Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Chrono Fall: At the End of Space and Time – Wszechświat nie zna litości

Chrono Fall: At the End of Space and Time – Wszechświat nie zna litości [Współpraca reklamowa z Ornament Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Chrono Fall: At the End of Space and Time od Ornament Games.

Chrono Fall: At the End of Space and Time

Były już pandemie na Ziemi i inwazje zombie na wszystkich kontynentach. Były potyczki z potworami, mutantami i niebotycznymi armiami. I to na wszystkich osiach czasu i we wszystkich multiwersach. Gdzie tym razem ludzkość znajdzie problemy do rozwiązania? Jak to gdzie, w Kosmosie! A skoro na Ziemi udało nam się już niemal wszystko zepsuć albo wyeksploatować… to czemu nie zabrać się za coś, czego teoretycznie zepsuć się nie da? Jakby samego Kosmosu było nam mało – zacznijmy kombinować z czasem! Oto Chrono Fall: At the End of Space and Time – gra o katastrofalnych rezultatach eksperymentów z continuum czasoprzestrzennym!

Kosmiczna miotła

W istocie, jest to gra o sprzątaniu bajzlu pozostawionego w Kosmosie przez poprzednią ekipę. Bajzlu nazwanym przez dziennikarzy „Chrono Fall”.

Ulokowani w sprawnych, ale niezbyt szybkich statkach kosmicznych – klasy SPARC – ruszamy w odległe rejony Wszechświata. To tu, na trójwymiarowej planszy znajdziemy pożerające czas i przestrzeń Szczeliny. Na wyposażeniu mamy najnowocześniejszą technologię ich neutralizacji, w tym Chrono-Macierz. Ten zmyślny wynalazek pozwoli nam nie tylko przewidywać przyszłość… ale i ją modyfikować. To pierwszy wymiar naszego zadania.

Drugim jest badanie i/lub neutralizacja wciąż pojawiających się Szczelin. Zdobyta dzięki nim wiedza umożliwi rozwój nowych technologii. Nieusunięte Szczeliny będą jednak blokować szlaki przejazdowe – na co nie ma naszej zgody. Swój czas podzielimy więc na działalność naukową… i ofensywną.

Trzecim wymiarem będzie zarządzanie energią i technologią tak, by – zanim będzie za późno – wybudować potężną stację kosmiczną. Protektor jednym impulsem rozwiąże problem Szczelin raz na zawsze, ale by go zbudować potrzebne będą zasoby z samych krańców Wszechświata.

To nie będzie leniwa sobota.

Chrono Fall: At the End of Space and Time

Leniwa niedziela w kosmosie

Najpierw trzeba oswoić oczy z mroczną jak czarna dziura plansz i jej specyficznym, romboidalnym layoutem. I jeszcze bardziej czarnymi znacznikami rozsianymi po węzłach.

Potem trzeba przyzwyczaić się do rzadko spotykanych, dwujęzycznych kart. Angielsko-niemieckie treści sprawiają, że na komponentach dużo się dzieje. Podobnie jak z planszą, trzeba tu znaleźć porządek, który z początku może nie być czytelny.

Reszta jest już z górki.

Chrono Fall: At the End of Space and Time

Wcielając się w asymetryczne frakcje będziemy wspólnymi siłami eksplorować planszę, poruszać się po drzewku technologii i poruszać transportowymi statkami. Te dostarczą na Ziemię surowce, dzięki którym powstaną kolejne moduły Protektora. I sprawa byłaby z pozoru prosta – ot, pick up and deliver z dodatkowymi krokami – gdyby nie Szczeliny. Po każdym ruchu gracza – Szczeliny. Przy większości Wydarzeń – Szczeliny. Gdzie się nie obejrzeć, czarne znaczniki blokują połączenia między węzłami. Pół biedy, że blokują. Jeśli kości lub Wydarzenia każą nam umieścić Szczelinę na polu z istniejącą Szczeliną, posuwamy się o krok w stronę Katastrofy. Trzy Katastrofy później struktura czasoprzestrzeni ulegnie rozpadowi, a nasza gra zakończy się… całkowitym kolapsem.

Gotowi na potyczkę o niespotykanej skali?

Czy w próżni zdarzają się pożary?

Rozgrywka w Chrono Fall to głównie zarządzanie dostępnymi punktami akcji – kryształami energii – i torowanie sobie ścieżki po widocznej galaktyce. Podstawowe akcje to ruch między węzłami, badanie Szczeliny i jej neutralizacja. Szybko jednak zyskamy dostęp do bardziej zaawansowanych manewrów, dzięki drzewku technologii. W tym drzewku i synergizujących ze sobą zdolnościach frakcji znajdziemy haczyk tej gry: żywą kostkę Rubika, która zrodzi nasze pomysły i strategie na wygraną.

Chrono Fall: At the End of Space and Time

Technologie rozwijamy w niemal dowolnej kolejności – część z nich wymaga odblokowania najpierw czegoś innego. Nowe odkrycia usprawnią nasz ruch, ułatwią rozpracowywanie Szczelin, pozwolą na teleportację w przestrzeni i manipulacje czasem. Chcemy być szybcy w podróżach? Czy wolimy mieć większy wpływ na kolejne Wydarzenia, widząc więcej nadchodzących kart, a nawet zmieniając ich kolejność czy usuwając je całkowicie? A może chcielibyśmy wykorzystać Technologię Superdoładowania i likwidować Szczeliny na odległość, a wręcz usuwać całe ich klastry?

Chrono Fall wymaga ciągłego gaszenia pożarów w podobny sposób, jak robią to Pandemic czy Messina 1347. Nie zaznamy tu spokoju. Mamy za to istną plagę Szczelin. Nie da się ich zignorować, nie da się ich wyeliminować całkowicie. Możemy liczyć najwyżej na systematyczne odgruzowywanie i utrzymywanie szlaków między dostarczającymi surowce planetami a Ziemią. Czas ani przestrzeń nie są po naszej stronie. Sytuacja na mapie komplikuje się, a kości wyznaczające koordynaty dla nowych Szczelin są bezlitosne.

Życie na skraju Szczeliny

Chrono Fall robi kilka rzeczy dobrze, ale naprawdę bryluje w tworzeniu atmosfery zagrożenia. Ciasnoty. Duszności w pozornie nieskończonej, trójwymiarowej przestrzeni. Gracze szybko zaczną wzdrygać się na widok bezimiennych, czarnych znaczników Szczelin, zwiastujących nie tylko trudności w poruszaniu, ale i nadchodzący koniec gry. Nie chcemy utknąć, nie chcemy marnować ruchów… ale też nie wszędzie możemy dotrzeć na czas.

Odpowiednie dobranie swoich statków i połączenie ich zdolności może nieco ułatwić nasze zadania… ale nie przesądzi o wygranej. A gra jest trudna. Nie pod względem zasad, 32-stronicowej (i bardzo wyczerpującej tekstowo, przykładowo i obrazkowo) instrukcji, poziomu skomplikowania rundy czy obsługi Wydarzeń. W Chrono Fall jest naprawdę trudno wygrać, a poczucie własnego mozołu (statki transportujące zasoby poruszają się w tempie 1 pola na turę) i galopującej ekspansji Szczelin potrafi być obezwładniające. Oprócz generowania nowych Szczelin na początku każdej tury gracza, mamy przecież Wydarzenia, które potrafią ich stworzyć cały rząd. Na raz. Czyli cały rząd okazji do przesunięcia się w stronę kolejnej Katastrofy.

Chrono Fall: At the End of Space and Time

Niewidzialna Ręka Opatrzności

Sytuację ratują Kamienie Milowe – nagrody za wybudowane moduły Protektora, będące niemal przeciwieństwem Katastrof.

Pomagają też manipulacje Chrono-Macierzą, transmisyjnym pasem Wydarzeń. W miarę rozwoju będziemy zaglądać coraz dalej w przyszłość i coraz lepiej wyjdzie nam zapobieganie tej przyszłości. Układanie kart Wydarzeń pod kątem naszych możliwości i akceptowalnego ryzyka to jedna z wielu radości Chrono Fall. Jest coś niebywale podniecającego w świadomości, że za trzy tury czeka nas koszmarne zdarzenie – i w możliwości przesuwania tego zdarzenia w czasie. Oprócz realizacji celów bieżących możemy przygotować się na to, co nadejdzie (lub nie nadejdzie, jeśli temu zapobiegniemy). Balans między kontrolą a zagrożeniem jest tu chwiejny, ale zawsze mobilizujący. Podług Chrono-Macierzy możemy więc stroić nasze przyrządy nawigacyjne, widząc dokładnie, gdzie za chwilę nastąpi nieunikniona kumulacja Szczelin. To z pozoru mały zabieg, ale daje graczom silny impuls do rozkmin – i złudne poczucie kontroli w tym nieprzewidywalnym i nieprzyjaznym ludziom świecie.

Gra nie jest zbyt długa – dwójce graczy zajmie dobrą godzinę – i płynie wartkim, napędzanym wodorem nurtem. Konsultacje, Szczelina, Wydarzenia, akcje, ruch frachtowców, uzupełnienie Chrono-Macierzy, koniec. Przy dobrej koordynacji to minuta lub dwie. Przy całej ilości tekstu, ikon, torów i ilustracji, które „atakują” graczy w Chrono Fall, jest to wynik co najmniej świetny. Setup i składanie gry przyspieszają wygodne i jasno opisane pudełka, skrywające komponenty. Graficznie całość jest surowa, chłodna i techniczna, ale to tylko podkreśla temat i naukowy wymiar naszej ekspedycji.

Wielka draka w mrocznej dzielnicy

Od asymetrycznych frakcji, przez odkrywanie technologii i obszerną talię Wydarzeń, aż po scenariusze jeszcze bardziej urozmaicające rozgrywkę nowymi komponentami, Chrono Fall: At the End of Space and Time stanowi wybuchową mieszankę. Wizualnie na tyle nietypową, że niektórych wręcz odrzucającą (asceza i minimalizm vs. bogata ikonografia i dwujęzyczność). A z racji na mało znane studio nie tylko mało znaną, ale i mało dostępną.

Pozory mylą.

Gra w niecodzienny sposób łączy zwalczanie zagrożenia… z badaniem tego zagrożenia. Oswajaniem go. Przy każdym ruchu za oknem statku widzimy kruczoczarne obiekty, które w kolejnych rundach mogą nas zabić. Obserwujemy je podczas powolnych przelotów i nigdy do końca nie wiemy, czy to już czas, by je zneutralizować, czy może właśnie ten moment, by bliżej je poznać i wykorzystać tę wiedzę dla dobra naszej misji.

Chrono Fall wzięło mnie i współgraczy z zaskoczenia, dając nam emocje i mechanizmy znane z innych, „sprawdzonych” tytułów, ale ubierając je w nową szatę i wzbogacając ciekawymi rozwiązaniami. To nie tylko gaszenie pożarów i zarządzanie nieustannie rosnącym ryzykiem. Podróże SPARC’ów i podróże frachtowców wprowadzają nie tylko podwójny element przestrzenny, ale też zmuszają do szukania tras przelotowych dla kilku statków jednocześnie. Technologie różnicują nasze rozgrywki i dają okazje do próbowania różnych sposobów na okiełznanie kosmicznego żywiołu. Karty Wydarzeń, ze stale zwiększającym się stopniem totalności i uporczywości, wymagają planowania na kilka ruchów do przodu i podziału obowiązków między graczy – kto dotrze tam szybciej? Komu jest po drodze, a kto ma w tym czasie zająć się czymś innym?

Rozgrywka w Chrono Fall to dobry test dla naszej współpracy. Ale to jeszcze większy test dla naszego myślenia strategicznego. Pierwsze rozgrywki niemal na pewno nie skończą się wygraną. Za dużo tu zmiennych, Wydarzenia są zbyt zabójcze, a dystanse wydają się zawsze za długie. Znajomość drzewka technologii jest niezbędna, by grać dobrze. Znalezienie odpowiednich dla danej rozgrywki połączeń między tymi technologiami jest niezbędne, by wygrać.

Ale nawet w przypadku przegranej sam wyścig z czasem jest na tyle wciągający, że trudno wstać od stołu z kwaśną miną.

Stephen Hawking kupowałby Chrono Fall

Jeśli lubisz kooperacyjną atmosferę Pandemica czy kurczące się pole do działania w Atlantis RisingChrono Fall będzie wyśmienitym i nieco unikatowym dodatkiem do kolekcji. To ciasna, wyciskająca z graczy ostatnie poty gra, w której każdy przebyty heks jest na wagę złota – podobnie jak każdy wydany punkt energii. Gra nie znosi marnotrawienia akcji, zdobyte kryształy energii z jednej strony chcemy jak najszybciej wydać na jedną z mega-akcji, usuwając skupisko Szczelin czy cofając się na torze katastrof. Choć rozpędzamy się tu powoli – dosłownie, bo nasze pierwsze tury nie zabiorą nas nigdzie daleko – to dzięki drzewku technologii wkrótce zdobędziemy moc i nabierzemy tempa. A co najważniejsze – zrobimy to po swojemu. Zgodnie ze swoim stylem gry, sytuacją w naszym zakątku Galaktyki i preferencjami graczy przy stole.

Kosmos jest pełen niespodzianek i nadciągających znienacka niebezpieczeństw. Nie na wszystkie możemy się przygotować… ale możemy tak wybrać statki i tak rozwijać technologie, by przynajmniej mieć szansę na wygraną. I gra z pewnością wymagać będzie kilku podejść, zanim gracze przestaną się miotać pomiędzy Szczelinami.

Co najważniejsze – to miotanie tylko zachęca do kolejnych powrotów do Chrono Fall. Bo w końcu kto miałby uratować czasoprzestrzeń, jeśli nie my?

Zalety:
+ wymagająca, surowa, ale pociągająca rozgrywka
+ dostępne modele statków i różnorodne talie Wydarzeń zwiększają regrywalność i urozmaicają wyzwanie
+ drzewko technologii inspiruje do kolejnych rozgrywek i testowania innych strategii
+ dobrze przemyślane pudełka na komponenty
+ naukowa otoczka podbija tematyczność gry

Wady:
– instrukcja mogłaby być nieco wygładzona i skrócona – jest w niej wszystko, czego trzeba, ale czasem opisy są niepotrzebnie długie (choć to może kwestia angielskiego tłumaczenia)
– dwujęzyczne karty to z pewnością dobra decyzja od strony wydawniczej, ale dla graczy są średnio czytelne
– czarne znaczniki na ciemnej planszy są ryzykownym zabiegiem, a przy nieoptymalnym oświetleniu mogą zlewać się z tłem, dodatkowo obniżając czytelność
– jakość kart i pudełek jest raczej średnia, podobnie jak drewnianych statków, które średnio pasują stylistycznie do reszty

Chrono Fall: At the End of Space and TimeDziękujemy firmie Ornament Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (7/10):

Oprawa wizualna (6.5/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings