Home / Audio/Video / Archiwum Planszostacji / Planszostacja – odcinek 15

Planszostacja – odcinek 15

Tym razem odcinek odrobinę krótszy, bo śpieszyliśmy, aby go nagrać i opublikować. Stąd nie znajdziecie w nim naszego Top 5, ale jest za to wiele innych atrakcji. Przede wszystkim mamy arcyciekawy materiał Michała ‚Zielu’ Zielińskiego, który relacjonuje dla nas wrocławski konwent planszówkowy Gratislavia. Przez chwilę będziecie mogli się poczuć jakbyście faktycznie tam byli. W Planszostacji rozmawiamy też pokrótce o grach, z którymi mieliśmy ostatnio do czynienia, czyli będzie parę słów o Hansie, Last Night on Earth, Metropolys, Prophecy i powracającym jak bumerang Through the Ages. Główna i szczegółowa recenzja dotyczy natomiast tegorocznej polskiej produkcji Kazaam. Życzymy miłego słuchania i tradycyjnie zapraszamy do dyskusji na naszym forum.
RSS do podcastu dla iTunes

Prośba o niezamieszczanie linku bezpośrednio do pliku MP3, ale do niniejszego wpisu, zawierającego opis zawartości podcasta i adres e-mail związany z konkursem.

18 komentarzy

 1. Avatar

  Witam, pozwolę sobie nie zgodzić się z Bazikiem w kwestii szans przeżycia ludzi w grze „Last Night on the Earth”. Na 10 rozegranych przeze mnie partii aż 7 zakończyły się zwycięstwem zombie. Oczywiście należy zdać sobie sprawę z faktu, że w tej grze wiele zależy od dociągniętych kart. Wydaje mi się jednak, że w tej kwestii zombie mają lekko z górki, jako, że dociągają nowe karty na początku każdej tury (nawet mając pełną rękę można odrzucić jedną kartę i spróbować dociągnąć coś „ciekawszego”), podczas gdy ludzie aby wykonać przeszukanie muszą poświęcić swój ruch. A karty takie jak „Shamble”, „My God, They’ve Taken the…”, „Resilient” czy „Uuuurrrggghh!” mogą naprawdę wiele namieszać wśród żywych ;)

  Pozdrawiam,
  Łukasz

 2. Avatar

  Wreszcie dodaliśmy RSS dla iTunes, a co za tym idzie dla właścicieli iPodów (dzięki edrache). Będziemy go na bieżąco rozwijać.

 3. Avatar

  Hej. Uwagi do relacji:
  Na wstepie dementuje jakobym swiszczal podczas mowienia ;)

  O Carromie wypowiadali sie w kolejnosci:
  Benek i Dorota
  Kuba
  Marek
  Olo
  (plus wejscia ponowne)

 4. Avatar

  Niestety, to był słaby odcinek. Krótki i mało się działo.

  To co szczególnie negatywnie rzuca się w uszy to prostacka reakcja Szymona na pytanie czy Kaazam może konkurować z Galaxy Truckerem. Minus dla Szymona i montażysty (bo trzeba to było wyciąć). Panowie, aspirujecie do roli ważnego autorytetu medialnego w zakresie gier planszowych więc to już nie są wasze luźne rozmowy przy kuflu piwa.
  I w kontekście tego profesjonalizmu trochę zaskoczył Jacek, który dość twardo trzymał się swojej teorii dotyczącej Through the Ages mimo, że grał tylko raz i miał przeciw sobie przeciwne opinie redaktorów, którzy grali więcej. Chodzi mi o to, że oczywiście mogłeś Jacku wyrazić swoje zdanie ale jednak od razu wyraźnie zaznaczyć, że grałeś tylko raz i nie bronić swojej opinii aż tak zaparcie.

  No i szalenie rozbawił mnie Michał mówiąc że nie wie czy na Essen sprzedaje się gry dla dzieci. Dla mentalności zwykłego Polaka Essen to jedno wielkie targowisko dla dzieci :) I zresztą jest w tej opinii sporo prawdy :D

  Pozdrawiam serdecznie
  Michał Dziki

 5. Avatar

  Ale nie bardzo rozumiem co jest prostackiego w mojej wypowiedzi? Przesluchalem jeszce raz i powiedzialem: „Chce powiedziec tak, ale powiem nie.”, a potem mowie, ze to zupelnie inna klasa nowatorskosci itp.

 6. Avatar
  Adam (folko) Kaluza

  Myślę że chodzi o Twój śmiech ironiczny, który faktycznie brzmi nie najlepiej…

 7. Avatar

  To nie jest moj smiech.

 8. Avatar
  Jacek Nowak (ja_n)

  Nie wiem czy tak twardo broniłem swojej teorii – nie bardziej niż zwykle pewnie. Grałem z dość doświadczonymi graczami, którzy mieli jakiś plan na grę i ten plan brzmiał „punkty zwycięstwa”. Taki przynajmniej plan miała Ola.

  Problem leży w mechanice – w grze nie zdobywa się PZtów wprost. Inwestując nie dostajemy PZtów, tylko podnosimy poziom przyrostu PZtów co rundę. Domyślnie nie zdobywamy ich w ogóle. Robimy coś tam i od tej pory zdobywamy 1 PZ co rundę. Robimy coś jeszcze i już mamy 2 PZ co rundę. Potem 3, 5 itd. Trzeba się na to rzucać, inaczej ciężko dogonić przeciwników – ciężko nawet zrównać się z nimi w tempie przyrostu PZtów, a co dopiero w liczbie zdobytych. W średniej grze nie ma czasu żeby z tym zwlekać, a średnia gra i tak jest jak dla mnie za długa.

 9. Avatar
  Adam (folko) Kaluza

  Don Simon pisze…

  To nie jest moj smiech.

  A to sorry, tak mi się wydawało…

 10. Avatar
  Jacek Nowak (ja_n)

  To chyba mój śmiech. Ale nie wiem czemu miałby być prostacki.

 11. Avatar

  Problem leży w mechanice – w grze nie zdobywa się PZtów wprost. Inwestując nie dostajemy PZtów, tylko podnosimy poziom przyrostu PZtów co rundę.

  Nie wiem dlaczego to jest problem mechaniki. Raczej cecha szczególna, dokładnie przekładająca się na odpowiednie zdobywanie punktów w Cywilizacji komputerowej. „Robimy coś tam” – nie coś tam, ale bardzo konkretne czynności – budowa świątyni, budowa cudu świata, spełnienie wymagań końcowych (produkcja żywności lub surowca, wielkość armii itp.). Wszystko to powoduje, że nasza cywilizacja kulturowo zwiększa swoje znaczenie. Poza tym uważam, że domonizujesz tę ucieczkę w punktach kultury. Oczywiście, że nie można zwlekać z czynnościami, które generują punkty (znowu jak w cywilizacji komputerowej, ciężko było dogonić kogoś kto się szybciej od nas rozwija naukowo, punktowo itp.), natomiast istnieją sposoby na nadgonienie. Są to m.in. kolonie, które potrafią dawać bardzo mocne bonusy, są to niektóre karty akcji albo karty przywódców, są to wreszcie punkty zwycięstwa zdobywane na koniec.

  Sorki Jacku, ale wydaje mi się, że przykładasz złą miarę do Tta. To nie jest gra, w której radośnie można budować sobie „domki”, wymyślać nauki, robić wszystko co sobie chcemy, a koniec końcem walczyć jeszcze o zwycięstwo w punktach. Cywilizacja nigdy taka nie była. Zawsze musiałeś się skoncetrować na konkretnych czynnościach (konkretnych cudach, ustrojach, naukach, budynkach; oczywiście w zależności od sytuacji w grze) jeżeli chciałeś znaleźć się wysoko w ostatecznym ranking.

 12. Avatar

  Tak, chodziło o śmiech. W takim razie przepraszam Szymona, byłem przekonany, że to on.
  Jacku- jeśli nie rozumiesz o co mi chodzi to ja nie zdołam Ci tego wytłumaczyć.

  pozdrawiam,
  Michał Dziki

 13. Avatar
  Jacek Nowak (ja_n)

  A to ciekawe. Dlaczego nie zdołasz mi tego wytłumaczyć? I tak nie zrozumiem? Za głupi jestem? Za gruboskórny? Obraziłeś się, że ktoś się smieje z porównania Kazaam do Galaxy Truckera? Nie widzisz nic zabawnego w tym porównaniu?

  Proszę, oświeć chociaż mnie prostaka dlaczego nie jestem w stanie tego zrozumieć?

  W takim razie ja spróbuję wytłumaczyć, dlaczego pytanie Pancha mnie rozbawiło. Galaxy Trucker to jedna z najciekawszych i najbardziej nowatorskich mechanik ostatnich lat. Kazaam – z tego co się dowiedziałem z lektury recenzji i dyskusji kolegów – to sprawnie działająca produkcja oparta o dobrze znane z innych gier pomysły. Porównanie tych gier jest dla mnie równie zabawne, jak porównanie audi A4 i dacii logan w programie motoryzacyjnym. Tyle że w tym przypadku dacia kosztuje niewiele mniej niż audi.

 14. Avatar

  Nie zdołam Ci tego wytłumaczyć, bo tego po prostu się nie da wytłumaczyć słowami. Albo coś czujesz albo nie.

  Co do drugiej części: Tu właśnie wchodzi profesjonalizm- na zimno powinieneś podać swój punkt widzenia- bez ironicznego parsknięcia śmiechem. Nie zamierzam rozwodzić się czy to był śmiech szyderczy czy też zwykły uśmiech i przesłuchiwać audycji 10 razy.
  Po prostu mówię jak to odebrałem w tamtym momencie(i z wypowiedzi folko wynika, że nie jestem odosobniony). Po prostu na przyszłość starajcie się unikać takich kompromitacji.

  pozdrawiam,
  Michał Dziki

 15. Avatar

  Podobał mi się ten odcinek. Merytorycznie jest ok, natomiast to chyba najgorszy odcinek pod względem technicznym (jakieś dziwne metaliczne zgrzyty w tle, zniekształcone głosy itp). Bije niestety nawet te odcinki, które z góry zastrzegaliście że będą nieciekawe pod względem technicznym.

 16. Avatar

  O, a mi sie wydawal relatywnie calkiem porzadny…

 17. Avatar

  Wydaje mi się, że opis do podcastu jest lekko naciągany…
  czyli będzie parę słów o Hansie, Last Night on Earth, Metropolys, Prophecy i powracającym jak bumerang Through the Ages
  O Hansie i Metropolys było faktycznie „parę słów”, literalnie. Prawie tyle co o Polach Naftowych.

  Pozdrawiam, Wojtek

 18. Avatar

  Wydaje mi się że rozumiem o co chodzi Michałowi Dzikiemu.
  Jeśli Jacku nie grałeś w jakąś grę (wynika to z twojej wypowiedzi trzy komentarze wyżej) to w ogóle jakiekolwiek porównywanie z nią innej gry jest nie na miejscu. Tym bardziej jeśli występujesz w roli eksperta prowadzącego jakąkolwiek audycję. I to faktycznie nie jest kwestia argumentów tylko pewnego rodzaju wyczucia żeby to zrozumieć.

  I muszę powiedzieć Panowie że wyraźnie się czuje słuchając was taki mega poziom niechęci do tych polskich produkcji… Mówicie o tym nieszczęsnym kazaamie coś dobrego, ale zaraz zastrzegacie się że w sumie to jest kiepski i że na BGG daliście 5. Jakby wystawienie dobrej opinii poskiej grze było faux pas…

  Żeby była jasność nie znam Kazaam, wiem jakie są zwykle polskie gry, ale to jechanie po rodzimych produkcjacg robi się to już na dłuższą metę męczące. Jeśli nie macie o nich dobrego zdania to już o nich nie mówcie może w ogóle, albo zróbcie sami jakąś dobrę polską grę najpierw;)

  Mówiąc jednym zdaniem: stawiacie poprzeczke na poziomie wybitnych gier zachodnich i malkontencicie. Jeśli coś nie wskoczy od razu do pierwszej 50 BGG lub nie jest grą którą któryś z was naprawdę lubi to wszystko jest „średnie, poprawne, nic specjalnego”. Nie twierdzę że nie macie w ogóle racji. Twierdzę że ciężko się tego już słucha chwilami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Planszostacja 55 – Essen 2011

Spotkaliśmy się z Natanielem i Tycjanem, aby porozmawiać o ostatniej edycji targów Spiel 2011 w Essen. Przede wszystkim zamieszczamy wrażenia o samej imprezie, zastanawiamy czym się różniła od poprzednich edycji i co nam się w tym roku podobało na niej, a co nie. A co najważniejsze rozmawiamy o najróżniejszych grach:  Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap