Home | Wiadomości | Aktualności | TOP 10 – zapowiadane ciekawostki tegorocznego Essen

TOP 10 – zapowiadane ciekawostki tegorocznego Essen

❍ Reading Time: 2 minutes

spiel_essenPrzyglądając się ofercie anonsowanej na tegoroczne targi Spiel w Essen wpadło mi w oko kilka ciekawostek. Gier, które może niekoniecznie muszę dostać w moje ręce, ale ciekawym jak się potoczą ich losy.

W najbliższym czasie pojawi się na naszych łamach jeszcze kilka wpisów z cyklu TOP na Essen.

1. Going, Going, GONE!

 Szalona symultaniczna aukcja zaprojektowana przez Scotta Nicholsona. Bardzo lubię gry z mechaniką aukcji, ale jestem ostrożny wobec projektów tego autora. Niemniej jednak, pomysł równoczesnego licytowania pięciu obiektów w bardzo krótkim czasie kusi, by spróbować…

2. Patchistory

Koreańscy autorzy proponują grę cywilizacyjną. Oryginalność polega na tworzeniu swoistego pasjansa – układu kart przypominającego patchwork. Komba wzajemnie wspierających się kart pozwolą osiągać przewagę nad przeciwnikami. Brzmi interesująco, chętnie się przyjrzę.

3. Glastonbury

Autor Darjeeling ma u mnie kredyt zaufania. Glastonbury to reimplementacja jego najlepiej ocenianej gry Kupferkessel Co. O ile pierwowzór był przeznaczony dla dwójki, to teraz grać będzie mogło od 2 do 4 graczy. Sama gra to zbieranie ingrediencji do magicznych mikstur.

4. Sanssouci

Kiesling tworzący grę o ogrodach Sanssouci. Tematyka oryginalna, autor uznany… Może coś z tego będzie?

5. Hanabi Deluxe

Wypasione wydanie gry nagrodzonej Spiel des Jahres. Zamiast kart bloczki i do tego eleganckie pudełko. Gratka dla kolekcjonerów.

6. The Mushroom Eaters

Gra o podróżach po zażyciu grzybów psychoaktywnych! Temat jak znalazł pasuje do niegdyś zainicjowanego przez Veridianę cyklu o najdziwniejszych grach ;)

Ciekawe czy będą jakieś niezwykłe promoski… ;)

7. Visual Panic

Małe gry w puszkach mają swój urok. Chętnie sprawdzę co tym razem kryje w sobie to maleństwo. Gra polegać ma na błyskawicznym odnajdywaniu słów i obrazków o określonym kolorze. Kolejne szaleństwo jak Dobble?

8. Carcassonne: Südsee

Meeple na Wyspach Szczęśliwych? Pewnie z niczym niekompatybilna, ale zobaczyć warto ;)

9. World of Tanks: Rush

Gra w necie zrobiła furorę. Teraz przeniesiona zostaje do postaci karcianki. Wydawca znany, autor raczej debiutuje… Pewnie nic wielkiego, ale konwersja na planszówkę warta odnotowania.

10. Expedition: Northwest Passage

Przejście Północno-Zachodnie to tragiczna legenda wśród odkrywców i żeglarzy. Wyjątkowo surowe warunki polarne były przyczyną wielu nieudanych prób skrócenia drogi między Atlantykiem a Pacyfikiem. Ciekaw jestem jak udało się oddać warunki w regułach gry. Tym bardziej, że po dłuższym okresie starań wreszcie jest wielkonakładowy wydawca.

 

I tyle z gier dziwnych, innych, wyjątkowych i nadzwyczajnych. Takich, które może nie znajdą się na moich półkach (a może jednak ;) ), ale z ciekawością dowiem się o nich więcej.

Mam nadzieję, że i Was udało mi się zaintrygować…

 

 

 

8 komentarzy

 1. W Expedition: Northwest Passage można zagrać na boardgamearena.com. Wg. mnie bardzo niska regrywalność. Za każdym razem gra toczy się właściwie tak samo.

 2. Informacja o pojawieniu się reedycji Kupferkessela w postaci Glastonbury jest nadzwyczaj dobrą dla wszystkich miłośników lekkich, ale przyjemnych i niebanalnych gier rodzinnych. Oryginał jest świetny i bardzo lubię w niego grać. Polecam! :)

 3. @Cin – wolę unplugged ;). A szkoda, że gra tak liniowa.

  @stalker – Darjeeling mnie zauroczyło oryginalnością, dzięki za rekomendację, może trzeba się rozejrzeć za Glastonbury?

 4. Przejrzałem trzydzieści kilka GeekList przdessenowych. Więcej mi się nie chciało, bo dotychczasowe były w zasadzie swoimi permutowanymi klonami. Kiedy więc zobaczyłem nagłówek artykułu, ziewnąłem i byłem niemal pewien co zobaczę. No i mnie totalnie zaskoczyłeś :)
  Dzięki za nieszablonowy wybór zapowiedzi. (najwyżej poza Northwest, bo tego wielu wypatruje).

 5. MisterC, a co się najczęściej powtarza?

 6. Dzięki za miłe słowa.
  Dlatego też Northwest jest na końcu stawki ;)

 7. Takie chyba najczęstsze, to:
  Caverna, Prosperity, Dziedzictwo, A Study in Emerald, Amrigo, Gluck Auf, Gear & Piston, Archon, Quantum…
  I z dodatków Suburbia Inc, Tokaido Crossroads, Tzolkin Tribes, Keyflower Farmers…

 8. A dla zaciekawionych grą Sanssouci tutaj (http://www.spiele-check.de/page.php?page=picture_gallery&gameid=17306) ciekawa galeria…

  World of Tanks, Glastonbury, Patchistory – na BGG dostępne są angielskie zasady.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*