Home | Katalog gier | Gry dwuosobowe | Siatka – domowe boisko z drewnianą piłką

Siatka – domowe boisko z drewnianą piłką [Współpraca reklamowa z Egmont] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 2 minutes

Piłka nożna już była – i to nie jedna. Przyszedł więc czas na siatkówkę, która w Polsce ma całkiem spore rzesze fanów. Stefan Kołecki stworzył więc dwuosobową grę Siatka, w której mamy okazję zarządzać swoją drużyną i walczyć o zwycięstwo.

Przyznam szczerze, że tytuł ominęłabym z daleka, gdyby nie fakt, że moje obie siostry to siatkarki i zagorzałe fanki tego sportu. Uznałam więc, że skoro temat jest nam bliski – rozgrywka z nimi będzie ciekawym doświadczeniem. Nie zawiodłam się! Najmłodsza siostra od razu wytknęła grze błąd, ponieważ strefy zostały źle wyznaczone. Ja tam się nie znam, więc nie polemizowałam, ale jej ciężko było to przełknąć ;) Druga natomiast uznała Siatkę za ciekawą grę, choć swojej opinii jeszcze nie wyrobiła.

 

Jakkolwiek to zabrzmi niewiarygodnie, Siatka to według mnie bardzo klimatyczna gra! Podczas rozgrywki rzeczywiście możemy mieć poczucie, że uczestniczymy w niezwykle emocjonującym meczu, będąc trenerem swojej własnej drużyny. Zgodność z tematem i zasadami samej siatkówki są zbliżone i ładnie ze sobą współgrają. Na początku zasady mogą okazać się zawiłe, ale z czasem wszystko okazuje się bardzo proste do zrozumienia.

Ale o co tak właściwie w Siatce chodzi? Każda z osób kieruje swoją drużyną (6-osobową). Zawsze na początku tury posiadając 3 karty na ręce któryś z graczy rzuca kością 3 razy (tak jak w siatkówce – rozgrywa na „trzy”) i jeśli ostatni wynik pozwolił przebić piłkę, rzuca dodatkowo kością K6. Jeśli udało mu się wyrzucić wynik wyższy, niż wskazuje liczba na płytce zawodnika, na której leży piłka – zdobywa punkt. Dodatkowo w trakcie swojej tury można zagrać karty z ręki, które pomagają nam np. przerzucić kość lub przesunąć piłkę dalej. W wersji zaawansowanej można grać również ze znacznikiem „bloku”, co dodatkowo urozmaica rozgrywkę. Gra kończy się, kiedy któryś z graczy zdobędzie 9 punktów.

 

W grze Siatka występuje spory element losowości – rzucamy dwiema kośćmi, one decydują w większości o naszym powodzeniu. Losowość zmniejszają jednak karty oraz zdolności zawodników. Jest to jednak gra dwuosobowa, która może sprawiać przyjemność dzięki łatwym zasadom i dynamicznej rozgrywce. Dodatkowym plusem jest cena, w Internecie grę można nabyć za ok. 30-40zł.

Siatka będzie bawić na pewno miłośników sportu oraz osoby, które dopiero zaczynają przygodę z planszówkami. Tym jednak, którzy wolą bardziej zaawansowane tytuły – może nie podejść lub szybko się znudzić. Według mnie gra sprawiałaby więcej przyjemności, gdyby nie było w niej tak sporej ilości losowości, a decyzyjność gracza miałaby większy wpływ na całą rozgrywkę.

 

Podsumowanie:

+ klimatyczny tytuł

+ proste zasady

– losowość

– niewykorzystany potencjał (a szkoda…)

 Grę Siatka kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Egmont za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (6,5/10):

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*