Home / Recenzje / Gry dla wielu graczy / Polska, gola! – czyli jak zakochać się w piłce nożnej

Polska, gola! – czyli jak zakochać się w piłce nożnej

Polska, gola! to gra, którą raczej (ups…) nigdy w życiu bym się nie zainteresowała, gdyby nie fakt, że jej autorem jest Reiner Stockhausen, autor takich gier jak Orlean czy Altiplano. Nie zainteresowałabym się, bo temat piłki nożnej wręcz mnie odpycha, może kiedyś zagrałabym na jakimś konwencie, ale podchodząc do tego z dystansem. Ależ popełniłabym ogromny błąd! W przypadku Polska, gola! sprawdza się powiedzenie „Nie oceniaj gry po okładce.”, a i można by dopisać „Po klimacie także.”. Dlaczego? Przeczytajcie sami!

Walka będzie zacięta!

Śliczne pudełko przypomina piłkę do gry w nogę, a w środku znajdziemy dwa rodzaje kart, w zależności od tego, w którą wersję gramy (przeciwko Hiszpanii lub Niemcom): drużyny Polskiej i przeciwnika. Są trzy rodzaje kart: bramkarz, zawodnik oraz gol. Na wszystkich kartach znajdują się imiona piłkarzy, a na kartach bramkarzy i zawodników dodatkowo nazwiska z drużyny polskiej oraz przeciwnej, do których „podawana jest piłka”.

Małe, podręczne pudełko – idealnie!

Zawsze gramy drużynowo, a każda z drużyn otrzymuje karty w wybranych barwach i rozdziela je po równo między sobą. Rozpoczynając grę każdy zaczyna jednocześnie przed siebie wykładać karty na dwa stosy. Kiedy komuś trafi się bramkarz – kładzie go na środku stołu i wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa! Każda z drużyn musi uważnie przyglądać się, do kogo podawana jest piłka i położyć tę kartę na już rozpoczętym stosie na środku stołu. Pamiętajmy, że drużyny grają przeciwko sobie i liczy się czas! Karty możemy wykładać jedynie ze stołu sprzed siebie, nie z ręki (te z ręki muszą wylądować najpierw na stole). Kiedy któraś z drużyn położy kartę z golem na środku stołu – wygrała ten mecz. Gramy do pięciu zwycięstw!

Zasady są naprawdę proste, a sama gra niesamowicie emocjonująca! Do tego stopnia, że aż wstajemy z krzeseł  w trakcie rozgrywki, krzyczymy, tupiemy, głupiejemy, a kiedy w końcu padnie gol – wrzeszczymy jak opętani ;) I dzieje się to nawet, kiedy piłka nożna nie jest naszym hobby, a jedynym zawodnikiem którego kojarzymy jest Robert Lewandowski. Ta cudowna wersja Ligretto oparta na piłce nożnej jest naprawdę fascynująca! Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że tak niepozorna gra sprawi mi tyle radości.

Polska, gola! to gra, w której wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym i wszystko może się zdarzyć. Liczy się czas, spostrzegawczość, refleks, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę! Jestem pewna, że gra spodoba się nawet sceptykom  piłki nożnej (takim jak ja…), a już w szczególności fanom gier zręcznościowych! To tytuł idealny dla rodzin z dziećmi (które umieją już czytać), ale też graczom, którzy czasem odstawiają euro-gry, aby poszukać emocji i zabawy. Dla mnie to prawdziwa bomba!

Podsumowanie:

+ świetna gra zręcznościowa

+ ćwiczy refleks i spostrzegawczość

+ idealna na imprezy oraz dla rodzin

+ fani piłki nożnej powinni ją pokochać

+ emocjonująca

– za krótka ;)

 

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Dziękujemy firmie Nasza Księgarnia za przekazanie gry do recenzji.


2 komentarze

 1. Avatar

  Z tego co widzę, jest to odświeżona wersja Football Ligretto, która to gra była jedną z pierwszych, która wciągnęła mnie w planszówkowe hobby 😁

 2. Avatar
  Jarosław Basałyga

  Veridiana, tak, to stare dobre Futbol Ligretto wydane u nas w 2008 roku :)
  Nowa wersja poszerzona jest o wariant gry na czas (5 minut) + dogrywkę i rzuty karne.
  Pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Bits – kolorowy świat Tetrisa

Tetris to gra mojego dzieciństwa. Spędziłam niezliczone godziny, układając linie z coraz szybciej spadających różnokształtnych bloków, podobnie jak większość pokolenia obecnych 30-latków. Będąc świadoma fenomenu tej wyjątkowo wciągającej gry, nie zdziwiłam się, że jej analogowa odsłona, czyli Fits, szybko zyskała ogromną popularność. A skoro tak się stało, to jej autor, doskonale Wam pewnie znany Reiner Knizia, pokusił się o kolejną, podróżną wersję tego klasyka, czyli Bits travel. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap