Home / Wiadomości / Aktualności / Dlaczego Empatio?

Dlaczego Empatio?

EMPATIO_ikonkaZapytałem Filipa Miłuńskiego (redaktora prowadzącego w wydawnictwie Granna) o parę szczegółów i zakulisowych detali związanych z najnowszą grą GrannyEmpatio.

– Dlaczego Mood X? Jak się ma ten tytuł do dotychczasowej linii Granny. W szczególności do Granny Expert.

Zależy nam bardzo na tym aby nasza oferta była bogata. W tym sensie, żeby każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie. Jesteśmy bardzo znani z gier dla dzieci i rodzinnych, mamy też tytuły stricte dla dorosłych w serii Expert. Od dłuższego czasu staraliśmy się znaleźć do oferty grę psychologiczną. Taką, w której najważniejsze nie są punkty i zwycięstwo, a właśnie sama interakcja z innymi graczami. Empatio to właśnie taka pozycja.

– Czy to efekt poszukiwań Granny, czy może inicjatywa wyszła od Włochów?

To efekt naszych poszukiwań. Każdego roku testujemy setki gier, poszukując tych które warto wydać.

– Czy wydanie polskie różni się czymś od pierwszego wydania Mood X? Czy pojawią się jakieś bonusowe karty dla polskich graczy?

Różni się znacznie, ale głównie w kwestii grafiki pudełka i rozwiązania kwestii planszy i pionków. Centralną postacią naszego wydania jest zionący ogniem smok, a pionki graczy to piękne drewniane płomienie. Karty i zasady gry są te same. Natomiast polscy gracze otrzymują wraz z grą w prezencie również podstawki pod kubki z grafikami z gry.

– Do kogo adresowana jest ta nietypowa gra?

Odbiorcą Empatio jest praktycznie każdy! Kierujemy grę głównie do graczy rodzinnych ale powinna się sprawdzić równie dobrze w gronie przyjaciół. Gra stawia na pogłębianie relacji między graczami, więc rozgrywka bywa tym ciekawsza im lepiej znamy swoich współgraczy.

– Czy poza wewnętrznymi testami weryfikowaliście odbiór gry wśród bardziej przypadkowych graczy?

Oczywiście. Zawsze staramy się testować gry nie tylko w gronie doświadczonych graczy ale z tzw. grupą docelową. Gry dla najmłodszych testujemy cyklicznie w przedszkolach, pozycje takie jak Empatio w szkołach i na spotkaniach graczy.

– Czy to zapowiedź kolejnych tytułów zagranicznych autorów? Bo swego czasu, takie mam wrażenie, Granna zapowiadała wydawanie nowych tytułów polskich twórców.

Praktycznie co roku wydajmy nowe gry zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Podstawowym kryterium nie jest dla nas narodowość autora tylko jakość samej gry! Jeszcze w tym roku nakładem Granny ukażą się zarówno gry polskich i jak i zagranicznych autorów. Kolejna pozycje z serii Expert, którą przygotowujemy na tegoroczne targi w Essen to właśnie dzieło polskiego, młodego, zdolnego autora.

– Jak można zarekomendować Empatio? Czym ta gra zdobywa serca (i portfele) graczy? Czy planujecie dodatki (nowe karty)?

Moim zdaniem unikatowe w Empatio jest zgłębianie tematyki naszych emocji i wyczuwania ich u innych ludzi. Ta gra naprawdę jest jak jej nazwa – polega na praktycznym ćwiczeniu empatii, w formie ciekawej rozgrywki. Są już gry oparte na skojarzeniach, jak również nastawione na zgadywanie sposobu myślenia innych. Natomiast takie podejście do tematu jest czymś bardzo świeżym i ciekawym. Jeśli chodzi o dodatki nie myślimy jeszcze o nich. Wychodzimy z założenia że naszym celem jest przede wszystkim dostarczenie graczom kompletnej wersji podstawowej gry, która pozwoli się bawić przez długi czas bez dodatkowych zakupów. W przypadku Empatio w każdej partii wykorzystuje się kilka kart z 64, tak więc spokojnie rozegramy kilkanaście partii zanim jakiekolwiek karty zaczną się powtarzać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Misja: Stworzyć grę! – wywiad z ekipą kanału Historia Bez Cenzury

Myślę, że wielu z Was ogląda na YouTube kanał „Historia bez Cenzury”. Ja go śledzę od lat na bieżąco dzięki czemu – oprócz wielu ciekawostek historycznych – dowiedziałem się m.in. tego, że jego twórcy wydali jakiś czas temu grę planszową Historia bez Cenzury. Misja: Zwycięstwo!, której recenzję mogliście poczytać na GF w lipcu tego roku. Dowiedziałem się też, że ludzie od „Historii bez Cenzury” są dużymi fanami naszego hobby i z chęcią zostali partnerem Dnia Gier Planszowych. Przy tej okazji udało mi się namówić ich na krótki wywiad, w którym opowiadają, kiedy zaczęły się ich przygody z planszówkami, jakie gry lubią najbardziej, jak mają zamiar spędzić DGP i uchylają rąbka swoich dalszych planów wydawniczych. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap