Home / Targi w Essen / Essen 2016 / Sponsio – Sprytna karcianka dla szczwanych graczy

Sponsio – Sprytna karcianka dla szczwanych graczy

okladkaNowe mechaniki intrygują. Jednak bywa i tak, że stare pomysły sprytnie odświeżone potrafią pobudzić sentyment i do tego pokazać nowe, całkiem zgrabne możliwości. Już za parę dni na targach Spiel’16 premierę mieć będzie nowa gra Jozsefa Dorsonczky’ego Sponsio. Autor podbił moje serce dwa lata temu grą Six maKing (obecnie pod nazwą Sixth), a rok temu prezentował niezłą karciankę Hack Trick. Otwierając paczkę ze Sponsio spodziewałem się utrzymania poziomu i nie zawiodłem się. Cieszę się, że styl projektowania gier przez Jozsefa Dorsonczky’ego trafia w moje oczekiwania.

Jeśli ktoś pamięta takie karciane klasyki jak planowanie czy kierki albo Szpilki to odnajdzie tu wiele znajomych elementów. Klimatycznie gra opowiada o patrycjuszach rzymskich obstawiających zakłady w walkach gladiatorów. Tyle można skojarzyć po ilustracjach. Dla mnie jest to jednak solidna gra o blefie, ryzyku obstawiania i przewidywaniu, co inni gracze planują.

ci-gladiatorzy-nie-wygladaja-strasznie

ci gladiatorzy nie wyglądają strasznie…

Gramy tylko we trzy albo cztery osoby. Talia kart ma odpowiednio 3 albo 4 kolory o wartościach od 1 do 9. Zagrywanie do koloru jest obowiązkowe (nie musimy przebijać) i tylko kolor zagrany może zebrać lewę (pozostałe przepadają). Proste zasady finałowej części rundy mają przyspieszyć rozgrywkę. Chociaż trafiały mi się partie (mam za sobą ponad 20 bardzo przyjemnych rozgrywek), gdzie móżdżenie było na hardkorowym poziomie…

kilka kart

kilka kart

Celem gry jest zdobycie co najmniej 30 zł (zaczynamy z 10 zł) albo poprawne obstawienie 9 zakładów z rzędu(!). Drugi warunek jest dość trudny, bo każda skucha zeruje nam licznik wygranych zakładów, dlatego w razie spełnienia warunków wygranej przez kilku graczy mocniejsza jest wygrana na szereg zakładów.

blisko wygranej: 7 zakładów albo wymiany na 6 zł

blisko wygranej: 7 zakładów albo wymiany na 6 zł

Jednak gra rozpoczyna się od wyłożenia 3 (albo 4) kart na wystawkę i rozdaniu pozostałych graczom (po 8 kart). Widząc swoje karty i wystawkę wiemy co nieco jak obstawiać. Ale aby do tego doszło musimy rozegrać fazę przygotowań (4 kolejki, z możliwością pasowania bez odpadania z dalszych kolejek). Gracz musi ujawnić jedną ze swoich kart (będzie ją normalnie zagrywał, ale wszyscy ją widzą) i wykonać akcję dodatkową.

drewniane monety do obstawiania, kartonowe do rozliczeń

drewniane monety do obstawiania, kartonowe do rozliczeń

I tu się zaczyna najprzyjemniejsza część kombinowania! Możemy inną kartę z ręki wymienić z wystawką. Po to, aby nasz plan gry był łatwiejszy do realizacji. Przy okazji gracze wiedzą znów więcej o naszej ręce. Możemy kupić (za pieniądze albo ujawnienie kolejnej karty) żeton specjalny. A są one niebanalne! Pierwszeństwo rozpoczynania (z obowiązkowym ujawnieniem karty od której zaczniemy) w grze, w której karta zagrywana jest atu i musimy zagrywać do koloru ma kapitalne znaczenie. Podwojenie zakładu oraz okazja wymiany chybionego obstawienia również są cenne. Wreszcie zdobycie wirtualnych 3 zł aby w końcowym rozliczeniu powalczyć o premię dla gracza, który najbardziej się obłowił.

pierwszy gracz i dodatkowa kasa

pierwszy gracz i dodatkowa kasa

Wreszcie zakłady! Obstawiamy (po 1 zł, chyba że podwójny) niemal wszystko co w tej grze może się zdarzyć. Ile lew weźmiemy (dokładnie albo szacunkowo), ile kart w danym kolorze zbierzemy, czy weźmiemy ostatnią lewę, czy wszystkie ‘9’ wezmą swoje lewy wreszcie – co najmilsze – że wskazany gracz nie da rady zrealizować wszystkich swoich zakładów. Wartość zakładów jest różna. Od najtańszych x2 aż do wyjątkowo sowicie opłacanych x5 (a z podwojeniem może to być nawet x10(!)).

wymiana i podwojenie zakładu

wymiana i podwojenie zakładu

A trzeba pamiętać, że na te wymiany, zakupy żetonów i zakłady mamy tylko cztery kolejki! A inni gracze nie czekają, również korzystają z dostępnych opcji.

W efekcie po fazie przygotowań znamy rozkład grubo ponad połowy kart. Wiemy czego chcą inni gracze (ich zakłady!). Chyba, że ktoś nie obstawi niczego. Troll! Taki gracz zarobi 2 zł za każdy utrącony zakład (i pójdzie o jeden w górę na liście swoich zakładów) albo zapłaci do banku 4 zł, gdyby wszystko weszło.

zakłady na wziątki w danym kolorze

zakłady na wziątki w danym kolorze

Zaczyna się rozgrywka, znaczy się walki gladiatorów. I pewien dylemat. Czy tylko skupić się na ugraniu swojego – co ważne – czy też na wszelkie sposoby psuć plany przeciwnikom – co miłe!

Przy tak skromnej talii – 9 kart w kolorze – gdy jeszcze na wystawce zostały 3 (albo 4) karty, a prawie każdy gracz ujawnił po kilka kart w fazie przygotowań roztropne zagrywanie kart jest niezwykle ważne. Ktoś z długim kolorem może wziąć wszystko, jeśli zaczyna. Równie dobrze można nie wziąć nawet jednej lewy, jeśli tylko dorzucamy swój kolor do innych kart. Bywa tak, że dobrze wymienione karty dałyby nam okazję do wysoko opłacanych obstawień, ale ktoś inny zwinął nam zakład sprzed nosa.

wersje zakładów

wersje zakładów

Po rozegraniu rundy liczymy zdobyte pieniądze i gracz z największym dochodem dostaje premię – 2 zł. Ponadto można zamienić ciąg dobrych zakładów na pieniądze (3 zł albo 6 zł – zależnie od liczby wygranych) co może nam dać łącznie 30 zł i wygraną.

planszetki graczy

planszetki graczy

Gra zwykle trwa 2-3 rundy. Rzadko dłużej. We trójkę wiemy więcej o kartach, gra jest bardzo przejrzysta. Przy czterech graczach nieco wzrasta poziom niepewności, ale dedykowane zakłady o wyższych stawkach rekompensują to. Styl grania musimy bardzo intensywnie dopasowywać do sytuacji na ręce i stole. Brak mocnych kart preferuje obstawianie tańszych zakładów (bez lew, bez kart w danym kolorze), ale trzeba się pilnować, by nie dostać prezenciku od innych graczy. Mocna ręka może być za mocna – łatwo zebrać za dużo, jeśli innym graczom nie zależy na lewach czy kartach w kolorze. Czasem mimo oczywistych, wydawałoby się, kart trzeba zagrać nieco na przekór, jeśli ktoś ma żeton rozpoczynający i zaczyna kartą w kolorze, którego nie przebijemy.

kontra

kontra

Lubię proste, sprytne karcianki. Sponsio idealnie trafia w mój gust. Trzeba przemyśleć jakie karty ukryć do końca, co ujawnić bez szkody dla planów. Kiedy obstawiać, a kiedy zdecydować się na trollowanie. Mimo, że wizualnie gra prezentuje się raczej przeciętnie, to emocje z rozgrywki i jej jakość dla mnie są na najwyższym poziomie. Jeśli ktoś nie zwrócił uwagi na skromnie prezentującą się zapowiedź tej gry, to mam nadzieję że rzuci okiem – warto!

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Dziękujemy firmie Mind Fitness Games za przekazanie gry do recenzji.


7 komentarzy

 1. asiok

  Wygląda na tyle wrednie że…. portfel płacze ale będę bezlitosny!

 2. WRS

  Jest wredna, możesz mi zaufać.

 3. Andy

  Jeśli jest równie wredna jak ilustracje na kartach, to może w istocie być świetna gra!

 4. WRS

  Jako osoba ignorująca – zwykle – oprawę graficzną i tzw. klimat potwierdzam, że zwłaszcza żółte postaci w pampersach poprawiły mój humor ;)

 5. Avatar

  Czy grę Sixth można gdzieś kupić?

 6. WRS

  Rok temu miałem informację o planowanym polskim wydaniu. Nie wiem dlaczego sprawa upadła.
  Być może teraz, po wydaniu Blue Orange będzie bardziej dostępna.
  Z drugiej strony grę można bardzo łatwo zagrać dowolnymi pionkami warcabowymi. Zasady są dostępne… (film https://www.youtube.com/watch?v=3eEECnSjEfE, pdf – gdzieś mam na dysku)

 7. WRS

  Aha, a propos Six maKing – wychodzi ciekawa mutacja tej gry Vikingdoms (https://boardgamegeek.com/boardgame/206780/vikingdoms). Rozgrywamy minipartie na planszy 4×4, żeby walczyć o kafle dające nam złoto albo inne przywileje i końcowe zwycięstwo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Ramses II – moje wewnętrze dziecko wciąż lubi przesuwać piramidki

Ostatnie lata są dla graczy coraz lepsze – wydawanych jest więcej gier niż można ograć w wolnym czasie, a i tak mówimy tylko o polskim rynku. Wysyp nowości zmusza kolekcjonerów, poszukiwaczy planszowego Graala, recenzentów, ale także i zwykłych graczy do pogoni za kolejnymi tytułami. Niektórzy muszą mieć, innym wystarczy zagrać. Jednak wiele z nich zostaje zapomnianych po paru miesiącach, nie mówiąc już o latach. Dlatego dziś parę słów o tytule, który nie ma skomplikowanych zasad, jest stary, a ja z sentymentu odnalazłam go w piwnicy moich rodziców i z łezką w oku położyłam na mojej półce.  Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap