Home | Wiadomości | Aktualności | TOP 5 – zapowiadane dodatki, promoski itp. tegorocznego Essen

TOP 5 – zapowiadane dodatki, promoski itp. tegorocznego Essen

❍ Reading Time: 2 minutes

spiel_essenDla wielu graczy dodatki, a zwłaszcza szczególnie trudne do zdobycia dodatki promocyjne są źródłem szczególnej radości i satysfakcji. Niekoniecznie z powodu podnoszenia jakości rozgrywki. Głównie dla zaspokojenia kolekcjonerskiej pasji.

Oczywiście, także tegoroczne targi w Essen zapewne podniosą niejednemu ciśnienie bogatą ofertą, ograniczoną liczbą egzemplarzy czy samym faktem, że tylko tam, w planszówkowej mekce można je zdobyć.

Kolejne TOP 5 związane jest z gadżeciarstwem…

1. Funkenschlag: Australien & Indischer Subkontinent
Dla mnie – fana Wysokiego Napięcia – absolutnie rewelacyjna wiadomość. Kolejna mapa z zupełnie nowymi wyzwaniami! Australia ma oferować rozdzielone sieci energetyczne, bez elektrowni jądrowych(!), ale za to z możliwością sprzedaży uranu. Jakaś zupełnie niesamowita kombinacja!

Z drugiej strony zobaczymy subkontynent indyjski. Czyli jeden z najludniejszych regionów na Ziemi. Ciekawostką – słabo opisaną – mają być wyłączenia sieci przy nazbyt szybkiej jej rozbudowie. Ech! Zapowiadają się nadzwyczaj świeże pomysły :)

Power Grid: Taxes Koniecznie muszę dodać, że także w tym roku wydana będzie karta dodatkowa, z której dochód – jak zwykle – przeznaczony zostanie na cele charytatywne. Tym razem jest to karta wydarzenia dotykającego wszystkich graczy. Działa w 2. albo 3. etapie gry i oznacza konieczność opłacenia podatków w fazie biurokracji, czyli jednorazowe zmniejszenie wypłaty o 20% w stosunku do nominalnych wartości. Pamiętając jak często 1 elektro decyduje o powodzeniu planów trzeba pamiętać o tak bolesnym efekcie.

2. Tzolk’in: The Mayan Calendar – Tribes & Prophecies
Dodatek do rewelacji poprzednich targów. Stojący pod znakiem 13 (plemiona, przepowiednie), ale przede wszystkim pozwalający cieszyć się rozgrywką w 5 osób. Coś tam ptaszki ćwierkają, że na polskie wydanie dodatku nie będziemy musieli czekać zbyt długo… Ale może lepiej nie zapeszać?

3. Hive: The Pillbug
Być może zostanie spolszczony jako Stonoga… To dodatek do Roju, niezwykle emocjonującej gry logicznej, która zgromadziła wielu fanów rozgrywających różnorodne turnieje. Normalnie porusza się tylko o jedno pole. Ma za to niesamowitą właściwość „przerzucania” sąsiadującego owada (własnego albo wrogiego) przez siebie na drugą stronę. Oczywiście zasady szczegółowe dodają pewne ograniczenia, ale i tak daje to nowe fantastyczne możliwości.

W pewnym sensie tutaj kończy się moja lista. Te 3 dodatki (nic jeszcze nie wiadomo o kartach promocyjnych Wysokiego Napięcia) są dla mnie niemal pewnymi nabytkami. Jednak mam świadomość, że niektórych może zaciekawić ciąg dalszy tej listy…

4. Ticket to Ride Map Collection: Volume 4 – Nederland
Kolejna mapa jednej z najpopularniejszych, rodzinnych gier kolejowych. Widać, że autor i wydawcy się rozpędzili z „dojonkiem” ;)

Nowinkami wśród zasad są: podwójne połączenia niezależnie od liczby graczy, konieczność opłaty myta za poprowadzenie linii po moście! Przy czym pierwsze myto idzie do banku, a drugie do gracza posiadającego istniejące połączenie. Ciekawe, nieprawdaż? W związku z wprowadzenie opłat, zasady dopuszczają także zaciąganie pożyczek. Posiadacz największego majątku zdobędzie sporo punktów, a same bilety mają znacznie wyższą niż w podstawce wartość.

5. Tutaj ex aequo kilka drobiazgów, dla niektórych geeków bardzo cennych. Karta i znaczniki do Maskarady, poprawione żetony i minidodatek do Myrmes, kafle nowego miasta do Terra Mystica, nowa postać do Tokaido.

I poza TOP 10. Gra Coal Baron/Glück Auf  zostanie wydana w kolekcjonerskiej wersji. Drewniane pudełko i specjalny minidodatek! Może warto się zainteresować?

 

To tyle w tej chwili w sprawie targowych gadżetów. Nowe wiadomości wciąż spływają, stąd lista pewnie szybko wymagać będzie aktualizacji. Jednak liczę, że zaciekawiła co poniektórych.

2 komentarze

  1. Pillbug to po polsku kulanka, ale stonoga może być – ten sam rząd (równonogi). Swoją drogą to kolejny nie-owad w grze Hive.

  2. A tej nazwy nie spotkałem…

    Co do nieowadów, to chyba trzeba odpuścić ortodoksyjne podejście i uznać Rój za wyjątkowo udaną grę logiczną.
    Na BGG propozycji nowych stworzeń jest całkiem sporo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*