;) : https://www.youtube.com/watch?v=0h9jN12QbdE

 2. Avatar

  Belfer, 2 sezon.Akcja w pubie, gdzie widać na ścianie kilka planszówek np. Neuroshimę.

 3. Rafał Kruczek
  Rafał Kruczek

  Jeśli już jestmowa o Parks And Recreations to akurat było także działanie w drugą strone postac z serialu wymysliła gre https://bgg.cc/boardgame/165694/cones-dunshire która pojawiła sie nawet na Kickstaterze. https://www.kickstarter.com/discover/advanced?ref=nav_search&term=cones%20of%20dunshire

 4. Avatar

  W 7 odcinku Altered Carbon Takesho Kovacs z siostrą siedzą przy Go.

  • Gała

   Go to klasyk :) Ale dobrze wiedzieć, że pojawia tam się akcent planszówkowy, to zupełnie zmienia priorytet kolejności oglądanych tytułów ;)

 5. Avatar

  Bardzo dziwi mnie wybór gier, w które grają bohaterowie Teorii Wielkiego Podrywu. Niby mamy do czynienia z czwórką geniuszy, a grają w gry w znacznym stopniu losowe. Od „mózgowców” oczekiwałbym raczej bitewniaków, Twilight Imperium etc…

 6. Avatar

  serial „Riverdale”, sezon 2, odc. 14. Główni bohaterowie grają w Monopoly.
  http://fotowrzut.pl/tmp/upload/FJ6HEQ3QCA/1.jpg

 7. Avatar

  Stranger Things – grają w D&D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

O meandrach planszowych rekomendacji

Próbując zareklamować znajomym nową grę czy zarekomendować wybór na najbliższy planszówkowy wieczór ze smutkiem odkrywam, iż gry planszowe nie są wdzięcznym tematem do marketingowych opowieści. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap